Strona główna » Artykuły » Ciąża » Zabiegi kosmetyczne w ciąży i w czasie laktacji

Zabiegi kosmetyczne w ciąży i w czasie laktacji

Zabiegi kosmetyczne w ciażi w czasie laktacjiZabiegi kosmetyczne nie zawsze są wskazane w czasie ciąży i karmienia piersią. Przyszłe mamy często mają dylemat jak zadbać o siebie skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie. Ciąża i laktacja to przeciwwskazania do zastosowania wielu metod inwazyjnych, wykorzystujących ultradźwięki, fale radiowe, a także z użyciem silnych substancji chemicznych. Jednak właśnie w czasie ciąży często pojawiają się nowe problemy takie jak rozstępy czy trądzik. Jak sobie z nimi radzić? Czy w ciąży można farbować włosy, korzystać z sauny, solarium, depilacji, zabiegów na twarz i ciało?

JAK WYBRAĆ ZABIEGI KOSMETYCZNE W CZASIE CIĄŻY I LAKTACJI?

Ciąża to dla większości kobiet czas, kiedy rozkwitają- skóra staje się bardziej nawilżona i nabiera blasku, włosy wzmacniają się, zyskują połysk i sprężystość jednak zdarza się też, że w okresie ciąży pojawiają się nieznane dotąd przyszłej mamie problemy estetyczne- przebarwienia, trądzik, utrata jędrności skóry, rozstępy. Zachodzące w czasie ciąży zmiany hormonalne w organizmie kobiety połączone z działaniem promieni słonecznych, nadmierną pracą gruczołów łojowych mogą być przyczyną wspomnianych zmian dermatologicznych, które zachodzą w skórze właściwej i wymagają inwazyjnego postępowania. Przyszła mama chcąc dbać o swój wygląd musi pamiętać o tym, że ciąża jest przeciwwskazaniem do wielu zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Nie oznacza to, że ze wszystkich należy rezygnować- istotny jest właściwy wybór i zdrowy rozsądek.Wybierając się do gabinetu ciężarna powinna każdorazowo poinformować o ciąży kosmetologa bądź lekarza, szczególnie w przypadku początkowego okresu ciąży kiedy nie jest ona widoczna, jak również po ciąży- o karmieniu piersią.Poinformowanie kosmetologa bądź lekarza o ciąży jest o tyle istotne, że w pierwszym trymestrze ciąży (do końca 3-4 miesiąca), kiedy zachodzi proces organogenezy bardzo wiele zabiegów jest bezwzględnie zakazanych. W tym czasie też szczególne ukierunkowanie powinno być na nieinwazyjne, delikatne i manualne zabiegi z jednoczesnym wykorzystaniem jak najmniejszej ilości kosmetyków. W przypadku przyszłych mam niewskazane są wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne na ciało, zabiegi przeciwtrądzikowe oraz anti-aging i liftingujące, które bazują na silnie działających substancjach, w tym retinolu, jak również wykorzystanie aparatury kosmetycznej bazującej na prądach, ultradźwiękach, falach radiowych.

DERMATOLOGIA I MEDYCYNA ESTETYCZNA

W przypadku zabiegów z zakresu medycyny estetycznej bezwzględnie zakazane w czasie ciąży i w czasie karmienia piersią są:

– zabiegi z wykorzystaniem botoksu (wypełnianie zmarszczek),

– wolumetria (np. kwas hialuronowy, kolagen, kwas polimlekowy),

– nici liftingujące PDO,

– tzw. „wampirzylifting” czyli wykorzystanie osocza bogatopłytkowego;

– medyczne likwidowanie blizn oraz przebarwień (cosmelan, dermabrazja),

– zabiegi bazujące na retinolu (działanie teratogenne) oraz inne głębokie peelingi medyczne, w tym np. wysoko stężony kwas trrójchlorooctowy czyli TCA (stężenie 35-50% to peeling średniogłęboki), który w stężeniu powyżej 45% może być niebezpieczny- istnieje bardzo duże ryzyko pozostawienia blizn. Ponadto, po 24 godzinach od zabiegu może pojawić się obrzęk, wysięk oraz miodowe strupy gdzie konieczne jest wprowadzenie antybiotyku, a ciąża znacząco redukuje możliwość wyboru właściwego leku. Podobnie jest w przypadku fenolu, który powinien być wykonywany tylko i wyłącznie przez doświadczonych lekarzy, z racji swojego wchłaniania się z powierzchni skóry i możliwego toksycznego działania uszkadzającego nerki, wątrobę i serce,

– inwazyjne odmładzanie skóryw czasie ciąży np. fotoodmładzanie, obarczone ryzykiem hiper- i hipopigmentacji, bliznowacenia (blizny przerosłe oraz keloidy), infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, a także kontaktowym zapaleniem skóry czy przetrwałym rumieniem,

– inwazyjne zabiegi redukujące rozstępy, cellulit oraz zabiegi wyszczuplające, odchudzające (np. laseroterapia, mezoterapia igłowa, fale radiowe, fale ultradźwiękowe, kriolipoliza, enderomologia, peelingi medyczne, lipoliza iniekcyjna, hydrolipoclasia ultradźwiękowa),

– mezoterapia igłowa, gdzie pomimo wykorzystywania kwasu hialuronowego, nie jest na tyle bezpieczna, aby wykonywać ją podczas ciąży i karmienia piersią. Istnieje w tym zabiegu ryzyko wystąpienia infekcji wirusowych i bakteryjnych, hiperpigmentacji (przebarwienia), rumienia, reakcji nadwrażliwości, pokrzywki barwnikowej czy też guzków podskórnych w przypadku mezoterapii w obrębie cellulitu, co w okresie ciąży i karmienia piersią jest zwiększonym ryzykiem. Również Dermapen nie jest stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią,

– laseroterapia czyli zabiegi z wykorzystaniem laserów ablacyjnych, nieablacyjnych, frakcyjnych, wysokoenergetycznych- fototermoliza stosowana do usuwania zmian naczyniowych np. teleangiektazje, rumień naczyniowy czy naczyniaki gwiaździste, jak również niedopuszczalna jest biostymulacja. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia okołomieszkowego obrzęku, oparzeń naskórka, rumienia, aktywowania wirusa HPV, przebarwień, bliznowacenia czy też nadkażeń grzybiczych

– skleroterapia

PEELINGI I DEPILACJA W CIĄŻY

Eksfoliacja, a więc zabiegi silnie złuszczające, bazujące na wysoce stężonych kwasach AHA, BHA, PHA i jednocześnie kwaśnym pH nie są wskazane w czasie ciąży, ponieważ podczas ich stosowania dochodzi do naruszenia ciągłości naskórka, a tym samym zwiększenia ryzyka zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Ponadtomogą odpowiadać za podrażnienia, bliznowacenia, kontaktowe zapalenie skóry, trwały rumień i przebarwienia, w tym ostudy, co wynika ze zmian gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety, jak również z faktu, że skóra w czasie ciąży może

mieć większą skłonność do podrażnień, alergii, zmian pigmentacyjnych. Zabiegów z wykorzystaniem kwasów o wysokich stężeniach i wysoce kwaśnym pH nie stosuje się również u kobiet karmiących piersią ponieważ związki te przenikają do krwiobiegu, a dalej do mleka matki.

Depilowanie ciała za pomocą rozgrzanego wosku może być niewskazane ze względu na możliwość podrażnienia i pękania naczynek. Jako przeciwwskazanie do tego zabiegu podaje się zaawansowaną ciążę. Można natomiast poddać się zabiegowi depilacji pastą cukrową. O ile sam zabieg depilacji woskiem nie jest bezpośrednio obarczony przeciwwskazaniem w postaci ciąży to, istotne jest tu występowanie żylaków w czasie ciąży, jak i zwiększona w czasie ciąży kruchość naczyń krwionośnych i zwiększone ryzyko ich pękania. Ponadto, istnieje ryzyko, że rozszerzające się naczynka krwionośne, pobudzone rozgrzanym woskiem rozszerzą się trwale i powstaną żylaki, których leczenie w ciąży będzie niemożliwe.

Depilacja laserowa, jako najczęściej wykonywany zabieg w gabinecie kosmetycznym związana jest z tym, że ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Nie wykonuje się go również w okresie laktacji. Przeciwwskazanie to jest związane z tym, że nie ma jednoznacznych badań w kierunku niepożądanego działania na rozwój płodu. Ponadto, zmiany hormonalne w okresie ciąży mogą odpowiadać za powstawanie nieprzewidzianych reakcji skóry, w tym powstawanie przebarwień, poparzeń naskórka, jak również zwiększa się w czasie ciąży uwrażliwienie skóry i zabieg staje się bardziej bolesny.

ULTRADŹWIĘKI, PRĄDY I FALE RADIOWE

Ciąża oraz okres karmienia piersią jest przeciwwskazaniem do zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków, a więc nie powinno wykonywać się aparaturowych zabiegów wyszczuplających (np. liposukcja ultradźwiękowa) i peelingu kawitacyjnego. Bezwzględnie w czasie ciąży nie stosuje się również sonoforezy np. w celu zamykania naczynek krwionośnych czy ultrafonoforezy. Nie wykonuje się również depilacji ultradźwiękowej.

Ultradźwięki mogą wywoływać silne skurcze macicy w wyniku których może dojść do poronienia w początkowym etapie ciąży, a w końcowym do przedwczesnego porodu.

W czasie ciąży nie wykonuje się wszystkich zabiegów z wykorzystaniem prądów, które przenikają do organizmu, mogąc wykazywać negatywne działanie na rozwój płodu. Do zabiegów tych zalicza się: galwanizację, darsonwalizację ogólną,elektrolizę (usuwanie brodawek, zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych),epilację (usuwanie owłosienia przy wykorzystaniu eletrolizy), tzw. metodę blend (usuwanie owłosienia poprzez zastosowanie połączenia elektrolizy i termolizy czyli koagulacji), jak również jonoforezę, która jako elektroterapia jest również przeciwwskazana podczas karmienia piersią.W okresie ciąży nie wykorzystuje się również mikroprądów-MENS bowiem zwiększa się ryzyko podrażnień skóry.

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych są niedozwolone w czasie ciąży i karmienia piersią. W przypadku fal radiowych kobieta w ciąży nie może również przebywać w tym samym pomieszczeniu, w którym są one stosowane.

MASAŻE, ZABIEGI WYSZCZUPLAJĄCE

Nie należy również wykonywać pełnego, klasycznego masażu leczniczego- możliwe jest wykonanie wybranych ruchów, jak i w kierunku relaksacji, nie lecznictwa. Niewskazane w okresie ciąży oraz połogu jest także wykonywanie masażu podwodnego, biczami wodnymi, w okresie karmienia piersią również nie zaleca się chyba, że z pominięciem dekoltu.

W czasie ciąży nie powinny być wykonywane takie zabiegi jak drenaż limfatyczny, dermomasaż, zabiegi z wykorzystaniem alg i guam, zabiegi antycellulitowe bazujące na kofeinie i borowinie, a także endermologia i elektrostymulacja, w przypadku których ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Wspomniane zabiegi prowadzą do znacznego przekrwienia oraz ogrzania skóry, a tym samym do podwyższenia ciśnienia krwi co może prowadzić w przypadku początkowej ciąży do poronienia, a w przypadku zaawansowanej ciąży do przedwczesnego porodu. O ile więc niedopuszczalność zastosowania aparatury w przypadku przyszłej mamy jest oczywista, o tyle w przypadku zabiegów z wykorzystaniem alg i guam są podzielone zdania. Zgodnie z moją wiedzą, zarówno algi, jak i guam to składniki bardzo aktywne, które cechują się zdolnością do przenikania do krwiobiegu, a tym samym do łożyska, gdzie mogą wykazywać oddziaływanie na płód. W przypadku alg warto zaznaczyć, że zawierają bardzo duże ilości jodu, który może być szkodliwy dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Nie wykonuje się również u przyszłej mamy zabiegów typu body-wrapping, masek kawowych (aktywna kofeina) czy borowinowych (kwasy hamusowe) stosowanych na większe powierzchnie ciała bowiem substancje aktywne z tych masek wykazują zdolność do przenikania do krwiobiegu i mogą wykazywać niewłaściwe działanie na rozwijający się płód.

