Strona główna » Artykuły » Płodność » Pigułki antykoncepcyjne – przeciwwskazania do stosowania

Pigułki antykoncepcyjne – przeciwwskazania do stosowania

Pigułki antykoncepcyjne - przeciwwskazaniaPigułki antykoncepcyjne swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim wysokiej skuteczności w zapobieganiu niepożądanej ciąży. Są bezpiecznie stosowane przez kobiety na całym świecie. Nie można jednak zapominać o tym, że nie każda kobieta może je zażywać. Istnieją przeciwwskazania do stosowania pigułki antykoncepcyjnej oraz sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność. Przeciwwskazania do zastosowania antykoncepcji hormonalnej dotyczą bardzo różnych aspektów.

KIEDY STOSOWAĆ PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNE

Pigułki antykoncepcyjne, jak sama nazwa wskazuje mają zapobiegać ciąży. Jeśli chcemy korzystać z dodatkowych korzyści z ich stosowania, jest to zalecane jedynie „przy okazji”. Oznacza to, że pigułki antykoncepcyjne nie są dobrym sposobem np. na problemy z trądzikiem (mimo, że rzeczywiście mogą powodować jego złagodzenie lub ustąpienie), jeśli nie zależy nam na działaniu antykoncepcyjnym.

Pigułki antykoncepcyjne są szczególnie polecane kobietom, które nie powinny zachodzić w ciążę ze względów medycznych, a także współżyjącym regularnie, którym zależy na bardzo skutecznej antykoncepcji. U większości kobiet stosowana jest dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, zawierająca gestagen z dodatkiem estrogenów. Tzw. minipigułki, zawierające tylko jeden hormon – gestagen zaleca się zwykle wtedy, gdy z różnych przyczyn preparaty dwuskładnikowe są przeciwwskazane (np. w okresie karmienia piersią).

KIEDY PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNE SĄ PRZECIWWSKAZANE BEZWZGLĘDNIE?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy pigułki antykoncepcyjne są bezwzględnie przeciwwskazane, niezależnie od potencjalnych korzyści, płynących z ich stosowania czy zagrożeń, związanych z ewentualna ciążą.

 1. Uczulenie na składniki preparatu – oczywiście w żadnym wypadku nie można wtedy stosować danego produktu.
 2. Zaburzenia zakrzepowe i zakrzepowo-zatorowe. Niezależnie od tego, czy występowały w przeszłości czy występują obecnie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Co więcej pigułki antykoncepcyjne są przeciwwskazane także u kobiet, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia takich powikłań lub występowały objawy, zwiastujące zaburzenia zakrzepowe.
 3. Zaawansowana cukrzyca ze zmianami naczyniowymi.
 4. Jeśli kiedykolwiek wystąpiła migrena z zaburzeniami widzenia i mowy, drętwieniem lub niedowładami.
 5. Ciężkie choroby trzustki i wątroby aktualnie lub w przeszłości.
 6. Nowotwory hormonozależne.
 7. Krwawienie z dróg rodnych o nieokreślonej etiologii.
 8. Podejrzenie ciąży lub ciąża – ze względów oczywistych stosowanie wtedy antykoncepcji byłoby bezcelowe.

KIEDY PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNE SĄ RYZYKOWNE

Pigułki antykoncepcyjne są przeciwwskazane jeśli występują bardzo poważne i na szczęście dość rzadko pojawiające się problemy zdrowotne. Niemniej jednak istnieje także grupa czynników, które zwiększają ryzyko powikłań, związanych ze stosowaniem dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Należą do nich:

 1. Palenie papierosów.
 2. Cukrzyca.
 3. Otyłość.
 4. Problemy ze strony układu krążenia: nadciśnienie tętnicze, żylaki, zapalenie żył, wady zastawki serca, zaburzenia rytmu serca. Należy także wziąć pod uwagę występowanie zawałów, udarów, zaburzeń zakrzepowych w najbliższej rodzinie.
 5. Zwiększenie ryzyka występowania raka piersi w związku z obciążeniem rodzinnym.
 6. Problemy neurologiczne: migreny, padaczka.
 7. Zwiększone stężenie trójglicerydów lub cholesterolu oraz jego ryzyko rodzinne.
 8. Problemy ze strony układu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelit, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego.
 9. Toczeń rumieniowy układowy.
 10. Anemia sierpowatokrwinkowa.

KIEDY PRZESTAĆ STOSOWAĆ PIGUŁKI ANTYKONCEPCYJNE?

Jeśli w czasie wywiadu, poprzedzającego przepisanie tabletek wyżej wymienione schorzenia nie występowały, a pojawią się w trakcie stosowania preparatu należy:

– natychmiast przerwać stosowanie tabletek, jeśli objawy są ostre i poważne oraz jak najszybciej skontaktować się z lekarzem,

– jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek niepokojących czy wątpliwych objawów.

Recepta na pigułki antykoncepcyjne powinny być wystawiona po uprzednim dokładnym wywiadzie i wykonaniu niezbędnych badań. Zaleca się także regularne wizyty kontrolne.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Wykluczone są jakiekolwiek błędy w stosowaniu i jest świetnym …

2 komentarze

 1. Zamiast stresować się skutkami ubocznymi antykoncepcji hormonalnej, warto zaufać swojemu organizmowi. Natura tak nas stworzyła że kobieta nie jest płodna przez całe swoje życie tylko zaledwie kilka dni w cyklu , więc po co ryzykować swoje zdrowie , biorąc pigułki, skoro można wyznaczyć te dni kiedy jesteśmy płodne. Sama próbowałam stosować metodę objawowo termiczną , ale była ona dla mnie dość uciążliwa a określanie śluzu w zasadzie niemożliwe – taka moja natura 🙂 znalazłam jednak coś co jest dla mnie idealne i chce to również polecić innym kobietom to komputer cyklu lady-comp – który nie wymaga żadnego nakładu pracy ze strony kobiety pokazuje nasze indywidualne dni plodne i niepłodne i pozwala na prowadzenie zdrowego życia seksualnego. Ja i mój mąż jesteśmy bardzo zadowoleni.

  • To nie jest skuteczna metoda antykoncepcji (ani w sumie żadna antykoncepcja), proszę nie wprowadzać w błąd innych użytkowników. Jak ktoś ma szczęście i regularne cykle, a na dodatek chce sobie pod kalendarz ustawiać życie seksualne, to może wtedy, ale tylko wtedy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *