Strona główna » Artykuły » Płodność » Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjnePlastry antykoncepcyjne to nowoczesna hormonalna metoda zapobiegania ciąży. Szczególnie polecana dla zapominalskich, dla których codzienne przyjmowanie tabletki o tej samej porze zdaje się być niemożliwe. Zobacz na ile praktyczne w stosowaniu są plastry antykoncepcyjne, jak wygląda ich skuteczność, wygoda stosowania i jakie są ich ograniczenia . Jakie plastry są dostępne na rynku i jaka jest ich cena?

JAK STOSOWAĆ PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE

Plaster to tylko forma podania środków hormonalnych. Jest to dobra alternatywa dla dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, których mechanizm zapobiegania ciąży jest dokładnie taki sam.

Plastry antykoncepcyjne, dostępne na polskim rynku nazywają się Evra. Mają wymiar 4,5 na 4,5cm. Jedna powierzchnia jest gładka i śliska (zewnętrzna), a drugą – klejącą przylepia się do skóry. Z plastra uwalniane są hormony, których działanie porównuje się do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Dokładnie taki sam jest więc czas stosowania hormonów (21 dni) i czas trwania przerwy między kolejnymi opakowaniami (7 dni). Ważne jest jednak to, że plastrów nie zmienia się codziennie, a jedynie raz w tygodniu. Pierwszy plaster należy nakleić pierwszego dnia miesiączki i potem zmieniać co tydzień. Po zastosowaniu trzech plastrów następuje tygodniowa przerwa, w czasie które pojawia się krwawienie z odstawienia.

Plastry można naklejać na ramię, łopatkę, pośladek, brzuch, zwracając uwagę na to, aby przez cały tydzień plaster dobrze przylegał do skóry. Zmieniając plaster należy zmienić miejsce jego naklejenia (nie umieszczać dwa razy z rzędu w tym samym miejscu). Nie można też naklejać go na piersi.

SKUTECZNOŚĆ PLASTRÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Droga podania nie ma wpływu na skuteczność  antykoncepcji, tak więc skuteczność plastrów wynosi 99%. Oczywiście przy prawidłowym stosowaniu, czyli wtedy, gdy plastry zmieniane są regularnie, a także dobrze przylegają do skóry. Jeśli masa ciała pacjentki przekracza 90kg skuteczność plastrów antykoncepcyjnych może być mniejsza. Jeśli zapomnisz o zmianie plastra to do 24 godzin efekt antykoncepcyjny powinien się utrzymać pomimo to. Jednak opóźnienie przyklejenia pierwszego plastra po tygodniowej przerwie wymaga zastosowania dodatkowej metody zapobiegania ciąży przez pierwszy tydzień, gdyż plaster może być nieskuteczny.

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie, jak wymioty i biegunka nie mają wpływu na działanie antykoncepcyjne plastrów.

Odklejenie plastra antykoncepcyjnego, jeśli zostanie od razu zauważone, nie powoduje, że metoda przestaje działać. Co zrobić w przypadku odklejenia plastra antykoncepcyjnego? Jeśli powierzchnia klejąca na to pozwala to natychmiast należy przykleić plaster. Jeśli słabo się klei należy go wymienić na inny (i potem zmienić w takim czasie jak powinien być zmieniony ten, który się odkleił!). Takie postępowanie jest skuteczne w sytuacji, gdy od odklejenia plastra (częściowego lub całościowego) nie minęło więcej niż 24 godziny. Jeżeli brak plastra został zauważony po dłuższym czasie albo nie jesteś w stanie określić kiedy to się wydarzyło należny uznać, że ochrona przed niechcianą ciążą może być nieskuteczna.

Prawdopodobieństwo częściowego odklejenia plastra wynosi do 3%, a całościowego poniżej2%. Producent gwarantuje dobre przyleganie plastrów w różnych warunkach pogodowych, a także w saunie i w czasie kąpieli. W praktyce wygląda to różnie i w wyżej wymienionych sytuacjach może czasem dojść do odklejenia plastra.

CZY MOGĘ STOSOWAĆ PLASTRY ANTYKONCEPCYJNE?

Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych są bardzo podobne do tych, związanych ze stosowaniem tabletek hormonalnych. Są to przede wszystkim:

 • choroby wątroby,
 • ciężka cukrzyca,
 • krwawienia z macicy o nieznanej przyczynie,
 • zakrzepica żylna,
 • migrena z aurą ogniskową,
 • nowotwór piersi, endometrium lub inny zależny od estrogenów.

Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku chorób nerek oraz u kobiet u masie ciała powyżej 90kg.

SKUTKI UBOCZNE

Działania niepożądane plastrów hormonalnych są w dużej mierze podobne do skutków ubocznych innych metod hormonalnych. Najczęściej są to:

 • bóle piersi w pierwszych dwóch miesiącach stosowania preparatu,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • reakcje skórne w miejscu przyklejenia plastra,
 • zmęczenie,
 • bóle pleców, mięśni i objawy grypopodobne,
 • bóle brzucha.

ZALETY I WADY PLASTRÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Z całą pewnością zaletą jest to, że o plastrach nie trzeba pamiętać codziennie, a jedynie raz w tygodniu. Hormony z plastra przedostają się przez skórę od razu do krwi, omijając układ pokarmowy i związane z tym powikłania. Dzięki temu choroby układu pokarmowego nie mają wpływu ani nie są przeciwwskazaniem do stosowania systemu transdermalnego.

Do wad można zaliczyć to, że Evra (system transdermalny dostępny na polskim rynku) powoduje często podrażnienia skóry i dyskomfort z tym związany. Evra może nie być skuteczna u kobiet otyłych i z nadwagą (o masie ciała powyżej 90kg). Dla niektórych kobiet barierą jest też cena plastrów antykoncepcyjnych (Evra kosztuje 60-80zł za opakowanie, zawierające 3 plastry), istnieją bowiem tańsze metody antykoncepcji. Jednak Evra cenowo zbliżona jest do niektórych tabletek antykoncepcyjnych.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Niewiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zdaje sobie sprawę, że może się ona przyczyniać do rozwoju …

667 komentarzy

 1. Witam mam pytanie pierwszy plaster nakleilam w ostatni dzien miesiaczki ile dni musze sie zabezpieczac prosze o odpowiedz

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   W tej sytuacji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie przez 7 kolejnych dni od naklejenia pierwszego plastra. Od drugiego plastra metoda osiąga swoją skuteczność.

   • Czy jeśli w poprzednim miesiącu nie stosowalam metod antykoncepcji i plaster lisvy nakleilam około 12 dnia cyklu to bedzie antykoncepcja zachowana po tyg stosowania ? czy musze go odkleic i czekac na pierwszy dzien krwawienia

    • Maria Lepucka
     Maria Lepucka

     Jeśli plaster naklejono w 12 dniu cyklu, pełne działanie osiąga po tygodniu czyli w momencie naklejenia drugiego plastra z opakowania. Nie należy robić przerwy po zastosowaniu 1 plastra, a dopiero po odklejeniu trzeciego.

     • Po 5 dniach pod plaster podchodza zanieczyszczenia w zwiazku z tym plaster odstaje o 2 mm czy antykoncepcja jest skuteczna ?

     • Maria Lepucka

      Tak, przy niewielkim odstawaniu brzegów antykoncepcja jest nadal skuteczna.

    • Witam. Po tygodniowej przerwie miałam nakleic plaster w niedzielę lecz zapomniałam wykupić plastrów Lisvy czy jezeli nakleje go www poniedziałek to dzień zmiany plastra będzie inny? I czy skuteczność plastrow zachowa się nadal

   • Witam, dzisiaj zmienilam plaster a powinnam zrobic to wczoraj. Jakie moga byc tego konsekwencje, jak powinnam przykleić nastepny plaster? Stosuję plastry 3 miesiac zgodnie z zaleceniami. Taka sytuacja zdarzyła mi się pierwszy raz. Z gory dziekuje za odpowiedź

    • Maria Lepucka

     Jeśli opóźnienie nie przekroczy,lo 24 godzin, skuteczność antykoncepcji nie powinna ulec zmianie.

