Strona główna » Artykuły » Ciąża » Ustalenie ojcostwa przed porodem

Ustalenie ojcostwa przed porodem

Ustalenie ojcostwa przed porodemTesty na ustalenie ojcostwa są zwykle kojarzone z badaniami materiału pobranego od dziecka już po narodzinach oraz rodziców. Zdarza się jednak, że wątpliwości pojawiają się już na etapie ciąży. W takiej sytuacji im wcześniej kwestia ta zostanie rozwiązana, tym lepiej zarówno dla rodziców jak i dziecka. Psychologowie podkreślają, że mężczyzna, który jest pewny swojego ojcostwa znacznie bardziej angażuje się w jego wychowanie. Wiadomo również od razu, kto powinien uznać malucha. Dlatego część rodziców decyduje się na badanie DNA jeszcze przed porodem. Jest to możliwe już od 10 tygodnia ciąży.

USTALENIE OJCOSTWA PRZED PORODEM

Wątpliwości dotyczące ojcostwa wpływają niekorzystnie na całą rodzinę. Stres, jaki odczuwa przyszła mama oraz potencjalny ojciec, a także brak stabilizacji, nie pozwalają cieszyć się z narodzin potomstwa. Te złe emocje odczuwa również samo dziecko. Dlatego tak istotne jest szybkie rozwiązanie problemu i ustalenie ojcostwa jeszcze przed porodem.

Mężczyźni pewni swojego ojcostwa mają lepsze relacje z dziećmi i są w stanie zbudować z nimi głębszą więź. Brak takiej pewności uniemożliwia więc stworzenie pożądanych stosunków na linii ojciec – dziecko oraz ustabilizowanie relacji również z partnerką. Przyszli rodzice oddalają się od siebie nawzajem,  a na takiej sytuacji traci tak naprawdę każde z nich. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pary decydują się na badanie DNA jeszcze na początku ciąży, zamiast czekać 9 miesięcy aż dziecko przyjdzie na świat. To pozwala im odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa – tak bardzo istotne szczególnie dla ciężarnych.

Ustalenie ojcostwa możliwe jest tak naprawdę już od skończonego 10 tygodnia ciąży.  W krajach Europy Zachodniej czy w USA testy na ustalenie ojcostwa są popularne już od dawna, a obecnie również w Polsce zyskują na popularności. Powody ich wykonania bywają różne. Badań mogą potrzebować rodzice, którzy chcą wykluczyć lub ustalić ojcostwo byłego męża matki (zgodnie z prawem ojcem dziecka jest zawsze mąż matki, nawet jeśli oboje rodzice wiedzą, że jest nim ktoś inny muszą przed sądem zaprzeczyć ojcostwo). Zdarza się też, że przyszli rodzice wykonują test dla swojego własnego spokoju lub domaga się ich rodzina przed zawarciem związku małżeńskiego. Ustalenie ojcostwa poprzez badania DNA stanowią również narzędzie pozwalające udowodnić przyszłemu ojcu, że to jego dziecko, jeśli ten wypiera się go.

JAK WYGLĄDA USTALENIE OJCOSTWA PRZED PORODEM?

Ustalenie ojcostwa od 10 tygodnia ciąży wygląda podobnie jak wykonanie tych badan po narodzinach dziecka. Badanie DNA w czasie trwania ciąży pozwala na uzyskanie tak samo pewnego wyniku, jak w przypadku testów przeprowadzanych już po narodzinach dziecka. Do badania  pobierana jest krew od przyszłej mamy i wymaz z policzka od ojca albo płyn owodniowy od dziecka i dowolne próbki od rodziców (wymazy z policzka lub np. szczoteczka do zębów, włosy, guma do żucia itp.). Ta druga metoda pozwala również na określenie, czy rozwijający się maluch nie jest obciążony chorobą genetyczną taką jak np. Zespół Downa. Takie badanie daje więc rodzicom podwójny spokój – z jednej strony uzyskują potwierdzenie, kto jest ojcem dziecka, a z drugiej pewność, że dziecko jest zdrowe.

TO NIE POWÓD DO WSTYDU

Niektórzy przyszli rodzice mają obawy przed wykonaniem badania DNA w ciąży. Przede wszystkim wstydzą się tego. Zupełnie jednak nie potrzebnie! Życie stawia nas w różnych sytuacjach, a badanie DNA jest sposobem rozwiązania niektórych z nich. Dlaczego więc z niego nie skorzystać? Pracownicy laboratorium nie oceniają pacjentów, którzy zgłaszają się na testy. Badania, mające na celu ustalenie ojcostwa to dla nich codzienność.

Na koniec warto dodać, że testy DNA w ciąży są wykonywane prywatnie i dostępne niemal w całej Polsce. Nie potrzeba żadnego skierowania na badanie. Pacjenci mają również zagwarantowaną pełną dyskrecję.

Autor: Badaniaprenatalne.pl

Badaniaprenatalne.pl
Portal badaniaprenatalne.pl powstał na początku 2004 roku. Jego główną ideą jest dostarczenie informacji na temat tego czym są badania prenatalne oraz wskazanie miejsc, w których można je wykonać. Na łamach portalu mogą Państwo znaleźć szereg informacji przydatnych nie tylko w okresie ciąży, ale także w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.