SAUNA, JACUZZI I SOLARIUM

Wspomniane przyjemności prowadzą do znacznego przekrwienia oraz ogrzania skóry, a tym samym do podwyższenia ciśnienia krwi co może prowadzić w przypadku początkowej ciąży do poronienia, a w przypadku zaawansowanej ciąży do przedwczesnego porodu.

W czasie ciąży przyszła Mama powinna zrezygnować również z korzystania z solarium oraz opalania się na słońcu. Zmiany hormonalne w połączeniu z promieniowaniem UV mogą odpowiadać za pojawienie się nieestetycznych przebarwień, jak również, co bardziej niebezpieczne- może dojść przegrzania organizmu, zwiększenia ciśnienia krwi, co może prowadzić do skurczy macicy.

FRYZJER W CIĄŻY

Co prawda nie ma żadnych potwierdzonych badań w temacie stosowania farb na bazie amoniaku przez kobiety ciężarne, jednakże ze względów prewencyjnych zaleca się wybieranie preparatów bez amoniaku i rezorcyny. Rezorcyna działa silnie uczulająco natomiast amoniak wykazuje zdolność przenika do krwiobiegu i dalej do łożyska choć ryzyko negatywnego działania jest uznawane za znikome. Trwała ondulacja z kolei jest zabiegiem, który odradza się podczas ciąży bowiem wdychane przez ciężarną opary mogą powodować mdłości, zawroty głowy, omdlenia, a same włosy przyszłej Mamy w wyniku zmian hormonalnych mogą reagować w sposób nieprzewidziany

TATUAŻ  I MAKIJAŻ PERNAMENTNY

Przyjmuje się prostą zasadę w zakresie zabiegów w czasie ciąży i laktacji- nie wykonuje w się w tym czasie inwazyjnych zabiegów, które przerywają ciągłość naskórka. Wynika to z ryzyka zakażeń, nie tylko w trakcie zabiegu ale i później, faktu, że skóra w czasie ciąży może zdecydowanie gorzej się goić, a tym samym mamy ryzyko powstawania wszelkiego rodzaju bliznowców, keloidów. Ponadto, w wyniku zmian hormonalnych skóra inaczej reaguje na działanie wszelkiego rodzaju substancji i może nieprawidłowo przyjąć się barwnik, a ze względu na zwiększone uwrażliwienie skóry, osłabienie naczyń krwionośnych zdecydowanie łatwiej o przebarwienia, stany zapalne, pękanie naczynek. Co istotne, z racji ciąży, w przypadku jakichkolwiek powikłań jest znacząco ograniczone działanie lecznicze. W czasie ciąży jak napisałam wyżej, jest zwiększone zapotrzebowanie uwrażliwienie skóry przez co wykonanie tatuażu może być bardziej bolesne, prowadzić do zwiększonego ciśnienia krwi, stresu a to może mieć bardzo zły wpływ na ciążę. Co do karmienia piersią- nie powinno wykonywać się z racji osłabionego organizmu, gdzie istnieje ryzyko zakażenia z racji przerwania ciągłości naskórka i utrudnionego leczenia w związku z karmieniem piersią.

