Strona główna » Ciąża i poród pytania » Obrzęki nóg w ciąży

Obrzęki nóg w ciąży

Jestem w 35 tygodniu ciąży, moje nogi są coraz większe, tak spuchnięte, że nie mogę założyć żadnych butów. Byłam u lekarza to zmierzył mi ciśnienie i stwierdził, że jest w normie i mam nie jeść soli. Czy naprawdę nic już się nie da zrobić?

Jest bardzo ciepło, co niestety sprzyja obrzękom, a pod koniec ciąży i tak pojawiają się one bardzo często. Proszę wypijać dużą ilość wody w ciągu dnia, pamiętać o aktywności fizycznej (jeśli nie jest przeciwwskazana), a odpoczywając opierać nogi nieco wyżej niż ciało. Można też zrobić chłodne okłady, masaż lub moczyć nogi w chłodnej wodzie.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: http://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Bankowanie krwi pępowinowej - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Bankowanie krwi pępowinowej – co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Komórki macierzyste – czym są i jaka jest ich rola? Jakie leczenie komórkami macierzystymi jest …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *