Strona główna » Artykuły » Ciąża » Prowadzenie ciąży

Prowadzenie ciąży

Prowadzenie ciążyW Polsce wciąż panuje przekonanie, że prowadzenie ciąży to domena lekarzy. Jednakże ciążę fizjologiczną może prowadzić także położna. Położne wykonują wszystkie niezbędne czynności medyczne samodzielnie, a dodatkowo oferują jednocześnie porady i edukację. Zobacz w jaki sposób o przyszłą mamę może zadbać ginekolog, a jak położna oraz jak obie kwestie wyglądają od strony praktycznej i formalnej.

PROWADZENIE CIĄŻY PRZEZ LEKARZA

Wybierając opiekę lekarza postępuje się zgodnie ze schematem, występującym od wielu lat, więc pod względem „formalnym” jest to dużo łatwiejsze. Korzystając z opieki ginekologa, badanie USG w czasie ciąży, badania krwi i moczu wykonywane są zgodnie z obowiązującymi w Polsce standardami. Większość lekarzy prowadząc ciążę nie wykracza jednak poza najistotniejsze kwestie medyczne. Lekarz prowadzący ciążę ma więc obowiązek skierować każdą ciężarną po 21 tygodniu ciąży do położnej celem edukacji.

Umówienie wizyty w ramach NFZ w czasie ciąży nie powinno stanowić większego problemu, ale tylko w sytuacji, gdy wybór lekarza prowadzącego jest nieistotny. Natomiast chcąc dokonać świadomego wyboru, można natrafić na spore problemy. Najlepsi specjaliści są albo bardzo oblegani, albo nie pracują w przychodniach NFZ i wtedy opieka przedporodowa wiążę się z niemałym wydatkiem. Należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt samej wizyty, ale także na fakt, że wszystkie badania, zlecone przez lekarza w prywatnym gabinecie są pełnopłatne.

Opieka lekarska w czasie ciąży jest konieczna jedynie, gdy jest to ciąża powikłana. Wtedy jednak należy się zastanowić nad wizytą u specjalisty, zajmującego się danym schorzeniem (np. w przypadku cukrzycy ciążowej kobieta powinna być pod opieką diabetologa). W przypadku ciąży powikłanej często konieczne są częstsze wizyty kontrolne oraz dodatkowe badania diagnostyczne.

PROWADZENIE CIĄŻY PRZEZ POŁOŻNĄ

Położne w Polsce mają prawo do samodzielnego wykonywania zawodu, także prowadzenia ciąży fizjologicznej. Niestety rzadko z tego prawa korzystają. Dlatego też poważnym problemem może być znalezienie takiej położnej. Nawet w większych miastach stanowi to pewną trudność, w małych miasteczkach jest praktycznie niemożliwe.

Ponadto położne w Polsce wciąż rzadko wykonują badania USG w czasie ciąży, a zalecane jest, by w zdrowej ciąży wykonać co najmniej 3 takie badania.  Nie jest to jednak problem, gdyż pacjentkę można skierować na 3 wizyty z badaniem ultrasonograficznym u lekarza.

To, co zyskujesz wybierając opiekę położnej to przede wszystkim jej kompleksowość. Położną zainteresuje nie tylko interpretacja badań diagnostycznych i rozwój ciąży, ale także Twoje samopoczucie, obawy czy niedogodności ciąży. Pomoże Ci także stworzyć plan porodu, powie czego spodziewać się w szpitalu w czasie porodu i po nim, jak wyglądają okoliczne szpitale i opieka nad pacjentką.

Sam czas trwania wizyty u położnej to około 30-45 minut, w czasie których można zadbać o każdy aspekt zdrowia mamy i dziecka. Np.:

 • Dietę w czasie ciąży,
 • Dolegliwości ciążowe i ich łagodzenie, także w sposób naturalny,
 • Rozwój płodu,
 • Diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości ciąży,
 • Analiza wyników badań,
 • Przygotowanie do porodu,
 • Wybór miejsca porodu i ustalenie planu porodu,
 • Wsparcie emocjonalne,
 • Rozwianie wątpliwości i odpowiedź na wszystkie pytania przyszłej mamy.

PROWADZENIE CIĄŻY

Prowadzenie ciąży przez położną jest zwykle tańsze, a na pewno bardziej kompleksowe niż opieka lekarska. Warto więc rozważyć taką możliwość. Zwłaszcza, że czasem istnieje szansa na to, aby położna, prowadziła także poród i opiekowała się Tobą i Twoim dzieckiem po porodzie. To tworzy atmosferę zaufania i daje większe poczucie bezpieczeństwa. Niestety taka praktyka jest wciąż mało popularna.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

