Palenie w ciąży okalecza i zabija dziecko

Palenie w ciążyPalenie papierosów w ciąży zawsze negatywnie wpływa na rozwój płodu. Znacznie częściej dochodzi do poronień, porodów przedwczesnych, niedotlenienia płodu, przedwczesnego oddzielania się łożyska. Dzieci matek – palaczek rodzą się mniejsze, hipotroficzne i są narażone na nagłą śmierć w okresie niemowlęcym oraz zaburzenia neurologiczne i emocjonalne w przyszłości. Palenie w ciąży szkodzi na każdym jej etapie, dlatego warto porzucić ten destrukcyjny nałóg najszybciej jak to możliwe.

CZY RZUCIĆ PALENIE W CIĄŻY?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy wszystko co robi ma wpływ nie tylko na nią samą ale także na rozwijające się z jej łonie dziecko. Jako społeczeństwo powinniśmy szczególnie troszczyć się o ciężarne, dlatego przysługuje im wiele ulg i uprawnień, które mają chronić je przed działaniem niekorzystnych czynników (np., szczególne przepisy pracy dla ciężarnych).

Palenie w ciąży jest zagrożeniem dla matki i dziecka, dlatego najlepiej byłoby porzucić nałóg przed ciążą. Jednak nie zawsze jest to możliwe, chociażby dlatego, że nie każda ciąża jest planowana. Na szczęście wiele kobiet w momencie, kiedy dowiadują się o ciąży postanawia odstawić papierosy. Często zdarza się także, że w czasie ciąży organizm kobiety sam odrzuca papierosy, ich zapach staje się nieprzyjemny, a palenie w ciąży powoduje mdłości. W takiej sytuacji warto posłuchać swojego ciała i przestać palić.

Niestety dość mocno rozpowszechniony jest mit, że w ciąży nie należy rzucać palenia. Dlaczego? Tłumaczeń jest wiele (nagły szok, jest za późno itp.) i żadne z nich nie ma nic wspólnego z prawdą! Palenie papierosów ogranicza płodność, wpływa negatywnie na jakość komórek rozrodczych, często powoduje poronienia. Jeśli jednak mimo to do ciąży doszło i utrzymała się przez pewien czas, lepiej ograniczyć ryzyko powikłań na kolejnym jej etapie. Udowodniono, że palenie w ciąży w pierwszym trymestrze nie ma wpływu na masę ciała dziecka po urodzeniu. Odstawiając papierosy nawet w połowie ciąży, dajesz maluchowi szansę na normalną masę urodzeniową i prawidłowy termin porodu. Nawet ograniczenie dziennej liczby papierosów jest lepsze niż brak jakiekolwiek zmiany nawyków.

PALENIE W CIĄŻY I PO PORODZIE

Dym papierosowy zawiera ok 4000 składników, w większości toksycznych dla organizmu. Nikotyna i jej metabolity przenikają przez łożysko i docierają do płodu, oddziałując destrukcyjnie na komórki jego organizmu. Mały bierny palacz, którego niedojrzały organizm otrzymuje systematycznie spore dawki zabójczych, trujących substancji właściwie nie ma szans na prawidłowy rozwój. Palenie w ciąży często skutkuje niedotlenieniem płodu, który otrzymuje ok. 25% mniej tlenu. Kiedy matka pali, u dziecka pojawiają się zaburzenia pracy serca. Płód otrzymuje mniej substancji odżywczych, co skutkuje niedożywieniem i hipotrofią, czyli za małą w stosunku do wieku płodowego masą ciała dziecka.

Hipotrofia w przypadku noworodków matek palaczek nie jest związana z masą ciała matki, jej dietą czy innymi nieprawidłowościami. Jeden papieros dziennie zmniejsza masę urodzeniową dziecka średnio o 0,2%. To skutek skurczu naczyń krwionośnych, patologicznych zmian w naczyniach łożyska, utrudniających przepływ łożyskowy, wskutek czego do płodu nie dociera odpowiednia ilość składników odżywczych i tlenu.

Obwód głowy noworodków matek palących również jest zwykle mniejszy, co skutkuje zaburzeniami rozwoju psychoruchowego.

Ciąża palaczki zagrożona jest przedwczesnym pęknięciem błon płodowych, porodem przedwczesnym ze wszystkimi jego konsekwencjami, potęgowanymi przez fakt ekspozycji płodu na substancje toksyczne.