Makijażu permanentnego nie wykonuje się u kobiet w ciąży i podczas laktacji ponieważ jak każdy zabieg opierający się na przerwaniu ciągłości naskórka, tak i mikropigmentacja jest obarczona ryzykiem infekcji. Szczególnie, jeśli nie jest wykonywany w idealnie sterylnych warunkach (procedura opiera się na sterylności igły, dezynfekcji końcówki urządzenia oraz skóry pacjentki oraz wykonania zabiegu w jałowych rękawiczkach). Ponadto, zwiększa się w tym czasie ryzyko wystąpienia trwałych blizn, szczególnie jeśli barwnik zostanie podany zbyt głęboko i dojdzie do naruszenia skóry właściwej i rozwoju stanu zapalnego. W okresie ciąży i karmienia piersią leczenie stanu zapalnego byłoby ograniczone. Istnieje również ryzyko wystąpienia alergii na barwnik, jak również istnieje ryzyko złego przyjęcia się barwnika.

NA JAKIE ZABIEGI JESZCZE NALEŻY UWAŻAĆ?

W okresie ciąży nie należy również wykonywać terapii próżniowej, czyli leczenia bańkami. Najczęściej w gabinetach kosmetycznych stawia się gorące bańki.

W czasie ciąży nie wykonuje się również mezoterapiibezigłowej czylimezoporacji, będącej alternatywą dla mezoterapiiigłowej.W okresie ciąży zwiększone jest bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień, reakcji alergicznych, jak również infekcji wirusowych, bakteryjnych.

W czasie ciąży przyszła Mama powinna zrezygnować z zabiegów rozgrzewających na ciało, a więc z zabiegów błotnych z okluzją, masażu gorącymi kamieniami czy zabiegów z gorącymi okładami. Zabiegi te mogą, szczególnie w pierwszym trymestrze, działać negatywnie na rozwój płodu.

Jest to zabieg, w przypadku którego należy zachować szczególną ostrożność. Nie wykonuje się go w czasie ciąży a okres karmienia piersią to przeciwwskazanie względne, zapobiegawcze, gdzie należy zachować ostrożność. Tu szczególnie bym zwróciła uwagę na to, aby na karboksyterapię udać się do właściwego miejsca- przed wykonaniem zabiegu powinien być prawidłowo przeprowadzony wywiad medyczny, poparty właściwą wiedzą- karboksyterapia polega na podskórnej podaży dwutlenku węgla stąd istotne jest właściwe wyczucie by nie podać śródskórnie i nie spowodować stanu zapalnego. Ze względu na uwrażliwienie skóry, podatność na mikrouszkodzenia zwiększa się ryzyko wystąpienia rumienia, reakcji zapalnej czy infekcji w miejscu aplikacji.

ZABIEGI KOSMETYCZNE DOZWOLONE W CZASIE CIĄŻY

Nie należy jednak się zrażać i warto korzystać z coraz większej, bardziej świadomej i właściwie dopasowanej oferty zabiegów pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży bowiem zrelaksowanie się podczas tych zabiegów pozwoli zapewnić dobre samopoczucie przyszłej Mamie i doda energii. Jednocześnie, regularna i właściwa pielęgnacja pozwoli na zdecydowanie szybszy i łatwiejszy powrót do formy po ciąży. Przyszła Mama powinno szczególnie wybierać zabiegi nawilżające, relaksujące, dotleniające. W okresie ciąży warto pozwolić sobie na taką przyjemność jak kremowe maski, które z powodzeniem przyniosą ulgę opuchniętym nogom, jak i uzupełnią właściwą profilaktykę przeciw rozstępom, szczególnie w okolicach biustu. Bez obaw może też przyszła Mama decydować się na delikatne peelingi. Ukojeniem będą również właściwie wykonane masaże, o ile nie ma przeciwwskazań. Zredukują sztywność mięśni i stawów, poprawią krążenie, zmniejszą napięcie skóry i poprawiają jej elastyczność.

Z powodzeniem też relaksujące zabiegi w gabinecie można wspierać domową pielęgnacją, gdzie najistotniejsze jest stosowanie kremów z filtrami oraz dbanie o właściwe nawilżenie skóry. Istotna jest również dieta, gdzie posiłki przyszłej Mamy powinny być bogate w owoce, warzywa, zboża, a więc wszystko to, co będzie źródłem witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sprzyja to nie tylko rozwojowi dziecka ale także urodzie przyszłej Mamy.

W czasie ciąży z powodzeniem przyszła Mama może korzystać z takich zabiegów jak:

 1. Delikatne oczyszczanie skóry z zastosowaniem łagodnych preparatów ziołowych, dopuszczalna jest również mikrodermabrazja
 2. Zabiegi dotleniające, nawilżające, odżywiające skórę np. zabieg z wykorzystaniem żurawiny,
 3. Manicure oraz pedicure,
 4. Relaksujące masaże twarzy, szyi i dekoltu,
 5. Relaksujące masaże na całe ciało, które pozwolą zniwelować obrzęki, zrelaksować się, odprężyć, wzmocnić skórę np. LomiLomi czy Ma-uri. Warto pamiętać, że w czasie ciąży masaż w obszarze brzucha oraz piersi powinien być bardzo delikatny- niedopuszczalne są mocne ruchy zarówno w tych obszarach, jak i nerek i łopatek. Warto, aby przyszła Mama zwróciła uwagę na to, czy łóżko do masażu pozwala na wygodną pozycję- ułożenie ciała powinno być na lewym boku,
 6. Kremowe maski nawilżające, łagodzące, przeciw rozstępom, kojące,
 7. Zabiegi z zakresu KinesiologyTaping,
 8. Opalanie typu spray bronzing.

Należy pamiętać, że ciąża nie jest w żaden sposób przyczyną tego, aby świadomie rezygnować z bycia zadbaną, piękną i szczęśliwą kobietą.

Autor: Joanna Rogacka-Nowakowska

Joanna Rogacka-Nowakowska
Magister kosmetologii ze specjalizacją technologii produktu kosmetycznego, prywatnie mama 1,5 rocznej Zuzi. Szczegółowo analizuje skład chemiczny kosmetyków, w szczególności tych, poświęconych dzieciom i kobietom w ciąży i podczas laktacji. Redaktor I Edycji konkursu organizowanego przez portal branżowy oraz prelegent Jubileuszowej Konferencji Naukowej poświęconej Współczesnym zapatrywaniom się na zdrowie, urodę i edukację organizowanej przez WSZUiE w Poznaniu.

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

11 komentarzy

 1. Bardzo przydatny artykuł 🙂 Proszę o radę, dotyczącą kwasu salicylowego. Wiem, że w trakcie ciąży nie powinno się go stosować, chyba ze względu na jego akumulację w organizmie i możliwość uszkodzenia płodu… A co z użyciem kwasu w czasie laktacji (np. w postaci kremu na twarz stosowanego na noc)? Czy również szkodzi dziecku?

  • Kwas salicylowy w preparatach ogólnodostępnych jest w niskich stezeniach, często z niskim pH. Wszystko zależy od tego tak naprawdę. Z początku roku jest artykuł o składnikach kosmetyków i temat kwasu salicylowego troszkę szerzej opisalam.
   Chwilowo jestem bez laptopa a miałam tam szeroko wyjaśniony temat jego wiekiem stosowania. Powyższe zalecenia o wstrzymaniu się w stosowaniu dotyczą kwasów gabinetowych, gdzie jednak jest wyższe pH i wyższe stężenie. Preparaty home care, o ile nie są utrzymaniem pielęgnacji gabinetowej a więc o bardziej aktywnym działaniu można zastosować.

