Strona główna » Artykuły » Ciąża » Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy w ciąży
Kwas foliowy to witamina, istotna dla zdrowia każdego człowieka. Szczególne znaczenie ma dla kobiet w okresie ciąży. Dlaczego właśnie wtedy jest tak istotny? Jakie mogą być skutki jego niedoboru? Czy naprawdę warto stosować preparaty kwasu foliowego w ciąży, w jakich dawkach i w jaki sposób je przyjmować? Jak wzbogacić dietę w naturalne źródła kwasu foliowego?

ZNACZENIE KWASU FOLIOWEGO DLA CZŁOWIEKA

Kwas foliowy, czyli witamina B9 pełni istotną rolę w procesie tworzenia, wzrostu i funkcjonowania komórek organizmu. Ma wpływ przede wszystkim na układ nerwowy. Pełni też ważną funkcję w procesie erytropoezy, czyli wytwarzania czerwonych płytek krwi. Dlatego też skutkiem niedoboru kwasu foliowego może być niedokrwistośćanemia megaloblastyczna, a także uczucie zmęczenia, bezsenność, niepokój, osłabienie koncentracji, zwiększone ryzyko choroby wieńcowej.

KWAS FOLIOWY W CIĄŻY

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki. Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną poronień, a także wad rozwojowych układu nerwowego u płodu. Wady te powstają na początku ciąży, w 3-4 tygodniu rozwoju zarodka, dlatego jeśli to możliwe, najlepiej zwiększyć spożycie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę i w pierwszych jej tygodniach. To istotne, gdyż niedobory kwasu foliowego występują nie tylko u ciężarnych niedożywionych, ale także tych, które nie przyjmują środków, zawierających witaminę B9. Niestety większość kobiet dowiaduje się o ciąży znacznie później, kiedy zarówno rdzeń kręgowy i mózg płodu są już ukształtowane.

Wady rozwojowe, związane z niedoborem kwasu foliowego polegają na niecałkowitym połączeniu tzw. cewy nerwowej w jej dolnym lub górnym odcinku. Niepołączenie cewy nerwowej w górnym odcinku powoduje przepukliny mózgu i tzw. bezmózgowie, które zawsze kończy się śmiercią dziecka niemal natychmiast po urodzeniu. Wada, występująca w dolnym odcinku cewy nerwowej powoduje przepukliny rdzenia kręgowego. Wady cewy nerwowej dotyczą 0,3% noworodków, co jest bardzo wysokim odsetkiem. W części przypadków występowanie tych nieprawidłowości ma podłoże genetyczne. W takich przypadkach szczególnie ważna jest profilaktyka. Podawanie zwiększonych ilości kwasu foliowego przed ciążą i w czasie jej trwania zmniejsza ryzyko występowania wad układu nerwowego u dziecka.

ŹRÓDŁA KWASU FOLIOWEGO

Kwas foliowy należy do witamin z grupy B. Jest wytwarzany przez bakterie układu pokarmowego człowieka, ale w niewielkich ilościach, które nie pokrywają zapotrzebowania organizmu. Dlatego konieczne jest dostarczanie odpowiednich ilości kwasu foliowego. Bogate źródła kwasu foliowego to jaja, sery, a także pomarańczowe i ciemnozielone warzywa i owoce, takie jak pomarańcze, szpinak, sałata, banany, brokuły, kalafior.

Zapotrzebowanie dzienne organizmu dorosłego człowieka na kwas foliowy wynosi 0,3mg, natomiast u kobiet w ciąży zwiększa się do 0,4mg.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Masz swoją położną?

Położna kojarzy się głównie z salą porodową i przyjmowaniem porodów, a to jedynie niewielki ułamek …

2 komentarze

 1. Witam

  czy kwas foliowy można przedawkować? co spowoduje? jakie są objawy?

  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Najprawdopodobniej nie można przedawkować kwasu foliowego, dotychczas nie opisano takiego przypadku. Nadmiar witaminy wydalany jest z moczem. Sam stosowany preparat, niezależnie do dawki może powodować skutki uboczne, występujące rzadko takie jak wysypka/alergia skórna, nudności, wymioty, biegunka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.