Techniki wspomaganego rozrodu – ostatnia szansa na rodzicielstwo

Techniki wspomaganego rozrodu- ostatnia szansa na rodzicielstwo
Podczas, gdy wiele młodych osób stara się uniknąć ciąży, stosując różnego rodzaju metody antykoncepcji, coraz więcej jest też takich, które borykają się z problemem niepłodności. Czasem udaje się znaleźć i usunąć czynnik, powodujący problemy z płodnością. Zdarza się jednak, że przyczyny niepłodności nie można znaleźć, a problem nadal istnieje (jest to tzw. niepłodność idiopatyczna). Kiedy oczekiwanie na ciążę trwa zbyt długo, a leczenie przyczyn niepłodności nie daje skutków, ostatnią deską ratunku jest zastosowanie metod wspomaganego rozrodu. Czym są techniki wspomaganego rozrodu i kiedy się je stosuje?

CZYM SĄ METODY WSPOMAGANEGO ROZRODU I KIEDY SĄ STOSOWANE

Techniki wspomaganego rozrodu, czyli ART (assisted reproductiv technics) są to wszystkie metody, pomagające uzyskać ciążę z pominięciem  jakiegoś etapu naturalnego przebiegu procesu zapłodnienia. Są stosowane jako ostatnia możliwość pomocy dla par, w przypadku których leczenie niepłodności nie powiodło się lub jest niemożliwe, a także w przypadku, gdy szanse na  powodzenie ART są większe niż szanse na naturalne zapłodnienie. Zastosowanie ART powinno być poprzedzone szczegółową diagnostyką niepłodności lub obniżenia płodności, ze szczególnym uwzględnieniem: oceny parametrów nasienia męskiego, oceny drożności jajowodów, biocenozy pochwy, jajeczkowania i wydolności drugiej fazy cyklu miesiączkowego, a także reakcji plemników i śluzu szyjkowego.

W niepłodności kobiecej wskazaniem do zastosowania ART najczęściej jest niedrożność lub brak jajowodów, gdyż leczenie tego problemu jest praktycznie niemożliwe. ART stosuje się także w przypadku nieprawidłowych parametrów nasienia: np. gdy ogólna liczba plemników w nasieniu albo ilość plemników o prawidłowej budowie są zbyt małe lub plemniki wykazują zbyt małą ruchliwość. Istnieje także możliwość pobrania plemników wprost z jąder lub najądrzy. ART są stosowane również, gdy przyczyn niepłodności nie da się określić.

RODZAJE METOD WSPOMAGANEGO ROZRODU

ART kojarzą się głównie z zapłodnieniem In vitro, podczas, gdy możliwości jest znacznie więcej. Do ART zalicza się:

  • Inseminacje domaciczne, czyli IUI (intrauterine inseminations), polega na podaniu do macicy specjalnie przygotowanego wcześniej nasienia, co zwiększa szanse zapłodnienia. Ta metoda jest stosowana zwłaszcza w przypadku zmniejszonej płodności męskiej (obniżone parametry nasienia), a także immunologicznych przyczyn niepłodności. Możliwa jest także inseminacja nasieniem partnera lub dawcy.
  • Podawanie gamet do jajowodu (GIFT) oraz dojajowodowe przeniesienie zygoty (ZIFT) lub zarodków (TET) są stosowane w przypadku immunologicznych przyczyn niepłodności, a także, gdy jej przyczyny nie zostały określone, pod warunkiem drożności i prawidłowego funkcjonowania co najmniej jednego jajowodu.
  • Zapłodnienie in vitro (IVF- ET) polega na zapłodnieniu komórek jajowych plemnikami partnera lub dawcy poza ustrojem kobiety. Technika in vitro ma zastosowanie w przypadku nieprawidłowych parametrów nasienia, a także niepłodności idiopatycznej, niepowodzeniu innych technik wspomaganego rozrodu. Procedura rozpoczyna się od podawania kobiecie hormonów, stymulujących jajeczkowanie. Następnie odpowiednio dojrzałe komórki jajowe są pobierane z jajników i zapładniane poza organizmem kobiety. Zarodki, które zaczynają się prawidłowo rozwijać są przenoszone w ciągu 24-48 godzin od zapłodnienia do macicy.
  • ICSI (intracytoplasmic sperm injection) docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników. Jest stosowane, gdy klasyczne in vitro jest nieskuteczne, przy znacznym ograniczeniu płodności męskiej lub gdy liczba plemników w nasieniu jest zbyt mała do przeprowadzenia klasycznego zapłodnienia pozaustrojowego.
  • MESA (microepidydymal sperm aspiration) pobieranie plemników z najądrzy oraz TESA (testicular sperm aspiration) pobieranie plemników z jąder. Metody te stosuje się w przypadku zaburzeń seksualnych, wytrysku wstecznego, a także braku nasieniowodów, przerwania ich ciągłości i problemów z zespoleniem.
  • OD (oocyte donation) pobieranie komórek jajowych od dawczyni, jest stosowane, gdy nie ma możliwości uzyskania komórek jajowych od przyszłej matki.

SZANSE POWODZENIA ART

ART to zaawansowane techniki, które dają szansę na własne dziecko tym parom, którym tej szansy nie dała natura. Obecnie na świecie żyje mnóstwo zdrowych osób w różnym wieku, które przyszły na świat dzięki ART. Powodzenie tych metod jest jednak ograniczone. Po stymulacji jajeczkowania w 95% przypadków udaje się pobrać oocyty z jajników kobiety. Przy zastosowaniu ICSI w 95% udaje się uzyskać zapłodnienie i podziały komórkowe. Przeniesienie zarodka do macicy udaje się również w 95% przypadków, jednak ciążę uzyskuje się tylko 25-75%, co jest zależne od innych czynników, takich jak wiek, stan zdrowia kobiety, czy ilość zarodków na transfer. Dalszy rozwój ciąży, który kończy się porodem  to w sumie 15-40% szans na jeden cykl. Dlatego też te zabiegi są często powtarzane wielokrotnie, co wiąże się nieraz z długim czasem oczekiwania na ciążę i dużymi kosztami. Niestety nie zawsze starania o ciążę są zakończone sukcesem. Warto jednak pamiętać o tym, że dzięki technikom wspomaganego rozrodu wielu niepłodnym parom udało się zostać rodzicami.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak zajść w ciążę

Jak zajść w ciążę

Na ludzką płodność wpływa wiele czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ, jednak eliminując czynniki szkodliwe …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.