Jak pozbyć się rozstępów

Jak pozbyć się rozstępówRozstępy bardzo często powstają w czasie ciąży. Ich występowanie w dużej mierze jest warunkowane genetycznie. Mimo to możemy w pewnym stopniu wpłynąć na ich pojawienie się lub to jak bardzo będą widoczne. Im wcześniej podejmiemy działania profilaktyczne tym bardziej prawdopodobne, że będą one skuteczne. Jak pozbyć się rozstępów i jak im zapobiegać? Co zrobić, gdy nieinwazyjne metody nie działają?

JAK ZAPOBIEGAĆ ROZSTĘPOM?

Szczególnie ważna w okresie ciąży i po porodzie jest właściwa profilaktyka, której efektywność jest największa, gdy pomyślimy o niej już przed ciążą. W całej profilaktyce istotne jest zachowanie systematyczności oraz właściwej pielęgnacji, na którą składa się stosowanie:

 • Peelingów ziarnistych, które pobudzą skórę i ułatwią wchłanianie substancji aktywnych z balsamów, oliwek, olejów naturalnych
 • Preparatów przeciw rozstępom dedykowanych (!) kobietom w ciąży
 • Sprawdzonych, korzystnych dla skóry oliwek bądź olejów naturalnych
 • Masaży, a w przypadku pielęgnacji domowej powinien być wykonywany systematycznie automasaż. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób predysponowanych do powstawania rozstępów
 • Właściwej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, ze szczególną uwagą na zachowanie właściwej ochrony przeciwsłonecznej bowiem promieniowanie UV odpowiada za uszkodzenia komórek skóry oraz degradację włókien kolagenowych
 • Przestrzeganie zdrowej diety, bogatej w warzywa oraz owoce, które są cennym źródłem korzystnych dla skóry składników odżywczych, a także witamin (głównie witamina C, E), a także składników mineralnych, w tym cynku i krzemu
 • Unikanie, szczególnie po porodzie restrykcyjnych diet
 • Utrzymywanie stałego, właściwego wskaźnika BMI poniżej 24,9, który w przypadku ciąży i po porodzie powinien być jak najbliżej właściwej normy, jednak bez niezdrowego odżywiania się i restrykcyjnej diety.

JAK POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW DOMOWYMI METODAMI?

Walkę z rozstępami można podjąć samodzielnie w domu co będzie stanowiło pierwszy krok do ich maksymalnego zniwelowania. Zasady pielęgnacji obejmują następujące kroki:

 1. Stosowanie regularnie peelingów podczas kąpieli – idealny jest tutaj domowy peeling cukrowy lub kawowy, w przypadku którego zawartość kofeiny działa detoksykująco, pobudza krążenie w obrębie skóry właściwej. Peeling będzie aktywnie pobudzał skórę do regeneracji, złuszczał naskórek, co pozwoli na lepsze wchłanianie aktywnych składników z kremów, balsamów.  Z domowych peelingów warto zdecydować się na peeling kawowy. Z wybranym olejem mieszamy fusy z kawy, cynamon, olejek imbirowy lub cynamonowy; można również fusy z kawy z dodatkiem soli gruboziarnistej wymieszać z żelem do kąpieli; jeżeli nie chcemy stosować olejów naturalnych to można je zastąpić oliwką. W przypadku zdecydowania się na peeling cukrowy najlepiej zastosować brązowy cukier trzcinowy i dodać go do np. oliwy z oliwek. Warto taki peeling uzupełnić łyżeczką miodu, cynamonu. Innym peelingiem, który można wykonać w domu jest peeling solny gdzie szklankę gruboziarnistej soli należy zmieszać z oliwą z oliwek, łyżką miodu i można dodać cynamon bądź olejek lawendowy, różany. Jeżeli preferowane są delikatniejsze peelingi to dobrze sprawdzi się peeling otrębowy bądź migdałowy. W przypadku otrębowego należy ok. 8-10 łyżek otrębów pszennych dodać do 6 łyżek śmietany. Z kolei w przypadku migdałowego należy łyżkę otrębów migdałowych zmieszać z mlekiem do uzyskania „papki”.
 1. Stosowanie właściwych balsamów, kremów, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, a które będą zawierały liczne, aktywne składniki. Wzmacniane są w ten sposób włókna kolagenowe oraz elastyna. Preparaty te mają najlepsze zastosowanie w przypadku profilaktyki zapobiegającej powstaniu rozstępów.
 2. Wprowadzenie do pielęgnacji naturalnych olejów, olejków szczególnie oleju kokosowego, macadamia, jojoba, słonecznikowego, arganowego, ze słodkich migdałów, z wiesiołka, krokosza barwierskiego. Odpowiadają one za głębokie i intensywne odżywienie skóry, a także mogą stanowić nośnik dla innych substancji aktywnych. W przypadku rozstępów dobrze sprawdza się naturalny olejek przygotowany z łyżki oleju ze słodkich migdałów, 2 kropel olejku mandarynkowego, 2 kropel olejku lawendowego (ważne, aby nie pomylić z olejkiem lawandynowym) oraz 2 kropel olejku sandałowego z sandałowca białego (olejek występuje pod nazwą Santalum album). Olejek taki należy aplikować na miejsca objęte ryzykiem wystąpienia rozstępów, bądź na świeżo powstałe rozstępy.
 3. Prowadzenie zdrowego trybu życia w oparciu o bogatą w pozytywne składniki odżywcze dietę.