     • witam. uzywam plastrow EVRA dniem zmiany plastra jest sroda. po tygodniowej przerwie zapomnilam w srode nakleic i zrobilam to w czwartek. a dzis sroda a ja odruchowo odkleilam plaster i wyrzucilam. co mam teraz zrobic? nakleic nowy? zaczekac do jutra? pomozcie bo zeswirowalam

     • Maria Lepucka

      W takiej sytuacji powinnaś nakleić nowy i traktować go jak kontynuację tego za szybko odklejonego.

   • Witam Witam mam pytanie uzywam plastrów livsy niestety zostały wycofane a mi został jeden który mam właśnie naklejony , w piątek powinnam nakleic nowy ale mam ten stary czy on nadal dziala?dodam ze dziś odkleilam stary i przykleila. Evra

  • Pomocy! Odkleil mi sie dzis plaster, gdzies go zgubilam i nie mam wiecej. Prawidlowo powinnam go odkleic jutro aby wystapil cykl miesiaczkowy. Co robic?

  • Trzeci plaster powinnam ściągnąć w niedzielę a zdjęła w poniedziałek minęło 23 godz. Co robić dalej? Proszę o pomoc

   • Maria Lepucka

    W takiej sytuacji skuteczność metody nie zmienia się, ponieważ cykl antykoncepcyjny trwał do końca. Po zdjęciu plastra proszę po prostu zrobić przerwę a nowy plaster nakleić w normalny dzień zmiany plastra (wtedy przerwa trwa 6 a nie 7 dni).

 2. Czy w czwartym tygodniu kiedy nie mam plastra antykoncepcja jest skuteczna.

  • Maria Lepucka

   Tak w czasie tygodniowej przerwy antykoncepcja jest skuteczna pod warunkiem, że kolejny plaster naklei Pani zgodnie z planem (pierwszy z nowego opakowania).

 3. Te wszystkie świństwa są podejrzane.Ja wole stosować proste preparaty których działanie znam.Jak wie każdy rozsądny człowiek farmacja została stworzona tylko po to aby przynosić zyski.Niestety ale w sprawie środków antykoncepcyjnych (chociaż może to środek aborcyjny) to znam jedynie nadtlenek wodoru który nie wiem jaka ma skuteczność ale przynajmniej znacznie bezpieczniejszy o ile stosuje się odpowiednie stężenie..

 4. Jesli dostalam miesiaczke w srode plaster zmieniac mam po tygodnodniu czyli w stode czy w czwartek dnia osmego jak informuje ulotka.?

  • Maria Lepucka

   Plastry zmienia się zawsze w ten sam dzień tygodnia, czyli np. w każdą środę. To, kiedy wystąpiło krwawienie w czasie „tygodnia bez plastra” nie ma tu żadnego znaczenia. Kolejny plaster – pierwszy z nowego opakowania należy nakleić tydzień po zdjęciu poprzedniego.

 5. 17 maja odstawiłam plastry evra kiedy przestają one działać bo planuję zajść w ciążę.

  • Maria Lepucka

   Plastry przestają działać z chwilą odstawienia. Warto nauczyć się obserwacji swojego cyklu i sprawdzić czy i kiedy występują objawy płodności i owulacja.

 6. Witam. Plaster antykoncepcyjnych odkleil mi się w 4 dniu (1plaster) niestety nie przykleilam nowego. Od tego czasu minęły 4 dni i dostam krwawien.. co jest bardzo dziwne bo miesiączka skońcZyła się tydzień temu. Nie bardzo roZumiem o co w tym chodzi , mogę prosić o podpowiedź?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występują miesiączki, a jedynie krwawienie z odstawienia, pojawiające się kilka dni po odstawieniu hormonów (np. w czasie tygodniowej przerwy w stosowaniu metody). Ponieważ u Pani plaster odkleił się po 4 dniach, to po kilku dniach miało prawo pojawić się takie właśnie krwawienie z odstawienia. Oczywiście w tej sytuacji antykoncepcja nie działa.

   • Czy mogę przykleić nowy plaster?

    • Maria Lepucka
     Maria Lepucka

     Tak, ale należy go potraktować jako pierwszy w cyklu i pamiętać o tym, że przez pierwsze 7 dni antykoncepcja jest niepełna, ponieważ plaster nie został naklejony w pierwszym dniu miesiączki. Można też poczekać do pierwszego dnia miesiączki i wtedy rozpocząć stosowanie antykoncepcji od nowa.

 7. Dzień dobry. Odkleił mi się plaster w jeziorze w 3 tygodnu (dokładnie w 18 dniu). Nie mam ze sobą zapasowego opakowania. Kiedy mam teraz nakleić nowy plaster? Jak najszybciej się da, czy w ogóle jak dostanę regularną miesiączkę?(przez miesiąc nie stosując hormonalnej antykoncepcji)

  • Maria Lepucka

   Jeśli nie naklei Pani plastra w ciągu 24 godzin to antykoncepcja będzie nieskuteczna (jeśli przed odklejeniem było współżycie, może dojść do zapłodnienia). Może Pani nakleić plaster najszybciej jak się da lub w dowolnym dniu ale jeśli to powyżej 24h od odklejenia, to uznać go za pierwszy plaster w nowym cyklu. W tej sytuacji proszę pamiętać, że antykoncepcja jest pełna dopiero po tygodniu stosowania (czyli od drugiego plastra nowej serii).

 8. Witam
  Ważę 80 kg czy mogę stosować plastry evra?

 9. Witam, wczoraj(czwartek) nakleilam swoj pierwszy plaster w pierszy dzien miesiaczki o 14 dzis (piatek) o 12 zauwazylam z plaster odstaje na brzegu i nie chce sie przykleić mialam go na brzuchu wiec sciavlam zalozylam nowy na ramie i moje pytanie jest takie czy musze przez pierwszy tydzien uzywac dodatkowego zabezpieczenia i czy mam zmienic na drugi plaster w czwartek czy piatek? Nigdy wczesniej nie uzywalam antykoncepcji. I czy wogole moglam nakleic na ramie czy musialam na brzuch tam gdzie byl ten co odpadl

  • Maria Lepucka

   Odklejenie plastra było tylko na brzegu i zostało od razu zauważone, a plaster zmieniony na nowy, więc antykoncepcja powinna być nadal skuteczna. Nie trzeba naklejać plastra w tym samym miejscu z którego wcześniej odpadł, ramię tez jest dobrym miejscem. Plastry proszę zmieniać w czwartki.

 10. Witam. 9 paz odkleilam plaser. 12 distalam okres. 17 26 i 30 doszlo do stosunku. Juz bez plastrow poniewaz planujemy dziecko. Dzis jest 5 dni opoznienia z miesiaczka. W miedzy czasie mialam brazowe plamienia. Robilam dzis test. Niestyty negatywny wynik. Czy mimo to moge byc w ciazy

  • Maria Lepucka

   Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej najlepiej odczekać kilka cykli, aby się unormowały (w czasie stosowania antykoncepcji cykle nie występują). Prawdopodobieństwo ciąży jest, jednak obecnie test byłby w stanie ja wykryć. Można wykonać jeszcze drugi test lub wykonać badanie krwi na betaHCG, które da pewny wynik.

 11. Jesli nie ma żadnych poważnych powodów lekarz nie da skierowania. W angli nawet badania ginokolicznego w ciąży nie rabia

 12. Wlasnie dzis dostalam okres. Steasznie bolesny

 13. Witam,zaczelam po raz pierwszy stosowac plastry lecz zakupilam je dopiero po krwawieniu.pierwszy plaster przykleilam 2 dni po krwawieniu kiedy plaster zacznie dzialac?? i czy po 3 plastrze powinnam zrobic przerwe tygodniowa czy moze w tym przypadku inaczej ??

  • Maria Lepucka

   W tym przypadku plaster osiągnie pełną skuteczność po tygodniu stosowania czyli po naklejeniu drugiego plastra. Przerwę należy zrobić po 3 plastrze.

 14. Witam mam pytanie 18.11 powinnam przykleic 1 plaster nie przykleiłam go,po 24 godzinach także nie ponieważ od niedawna mieszkam w niemczech w małej miejscowości i tutaj trzeba dzień wcześniej evre zamawiac ja nie wiedziałam i czekam teraz na nowy miesiac i okres by przykleic plaster ponownie,ale moje pytanie jest takie czy cos sie dzieje z moim organizmem gdy ja sobie odstawilam plastry na miesiąc a póżniej ponowię? bo treoche boje sie zwłaszcza że 3 tygodnie temu lekarz wykrył u mnie nie grożną nadżerkę i malutkiego mięśniaka.

  • Maria Lepucka

   Rozumiem, że miał to być pierwszy plaster po tygodniowej przerwie? Nie trzeba czekać do miesiączki, aby nakleić pierwszy plaster z nowego opakowania. Można go nakleić od razu ale pamiętając o tym, że antykoncepcja będzie w pełni skuteczna dopiero po tygodniu stosowania. Plastry antykoncepcyjne nie maja wpływu na nadżerkę, co prawda nie są obojętne dla zdrowia ale chwilowa przerwa nie spowoduje dodatkowych powikłań.

 15. Czyli że jak miałam przykleic 18.11 i tego nie zrobiłam to mogę pierwszy plaster przykleic np.jutro nie czekając na miesiączkę? dobrze zrozumiałam? wtedy dni do miesiączki mi się poprostu przedłużą.

  • Maria Lepucka

   W czasie stosowania plastrów, tak jak przy każdej antykoncepcji hormonalnej, miesiączki w ogóle nie występują. Zwykle pojawia się krwawienie z odstawienia w tygodniowej przerwie. Można nakleić jutro nowy plaster. Trzeba tylko pamiętać o dodatkowej antykoncepcji np. prezerwatywie przez pierwszy tydzień.

 16. A i zapomniałam napisac tak po tygodniowej przerwie

 17. do tej pory stosowałam tabletki antykoncepcyjne yasmin, chciałabym jednak przejsc na plastry, czy przyklejam pierwszy plaster w dniu miesiączki i nie potrzebuje juz w pierwszym okresie dodatkowego zabezpieczenia?

  • Maria Lepucka

   Przechodząc z tabletek na plastry pierwszy plaster należy nakleić w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia tabletek. Mimo to przez pierwszy tydzień stosowania nowej metody zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji np. prezerwatywy. Od drugiego plastra nie jest to konieczne, antykoncepcja jest już w pełni skuteczna.

   • a to nie do końca prawda. Np w przypadku plastrów Lisvy stosując wcześniej tabletki pierwszy plaster trzeba nakleić najpóźniej dzień po zakończeniu opakowania.

 18. Dzień dobry, czy jeśli plaster lekko mi się odkleja – jeden róg na ok 4 mm, to antykoncepcja przestaje być skuteczna? Pozdrawiam

 19. Witam. Stosuje Evre juz 2 miesiac. Chcialabym jednak przesunac godzine przyklejenia kolejnego plastra. Naklejam w piatki o 10.00 chcialabym przesunac na 7.00. Czy mam po prostu o 7.00 zmienic plaster? Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Taka zmiana czasu nie będzie miała wpływu na skuteczność antykoncepcji. Następny plaster proszę po prostu nakleić wcześniej i od tej pory zmieniać o 7.00. Antykoncepcja hormonalna w plastrach w odróżnieniu od doustnej jest bardziej „tolerancyjna” na przesunięcia godzinowe.

 20. witam,
  spóźniłam się ze zmiana plastra 1 na 2 o około 50 godzin. czy w tej sytuacji mam zacząć nowy cykl i ten plaster liczyć jako 1 z nowego cyklu i przyklejać kolejne 2 i 3 w kolejne czwartki?

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji zmienił się dzień zmiany plastra – jest to dzień, w którym przypomniała sobie Pani o zmianie i nakleiła plaster „2”. Przez pierwszych 7dni warto zastosować dodatkową antykoncepcję np. prezerwatywę, bo skuteczność metody może być obniżona.

 21. Witam, mam pytanie..czy jeśli skonczylam karmić piersią i od tamtego czasu nie miałam jeszcze miesiączki, musze czekać na pierwsze plamienie by przykleić plaster evra? Nadmieniam że już przed ciążą je stosowalam. Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Nie trzeba czekać na pierwsze krwawienie. Można nakleić plaster w dowolnym dniu z tym, że pełne działanie osiągnie po 7 dniach stosowania czyli od drugiego plastra. Przez pierwszy tydzień warto stosować dodatkową antykoncepcję np. prezerwatywę.

 22. Witam
  Mam nietolerancję laktozy i z tego powodu nie mogę brać tabletek antykoncepcyjnych. Czy plastry zawierają w składzie laktozę? Czy mogą być stosowane przez osoby z taką nietolerancją?

  • Maria Lepucka

   Plastry antykoncepcyjne nie zawierają żadnych substancji wspomagających, które znajdują się w preparatach przyjmowanych doustnie. Z plastra wchłaniają się jedynie hormony, więc można ich używać mając jakąkolwiek nietolerancję pokarmową.

 23. dzień dobry 😉
  Mam pytanie po jakim okresie czasu zaczynać działać antykoncepcja?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Plastry antykoncepcyjne działają od pierwszego dnia stosowania, jeśli pierwszy został naklejony w pierwszy dzień miesiączki. Jeśli został naklejony w środku cyklu, pełne działanie jest po tygodniu stosowania.

 24. Witam, planuje przejść z plastrów Evra na plastry Lisve. Jak dokonać zmiany? Pierwszy plaster Lisve mam nakleić tego samego dnia co naklejalam plaster Evra czy nakleic pierwszego dnia cyklu?
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Należy nakleić pierwszy plaster Lisvy w dniu odklejenia ostatniego plastra Evra.

   • Witam, mam jedno pytanie. Jestem w trakcie zmiany plastrów Evra na Lisvy. Z tego co wywnioskowalam po rozmowie z lekarzem, miałam przykleić nowy plaster po tygodniowej przerwie (tak jakbym kontynuowała Evrę). Dzisiaj przed przyklejeniem doczytalam się w ulotce, że powinnam założyć go tydzień temu,”w dniu usunięcia ostatniego plastra, lecz nie później niż w dniu, w którym należy zastosować kolejny plaster”. Nie do końca to rozumiem… Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

    • Maria Lepucka
     Maria Lepucka

     Najlepiej nakleić nowy plaster od razu, jednak można to ostatecznie zrobić w dniu, kiedy powinien być naklejony pierwszy po przerwie plaster Evra. Wobec tego postąpiła Pani nadal właściwie.

 25. Witam, w poniedziałek mam zmienić plaster, ale od dwóch dni lekko odklejają się brzegi przy myciu, plaster się trzyma, ale czy to nie przeszkadza. Zmienić go teraz, a potem znów w poniedziałek? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję

 26. Witam PRZE 5 lat stosowalam plastry evra teraz ginekolog przepisał livsy. Akurat miał tydzień bez plastra a więc nakleilam go w dniu w którym przypadlo przyklejenie plastra evra. Teraz tylko nurtuje mnie myśl czy znów będę miała krawawienie cały miesiąc tak jak w przypadku pierwszego zastosowania antykoncepcji czy też zmiana producenta nie powoduje żadnych zmian w organizmie

  • Maria Lepucka

   Każdy organizm inaczej reaguje zarówno na rozpoczęcie stosowania hormonów jak i kontynuację preparatem o innym nieco skłądzie. Ciężko więc przewidzieć jakie ewentualne objawy uboczne mogą się pojawić.

 27. Witam 🙂
  Od trzech tygodni używam innego plastra antykoncepcyjnego Lisvy wcześniej to był plaster Evra. Pani doktor wykryła u mnie potworniaka umiejscowionego w lewym jajniku. Mój problem polega na tym że po naklejeniu drugiego plastra Lisvy pojawiło się krwawienie które już trwa ponad tydzień. Bardzo mnie to niepokoi i chciałam wiedzieć czy to jest normalne czy powinnam se zgłosić do mojej pani doktor?

  • Maria Lepucka

   Takie przedłużające się krwawienie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej zdarza się, zwłaszcza na początku stosowania nowego preparatu, jednak sugerowałabym wizytę u ginekologa. Warto wykluczyć inne powody krwawienia lub ewentualnie zmienić preparat.

 28. Witam. Chciałam się dowiedzieć czy mogę zmienić miejsce dotychczasowego przyklejania plastrów Evra? aktualnie przyklejam na ramię lecz nie długo idziemy na wesele i sukienka ma odkryte ramiona a nie chce aby wszyscy widzieli plaster bo dość szybko robi się nie estetyczny 🙁 chciałam przykleić następny plaster w innym miejscu.

  • Maria Lepucka

   Miejsce naklejenia plastra należy wręcz zmieniać. Można wybrać mniej widoczne miejsce – pośladek, łopatkę lub brzuch.

 29. Witam, zaczęłam używać plastrów lisvy, przechodząc na nie z tabletek yasminelle, od poniedziałku i dzisiaj wieczorem (środa) podczas kąpieli plaster odkleił mi się mniej więcej do połowy. Dało się go z powrotem przykleić, wiec tak zrobiłam i wydaje się trzymać. Czy mimo to powinnam go zmienić? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  • Maria Lepucka

   Skoro po ponownym przyklejeniu plaster trzyma się, nie ma potrzeby wymiany na nowy. Dzień zmiany plastra pozostaje bez zmian.

 30. Dzień dobry. Stosuję plastry lisvy pierwszy tydzień. Dziś powinnam nakleić drugi plaster, ale wczoraj podczas kąpieli ten 1 odkleił mi się (podjęłam próbę ponownego przyklejania i powiodła się, ale plaster częściowo odstawał) i wczoraj przykleiłam 2 zamiast dziś. Czy skuteczność została zachowana? Kiedy mam przykleić kolejny plaster, za tydzień w sobotę czy w niedzielę? Mój lekarz ginekolog poradził mi, abym wczoraj nakleiła nowy plaster i kolejny w sobotę, jednak w ulotce jest napisane inaczej (zauważyłam odklejony plaster od razu). Czy jestem chroniona przez ciążą? Mieliśmy z mężem stosunki i kończył we mnie, więc nie mam pewności czy nie zajdę w ciążę. Czy jeżeli zmienię dzień zmiany plastra z soboty na niedzielę już na stałe to będzie obniżona skuteczność? Czy jeżeli wczoraj wieczorem nakleiłam plaster to kolejny mogę nakleić w niedzielę rano?

  • Maria Lepucka

   Jeśli dotychczas zmieniała pani plastry w niedzielę, dzień zmiany plastra pozostaje bez zmian. W przypadku plastrów tolerancja ‚czasowa” jeśli chodzi o zmianę plastra jest większa niż w przypadku np. łykania tabletek.

 31. Cześć mam pytanie , 3 dni temu odkeliłam ostatni plaster evra, dzisiaj byłam na wizycie u ginekologa po kolejne opakowanie i wypisałm mi livsy . skoro mam już 3 dni przerwy od stosowania to powinnam livsy teraz nakleić w planowanym dniu kolejnego plastra evra ? zapomniałam o to zapytać ginekologa a ona tylko powiiedziała że stosowac tak jak poprzednie plastry 😮

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Lisvy należałoby nakleić w dniu odklejenia ostatniej Evry. Jednak można to zrobić także najpóźniej w dniu, w którym wypadałoby naklejenie nowego plastra Evra.

 32. Witam. W dzień zmiany plastra z 2 na 3 zaczęłam obficie krwawić. Krew jest brązowa, a nawet czarna. Boli mnie podbrzusze, a szczególnie lewy jajnik. Czy to normalne? Czy są powody do obaw?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Proszę natychmiast skontaktować się z ginekologiem. Plamienia i niewielkie krwawienia mogą się pojawić ale obfite krwawienie nie jest prawidłowe.

   • W ulotce wyczytałam, że mogą się krwawienia pojawiać nawet do 3 cyklu i trwać tyle co miesiączka. Jest tam napisane, że takie krwawienia mogą występować, ponieważ organizm oswaja się do zmian hormonalnych i że nie należy się tym martwić oraz przerywać stosowania antykoncepcji. Moja miesiączka jest dość obfita i czy to też może mieć wpływ na obfitość tych krwawień?

 33. Przeszłam niedawno z tabletek vibin mini na plastry lisvy. Po odklejeniu pierwszego plastra mialam na skórze czerwony ślad, drugi plastet nakleiłam na drugim ramieniu niestety zaczął mnie strasznie seędzieć i zauważyłam że mam czerwoną skórę pod plastrem postanowiłam go ściągnąć dwa dni wczesniej. Skóra wyglądała okropnie nabrzmiała czerwona gorąca swedzaca plama. Postanowilam nie naklejac nowego plastra tym samym nagle przerywajac antykoncepcje. Jakie moga byc tego konsekwrncje oczywiscie oprocz braku zabezpieczenia przed niechcianą ciążą???

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Takie reakcje miejscowe dość często się zdarzają, co prawda rzadko mają aż takie nasilenie, ale to zależy od indywidualnej wrażliwości. Poza brakiem antykoncepcji nie powinny jednak pojawić się żadne inne konsekwencje. Ewentualnie pierwsze krwawienie po odstawieniu może wystąpić w różnym czasie.

   • Po 4 dniach od odstawienia dostałam bardzo obfitego krwawienia ze skrzepami ( zazwyczaj miałam takie miesiaczki) tylko teraz to moje drugie krwawienie w ciagu miesiaca. Czy to normalne po naglym przerwaniu antykoncepcji???

 34. Witam,
  Zaczelam przygode z plastrami… Ale Lisvy. Aktualnie mam 2 plaster. Bolą mnie piersi i wyraznie sie powiekszyly. Czy to prawda, ze jesli to nie minie przy kolejnym plastrze to trzeba zakonczyc ich uzywanie? Jakie sa konsekwencje tego bolu?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Jeśli objawy uboczne nie miną i będą bardzo uciążliwe, to proszę skontaktować się z lekarzem i omówić zmianę preparatu. Proszę też wykonać badanie piersi łącznie z USG jeśli nie zostało zlecone przed rozpoczęciem stosowania hormonów.

 35. Witam, zmieniłam plastry Evra na Lisvy i mam pytanie, Lisvy po 3 dniach zaczyna odstawać na brzegach na 1-2 mm i powstaje czarna obwódka. Czy to odstawanie plastra ma wpływ na jego skuteczność czy nie należy się tym przejmować? Przy evrze to nie miało wpływu ale czy tak samo jest w przypadku Lisvy? Pozdr

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Producent nie umieścił takich wskazówek, jednak sądzę, ze tak samo jak w przypadku innych plastrów, niewielkie odklejenie brzegów nie zrobi różnicy.

