Strona główna » Artykuły » Ciąża » Twoje prawa po poronieniu

Twoje prawa po poronieniu

Twoje prawa po poronieniuPoronienie jest trudnym doświadczeniem, zaskoczeniem, , a towarzyszący mu smutek często utrudnia poszukiwanie informacji i egzekwowanie praw po poronieniu. W czerwcu 2016 roku wprowadzono nowe zasady opieki okołoporodowej, zgodnie z którymi personel medyczny ma obowiązek informowac pacjenta o przysługujących mu prawach. Są to także prawa po poronieniu. Mają one poprawić poczucie bezpieczeństwa i komfort przebywania w placówce medycznej, a także umożliwić poznanie płci dziecka czy pochowanie go zgodnie z wolą rodziców. Jeśli niedawno spotkało Cię poronienie, powinna zostać Ci zapewniona pomoc psychologiczna, a lekarze i położne powinni traktować Cię w odpowiedni sposób.

TWOJE PRAWA PO PORONIENIU W SZPITALU

Poronienie to przykre doświadczenie, a negatywne emocje mogą zostać spotęgowane przez nieodpowiednią organizacje opieki po poronieniu. Do obowiązków personelu należą m.in. zminimalizowanie Twojego kontaktu z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci (możesz poprosić o przeniesienie do innej sali), okazywanie szacunku i zrozumienia, wykonywanie badań i zabiegów w intymnej atmosferze, a także konsultowanie z Tobą wszelkich działań.

Co więcej, personel powinien przekazać informacje na temat przysługujących po poronieniu praw i miejsc, gdzie można uzyskać dodatkową pomoc.

Niezależnie od tygodnia, w którym poroniłaś, masz prawo pochować swoje dziecko. Potrzebujesz do tego dokumentu ze szpitala: karty zgonu lub karty martwego urodzenia. Szczegóły powinnaś ustalić z zarządcą cmentarza, a na temat mszy lub nabożeństwa pogrzebowego porozmawiać również z księdzem lub przedstawicielem Twojej wiary (jeśli chcesz). Dziecko może zostać pochowane w grobie rodzinnym lub mogile zbiorowej. Karta zgonu umożliwia Ci tylko dokonanie pochówku, natomiast karta martwego urodzenia – dodatkowo rejestrację dziecka w USC i uzyskanie należnych świadczeń.

USTALENIE PŁCI DZIECKA PO PORONIENIU

Poronienie nie uniemożliwia określenia płci dziecka. Aby szpital mógł wydać kartę martwego urodzenia, lekarz musi znać płeć dziecka. Do ok. 16. tygodnia ciąży może nie być w stanie jej określić. Masz wtedy prawo wypożyczyć próbki z materiałem genetycznym od dziecka i zlecić badanie określające płeć w laboratorium genetycznym.

Po określeniu płci dziecka szpital wydaje kartę martwego urodzenia, którą może przekazać bezpośrednio do Urzędu Stanu Cywilnego lub Tobie. Na przekazanie jej do USC ma 1 dzień, a jeśli kartę otrzymasz Ty – masz na to 3 dni. W Urzędzie Stanu Cywilnego zostanie sporządzony akt urodzenia Twojego dziecka z jego danymi osobowymi, Twoimi danymi osobowymi (i danymi ojca) oraz adnotacją o martwym urodzeniu. Ten akt zastępuje akt zgonu i będzie Ci potrzebny do odebrania kolejnych świadczeń, czyli zasiłku pogrzebowego i urlopu macierzyńskiego.

ZASIŁEK POGRZEBOWY PO PORONIENIU

Po pogrzebie masz 12 miesięcy na to, żeby złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania) wniosek o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek ten wynosi 4000 złotych, niezależnie od tego, ile kosztował pogrzeb. Do wniosku powinnaś załączyć akt z USC oraz rachunki, paragony i faktury, które poświadczają koszty pochówku.

URLOP MACIERZYŃSKI PO PORONIENIU

Po poronieniu (bez względu na czas trwania ciąży) masz także prawo do przejścia na urlop macierzyński w wymiarze 56 dni. Czas ten liczony jest od dnia poronienia, a urlop płatny jest 100%. Jeśli jesteś na L4 (płatne 80% lub 70%, jeśli jesteś w szpitalu), możesz zastąpić je właśnie urlopem. Jeśli po poronieniu wzięłaś urlop wypoczynkowy – zostanie on zastąpiony urlopem macierzyńskim i będziesz mogła wykorzystać go później.

Aby skorzystać z tego prawa, konieczne jest przedstawienie pracodawcy aktu urodzenia dziecka z USC. Jest to jedyny niezbędny dokument w tej sytuacji – pracodawca nie może wymagać żadnego innego (np. dokumentacji medycznej).

Poronienie lub martwe urodzenie  nie odbierają matce jej praw. Kobieta w tym szczególnie trudnym okresie powinna być otoczona szczególną opieką.

Autor: Badaniaprenatalne.pl

Badaniaprenatalne.pl
Portal badaniaprenatalne.pl powstał na początku 2004 roku. Jego główną ideą jest dostarczenie informacji na temat tego czym są badania prenatalne oraz wskazanie miejsc, w których można je wykonać. Na łamach portalu mogą Państwo znaleźć szereg informacji przydatnych nie tylko w okresie ciąży, ale także w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

2 komentarze

  1. Aleksandra Załęska

    Niestety wiele kobiet nie wie, jakie prawa im przysługują 🙁 Dla mnie to była tragedia i jak najszybciej chciałam wyrwać się ze szpitala, że nawet przez chwilę nie pomyślałam o swoich prawach, a ludzie w szpitalu nie informują o nich.

  2. A co jest w sytuacji ciąży pozamacicznej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.