JAK POZBYĆ SIĘ ROZSTĘPÓW, GDY DOMOWE METODY NIE WYSTARCZĄ?

W przypadku znaczącej rozległości rozstępów bądź oporności na subtelne łagodzenie domowymi sposobami jedynie zabiegi inwazyjne pozwolą na ich redukcję. Ważny jest tu jednak moment, w którym zdecydujemy się na zabiegi bowiem im wcześniej rozpoczęta seria terapeutyczna, tym lepsze efekty. Z dostępnych obecnie metod zwalczania rozstępów w gabinetach szczególnie skuteczne są:

 • Mikrodermabrazja korundowa, która w przypadku delikatniejszych zmian pozwoli otrzymać zadowalający efekt. Mechanizm redukcji rozstępów opiera się w przypadku mikrodermabrazji na silnym, mechanicznym złuszczaniu naskórka, co pobudza skórę do regeneracji, a także na spłyceniu samych rozstępów poprzez odbudowywanie się niezmienionej patologicznie skóry.
 • Peelingi chemiczne, z zakresu 30-50%, które głównie odnoszą się do wysoko procentowego kwasu glikolowego bądź alfa-beta peel kwasu glikolowego i salicylowego. Zabiegi te opierają się na rozpuszczaniu starszych komórek naskórka i ich usuwaniu, przy równoczesnym pobudzeniu funkcji regeneracyjnych skóry, a także samego namnażania się nowych komórek naskórka. Peelingi te dodatkowo pobudzają włókna kolagenowe, których uszkodzenia odpowiadają za powstanie rozstępów.
 • Mezoterapia igłowa polegająca na ostrzykiwaniu miejsc objętych rozstępami, a zawarte w koktajlu substancje będą pobudzać zawarte w skórze właściwej fibroblasty odpowiedzialne za syntezę włókien kolagenowych oraz elastyny. W przypadku rozstępów zastosowane koktajle opierają się głównie w oparciu o kwas hialuronowy, który wypełnia rozstępy, a także kwas polimlekowy, który odpowiada za pobudzenie uszkodzonej tkanki do procesów odbudowy. Ze względu na dużą ilość nakłuć jest to bolesny zabieg.
 • Laser, w przypadku którego przenikający do głębokich warstw skóry impuls odpowiada za pobudzenie włókien kolagenowych do regeneracji i autonaprawy, a także wypełnia powstałe w skórze właściwej ubytki w sieci wiązań kolagenu i elastyny.

Można również zdecydować się zabiegi bardzo ingerencyjne, przy których w bardzo krótkim czasie można uzyskać zamierzone efekty. Do zabiegów tych zalicza się:

 • Peelingi medyczne, wśród których najczęściej stosuje się 70% kwas glikolowy, 20-35% peeling TCA, jak również yellowpeel. Peelingi te działają średniogłęboko lub głęboko, a ich działanie modyfikuje przenikalność przez skórę, pozwalając na szybką i głęboką penetrację nie tylko samego naskórka, ale także skóry właściwej. Tym samym pozwala na bardzo intensywną odbudowę struktur skóry. Zabiegi te wymagają rekonwalescencji.
 • Dermabrazję polegającą na bardzo głębokim mechanicznym usuwaniu naskórka, a która wykonywana jest w znieczuleniu. Poprzez wywołane uszkodzenia, skóra zostaje pobudzona do regeneracji, a tym samym zwiększona zostaje synteza kolagenu i elastyny. Zabieg wymaga późniejszej rekonwalescencji.
 • Laser CO2, którego mechanizm działa dotyczy złuszczania kolejnych warstw naskórka poprzez silne podgrzewanie komórek skóry. Jest to zabieg, który wymaga rekonwalescencji.

