Strona główna » Artykuły » Ciąża » Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży

Rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele na różnych etapach życia. Niekiedy pierwsze pojawiają się już na etapie intensywnego wzrostu. Dość często także w okresie dojrzewania czy nagłego wzrostu masy ciała. Jednak chyba najczęściej i najbardziej widocznie występują w ciąży. Rozstępy potrafią bardzo uprzykrzyć życie, negatywnie wpłynąć na samoocenę i postrzeganie własnego ciała, które po porodzie i tak się zmienia. Czy da się przed nimi uchronić?

JAK POWSTAJĄ ROZSTĘPY?

Rozstępy związane są z rozciąganiem skóry, zwłaszcza jeśli dzieje się to w krótkim czasie i dość intensywnie. Tak właśnie jest w okresie ciąży. Ciąża sprzyja powstawaniu rozstępów, przede wszystkim dlatego że gwałtownie wzrasta masa ciała i rozciąga się skóra. Poza tym jest to także skutek zmian hormonalnych.

Niestety na powstawanie rozstępów jest zależne w dużej mierze od predyspozycji genetycznych – to kolejny czynnik, na który nie mamy wpływu. Zastanów się, jak wygląda skóra Twojej mamy? Jeśli dobrze – możesz chociaż trochę odetchnąć z ulgą, bo ryzyko powstania rozstępów u Ciebie jest mniejsze. Jednak nie znaczy to, że na pewno się nie pojawią. Jeśli Twoja mama do dziś ma na skórze pamiątki po ciąży i nie tylko, to niestety oznacza, że możesz mieć predyspozycje do powstawania takich zmian. Tym bardziej powinnaś przeczytać poniższy tekst.

ROZSTĘPY POWODUJĄ KOMPLEKSY I OBNIŻAJĄ SAMOOCENĘ

Rozstępy powstają, gdy masz do nich predyspozycje genetyczne, gdy skóra nadmiernie się rozciąga, gdy pojawiają się zmiany hormonalne typowe dla ciąży. I tu pojawia się pytanie – czy skoro mam predyspozycje genetyczne i jestem w ciąży, to mam biernie czekać aż pojawią się te „ozdobniki macierzyństwa”? Czy może w jakikolwiek sposób mogę zminimalizować ryzyko pojawienia się lub widoczność rozstępów?

Tak, można w pewnym stopniu zmniejszyć ryzyko pojawienia się lub widoczność rozstępów. Myślę, że warto z tych metod skorzystać, bo takie zmiany potrafią naprawdę negatywnie wpłynąć na samoocenę młodej mamy. Czasem do tego stopnia, że zamiast cieszyć się macierzyństwem, popada w kompleksy.

Doskonałym przykładem była jedna z wizyt patronażowych. Kiedy już zbadałam i obejrzałam dziecko, odpowiedziałam na wszystkie pytania rodziców, przeszłam do stanu zdrowia i samopoczucia mamy.

Jak zwykle chciałam obejrzeć bliznę po cięciu cesarskim, aby sprawdzić czy rana dobrze się goi, jednak mama podeszła do tej propozycji z pewną niechęcią. Ze wstydem i w niewielkim stopniu odsłoniła brzuch. Zapytałam więc czy coś jej dolega, czy jest jakiś problem? Z raną wszystko było w porządku. Okazało się, że problemem nie była blizna po cięciu cesarskim, a ogromne rozstępy na brzuchu. Z tego powodu młoda mama nie lubiła pokazywać swojego brzucha. Spodziewała się, że po porodzie będzie wyglądał trochę lepiej. Tymczasem rozstępy pozostały, a dodatkowo skóra zrobiła się sucha i obwisła. Myślę, że nie warto czekać na taki moment i trzeba działać zdecydowanie szybciej.

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ROZSTĘPAMI W CIĄŻY

Już powstałych rozstępów trudno się pozbyć, zwykle można jedynie zmniejszyć ich widoczność. Dlatego tak ważne jest, aby zrobić co w naszej mocy, by rozstępy w ogóle nie pojawiły się na naszej skórze.  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

  1. Masuj

Masuj codziennie skórę miejsc szczególnie narażonych na rozstępy (uda, pośladki, piersi, brzuch). Skórę na brzuchu w drugiej połowie ciąży masuj delikatnie i tylko wtedy, gdy nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, a ciąża przebiega prawidłowo.

  1. Nawilżaj

Odpowiednie nawilżenie skóry poprawi jej elastyczność i odżywienie, co zmniejszy ryzyko pojawienia się rozstępów.

Zarówno do masowania jak i nawilżania skóry możesz użyć olejku Bio-Oil. Jest to produkt specjalistyczny o udowodnionym działaniu. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie rozstępom oraz łagodzenie już istniejących. Działanie olejku Bio-Oil przeciw rozstępom zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, które wykazały jego skuteczność w poprawie wyglądu skóry. Takimi badaniami nie może się raczej pochwalić żaden inny produkt.

Olejek Bio-Oil najlepiej stosować 2 razy dziennie, wykonując kilkuminutowy masaż miejsc narażonych na powstawanie rozstępów. Olejek świetnie się wchłania i pozostawia piękny zapach. Najlepiej stosować go w miejscach narażonych na powstanie rozstępów, ale można także użyć go na istniejące rozstępy.

  1. Dużo pij

Pij regularnie wodę. Pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu organizmu na płyny w czasie ciąży. Najlepszym napojem jest oczywiście woda, ale możesz sięgnąć także po herbatki owocowe, ziołowe (te, które nie są przeciwwskazane w ciąży – upewnij się), ewentualnie koktajle i soki warzywne. Zbyt mała ilość wody w diecie sprawia, że skóra staje się osłabiona, wyschnięta i mniej elastyczna.

  1. Zdrowo się odżywiaj

W czasie ciąży to szczególnie ważne. Oczywiście głównie ze względu na zdrowy rozwój ciąży i uchronienie się przed niedoborami. Ale odpowiednia dieta ma także znaczenie dla naszego wyglądu. Unikaj słodyczy i nadmiaru tłuszczów. Zwiększ ilość warzyw w swojej diecie. Dobrze odżywione ciało, to także dobrze odżywiona skóra, a wtedy jest zdrowsza i bardziej elastyczna.

  1. Bądź aktywna

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, a Ty dobrze się czujesz, bądź aktywna! Ta aktywność zdecydowanie pomoże Ci w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także poprawi ukrwienie i dotlenienie Twojego organizmu. Ruch służy Twojej skórze!

Mam nadzieję, że Twoja skóra jest odporna na powstawanie rozstępów. Lepiej tego nie sprawdzaj i zadbaj o nią jak najlepiej.

 

Cykl tematyczny „Jestem ekspertem i dzielę się swoją wiedzą”, powstał we współpracy z Bio-Oil

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

Jeden komentarz

  1. Zgadzam się, że profilaktyka będzie znacznie skuteczniejsza, niż szukanie efektywnych metod już po fakcie. Jestem w 3 miesiącu ciąży, wezmę wasze rady z pewnością do serca i wprowadzę je w życie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.