Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjnyImplant antykoncepcyjny to nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Wykluczone są jakiekolwiek błędy w stosowaniu i jest świetnym rozwiązaniem dla zapominalskich oraz lubiących wygodę. Implant antykoncepcyjny bardzo skutecznie zapobiega niechcianej ciąży. Wszystko to sprawia, że zyskuje on coraz większą popularność. Implant antykoncepcyjny jest sporym jednorazowym wydatkiem, a jego założenie i usuniecie wymaga wizyty u lekarza i drobnego zabiegu. Skutki uboczne tej metody są typowe dla jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej lub związane z obecnością ciała obcego.

CO TO JEST IMPLANT ANTYKONCEPCYJNY

Implant antykoncepcyjny to nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Jest to niewielki, giętki pręcik, mniejszy i cieńszy od zapałki – ma 4cm długości i 2mm średnicy. Wykonany jest ze sztucznego tworzywa, dobrze tolerowanego przez pacjentki. Implant antykoncepcyjny zawiera hormon – gestagen, który jest stopniowo uwalniany do krwi.

Implant antykoncepcyjny jest dobrą metodą dla kobiet, lubiących wygodę i tych, które zapominają o regularnym zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych. Jego działanie utrzymuje się do 3 lat od założenia, a po usunięciu od razu możliwe jest zajście w ciążę. U kobiet z nadwagą działanie metody w ostatnim roku może być jednak zmniejszone. Implant antykoncepcyjny jest bardzo skuteczny – 99,9%, ponieważ błędy w stosowaniu metody są wykluczone. Poza tym hormony wchłaniają się bezpośrednio spod skóry do krwiobiegu omijając układ pokarmowy. Dlatego zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka czy wymioty nie mają wpływu na skuteczność metody.

JAK DZIAŁA IMPLANT ANTYKONCEPCYJNY I JAK SIĘ GO ZAKŁADA

Implant antykoncepcyjny może być założony tylko przez lekarza, przeszkolonego w tym kierunku. Cały zabieg trwa kilka minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym dlatego nie powinien być bolesny. Mały giętki pręcik umieszczany jest pod skórą lewego ramienia na okres trzech lat. Przez ten czas uwalnia do krwiobiegu hormon – gestagen, każdego dnia w odpowiedniej ilości. Oczywiście implant można usunąć w także wcześniej, po czym możliwe jest od razu zajście w ciążę.

Usunięcie implantu trwa kilka minut i również jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Implant usuwany jest specjalnym narzędziem przez niewielkie nacięcie skóry – ok. 2-3 mm. W tym samym czasie można oczywiście założyć nowy, jeśli pacjentka chce kontynuować antykoncepcję.

Implant antykoncepcyjny działa tak samo jak jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, czyli hamuje owulację, zmienia endometrium i śluz szyjkowy tak, aby nie sprzyjały one zapłodnieniu i implantacji.

JAKIE SKUTKI UBOCZNE WYWOŁUJE IMPLANT ANTYKONCEPCYJNY

Implant antykoncepcyjny jest dość dobrze tolerowany, jednak zdarzają się skutki uboczne, związane zarówno z samym implantem jak i z gestagenami, które zawiera.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się ból, zaczerwienienie, siniaki i obrzęk w miejscu założenia implantu. Istnieje też ryzyko nieprawidłowego, zbyt głębokiego umieszczenia, co powoduje nasilenie powyższych objawów i wymaga ponownej wizyty u lekarza.

Skutki uboczne stosowania antykoncepcji jednoskładnikowej z gestagenami (do tej grupy należy implant antykoncepcyjny) to najczęściej: bóle głowy, nudności, zwiększenie masy ciała, trądzik, wahania nastroju, ból i nadwrażliwość piersi, bóle brzucha, zmniejszenie libido. Najbardziej uciążliwym działaniem niepożądanym są jednak zwykle acykliczne krwawienia. Negatywnie wpływają na jakość życia kobiety i są najczęstszą przyczyną odstawienia antykoncepcji hormonalnej z gestagenami. Tabletki antykoncepcyjne łatwiej odstawić niż implant antykoncepcyjny, które usunięcie wiąże się z kolejnym zabiegiem i kosztami. Dlatego czasem zaleca się kilkumiesięczne stosowanie jednoskładnikowej antykoncepcji doustnej przez podjęciem decyzji o założeniu implantu. Dzięki temu można wcześniej sprawdzić jak jednoskładnikowa antykoncepcja hormonalna wpływa na daną pacjentkę i zmniejszyć ryzyko konieczności usunięcia założonego implantu.

Implant antykoncepcyjny nie powinien być stosowany u kobiet z hipernadrogenizacją, niewyjaśnionym krwawieniem z dróg rodnych, chorobą zakrzepową, poważnymi chorobami wątroby, nowotworami sutka, nadwrażliwością na składniki implantu. Jest przeznaczony dla pacjentek powyżej 18 roku życia.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Niewiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zdaje sobie sprawę, że może się ona przyczyniać do rozwoju …

4 komentarze

  1. Nigdy, nikomu bym nie poleciła implantu. Miałam implant przez pół roku. Najgorsze pół roku mojego życia. Bóle głowy, biegunki, wysypki. Do tego przytyłam 35 kg! a jadłam tak samo jak zawsze. Problemy z usunięciem implantu tez były bo się przemieścił. Po wyjęciu cykle rozjechane, od 20 do 80 dni. Do tego krwawienia które trwały i 5 tygodni i niczym nie dało się ich zatrzymać. Juz 3 lata nie mam implantu a cykle dalej sie nie uregulowały, dalej krwawię po kilka tygodni. Lekarze rozkładają ręce bo nie potrafią unormować moich hormonów. Teraz idę do specjalistycznej kliniki która kosztuję mnie naprawdę nie małe pieniądze. Także nigdy, nigdy bym nie poleciła tego gó**a nikomu!

    • Powiedz lepiej jaki lekarz Ci to aplikował, bo widać niezle spartolił robotę Wolę wiedzieć na kogo mam uważać :/ Poza tym implanty są obecnie najskuteczniejszą i najbardziej atrakcyjną metodą antykoncepcji, najwyraźniej kwestia lekarza debila, albo i Twojego organizmu, który sobie z tym środkiem nie poradził zawiodła. Przede wszystkim, myślę że zawiodła opieka medyczna 🙁

  2. Witam, mam implanta od 3 lat i właśnie jestem po zdjęciu pierwszego i zalozeniu drugiego. Przez caly czas nie mogę narzekać na żadne skutki uboczne. Przed implantem byłam ponad 20 lat na tabletkach antykoncepcyjnych i różnie się czułam. Teraz nie mam okresu czuje się świetnie. Czytalam duzo negatywnych opini. Drogie panie nie zrzucajcie winy na implant ze nie macie humoru czy ochoty na nic wystarczy tylko troszkę ruchu , życzliwości i uśmiechu na codzien a żyję się lepiej. Nie mówcie ze tyjecie, bo wystarczy nie jeść za dużo. Dostosujcie tryb życia i diete do wieku a napewno zobaczycie ze implanty to świetna sprawa. Moja córka ma też implanta jest bardzo zadowolona. Przez 1.5roku nie miała okresu teraz ma ale normalny. Jest cukrzykiem i świetnie się czuje. Pozdrawiam !

  3. Taki implant wydaje się dobrym sposobem, jednak skutki uboczne trochę odstraszają. Jest ich zdecydowanie za dużo zwłaszcza jeśli chodzi o rozchwianie cyklu. Nie wiem, czy to jest warte tego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.