Niepłodność męska – przyczyny choroby

Niepłodność męska - przyczyny choroby
Problem niepłodności dotyczy nie tylko kobiet, ale także, w równym stopniu, mężczyzn. Jednak niepłodność męska jest często tematem tabu. Mężczyźni bardzo niechętnie poddają się badaniom w kierunku niepłodności, chociaż są one nieinwazyjne, proste i dość tanie,  a ich wyniki są bardzo wiarygodne. Przyczyny niepłodności męskiej mogą być różne, w wielu przypadkach możliwe do leczenia.

PRZYCZYNY MĘSKIEJ NIEPŁODNOŚCI

Problemy z płodnością mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych, takich jak hiperestrogenizm (nadmiar żeńskich hormonów płciowych- estrogenów), czy hiperprolaktynemia (nadmiar prolaktyny). Zaburzenia hormonalne u młodych chłopców są przyczyną opóźnienia dojrzewania, natomiast u dorosłych mężczyzn powodują brak plemników w nasieniu lub zmniejszenie ich ilości, a także spadek libido.

Przyczyną niepłodności męskiej może być także niewydolność jąder. Może ona mieć charakter wrodzony lub być skutkiem działania niekorzystnych czynników środowiskowych takich jak: toksyczne działanie leków, głównie antybiotyków, promieniowanie, metale ciężkie, pestycydy, chemioterapia, wysoka temperatura, czy infekcje. Istotne jest także funkcjonowanie nasieniowodów. Ich wrodzony brak lub zrosty w ich obrębie również mogą być przyczyną niepłodności.

Zdarza się także, iż niepłodność jest spowodowana zaburzeniami wzwodu i ejakulacji.

Istotne są także nieprawidłowości immunologiczne (wytwarzanie przeciwciał przeciwplemnikowych) oraz genetyczne (np. zespół Klinefeltera).

STYL ŻYCIA A PŁODNOŚĆ MĘŻCZYZNY

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na męską płodność jest styl życia.

Palenie papierosów znacząco obniża męską płodność. Badania wykazują, że w przypadku par, w których mężczyzna palił papierosy czas do uzyskania ciąży był znacząco wydłużony i zależny od czasu trwania nałogu i ilości wypalanych papierosów. Związki toksyczne, zawarte w dymie papierosowym powodują uszkodzenie DNA plemników, a także są przyczyną zaburzeń hormonalnych.

Zażywanie narkotyków, takich jak marihuana czy heroina, a także spożywanie alkoholu wpływają negatywnie na funkcje seksualne, a także jakość nasienia. Mają też wpływa na wytwarzanie hormonów, powodując zaburzenia ich równowagi.

Od jakiegoś czasu zauważa się również wpływ stresu na płodność mężczyzny, jak również inne czynniki psychologiczne: niepokój, związany z samym faktem wystąpienia i leczenia niepłodności, a także z presją, aby jak najszybciej uzyskać ciążę, zaprzestanie spontanicznego współżycia, spadek poczucia własnej wartości.

GDZIE PO POMOC?

W przypadku problemów z płodnością warto szukać fachowej pomocy, w specjalistycznych poradniach leczenia niepłodności, gdzie para powinna zostać objęta odpowiednią opieką. Właściwa diagnostyka jest niezbędnym warunkiem do wykrycia przyczyny problemu. Tylko wtedy możliwe jest jej leczenie.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Mam dziecko z in vitro

Mam dziecko z in vitro

Wokół in vitro jest od dłuższego czasu wiele zamieszania. Techniki wspomaganego rozrodu i związane z …

2 komentarze

  1. Wita, bardzo dobrze że poruszacie ten temat bo uważam iż jest to częsty problem młodych małżeństw. Można wiele się dowiedzieć i zrozumieć że nie tylko kobiety mają z tym problem a i mężczyźni a im cięzko się do tego przyznać. Pozdrawiam

  2. Wiecie co ma negatywny skutek na nasienie mężczyzn? To, że leżą teraz przed telewizorem obżerając się czipsami, popijając je piwem zamiast wyjść z domu i wziąć się za siebie!!! Ja stosuję dietę, łykam Promen i regularnie ćwiczę i mimo, że mam ponad 50 lat jestem bardziej sprawny od niektórych 30-latków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.