 36. Witam, chcialabym sie dowiedzieć czy faktycznie plastry są mniej skuteczne niz tabletki , tak jak pokazuje to wskaźnik pearla. Na różnych stronach internetowych są różne informacje na ten temat ( raz są bardziej skuteczne bo trudniej pominąć cotygodniową zmianę , raz ze sa tak samo skuteczne, na innych stronach jest napisane ze są duzo mniej skuteczne). Nie wiem jak to interpretowac. I Czy nieskutecznosc plastrow wynika tylko z nieodpowiedniego ich stosowania czy mimo poprawnego ich użytkowania moze do owulacji i zaplodnienia? z góry dziekuje za odpowiedz 🙂

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Skuteczność antykoncepcji zależy od wielu czynników i zazwyczaj wskaźnik Pearla podawany jest w pewnym zakresie, np. dla plastrów 0,3-0,9, a dla tabletek dwuskładnikowych 0,1-0,5. W obliczeniach uwzględnia się oczywiście możliwość popełnienia błędów w użyciu. W przypadku tabletek trzeba pamiętać o codziennym ich zażywaniu, a choroby układu pokarmowego mogą osłabić ich skuteczność. Jednak plastry mogą być mniej skuteczne np. u kobiet o dużej masie ciała. Można także nie zauważyć przez dłuższy czas odklejenia plastra np na łopatce, bo o nim zapominamy. W końcu zdarza się pominąć dzień zmiany plastra i znacząco przesunąć ten termin, bo przy tabletkach mamy pewien codzienny „nawyk”.
   U kobiet zdrowych, szczupłych, stosujących plastry we właściwy sposób możemy przyjąć ten najniższy wskaźnik Pearla 😉

 37. Witam. Wczoraj po zakończonym opakowaniu lisvy postanowiłam odstawić antykoncepcję, ponieważ bardzo źle się czułam po niej i obficie krwawiłam. Dzisiaj odczuwam mrowienie w łydkach, odczuwam to tak jakbym miała napięte mięśnie. Moja mama miała żylaki, a ciocia zatory. Czy możliwe, że to właśnie objawy zakrzepicy? Jakie badania muszę wykonać, aby to sprawdzić? Czy możliwe, że takie drętwienie jest od bólu kręgosłupa lub małej aktywności fizycznej, ciągłego leżenia/siedzenia? Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? I dodatkowe pytanie. Po jakim czasie od odstawienia antykoncepcji poziom hormonów w organizmie jest taki sam jak przez jej stosowaniem?

 38. Witam,
  Po raz pierwszy użyłam plastra Lisvy w 2dniu miesiączki, wczoraj po tygodniu zmieniłam plaster, a krwawienie nadal występuje. Co to może oznaczać?

 39. Witam czy po plastrach evra można przytyć? Zatrzymuje się woda w organizmie jak tabletkach anty.jestem szczupła 47kg więc nie mam nic przeciwko przytyciu. Czekam na odp.

 40. witam, spoznilam sie z przyklejeniem pierwszego plastra po tygodniowej przerwie o zaledwie 13 minut(przykleilam 13 minut po polnocy), czy to zmnieszyło skutecznosc antykoncepcji?(plastry z reguły wymieniam lub odklejam około godziny 22/23)

 41. Witam , chciałam przesunąć miesiączkę . Plastry przyklejam od grudnia i tak jak zawsze przerwa na miesiaczkę była. Teraz w niedzielę powinnam ściągnąć ostatni i zrobić 6 dniową przerwę , ale chciałam przesunąć miesiączkę i dostosowałam się do opisanych sytuacji i przykleiłam kolejny plaster, ale nie podziałało podbrzusze mnie boli i właśnie zaczęłam plamić !? Mam pytanie czy pozostawić plaster ? I czy przykleić kolejny tak jak mi wypadało by w sobotę ? Pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Przy stosowaniu dłuższym niż te 21 dni czasem zdarza się plamienie, można w tej sytuacji normalnie zmieniać plastry jak dotychczas.

   • Jak na razie plamienie ustało. Poczekam z tym plastrem do niedzieli , odleję i zrobię 6 dniową przerwę 🙂 może jednak uda się przesunąć o te kilka dni miesiączkę. Pozdrawiam

 42. Dzień dobry. W tym miesiącu miałam bardzo brzydkie odparzenia skóry po plastrach i słabo się one trzymały. W związku z tym odkleiłam ostatni plaster cyklu dzień wcześniej (a raczej kilka godzin – w poniedziałek w nocy zamiast wtorku rano), bo bardzo mnie swędziała skóra. Miałam krwawienie z odstawienia, jednak kolejny plaster przykleiłam dopiero we wtorek okolo 23:30. Od kiedy mogę czuć się zabezpieczona? Czy to minimalnie wcześniejsze odklejenie i trochę zbyt późne naklejenie plastra coś zmienia i powinnam teraz przez tydzień stosować dodatkową antykoncepcję?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Wcześniejsze zdjęcie plastra nie powinno mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji, jednak późniejsze naklejenie pierwszego plastra z nowego cyklu owszem i dlatego polecam dodatkową antykoncepcję przez pierwszy tydzień (czyli w czasie pierwszego plastra w tym cyklu.

   • Mimo że opóźnienie jest kilkugodzinne, a nie dniowe? Mój dzień zmiany plastra to wtorek i we wtorek przykleiłam plaster.

    • Maria Lepucka
     Maria Lepucka

     Opóźnienie wyniosło powyżej 12 godzin, więc zachowałabym ostrożność. Z opisu wynika, że w sumie był prawie cały dzień opóźnienia w naklejeniu plastra po przerwie (zdjęto w poniedziałek w nocy, a naklejono tydzień później we wtorek chwilę przed północą).

 43. Witam, w poniedziałek nakleilam swój pierwszy plaster Lisvy, gdyż tego dnia dostałam miesiaczke. Mam jednak zwykle tak, że pierwszy dzień miesiączki jest ze słabym krwawieniem. Po naklejeniu plastra krwawienie ustało, troszeczkę plamię ale nieznacznie, natomiast cały czas czuję się jak przed miesiączką -ból brzucha, bolesność piersi. Co jeśli nie dostanę tej miesiączki?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Hormony zawarte w plastrach powodują, że miesiączek nie będzie w czasie ich stosowania. Będą tylko krwawienia z odstawienia, zwykle bardziej skąpe i krótsze niż miesiączki. Taka reakcja, jak również uczucie napięcia, ból brzucha mogą się pojawić jako skutki uboczne stosowania preparatu.

   • Czyli to normalne, że skoro zastosowałam plaster w pierwszy dniu miesiączki to się ona cofnęła i nie będę jej miała? Kolejne krwawienia wiem, że są wyłącznie krwawieniem wynikającym z przerwy w stosowaniu hormonów, a nie miesiączką, ale ta pierwsza myślałam że przebiegnie normalnie

 44. Stosuję plastry Lisvy. Dzisiaj odkleiłam 3 plaster i kiedy wystąpi krwawienie?

 45. Witam, stosuje 2 miesiące plastry Livsy, czy to normalna relacja skóry gdy odklejam plaster skóra jest czerwona, swędzi, później czerwony „stempel” znika skóra jest bardzo sucha, żaden balsam nie jest mi w stanie pomóc. Czy mogę stosować maść z witamina A? Proszę mi powiedzieć, czy to jakaś reakcja alergiczna? Świetnie się czuję po plastrach, po tabletkach czułam się źle. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Niestety taka reakcja zdarza się bardzo często. zaczerwienienie, swędzenie skóry, a nawet bąble. Proszę spróbować naklejać plaster w innym miejscu, być może tam skóra lepiej zareaguje.

 46. Od 10 lat stosowalam evre. 2 miesięca temu przeszlam na lisvy. Jednak przez ten czas cały czas plamilam. Po wizycie u lekarza stwierdzilam ze wracam do evry. W dniu odklejenia 3 plastra. Przykleilam od razu evre nie robiac przerwy na okres.( nie bylam w stanie ustalic kiedy bedzie bo ciągle plamilam) czy jest zachowana ciągłośc antykoncepcji? Czy jestem ” chroniona”?

 47. Witam czy gdy odkleilam 3 plaster na tygodniowa przerwe i uprawialam seks to czy jest ryzyko zajscia w ciaze?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   W czasie tygodnia przerwy antykoncepcja jest nadal skuteczna pod warunkiem naklejenia na czas pierwszego plastra z nowego opakowania.

 48. Witam. Czy po zdjeciu trzeciego plastra na tygodniowa przerwe gdy wystapil stosunek jest ryzyko zajscia w ciaze?

  • Maria Lepucka

   Ryzyko zajścia w ciążę nie zwiększa się w czasie tygodniowej przerwy pod warunkiem, że kolejny plaster zostanie przyklejony o czasie, dokładnie po 7 dniach przerwy.