 2. Witam chciałam się zapytać czy mogę wykonać zabieg redukcji rozstępów na udach przy użyciu fal radiowych przy karmieniu piersią? I czy mogę również wykonać zabieg usuniecia całkowitego owłosienia na udach i lydkach-ten zabieg przy użyciu chyba lasera gdy karmię piersią? Dziękuję

  • A jezeli nie to jakie to niesie ryzyko dla dziecka ? Co moze sie stac ? Bo duzo jest sprzecznych opini. Jedni mówią ze mimo że karmię to zabieg Nie jest wykonywany na piersiach tylko na udach. I w koncu sama nie wiem. Dziękuję

   • A co do redukcji rozstępów falami radiowymi to w czasie karmienia piersią na pewno nie zaleca się stosowania tej aparatury w obrębie piersi. Szkoły są różne i według jednej jedynie ciąża jest przeciwwskazaniem, według drugiej również karmienie piersią.
    Wynika to z tego, że tak jak pisałam przy temacie depilacji- skóra podczas karmienia piersią w wyniku działania hormonów może reagować inaczej na dany zabieg. Jest bardziej wrażliwa, łatwiej o niepożądane efekty. Warto też pamiętać, że kondycja skóry jest też inna więc może to również mieć wpływ na efekt zabiegu. Stąd też warto dokładnie skonsultować temat z osobą wykonującą zabieg i ocenić możliwe efekty i ewentualne ryzyko w oparciu o czas od porodu, ocenę rozstępów i kondycji skóry. Jednak okres karmienia piersią jest czasem, kiedy warto uważać z zabiegami działającymi w głębszych warstwach skóry i zachować w nich ostrożność i dobre przygotowanie.

  • Dzień dobry,
   nie wyświetliło się niestety powiadomienie o Pani komentarzu i dopiero teraz spojrzałam tutaj.
   Co do tematu usuwania owłosienia- jeżeli byłby wybrany IPL to w przypadku mam karmiących piersią zabiegi z jego użyciem nie powinny obejmować dużych powierzchni ciała, a więc tak jak w Pani przypadku- całych nóg. Skóra w trakcie karmienia piersią jest w wyniku zmian hormonalnych bardziej wrażliwa przez co zdecydowanie łatwiej o podrażnienia i poparzenia w wyniku zabiegu. Niestety, hormony w tym czasie są nadal na wysokim poziomie więc tkliwość skóry oraz skłonność do podrażnień jest zwiększona.
   Gdyby zabieg miał opierać się na zastosowaniu lasera to warto pamiętać, że w odróżnieniu do wspomnianego IPL jest on wiązką laserową (a nie jak IPL rozproszonym światłem) a więc ma on większą moc (przez co jest skuteczniejszy) ale też w połączeniu z wrażliwą skórą podczas karmienia piersią- jest większe ryzyko wystąpienia obrzęków, rumienia czy też poparzeń. Może też być dużo boleśniejszy w tym czasie stąd też zasada jest taka, jak przy IPL- nie jest zalecany na większych powierzchniach ciała.

 3. A co z tak popularną „hybrydą” na paznokciach? Czy to może zaszkodzić w ciąży albo przy karmieniu? Gabinety kosmetyczne utrzymują, ze bez problemu można takie zabieg wykonywać

 4. A co z popularną „hybrydą” na paznokcie? Czy nie jest zagrożeniem w czasie ciąży bądż karmienia? Gabinety kosmetyczne utrzymują że można ją bez problemu stosować

 5. Paula, hybrydy tak jak i zwykłe lakiery można stosować, zawarta w nich chemia nie przenika do organizmu, więc nie szkodzi dziecku, co najwyżej zapach może być drażnijący dla cieżarnej, dla pewności możesz się najwyżej ograniczyć do zabiegów pielęgnacyjnych na paznokcie np. maseczki, kremy, czy tez wybrac manicure japoński

 6. Mam pytanie odnośnie Dermapenu – mezoterapii frakcyjnej. Jeśli np. zabieg byłby przeprowadzony w nieświadomości jakieś 3-5 dni po zajściu w ciążę, czy mogłoby to mieć jakiś wpływ na rozwój dziecka i dalszej ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.