LASEROWE USUWANIE ROZSTĘPÓW

Obecnie uznaje się, że najskuteczniejszą metodą leczenia  rozstępów w fazie początkowej są zabiegi z wykorzystaniem laserów frakcyjnych, które poprzez powodowanie mikrouszkodzeń w skórze skutecznie stymulują ją do regeneracji, a w konsekwencji dochodzi do przebudowy tkankowej. Działanie lasera opiera się na wnikaniu światła lasera w głębsze warstwy skóry, gdzie zostaje pochłanianie przez wodę zawartą w komórkach. Woda ta jest podgrzewana, a następnie odparowywana. Mechanizm ten prowadzi do uszkadzania zmienionych patologicznie włókien kolagenowych i pobudzania ich procesów naprawczych, które prowadzą do tworzenia się nowego, zdrowego kolagenu.

Najsilniejszym laserem dostępnym na rynku jest laser erbowo-szklany, który swoje działanie opiera na zastosowaniu dwukrotnie wyższej energii niż najpopularniejszy laser frakcyjny. Tym samym pozwala na bardzo głęboką przebudowę skóry. Często zabiegi z zastosowaniem lasera erbowo-szklanego uzupełniane są o zabiegi z laserem erbowo-jagowym, który działa powierzchownie. Połączenie to pozwala uzyskać najbardziej optymalne efekty, ponieważ  osiągana jest różna głębokość mikrouszkodzeń, a tym samym zwiększa się proces regeneracyjny skóry.

W przypadku rozstępów zanikowych, powyższe metody nie przyniosą rezultatów stąd w ich przypadku stosowana jest radioferencjamikroigłowa. Zabieg ten polega na równoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry przy zastosowaniu głowicy wyposażonej w 25 mikroigieł, wykonujących nakłucia na głębokość 3,5 mm. Emitowana w momencie wkłucia wiązka fal radiowych odpowiada za ogrzewanie skóry na całej długości igły, co stymuluje fibroblasty do syntezy nowych włókien kolagenu oraz elastyny. Włókna te skracają się i zagęszczają, tworząc tym samym nowe, silniejsze wiązania kwasem hialuronowym.

ROZSTĘPY PO CIĄŻY – NA CO UWAŻAĆ?

W odniesieniu do powyższych inwazyjnych metod leczenia rozstępów należy zauważyć, że wymagalnym warunkiem jest zakończenie karmienia piersią. Tym samym, w okresie karmienia piersią rozważać można jedynie stosowanie preparatów dostępnych w drogeriach bądź aptekach.

W przypadku domowej profilaktyki przeciw rozstępom, jak i ich leczenia warto zwracać uwagę na obecność wybranych substancji aktywnych w preparatach kosmetycznych. Na uwagę zasługują następujące składniki:

