Strona główna » Artykuły » Ciąża » Rozstępy – dlaczego pojawiają się w ciąży?

Rozstępy – dlaczego pojawiają się w ciąży?

Rozstępy - dlaczego pojawiają się w ciąży?Rozstępy to problem wielu kobiet i mężczyzn, jednak u kobiet zdarzają się znacznie częściej. Jest to związane zarówno z nieco inną budową skóry jak i zupełnie inna gospodarką hormonalną. Rozstępy mogą pojawić się w momencie gwałtownego tycia lub wzrostu. Wyjątkowym okresem jest ciąża, która sprzyja powstawaniu rozstępów wskutek zmian hormonalnych oraz szybkiej zmiany masy i obwodów ciała.

JAK POWSTAJĄ ROZSTĘPY

Rozstępy mogą powstawać na dwa sposoby, z czego oba prowadzą do istotnych zaburzeń w postaci zaniku włókien sprężystych w obrębie skóry właściwej. Obecne w skórze właściwej włókna kolagenowe oraz sprężyste iretikulinowe mają ze sobą powiązanie czynnościowe- zarówno białka kolagenu jak i elastyny tworzą jedną sieć, odpowiadającą za właściwy poziom elastyczności oraz sprężystości skóry. Jakiekolwiek zmiany zwyrodnieniowe w ich obrębie odpowiadają za zmniejszenie poziomu sprężystości skóry.  Białka te są wytrzymałe na rozciąganie jednak w przypadku zmian masy ciała, a dokładniej jej przyrostu, szybkiego wzrostu kości, nagłego powiększenia się mięśni w wyniku stosowania środków anabolicznych, dochodzi do rozchodzenia się nieuszkodzonej skóry właściwej w wyniku jej rozciągania.

Rozstępy najczęściej obejmują brzuch, pośladki, uda, pachwiny, okolice pach, czasem również biust oraz ramiona. W przypadku powstawania rozstępów w wyniku predyspozycji genetycznych, obserwowane jest zwiększone syntezowanie kortyzolu przez nadnercza (szczególnie przy zespole Cushinga), a hormon ten odpowiada za prawidłowe produkowanie włókien kolagenu i elastyny przez fibroblasty. W efekcie tego, stworzony przez oba białka stelaż zaczyna się rozciągać (bądź za szybko kurczyć) i rozrywają się włókna białkowe prowadząc do powstawania zmian atroficznych oraz rozstępów. Jest to wtórny efekt wspomnianej nadprodukcji kortyzolu. Szczególnie narażone na rozstępy są osoby przyjmujące ogólnie bądź miejscowo preparaty steroidowe, zwłaszcza w sposób długotrwały. Rozstępy mogą być również związane z występowaniem silnych stanów zapalnych wątroby, są wtedy wynikiem upośledzenia inaktywacji hormonów steroidowych w obrębie uszkodzonych przy zapaleniu wątroby hepatocytów.

Warto zaznaczyć, że większą predyspozycję do powstawania rozstępów mają kobiety o jasnej karnacji, co związane jest z tym, że posiadają z reguły delikatniejszą skórę. Tym samym, cienka skóra, odznaczająca się rzadszym utkaniem włókien kolagenowych jest głównym powodem częstszego występowania rozstępów u kobiet, niż u mężczyzn.

ROZSTĘPY W CIĄŻY

W ciąży rozstępy pojawiają się na brzuchu, udach piersiach i są prostopadłe do kierunku rozciągania się skóry.  Ich powstawanie związane jest ze zmianami hormonalnymi, jak również i przyrostem tkanki tłuszczowej, co odpowiada za nadmierne rozciąganie się. Co ciekawe, u tej samej osoby, u której pojawiły się rozstępy, wraz z upływem lat zmniejsza się tendencja do ich powstawania np. w przypadku kobiet z rozstępami po pierwszej ciąży, predyspozycja do powstania nowych w drugiej ciąży jest mniejsza.

Sam mechanizm powstawania rozstępów obejmuje dwa etapy, a mianowicie:

 1. Pierwszy etap, określany mianem fazy zapalnej opiera się na pojawieniu się ubytków w tkance łącznej, w wyniku której pojawiają się czerwone pasma na skórze
 2. Drugi etap, to faza zanikowa, w której w wyniku samoistnej regeneracji skóry rozstępy rozjaśniają się (zbielenie) i stają się wyczuwalne pod dłonią jakowgłębienia. Wizualnie zanikają, jednak przekształcają się tak naprawdę w bliznę zanikową.

Podsumowując- na początku mają postać cienkich różowych linii, a z czasem poszerzają się, wydłużają się i ciemnieją, by w końcowej fazie blednąć.

Pierwszy etap jest najlepszym momentem na działania zmierzające do zniwelowania powstałych rozstępów ponieważ są one „świeże” i bardziej wrażliwe na wykonywane zabiegi i stosowaną pielęgnację. Drugi etap jest etapem, kiedy całkowite usunięcie rozstępów jest możliwe tylko dzięki ingerencji chirurgicznej, a zastosowane zabiegi zaowocują już tylko zmniejszeniem i spłyceniem rozstępów, jednak już nie pozwolą na ich usunięcie.

DLACZEGO MAM ROZSTĘPY?

Do głównych przyczyn powstawania rozstępów zalicza się następujące czynniki:

 • Predyspozycje genetyczne
 • Zbyt gwałtowna zmiana masy ciała, zarówno w odniesieniu do odchudzania i tycia
 • Okres dojrzewania oraz znacznego wzrostu
 • Okres ciąży oraz menopauzy, gdy główną przyczynąsą zmiany w gospodarce hormonalnej, ze szczególnym akcentowaniem roli estrogenów, jak również i zwiększoną tendencję do zmian wagi
 • Wspomniana zwiększona produkcja kortykosteroidów (hormony nadnerczy), które upośledzają fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny
 • Zaburzenia w obrębie funkcjonowania tkanki łącznej
 • Nieprawidłowa gospodarka organizmu makro- i mikroelementowa organizmu oraz zbyt niska zawartość witamin w organizmie, co jest wynikiem zbyt ubogiej i jałowej diety.

Rozstępy powstają w złożony sposób i nie wszystkich czynników ryzyka da sie uniknąć. Warto wiedzieć w jaki sposób możemy chociaż w pewnym stopniu wpłynąć na wygląd swojej skóry.

 

Autor: Joanna Rogacka-Nowakowska

Joanna Rogacka-Nowakowska
Magister kosmetologii ze specjalizacją technologii produktu kosmetycznego, prywatnie mama 1,5 rocznej Zuzi. Szczegółowo analizuje skład chemiczny kosmetyków, w szczególności tych, poświęconych dzieciom i kobietom w ciąży i podczas laktacji. Redaktor I Edycji konkursu organizowanego przez portal branżowy oraz prelegent Jubileuszowej Konferencji Naukowej poświęconej Współczesnym zapatrywaniom się na zdrowie, urodę i edukację organizowanej przez WSZUiE w Poznaniu.

Nie przegap

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży

Rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele na różnych etapach życia. Niekiedy pierwsze pojawiają się …

2 komentarze

 1. Moja walka z rozstępami przy pierwszej ciąży trwała cały czas i nic nie dawało efektu. Przy drugim dziecku kupiłam krem Busajna w 100% naturalny, dzięki czemu nie bałam się go używać. Rozstępy nawet się nie pojawiały, a te najmniejsze od razu znikały.

 2. Dziewczyny nie przejmujcie sie rozstępami, ja też je mam i zawsze powtarzam sobie, że to pozostałe tatuaże po moich dzieciach 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.