 49. Witam, odkleilam ostatni plaster z opakowania dzis (wtorek) i wtorek jest dniem zmiany plastra. Strasznie zaczął bolec mnie brzuch kilka godzin po odklejeniu. Czy to na zbliżające się krawawienie? Dodam, ze dość często uprawiam seks i plaster w ciagu tego cyklu odkleił mi sie 2 lub 3 razy, niestety, ale postępowałam zgodnie z zaleceniami producenta, czyli odklejony plaster (np odkleił sie w piatek) zmieniłam od razu na nowy i we wtorek przyklejalam nowy, tak jak chyba powinnam:)

 50. Mam pytanie jeżeli do tej pory używałam plastrów evry i w ostatnim tygodniu przed przerwą naklejkami plaster livsy to ma jakiś wpływ powinnam normalnie zrobić przerwę w 4 tygodniu

  • Maria Lepucka

   Jeśli po zdjęciu Evry od razu naklejono Lisvy to skuteczność antykoncepcji zostaje utrzymana, dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne.

 51. 14-4-2016 przykleiłam plaster Lisvy. To mój początek z antykoncepcją. Leczę się na nadczynność tarczycy od listopada 2015. Po przyklejeniu plastra FT4 spadło poniżej normy (czyli mam tendencje do powstania niedoczynności przy stosowaniu dotąd przyjętej dawki Tyrozolu). FT3 mam na razie w normie. Czy plastry mogły spowodować to odchylenie od normy FT4? Plastry zaczęłam stosować, by pozbyć się PSM (mam prawie wszystkie objawy, co mnie męczy). Jakie będą skutki odklejenia plastra po 7 dniach stosowania?

  • Maria Lepucka

   Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może nieznacznie wpłynąć an wyniki niektórych badań, w tym także poziomy hormonów tarczycy. Jeśli stosuje Pani leki na niedoczynność, należy skonsultować z lekarzem współdziałanie obu preparatów.

 52. Witam, przez małe zamieszanie zostały mi dwa plastry Lisvy, w tym jeden mam naklejony teraz, w sobotę zmieniam plaster i w następną sobotę musiałabym zmienić też, jednak nie mam już plastra Lisvy, a Evra. Czy mogę przykleić zatem ten Evra? Czy muszę wtedy zaczynać od nowa?

  • Maria Lepucka

   Przy zmianie preparatu nowy cykl zaczyna się natychmiast po zakończeniu stosowania starego preparatu – od nowa. Nie można zastąpić plastra Lisvy, Evrą.

 53. Witam, ostatni okres rozpoczął się u mnie 13 kwietnia, po zakończeniu brania 21 tabletek antykoncepcyjnych (brałam w tym czasie 2 rodzaje tabletek, najpierw jedne, pozniej drugie, bo jestem w trakcie dobierania odpowiednich). Później kontynuowałam stary blister, bo jeszcze mi zostały, z racji tego, że były to drugie tabletki, jednak nie odpowiadały mi one, ginekolog kazała mi je skonczyć i zapisała mi plastry Evra. Tabletki skończyłam i po 3 dniach, czyli dziś dostałam okres, drugi raz w tym miesiącu. W związku z tym, czy mam to potraktować jako normalny cykl krawienia i przykleić plaster?

 54. Odstawilam tabletki w sierpniu. Teraz w kwietniu przykleilam plaster evra w pierwszym dniu miesiaczki. ale Po ok 28h zdjelam go. Czy tak krotki czas mogl rozregulowac moja gospodarke hormonalna?

  • Maria Lepucka

   Przez te 28 godzin plaster uwalniał do krwiobiegu hormony. Ten okres był na tyle krótki, że nie powinien mieć istotnego wpływu na gospodarkę hormonalną.

 55. Zaczęłam stosować plastry Lisvy zgodnie z zaleceniami -1 dzień okresu teraz w trakcie naklejenia 3 plastra pojawił się okres czy w kolejny dzień zmiany plastra przykleić z nowej paczki nowy czy jednak zrobić 7 dni przerwy tak jak powinno być?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Krwawienie z dróg rodnych jest jednym z częstszych objawów niepożądanych stosowania plastrów Lisvy. Plastry należy nadal stosować zgodnie z terminarzem zmiany plastra, czyli robimy tygodniową przerwę, po niej naklejamy nowy plaster. Jeśli problem będzie się powtarzał i/lub będzie uciążliwy, proszę skontaktować się z lekarzem.

 56. Witam, czy można zrobić przerwę po 2 plastrach? Planuję w 4 tygodniu wyjazd a chciałabym uniknąć wtedy krwawienia. Czy skracając czas naklejania przesunie się też czas krwawienia?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Nie można robić przerwy po dwóch plastrach, bo wtedy antykoncepcja jest nieskuteczna. Aby przesunąć krwawienie należy pominąć 7 dniową przerwę. To znaczy po zdjęciu trzeciego plastra od razu nakleić 1 z nowego opakowania (bez przerwy).

 57. Witam. 22 kwietnia byłam u ginekologa, który podczas dopochwowego USG stwierdzł, że jestem świeżo po owulacji. Dzień wcześniej współżyłam z mężem, więc trochę się przestraszyłam, mimo że stosowaliśmy prezerwatywę. 5 maja dostałam miesiączkę (wyjątkowo w 25 dniu cylku, zawsze miałam regularne 28) i tego dnia przykleiłam pierwszy plaster Lisvy. Dziś zmianiłam plaster i nadal krwawię (już 8 dzień). Moje miesiączki trwały wcześniej kilka dni, do pięciu. Przed urodzeniem dzieci (dwoje) stosowałam evrę i nie miałam tak długiego krwawienia. Może to dziwnie zabrzmi (ale mam na tym punkcie obsesję) – mam nadzieję, że nie jestem w ciąży?

 58. Witam,

  moim dniem zmiany plastra jest niedziela. Niestety dziś (sobota) plaster się całkowicie odkleil przez co musiałam nakleic nowy. Czy w tym przypadku jutro po 1 dniu muszę zmienić plaster czy mogę zmienić dzień zmiany na sobotę.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Nie można zmienić dnia zmiany na sobotę. Teoretycznie należałoby jutro zmienić plaster, jednakże plaster zazwyczaj działa do 24h dłużej niż tydzień po naklejeniu.

 59. Nie odpisała Pani na moje pytanie z 12 maja. Dziś jest 10 dzień i nadal mam miesiączkę(?). Tak może być w przypadku plastrów, ze względu na ich skład?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Pani Alicjo, wydłużone krwawienie może być związane z naklejeniem plastra i zmianami hormonalnymi, jakie to spowodowało. Jeśli jest to plamienie, to można poczekać jeszcze chwilę, ale jeśli jest to krwawienie, to należy zgłosić się do lekarza.

 60. Witam. Odkleilam trzeci plaster wczoraj(sobota) a chce zmienić dzień zmiany plastra na piątek. Kiedy musze nakleic pierwszy plaster z nowego opakowania?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Nowy plaster proszę zatem nakleić dzień wcześniej – w piątek i od tej pory piątek będzie dniem zmiany plastra.

   • I przy takiej zmianie dnia pierwszego plastra bede nadal zabezpieczona? Stosuje antykoncepcję od lat i nigdy nie zmieniłam dnia. Ale teraz jestem w takiej potrzebie.

 61. Witam,
  Dostałam od ginekologa receptę na plastry Lisvy, bo tabletki wywoływały u mnie straszne problemy żołądkowe.
  Na ulotce pisze, że przy zamianie z tabletek na plastry zalecane jest naklejenie go w pierwszym dniu po ostatniej tabletce (nie później jak tydzień po skończeniu opakowania). I teraz mam pytanie – jestem w ostatnim tygodniu przyjmowania tabletek (pozostało 5 do końca) i nie chcę ich już więcej brać. Czy mogę zaprzestać ich branie i w przeciągu tygodnia nakleić pierwszy plaster?

 62. Witam. Czy jest sposób by skrocic czas trwania miesiączki o jeden dzien? W piątek mam wyjaz i bardzo mi zależy.

 63. Witam , trzeci plaster miałam nakleić w piątek ale zapomniałam i zrobiłam to z rana w sobotę, nie minęło 24 h , zaniepokoiło mnie to że we wtorek dostałam okres, czy jest to normalne ? w piątek odklejam plaster i wtedy powinnam dostać miesiączkę, to oznacza że będzie trwał dwa tygodnie ? Kiedy krwawienie powinno ustąpić ?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Przerwa w stosowaniu plastrów do 24 godzin nie powinna obniżyć ich skuteczności. Krwawienie z odstawienia nie jest miesiączką (w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma cyklu i miesiączki). Sądzę, ze krwawienie moglo być związane z chwilowym gwałtownym spadkiem hormonów.