Trujące substancje przenikają także do mleka matek palaczek mając negatywny i toksyczny wpływ na dziecko. Badania wykazują również, że palaczki szybciej odstawiają dzieci od piersi, częściej mają problemy laktacyjne. Poza tym częściej decydują się na karmienie dziecka sztuczną mieszanką, co potęguje ryzyko wystąpienia alergii osłabia odporność malucha.

Nagła śmierć łóżeczkowa również jest związana z działaniem dymu papierosowego na dziecko. Poza toksycznym wpływem papierosów nagła śmierć łóżeczkowa częściej dotyczy wcześniaków i dzieci o małej masie urodzeniowej. Warto podkreślić, że dzieci palaczek często rodzą się przed czasem i z hipotrofią. Występowania wszystkich tych czynników znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tej tragedii, jaką jest niespodziewana śmierć dziecka.

Palenie w ciąży, w czasie karmienia piersią i palenie w otoczeniu dziecka rzutują na jego przyszłość. Wykazano, że ekspozycja na substancje toksyczne, zawarte w papierosach może wywoływać ADHD u dzieci. Wykazano, że dzieci palaczek częściej cierpią na zaburzenia emocjonalne, a także problemy neurologiczne, częściej występują u nich zaburzenia rozwoju zarówno ruchowego jak i intelektualnego.

Naukowcy wciąż odkrywają nowe aspekty szkodliwości papierosów. Ostatnio udowodniono, że dzieci palaczek są bardziej narażone na otyłość w wieku szkolnym niż dzieci matek, które nigdy nie paliły papierosów.

MATKA PALACZKA

Badania wykazują, że ponad 30% Polek pali papierosy. Problem ten dotyczy głównie kobiet ubogich, samotnych, niewykształconych, bezrobotnych, co jeszcze bardziej utrudnia dotarcie z edukacją i pomocą. Poza tym większość z nich nie przyznaje się do palenia w ciąży, chociaż w wielu przypadkach wiadomo, że nie odstawiły papierosów.

Matki palaczki często wyśmiewają zalecenia i informację, że palenie w ciąży jest bardzo niebezpieczne, mówiąc np.: „w poprzedniej ciąży też paliłam i dziecko jest zdrowe”. Czyżby? To, że żyje, na pierwszy rzut oka wygląda zdrowo, a nawet zostało ocenione na 10 punktów w skali Apgar i miało prawidłową masę ciała oznacza jedynie, że miało naprawdę dużo szczęścia. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele skutków bycia biernym palaczem w łonie matki ujawnia się tygodnie, miesiące, a nawet lata po porodzie.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

10 komentarzy

 1. nic nie denerwuje mnie bardziej niż przykładne matki-polki surowo oceniające inne kobiety ale palące i popijające kieliszek wina, bo odrobina nie zaszkodzi. moje przesłanie brzmi: jak tak kochasz swoje nienarodzone dziecko to nie bądź samolubna i przestań pić i palić. zdążysz się w życiu jeszcze napić, twoje dziecko też…

  • Maria Lepucka

   Niestety dla niektórych kobiet nałóg jest aż tak silny, że nie potrafią przestać palić papierosów nawet w sytuacji zagrożenia ciąży.

 2. Nie „dziecko” ale „płód”!!!Jakieś moherowe teksty tu widzę.

  • Maria Lepucka

   Dla matki płód jest dzieckiem. Poza tym jeśli matka pali w czasie ciąży, to jej dziecko ponosi poważne konsekwencje takiego zachowania.

   • Nie .”Dla matki” to jest słowo niestosowne.Coś jest albo nie jest!Dzieckiem może sobie nazwać nawet lalkę ale z tego powodu dzieckiem się nie stanie!

    • Maria Lepucka

     „Dziecko” nie jest określeniem, które można jednoznacznie definiować. 50 letni facet też jest dzieckiem dla swoich rodziców i nie przeszkadza w tym fakt, że sam jest ojcem czy nawet dziadkiem. Płód, rozwijający się w łonie matki także jest jej dzieckiem, które często ma swoje imię i z którym można nawiązać pierwszy kontakt.

 3. Palilam wiele lat wiem jak trudno rzucić nałóg,udało się jestem wolna od 8 lat..zastanawia mnie na jaki głodzie nikotynowyn musib być noworodek matki palacej w ciazy…

 4. A masz jakieś badania naukowe, które mówią o skutkach palenia matek w ciąży a potem być może przy dziecku? potrzebuję wyszukać.

 5. to że dziecko palaczki urodziło sie zdrowe oznacza ze miało dużo szczęścia? to co ma powiedziec matka która nie paliła i chore dziecko urodziła??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.