Jakie badania wykonać w przypadku niepłodności?

Od wielu miesięcy staramy się z mężem o dziecko, współżyjemy bardzo regularnie, ale niestety nie zachodzę w ciążę. Ostatnia wizyta u ginekologa nie wykazała nieprawidłowości. Robiłam badania krwi i są w porządku. Gdzie powinnam się zgłosić po pomoc? Jakie badania powinny zostać wykonane, żeby upewnić się, że nie jestem niepłodna.

W tej sytuacji podstawowe badania to zdecydowanie za mało. Diagnostyka przyczyn Państwa problemów powinna rozpocząć się od badania nasienia męża, ponieważ jest to badanie proste, tanie i dostępne, a wyklucza połowę możliwych przyczyn niepłodności. Następnie powinna Pani zgłosić się do ginekologa, który poza szczegółowym wywiadem oraz badaniem ginekologicznym powinien wykonać także badanie USG narządu rodnego. Podstawowe badania krwi powinny zostać uzupełnione o badania poziomu hormonów płciowych, a także hormonów tarczycy. Jeżeli te podstawowe badania nie pozwolą na rozpoznanie przyczyn problemów z zajściem w ciążę, konieczne będzie wykonanie kolejnych, bardziej specjalistycznych i zależnych od indywidualnych czynników ryzyka. Przyczyn niepłodności jest wiele, jednak w 20% przypadków występuje tzw. niepłodność idiopatyczna, której przyczyn nie da się ustalić. Należy pamiętać o tym, że choroby ogólnoustrojowe, niewłaściwa dieta, szkodliwe warunki pracy i nałogi są czynnikami zmniejszającymi płodność.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak zajść w ciążę

Jak zajść w ciążę

Na ludzką płodność wpływa wiele czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ, jednak eliminując czynniki szkodliwe …