 • Witamina E, która skutecznie zwiększa naturalną zdolność skóry do wiązania wody w swoich strukturach, wygładza naskórek, działa pobudzająco na funkcję odbudowy skóry, a także jest jednym z silniejszych antyoksydantów.
 • Witamina C, która wykazuje działanie rozjaśniające i działa w silnej korelacji z witaminą E, uzupełniając jej działanie i pozwalając na właściwe procesy metaboliczne w jej działaniu.
 • Ekstrakt z aloesu, wykazujący zdolność wiązania wody, jak również wykazuje zdolność wnikania w głębokie warstwy skóry, przez co aktywnie może pobudzać odbudowę komórek, jak również skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody przez skórę poprzez hamowanie TEWL.
 • Kwas hialuronowy, który będzie działał silnie nawilżająco oraz wbudowywać się będzie w naturalną sieć kwasu hialuronowego skóry, dzięki czemu wzmocnione zostaną wiązania pomiędzy włóknami kolagenowymi oraz elastyny.
 • Aminokwasy, w tym głównie arginina, izoleucyna, leucyna, lizyna, prolina, walina, które zapobiegają procesom osłabiającym sieć kolagenową skóry, hamują proces rozkładu elastyny, a także wykazują działanie antyoksydacyjne wobec kolagenu i elastyny.
 • Masa perłowa, która dzięki zawartości istotnych aminokwasów oraz mikroelementów działa stymulująco na metabolizm komórek skóry, a także znacząco pobudza syntezę kolagenu.
 • Peptydy stymulujące, które odbudowują uszkodzone włókna kolagenowe oraz elastyczne.
 • Krzem organiczny, czyli silanole, odpowiadający za utrzymanie właściwej elastyczności oraz sprężystości skóry, a który działa ponadto antyoksydacyjnie i uczestniczy w procesach regeneracyjnych włókien białkowych.
 • Alantoina, która poza działaniem łagodzącym i zmiękczającym pełni również rolę pobudzającą procesy regeneracji komórek skóry.
 • Flawonoidy, w tym głównie rutyna oraz kwercetyna, które odpowiadają za hamowanie procesu rozpadu witaminy C, odpowiedzialnej za biosyntezę kolageny, a także kemferol odpowiadający za hamowanie procesu rozpadu włókien elastynowych.
 • Ekstrakt ze skrzypu polnego, który odbudowuje struktury tkanki podporowej skóry oraz stymuluje syntezę kolagenu.
 • Ekstrakt z bluszczu, który działa podobnie do skrzypu polnego.
 • Gliceryna, skutecznie zmiękczająca naskórek, wygładzająca go, a także poprawiająca elastyczność oraz nawilżenie skóry.
 • Ekstrakt z nasion soi, który działa antyoksydacyjnie, a więc unieszkodliwia wolne rodniki, jak również zwiększa elastyczność skóry oraz poprawia poziom jej nawilżenia.Hamuje ponadto aktywność enzymów odpowiadających za proces rozpadu kolagenu oraz elastyny.
 • Ekstrakt z żeń-szenia, który pobudza mikrokrążenie skóry, a co najistotniejsze- rewitalizuje komórki skóry i aktywni spiera ich naturalne funkcje regeneracyjne. Hamuje ponadto aktywność enzymów odpowiadających za proces rozpadu kolagenu oraz elastyny.
 • Ekstrakty z rozmarynu oraz bazylii azjatyckiej, które stanowią bogate źródło kwasu ursolowego, który odpowiada za hamowanie enzymu elastazy odpowiedzialnej za proces rozpady białka elastyny.
 • Lupeol, który wpływa na biosyntezę kolagenu, a który ekstrahowany jest z mango, truskawek oraz winogron.
 • Oleje roślinne, w tym kokosowy, bawełniany, z krokosza barwierskiego, z otrębów ryżowych, które są cennym źródłem kwasu linolowego oraz oleinowego, które działają wzmacniająco na płaszcza tłuszczowym skóry, przeciwdziałają jej pęknięciom oraz zmiękczają ją.
 • Mocznik, który zmiękcza naskórek.
 • Kompleks NMF, a więc faktor nawilżający, symilarny do naturalnego NMF skóry. Stabilizuje poziom nawilżenia skóry, a także pobudza naturalne funkcje regeneracyjne skóry.
 • Fibroblastowy czynnik wzrostu, czyli cytokina FGF odpowiadająca za poprawę elastyczności i wytrzymałości skóry oraz za pobudzenie komórek skóry właściwej d syntezy włókien kolagenowych oraz elastynowych.
 • Skwalen, jako czynnik odbudowujący płaszcz tłuszczowy skóry, a także zmiękczający i regenerujący. Pochodzi nie tylko z wątroby rekina, ale także jest izolowany np. z amarantusa.

W przypadku kobiet po okresie ciąży i karmienia piersią powyższe substancje mogą być uzupełnione o:

 • Retinol, który działa stymulująco na proces syntezy włókien białkowych, a dzięki swoim właściwościom złuszczającym pozwala na spłycenie rozstępów.
 • Kwas glikolowy, salicylowy, mlekowy, które będą odpowiadać za kontrolowane złuszczanie oraz podrażnienie skóry, które stymulować będzie fibroblasty do produkcji kolagenu.
 • Tretinoinę, która jest pochodną witaminy A. Jest to kwas witaminy A i jest zarejestrowana jako lek, stąd nie jest obecna w kosmetykach i może być wprowadzona do leczenia rozstępów przez lekarza.

Autor: Joanna Rogacka-Nowakowska

Magister kosmetologii ze specjalizacją technologii produktu kosmetycznego, prywatnie mama 1,5 rocznej Zuzi. Szczegółowo analizuje skład chemiczny kosmetyków, w szczególności tych, poświęconych dzieciom i kobietom w ciąży i podczas laktacji. Redaktor I Edycji konkursu organizowanego przez portal branżowy oraz prelegent Jubileuszowej Konferencji Naukowej poświęconej Współczesnym zapatrywaniom się na zdrowie, urodę i edukację organizowanej przez WSZUiE w Poznaniu.

Nie przegap

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży

Rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele na różnych etapach życia. Niekiedy pierwsze pojawiają się …

Jeden komentarz

 1. radiofrekfencja mikroigłowa tez nie przynosi jakiś wspaniałych rezultatów, jest strasznie upierdliwa, niesamowicie droga, nie można jej zastosować na większe powierzchnie a do tego powoduje mega przebarwienia. Przyznam, że lepszy efekt, pewnej redukcji na stare rozstępy mam po tych metodach, które w artykule uznano za nieskuteczne. Ale generalnie rozstępy niszczą normalne życie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.