Strona główna » Artykuły » Płodność » Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzieAntykoncepcja po porodzie nieco różni się od tej, stosowanej przed zajściem w ciążę, przynajmniej do czasu cofnięcia się zmian ciążowych i poporodowych, a także zakończenia karmienia. Dostępnych jest wiele metod, wśród nich metody hormonalne, mechaniczne, wewnątrzmaciczne, chemiczne. Różnią się sposobem stosowania, mechanizmem działania, a także skutecznością. Nie wszystkie można stosować w okresie laktacji. Odpowiednia antykoncepcja po porodzie powinna być dobrana odpowiednio wcześnie, ponieważ powrót płodności możliwy jest już kilka tygodni po urodzeniu dziecka.

TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE PO PORODZIE

Po porodzie można stosować antykoncepcję hormonalną, a wybór odpowiedniego preparatu jest zależny w dużej mierze od tego czy kobieta karmi dziecko piersią (istotne są oczywiście także ewentualne przeciwwskazania do stosowania danej metody).

U kobiet, które z różnych względów nie karmią dziecka piersią antykoncepcję należy wprowadzić przed rozpoczęciem współżycia po porodzie, ponieważ płodność powraca w takiej sytuacji dość szybko, nawet w ciągu 4-6 tygodni. Dla mam, które nie karmią piersią wachlarz metod antykoncepcyjnych jest dokładnie taki sam jak przed ciążą, a dodatkowo mogą zastosować wkładkę wewnątrzmaciczną z hormonami. Od samego początku można więc stosować dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które charakteryzują się dużą skutecznością przy mniejszym ryzyku wystąpienia objawów niepożądanych w stosunku do preparatów jednoskładnikowych.

Kobietom karmiącym piersią nie zaleca się stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ mają one negatywny wpływ na ilość i jakość mleka. W tej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Tak zwane minipigułki zawierają jedynie gestageny bez dodatku estrogenów. Nie mają wpływu na skład i ilość mleka mamy. Jednakże podczas stosowanie minipigułek mogą wystąpić dość uciążliwe objawy niepożądane takie jak acykliczne krwawienia, plamienia, bóle głowy, brzucha i inne. Ich stosowanie również nie jest łatwe, ponieważ tabletkę trzeba zażywać codziennie o tej samej porze, a każde przesunięcie w czasie zmniejsza skuteczność preparatu.

ZASTRZYKI I PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE

Te nowoczesne metody podania hormonów mają niewątpliwie zalety takie jak łatwość stosowania, brak negatywnego wpływu na układ pokarmowy. Są dobre dla zapominalskich, ponieważ nie trzeba codziennie pamiętać i przyjęciu tabletki o tej samej porze.

Plastry antykoncepcyjne mają dokładnie takie samo działanie jak inne preparaty dwuskładnikowe, różnią się tylko drogą podania. Dlatego tak samo jak dwuskładnikowe tabletki hormonalne, plastry antykoncepcyjne również mogą być stosowane u kobiet poza okresem laktacji. Więcej o plastrach antykoncepcyjnych tutaj.

Zastrzyk antykoncepcyjny to nowoczesna metoda podania preparatu jednoskładnikowego czyli minipigułki. Zastrzyk ma dokładnie takie samo działanie, ale jest podawany raz na trzy miesiące, więc jest świetnym rozwiązaniem dla zapominalskich. Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych w okresie laktacji jest wysoka. Metoda ma jednak także dość dużą wadę – podanych w zastrzyku hormonów nie da się już usunąć z organizmu, będą działały przez 3 miesiące. Oznacza to, że jeśli wystąpią objawy niepożądane, również mogą utrzymywać się przez ten czas.

PREZERWATYWY, GLOBULKI, KREMY

Wszelkie metody mechaniczne i chemiczne mogą być stosowane przez świeżo upieczonych rodziców. Należy jednak pamiętać o tym, że ich skuteczność nie jest tak duża jak w przypadku metod hormonalnych.

Najczęściej wybieraną metodą jest oczywiście prezerwatywa. Dla kobiet, które regularnie karmią piersią jest to dość skuteczna metoda, bo w czasie pierwszych 6 miesięcy laktacji płodność jest wyraźnie obniżona. Poza okresem laktacji skuteczność utrzymuje się na poziomie 80-90% w zależności od jakości produktu i poprawności stosowania oraz przechowywania.

WKŁADKA WEWNĄTRZMACICZNA

Wkładka wewnątrzmaciczna to bardzo skuteczna metoda zapobiegania ciąży nie tylko w okresie laktacji. Jest szczególnie polecana kobietom, które już rodziły ze względu na łatwiejszą aplikację. Najlepiej założyć ją ok. 4 tygodnia po porodzie, ponieważ wiąże się to z najmniejszym dyskomfortem dla pacjentki.

Spirala antykoncepcyjna jest bardzo wygodna w stosowaniu, ponieważ wystarczy wymieniać ją co 3-5 lat. Jest dobra dla zapominalskich, w ogóle nie trzeba o niej pamiętać. Można wybrać zarówno wkładki zawierające hormony jak i te, oplecione miedzią czy też bez dodatkowych substancji, mające działanie jedynie mechaniczne. Więcej o wkładkach wewnątrzmacicznych przeczytasz tutaj.

NATURALNE METODY PLANOWANIA RODZINY

Naturalne metody planowania rodziny (NPR) nie są szczególnie polecane w okresie poporodowym, zwłaszcza dla pacjentek, które ich wcześniej nie praktykowały. Dlaczego? Ponieważ ich stosowanie wymaga pewnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, które przychodzi z czasem. Po porodzie w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany, położenie i konsystencja szyjki macicy są zupełnie inne, do 6 tygodnia po porodzie występują tzw. odchody połogowe czyli specyficzna dla tego okresu wydzielina z pochwy. Wykres temperatur może wyglądać przeróżnie.

Poza tym występuje wiele czynników, zakłócających prawidłowość pomiarów – świeżo upieczone mamy mają często nieregularny rytm dnia, budzą się w nocy, by nakarmić dziecko, są często zmęczone, niewyspane.

Jeśli mimo tych utrudnień chcesz stosować NPR powinnaś upewnić się, że wiesz jak to prawidłowo zrobić, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zapłodnienia. Warto zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

ANTYKONCEPCJA PO PORODZIE

Antykoncepcja po porodzie jest tematem, który najlepiej poruszyć i przemyśleć jeszcze w czasie ciąży lub od razu po porodzie. Warto zasięgnąć profesjonalnej porady odpowiednio wcześnie. Ostateczny wybór metody należy do Ciebie, Twoich oczekiwań i preferencji. Ważne, abyś czuła się z nią wygodnie i pewnie.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Karmienie piersią - kto pomoże w problemach laktacyjnych?

Karmienie piersią – kto pomoże w problemach laktacyjnych?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia, a także ważnym elementem diety po …

Jeden komentarz

  1. Po porodzie pani doktor przepisała mi limetic, bo nie chciałam ryzykować ciąży, ale też i nie chciałam rezygnować z karmienia. To był dobry wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.