 64. Czyli nie mam zmieniać dnia przyklejania plastra mimo że był naklejony w inny dzień niż powinien ?

 65. Witam, 19 maja dostałam okres-nakleiłam pierwszy plaster. W niedzielę mój facet zauważył że plaster podczas seksu się marszczył i przechodziło przez niego powietrze więc od razu nakleiliśmy nowy.( Czy to możliwe że jestem w ciąży…? Bo stosunek zakończył się w środku ) Wczoraj nakleiłam trzeci plaster ale wydaje mi się że coś jest nie tak… -plaster jest cały przyklejony ale w jednym miejscu delikatnie (centymetr)wchodzi powietrze. Czy ten plaster nadal działa?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Jeśli odklejeniu/zmarszczeniu uległa niewielka powierzchnia plastra, nie powinno mieć to wpływu na skuteczność antykoncepcji. Na przyszłość proszę spróbować wybrać inne miejsce naklejenia plastra, gdzie jest większa szansa dobrego przylegania.

 66. Przykleilam pierwszy plaster i w pierwszym dniu pod bielizną zdeformowal mi się bardzo,musiałam przykleić nowy. Czas Kiedy byl taki zdeformowany to ok 5 godz. Czy jestem nadal zabezpieczona?

 67. Witam. Używam plastrów Evra. W drugim tygodniu odkleilam plaster w piątek a założyłam w niedziele bo zapomniałam zabrać nowego plastra w miejsce gdzie byłam… I dostałam okresu z bólem podbrzusza we wtorek…czyli po dwóch tygodniach od ostatniej miesiączki …czemu tak się stało ? Dodam ze jak założyłam plaster W niedziele to kochałam się z partnerem w niedziele w nocy i niewiem teraz co dzieje …

  • Maria Lepucka

   W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej miesiączki w ogóle nie występują. Krwawienia, które pojawiają się w „tygodniu przerwy” są tzw. krwawieniami z odstawienia, spowodowanymi spadkiem poziomu hormonów, znajdujących się w plastrach (gestagenów). Ponieważ plaster nie został naklejony na czas, doszło do spadku poziomu gestagenów i krwawienia. W związku z tym, że nie naklejono trzeciego plastra i przerwa wyniosła powyżej 24 godzin, antykoncepcja przestała być skuteczna, w związku z tym ostatni stosunek odbył się bez działającej antykoncepcji.

 68. Witam, mam pytanie. Zaczynam stosować antykoncepcję po raz pierwszy. Czy naklejenie 1 plastra w 1 dniu cyklu wiąże się z pełnym zabezpieczeniem przed niechciąną ciążą? (Nie mówie tutaj o % tylko ogólnie).
  I czy po przyklejeniu 1 plastra nastąpi zaprzestanie krwawienia?
  Dziękuję za odpowiedz
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Jeśli pierwszy plaster zostanie naklejony w pierwszy dzień miesiączki, antykoncepcja działa w pełni od początku stosowania. Krwawienie nie ulegnie automatycznie zakończeniu po przyklejeniu plastra. Moze być skąpe i skrócone.

 69. Witam, 3 miesiące temu dostałam receptę na olastry Lisvy bo tabletek ze względu na drożdżyce juz nie mogłam brać. Niestety po 2 cyklach zaczęły mi bolec zyly i wychodzić. Ginekolog zapisał mi Evre. Przykleilam ja w zamian plastra Lisvy ale wytrzymałam jedynie 1 plaster i 3 godziny 2 plastra ze względu na okropny ból żył, codzienna migrenę ( nurofen nic nie pomagalo ) , nudności i wysypke. Jakie mogą być konsekwencje odstawienia tak nagłego plastrow ?

  • Maria Lepucka

   Nagłe odstawienie plastrów nie powoduje poważnych konsekwencji. Po odstawieniu pojawi się krwawienie z odstawienia. Należy także pamiętać, że w przypadku wcześniejszej rezygnacji z antykoncepcji, stosunki odbyte parę dni przed odstawieniem plastra mogą skończyć się ciążą.
   Moim zdaniem w całej sytuacji najbardziej niepokojące są objawy ze strony układu krążenia i nie rozumiem dlaczego zostały one zignorowane przez lekarza. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa krzepliwość krwi, co grozi zakrzepicą – poważną chorobą, czasem kończąca się śmiercią. Zmiana jednego preparatu an inny niczego tu nie zmienia!
   Polecam wizytę u dobrego ginekologa, który nie zignoruje problemu i skieruje Panią na badania krwi, umożliwiające diagnostykę ewentualnej choroby zakrzepowej.

 70. Stosowalam tabletki antykoncepcyjne Asubtella , ostatnią tabletkę wzięłam w poniedziałek . chcę przejść na Lisvy . Kiedy powinnam nakleić pierwszy plaster ?

  • Maria Lepucka

   Najlepiej we wtorek, czyli po zastosowaniu ostatniej tabletki. Ale że ten czas już minął – to jak najszybciej. Z tym, że pełna ochrona antykoncepcyjna będzie dopiero po tygodniu, a więc od drugiego plastra.

 71. Nakleilam plaster w poniedziałek tydzień temu, dzisiaj mija 13 dzień kiedy moj okres wciąż trwa. Przez cale dwa tygodnie czuje się tragicznie. Nigdy nie odczuwalam tak mocnego zmeczenia, wahania nastroju nie do opisania, ciągłe krwawienie.. nie wiem co mam robic. Nie chce już używać żadnych plastrów, nic. Mogę go po prostu odkleic I tyle? Za dwa tygodnie mam dostac kolejną miesiączke a ostatnia nadal sie nie skończyła. Jak ja mogę wrócić do siebie?

  • Maria Lepucka

   Czy było to pierwsze opakowanie plastrów? Plamienia i krwawienia to dość częste powikłanie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli w ciągu ostatnich dni nie było stosunku, plaster można po prostu odkleić i nie stosowac dalej tej metody. Proszę umówić wizytę u ginekologa i wybrać inną metodę antykoncepcji.

   • Tak to było pierwsze opakowanie, pierwszy raz w moim życiu jaka kolwiek metoda antykoncepcyjna którą ja zastosowałam. Mój chłopak nawet zażartował, że jest to bardzo skuteczna metoda, ponieważ „dzięki niej” nie ma możliwości na odbycie żadnego stosunku. Chyba nie chcę stosować żadnej antykoncepcji z mojej strony.. Jestem strasznie zrażona, to jak bardzo źle się czułam, tak mocne zmęczenie, ból brzucha, ataki złości, płaczu, to wstrętne krwawienie, raz bardzo jasna krew, raz bardzo ciemna, wręcz naprawdę czarna.. Czy odklejenie tego plastra, nie spowoduje kolejnego tygodnia krwawienia? Tak powiedział mi lekarz, że nie mogę tego tak po prostu odkleić i tyle, muszę czekać na koniec opakowania..

    • Maria Lepucka

     Odklejenie plastra może spowodować jeszcze kilkudniowe krwawienie. Natomiast plamienia w środku stosowania, jeśli już się pojawiły, często się powtarzają. Dlatego jedyną metodą, aby się ich pozbyć jest odstawienie antykoncepcji.

   • A czy ciągłe mega zmęczenie może być spowodowane plastrami?
    Ja od jakiegoś czasu jestem bardzo zmęczona, nie mam siły na nic gdzie przy tej pogodzie i wiośnie za oknami wcześniej skakałam jak skowronek.

    • Maria Lepucka

     Tak, zmęczenie, wahania nastroju także mogą być spowodowane stosowaniem antykoncepcji hormonalnej.

     • a czy każdej? czy to po prostu ta metoda nie jest dla mnie najlepsza? Docelowo planuję mirelle i zastanawiam się czy efekt będzie ten sam czyli żylaki ból nóg tycie mimo diety bardzo złe samopoczucie…..

