Żylaki w ciąży – problem aż 30% kobiet

Żylaki w ciąży - problem aż 30% kobietCzy wiesz, że u co 3 kobiety rozwijają się żylaki w ciąży? Są to przede wszystkim żylaki nóg. Niestety zmiany fizjologiczne w ciąży sprzyjają takim problemom, zwłaszcza, jeśli masz do nich predyspozycje. Zastosowanie odpowiednich, nieinwazyjnych metod rehabilitacji takich jak terapia uciskowa czyli kompresjoterapia, a także odpowiedni styl życia mogą sprawić, że żylaki w ciąży nie pojawią się w ogóle lub ich objawy zostaną znacząco złagodzone.

DLACZEGO ŻYLAKI W CIĄŻY SĄ TAK CZĘSTYM PROBLEMEM?

Zdrowe i dobrze funkcjonujące żyły zapewniają odpowiednie ukrwienie kończyn dolnych, podczas ciąży naczynia krwionośne przyjmują dodatkowe obciążenie któremu muszą sprostać. Nasz krwiobieg działa bardzo intensywnie każdego dnia w celu zaopatrzenia komórek naszego ciała w tlen i substancje odżywcze. Krew opuszcza serce pod wysokim ciśnieniem, a następnie powraca pod niskim ciśnieniem z powrotem do serca. Powrót krwi do serca m.in. z kończyn dolnych w czasie ciąży jest utrudniony. Aby zapobiec cofaniu się krwi, która jest transportowana przeciwko sile grawitacji do serca, układ żylny wyposażony został w system zastawek, które gwarantują odpowiedni kierunek przepływu. Chociaż system ten jest bardzo sprawny, w czasie ciąży dochodzi do dużych obciążeń, zwiększa się masa ciała, układ krwionośny musi transportować około 20 % więcej krwi, aby zapewnić dziecku substancje odżywcze i tlen. Wszystko to może doprowadzić do uszkodzeń zastawek i tym samym do zastojów żylnych w kończynach dolnych. Właśnie dlatego żylaki w ciąży to dość częsty problem młodych kobiet.

Jak rozpoznać pierwsze objawy? Są to przede wszystkim:

– intensywny ból nóg,

– zmęczone, „ciężkie” nogi,

– rozszerzone żyły na powierzchni skóry (żylaki).

Żylaki w ciąży, a nawet zakrzepica żylna mogą dotyczyć każdego, również osób które nie mają do tego skłonności genetycznych ani wcześniejszych (przed ciążą) predyspozycji. U co 3 kobiety w czasie pierwszej ciąży pojawia się ten problem, każda następna ciąża zwiększa to ryzyko. Ponadto istnieje również możliwość powstania w żyłach zakrzepicy. Przy nieprawidłowej krzepliwości krwi (w ciąży krew szybciej krzepnie) powstaje skrzep, który może doprowadzić w najgorszym przypadku do niedrożności naczyń i ich całkowitego zamknięcia. Chociaż zdarza się, iż pojawiające się naczynka na skórze kończyn dolnych znikają po porodzie, kiedy masa ciała spada, nie zmienia to faktu, iż zastawki w żyłach mogę być nieodwracalnie uszkodzone i powodować dolegliwości w przyszłości.

ŻYLAKI W CIĄŻY – CZY MOŻNA ICH UNIKNĄĆ?

Żylaki w ciąży w ogóle nie muszą się pojawiać, można także załagodzić objawy. Jest kilka metod, które świetnie w tym pomagają. Jednym ze sposobów jest ruch, który poprzez pracę mięśni usprawnia powrót krwi z kończyn dolnych do serca. Wskazaną aktywnością fizyczną w czasie ciąży jest regularna gimnastyka przeznaczona dla kobiet w ciąży, pilates, czy pływanie. Szczególnie ważne w zapobieganiu wystąpienia żylaków są ćwiczenia mięśni kończyn dolnych. Pamiętajmy, aby w wyborze ćwiczeń być rozważnym. Ćwiczenia nie powinny zwiększać ciśnienia śródbrzusznego ani obciążać mięśni brzucha. Dlatego przed ich rozpoczęciem najlepiej skonsultować się z lekarzem i przeszkolonym trenerem.

Kolejną propozycją jest profilaktyczne noszenie kompresyjnych wyrobów medycznych w formie uciskowych rajstop. Przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który ostatecznie oceni możliwość wykorzystania tego asortymentu. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest brak skutków ubocznych. Kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa nie obciąża organizmu przyszłej mamy tak jak np. leki.

Rajstopy, podkolanówki uciskowe wspomagają wyjątkowo obciążone w czasie ciąży kończyny dolne. Ponadto zmieniająca się kompresja na różnych poziomach rajstopy powoduję usprawnienie pracy zastawek. Dzięki zastosowaniu dodatkowej uciskowej bielizny ryzyko rozwinięcia się żylaków czy zakrzepicy znacznie się zmniejsza lub całkowicie rozwiązuje problem. Pamiętajmy jednak iż dla uzyskania oczekiwanego efektu ważne jest regularne noszenie elastycznej bielizny, jak również ćwiczenia przeznaczone dla kobiet w ciąży i odpowiednia dieta. Przestrzeganie wszystkich tych zaleceń na pewno zapewni oczekiwane efekty.

Żylaki w ciąży często są skutkiem siedzącego trybu życia, noszenia niewygodnej odzieży, obuwia. Pamiętaj wiec o kilku zasadach, które pomogą uniknąć problemu:

– unikaj zbyt długiej pozycji siedzącej i stojącej,

– jeśli masz taką możliwość unoś kończyny dolne powyżej serca w celu ułatwienia odpływu krwi podczas codziennego odpoczynku,

– unikaj wysokich temperatur,

– ubieraj wygodne komfortowe obuwie.

Czas ciąży jest niezwykłym okresem oczekiwania dziecka, pamiętaj jednak młoda mamo aby zadbać o zdrowie aby Twoje maleństwo mogło cieszyć się szczęśliwą zdrową mamą!

 

Autor: Roksana Kryk

Roksana Kryk fizjoterapeutka. Moją pasją jest praca z kobietami, szczególnie fizjoterapia kobiet w ciąży, uro-ginekologia i trening dna miednicy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam na mojego fanpage na fb Projekt Świadoma Kobieta.

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.