Pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciążyCiąża różnie wpływa na skórę. Jest to w pewnym stopniu zależne od naszych predyspozycji. Jednak nie ulega wątpliwości, że zawsze skóra w ciąży rozciąga się. Zazwyczaj jest także bardziej wrażliwa, sucha, mało odporna na działanie promieniowania słonecznego, a niekiedy pod wpływem hormonów pojawiają się zmiany skórne lub znikają te, które dotychczas nas dręczyły. Odpowiednia pielęgnacja skóry w ciąży pozwoli na najlepszy powrót do „stanu wyjściowego” i zminimalizuje ryzyko powstania trwałych „pamiątek” po tym pięknym okresie w życiu kobiety.

SKÓRA W CIĄŻY

W czasie ciąży skóra wystawiona jest na poważną próbę, wpływają na nią czynniki hormonalne oraz mechaniczne rozciąganie, zwłaszcza w okolicy brzucha (ale także piersi, czasem ud czy pośladków). Oba czynniki wpływają na pojawienie się rozstępów. Doświadcza tego większość kobiet w czasie ciąży, zwykle w ostatnich jej tygodniach. Dlatego o skórę warto intensywnie dbać już od samego początku. O tym jak powstają rozstępy w ciąży i jak im zapobiegać pisałam już tutaj: klik.

W czasie ciąży dość często zdarza się trądzik, który jest skutkiem działania hormonów ciążowych, na szczęście po ciąży zwykle znika, ale jeśli zmiany są nasilone, warto skonsultować się z dermatologiem. Ciąża uwrażliwia skórę na działanie słońca, dlatego nie polecam opalania się w tym okresie. Może się to skończyć brzydkimi, ciemnymi przebarwieniami, których usunięcie może być trudne i kosztowne.

Dość typowym problemem przyszłych mam jest suchość skóry na całym ciele. W miejscu, gdzie jest ona mocno rozciągana, może  także stać się cieńsza i bardziej wrażliwa. Suchość i skłonność do podrażnień mogą wywołać nieprzyjemne swędzenie oraz uczucie ściągnięcia, napięcia.

Dla wyglądu skóry w ciąży i po ciąży ogromne znaczenie ma styl życia – dieta oraz aktywność fizyczna. Niedobory witamin i mikroelementów osłabiają cały organizm, w tym także nasz największy narząd jakim jest skóra. Mało ruchu i niewłaściwa dieta mogą także skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała w ciąży, co stanowi ryzyko zarówno dla zdrowia matki i dziecka, jak i wyglądu skóry mamy w ciąży i po porodzie. Jeśli więc nie ma przeciwwskazań, bądź aktywna przez całą ciążę i pamiętaj o zdrowej diecie.

PIELĘGNACJA SKÓRY W CIĄŻY

Pielęgnacja skóry w ciąży polega przede wszystkim na zaspokojeniu jej zmienionych potrzeb. Są one w pewnym stopniu kwestią indywidualną, ale mówiąc najogólniej chodzi o nawilżenie skóry, odżywienie, a co za tym idzie uelastycznienie. Wyschnięta i ściągnięta skóra będzie zdecydowanie bardziej podatna na trwałe uszkodzenia.

Odpowiednie nawilżenie i delikatne natłuszczenie skóry, połączone z delikatnym masażem, powinno być codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym przyszłej mamy. Poprawi to wygląd skóry „tu i teraz”, ale także pozwoli uniknąć lub zminimalizować problemy, takie jak rozstępy skóry czy uszkodzenia naskórka.

JAK WYBRAĆ KOSMETYK NA OKRES CIĄŻY?

W czasie ciąży skóra staje się wyjątkowo wymagająca, a co najważniejsze zmienia się. W związku z tym może się okazać, że kosmetyk, który dotychczas nam służył, przestaje być odpowiedni. Dość istotne jest także to, że nie wszystkie składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry są wskazane do stosowania w czasie ciąży. Dlatego polecam wybierać kosmetyki dobrej jakości przeznaczone dla kobiet w ciąży. Przeczytaj dokładnie ulotkę (i nie kupuj produktów bez ulotki czy dokładnego opisu składu i działania na opakowaniu).

Do stosowania zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie wypróbuj olejek Bio-Oil. To specjalistyczny produkt o udowodnionym w badaniach klinicznych działaniu w zapobieganiu i zmniejszaniu widoczności rozstępów, a także poprawie wyglądu blizn (również po cięciu cesarskim). Świetnie nawilża i natłuszcza odwodnioną, suchą skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Tym samym odpowiada na wszystkie potrzeby skóry młodej mamy.

Przy stosowaniu kosmetyków do pielęgnacji skóry zawsze najważniejsza jest regularność. Systematyczne odżywianie, nawilżanie i masowanie zapewnią odpowiednią ochronę i komfort. Zadbaj o siebie.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

2 komentarze

  1. Chyba nigdy nie dbałam o swoją skórę tak jak w ciąży:)

  2. Dbanie o skórę w tym czasie to połowa sukcesu moim zdaniem, druga połowa zależy już od genów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.