8 komentarzy

 1. Piękny artykuł i bardzo bym chciała by tak właśnie było. Niestety w polskich szpitalach jest to niemożliwe. U nas przyjęło sie ze lekarz jest najważniejszy i to co on powie to świętość. Sama tego doświadczyłam. Gdy nadeszła godzina zero i trafiłam na blok porodowym. Powiedziałam położnej jak widzę swój poród hmm delikatnie mówiąc zostałam wyśmiana,obgadana. Jak ja mogę mieć jakiś plan. Która położna mi to wymyśliła. Niestety z taka reakcja się spotkałam

  • Prowadząc edukację przedporodową (taka bezpłatna „szkoła rodzenia”) wraz ze swoimi podopiecznymi piszemy Plan Porodu (który zgodnie z prawem powinna zrobić osoba prowadząca ciążę – czytaj lekarz) Uważam że jeśli każda kobieta będzie przychodzić do porodu z Planem to może w końcu stanie się on dla wzystkich czymś oczywistym i normalnym. Co ciekawe, szpitale które respektują plan porodu i tak zazwyczej postępują zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej. Tam gdzie na sali porodowej i oddziałach panują „stare zasady” plan porodu wzbudza najwięcej reakcji które opisałaś. Niestety w każdej grupie zawodowej znajdują się osoby niereformowalne.
   Co do prowadzenia ciąży przez położne…. Cóż tak jak piszesz w naszym kraju lekarz to guru. Dlatego polecam wszystkim edukację przedporodową już od 21 tygodnia ciąży. A Swoją położną powinna mieć każda kobieta. Wystarczy tylko podpisać deklarację a to nikogo nie kosztuje. Pamiętajcie że w przychodniach często położne mają związane ręce przez pracodawce i nie zawsze prowadzą takie edukacje. Lepiej poszukać położnej która prowadzi indywidualną praktykę.

   • Maria Lepucka

    Osoba, prowadząca ciążę powinna nie tylko zadbać o odpowiednią diagnostykę ciążową, ale także przygotować pacjentkę do porodu, zadbać o jej samopoczucie. Niestety lekarze zazwyczaj nie spełniają tej roli. Edukacja przedporodowa to także wybór miejsca porodu, napisanie planu porodu, poinformowanie kobiety o wszystkich procedurach i zabiegach, z jakimi może się spotkać. Zwykle niestety kończy się na tym, że to położna uczy pacjentkę jak oddychać, jak przeć i informuje o wykonywanych czynnościach ale… już na sali porodowej> To zdecydowanie za późno! Każda kobieta w ciąży ma prawo wiedzieć, na co powinna się przygotować i w pełni świadomie podejmować decyzje, dotyczące jej porodu. Ograniczenie opieki przedporodowej do wizyt u ginekologa odbiera jej tą możliwość.

  • Z osobistych doświadczeń wiem, że to możliwe.. na szkole rodzenia omówiłyśmy plan porodu, który później wypełniłam i oddałam na izbie przyjęć.. miałam wybraną położną i poród wspominam jako wyjątkowe przeżycie – nie najłatwiejsze ale cudowne.. mały człowieczek przytulający się do piersi:-)

 2. Maria Lepucka
  Maria Lepucka

  Niepotrzebna medykalizacja porodu niestety szkodzi pacjentkom. Często też dbając o dobro ciąży zapomina się o mamie i jej potrzebach, także emocjonalnych. Im większa samodzielność pracy położnej i jej kompetencje tym większa jest szansa na wolny, naturalny i aktywny poród dla kobiety.

 3. Pani Mario bardzo ważny i mało poruszany temat, ciężko znaleźć w informacje o prowadzeniu ciąży przez położne. W związku z tym mam pytanie, ile kosztuje prowadzenie ciąży u położnej, bo rozumiem, że nie jest to w żaden sposób refundowane, czy istnieją jakieś ustalone stawki, czy tylko zależy od danej położnej?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Prowadzenie ciąży może być refundowane także w przypadku, gdy osobą prowadzącą jest położna, jednakże póki co zdarza się to rzadko, jeśli w ogóle. Istnieją za to prywatne gabinety położnych w kilku większych miastach. Konsultacje u położnych są zwykle nieco tańsze lub porównywalne cenowo do przeciętnego lekarza, zależy od położnej. Należy jednak zauważyć, że położna zwykle poświęca kobiecie więcej czasu i zajmuje się ciążą całościowo, biorąc pod uwagę także przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem oraz aspekty psychologiczne i wiele innych.

 4. Chciałabym, żeby moją ciążę poprowadziła położna, zwłaszcza, że mimo, iż korzystam z prywatnego centrum medycznego dostęp do wybranego przeze mnie lekarza jest mówiąc delikatnie, mocno ograniczony. Ogólnie zależy mi na tym, żeby ciąża przebiegła naturalnie, bez zbędnych ingerencji (liczę oczywiście, że będzie to ciaża bez powikłań…). Niestety, faktycznie, położne jednak nie są popularne i na razie nie wiem, jak w swoim mieście w ogóle odnaleźć godną zaufania położną 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.