     • Maria Lepucka

      Tak, dotyczy to każdej hormonalnej antykoncepcji. Mirena zawiera gestegeny, więc również może powodować skutki uboczne ich stosowania. Jeśli nie toleruje Pani hormonów, proponowałabym wkładkę miedzianą bez hormonów. Skuteczność jes taka sama, a skutków działania hormonów brak.

     • Wiem że nie na temat ale ginekolog zaproponowała mi mirelle bo to są minimalne dawki hormonów i nie mają ogólnie wpływu na organizm a poza tym 3 lata bez okresu brzmi kusząco…. przy zwykłych wkładkach natomiast normalny okres…. już sama nie wiem…. jak na razie męczę się z plastrami, może nie tyle z plastrami co z samopoczuciem 🙁

      Ps. Bardzo dziękuję że Pani odpisuje na nasze posty i rozwiewa nieścisłości a poza tym mam wrażenie że nie próbuje Pani niczego wciskać na siłę tak jak to robią niektórzy lekarze za co Wielkie Dzięki Pozdrawiam

 72. Stosuje od 6lat evre. Niekiedy tydzień przed spodziewana miesiączka pojawia się plamienie. Dlaczego trafiają się takie momenty? Czy można coś z tym zrobić? Jest to bardzo uciążliwe. Spotykam się z chłopakiem,umawiamy się,na być miło a tu nagle taka niespodzianka. Można temu zapobiec?

  • Maria Lepucka

   Niestety nie ma sposobu, aby wpłynąć na acykliczne krwawienia w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienia i krwawienia nie są tu miesiączkami, bo te nie występują w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

 73. Witam. Chce sie tylko upewnić czy dobrze zrozumiałam zasady stosowania plastrów ponieważ jestem bardzo przewrażliwiona w temacie niechcianej ciąży. Czy jesli moj dzien zmiany plastra wypada w niedziele to jest on juz zawsze niezmienny i po przerwie (odklejeniu 3 plastra) znowu mam go przykleić w niedziel (pod warunkiem ze poprzednie opakowanie ztosowalam zgodnie z zaleceniami ) ?
  Mam jeszcze pytanie dotyczące lata. Wiadomo ze wyjeżdżając na wakacje będziemy mieć dczynienia z słona lub chlorowana woda. Czy ma to wpływ na plastry ?

  • Maria Lepucka

   Dzień zmiany plastra jest zawsze taki sam. Jeśli chcemy go zmienić, to można w trakcie tygodniowej przerwy przykleić plaster wcześniej np. zamiast w niedzielę to w piątek. Wtedy piątek będzie dniem zmiany plastra.
   Słona i chlorowana woda nie mają wpływu na działanie plastra pod warunkiem, że nie ulegnie on odklejeniu.

 74. Jet to moje pierwsze opakowanie plastrów Lisvy. Pierwszy nakleiłam w 2 dniu cyklu, ale nie współżyłam. Kolejne zmieniałam zgodnie z dniem zmiany plastra. Teraz zaczęłam siedmiodniową przerwę. Jeśli otoczka plastra odstaje tak na 4 mm, ale ogólnie plaster się trzyma bo przy zmianie ciężko było to oderwać, to jest ryzyko, że plaster nie działał?

 75. Witam.dziś 8.06 mam zdjąć 3 plaster. Nie chce mieć okresu ani w dniu 17do22 .06 ani od 3do 15.07.czy mogę przykleić dziś plaster na 1 tydzień a moze wskazane byloby nie robić przerwy ani teraz ani za 3 tygodnie?? proszę o wskazówkę jak przesunac miesiączkę.dziękuję.

  • Maria Lepucka

   Jeśli chcemy przesunąć miesiączkę, należy nakleić nowy plaster pierwszy z opakowania zaraz po zdjęciu ostatniego – trzeciego. Nie robimy tygodniowe przerwy i zaczynamy nowy 3-tygodniowy cykl. Można zastosować 2-3 takie cykle w razie potrzeby.

 76. Dzień dobry, chciałam się dowiedzieć, czy jeśli przykleiłam pierwszy plaster w 6 dniu cyklu (wtorek), to czy w następny wtorek będe już w pełni chroniona przed niechciana ciążą. Z góry dziekuję za odpowiedź 🙂

 77. Witam. Mam problem z plastrami- wcześniej miałam lisvy i mimo naklejania plastrów w różnych miejscach plaster za każdym razem się marszczył.. obecnie mam plastry evra i jak nakleiłam 1 plaster to byłam zadowolona ponieważ po pierwszym dniu wyglądał super nie marszczył się itd jednak szybko się to zmieniło ;/ obecnie mam plaster na ramieniu i wygląda bardzo nie estetycznie- jest pomarszczony i „brudny ” na około. Czy taki plaster nadal działa? Dlaczego się marszczy? Miałam plastry na pośladku brzuchu przedramieniu…plaster naklejany jest na umytą osuszoną skórę a ciągle to samo… może ja robię coś źle ?:/ nie pracuję w kamieniołomach a ten plaster wygląda okropnie…

  • Maria Lepucka

   Jeśli mimo pomarszczenia i brudu pod brzegami, plaster dobrze przylega (dopuszcza się odklejenie kilku mm brzegów), to antykoncepcja jest nadal skuteczna. Marszczenie się plastra może być spowodowane np. długotrwałych kontaktem z wodą lub naklejeniem go w miejscy, gdzie skóra „pracuje” – naciąga się w czasie ruchu.

 78. Witam
  3.06 dostałam okres i zaczelam swoją przygode z lisvy.
  Nakleilam pierwszy plaster przeszłam okres normalnie plaster się tylko delikatnie na rogach odklejal. Dziś odkleilam go i Nakleilam nowy jednak nie trzymał się w ogóle wiec przykleilm kolejny (odkładając ten nietrzymajacy sie). Teraz się trzyma jednak jest to 8 dzień cyklu a ja nadal krwawie. Jest to delikatne krwawienie i zaczynam się martwić. Czy jest to normalne? Dodam że waze niecałe 80kg. Proszę o jakąkolwiek informacje gdyż martwię się ze tak długo krwawie. Normalnie trwa to 6dni

 79. Witam. Pierwszy plaster antykoncepcyjny nakleiłam 6.06, ale nie jestem pewna czy dobrze , ponieważ w środku zrobił mi się tunel. Czy plaster jest skuteczny? Jeżeli nie to co teraz zrobić?

  • Maria Lepucka

   To zależy jak duży jest ten „tunel”. Jeśli ma szerokość 2-3mm to nie powinno to wpłynąć na skuteczność. Jeśli odstaje bardziej, może nie działać prawidłowo.

 80. Ja mam pytanie.stosujac plastry livsy po 3 miesiacach zakladajac 3 plaster wystapila miesiaczka jednak zdjelam go prawidlowo.miesiaczka byla wyjatkowo dlugo i wiecej plastra nie zalozylam.kiedy moge spodziewac sie kolejnej miesiaczki?zawsze regularnie miesiaczkowalam a plastry moga te miesiaczki rozregulowac?

  • Maria Lepucka

   Przez cały okres stosowania plastrów NIE miała Pani miesiączki, a jedynie krwawienia z odstawienia. Jednym ze skutków ubocznych takiej antykoncepcji są acykliczne krwawienia i u Pani takie krwawienie się pojawiło. Po odstawieniu plastrów powinien rozpocząć się normalny cykl z miesiączką (a więc kolejne krwawienie powinno być około miesiąc po odstawieniu antykoncepcji). Jednak zdarza się, że po odstawieniu hormonów zmienia się regularność i charakter krwawień miesiączkowych.

 81. Witam. Nakleiłam pierwszy plaster lisvy w 2 dzień miesiączki (czwartek) w kolejny czwartek wymieniłam na nowy i w poniedziałek (dzisiaj ) zauważyłam, że jest odklejony, ale dokładnie nie wiem kiedy mi się odkleił, więc nakleiłam nowy plaster . To znaczy, że teraz mam go wymienić w poniedziałek i zacząć nowy cykl (czyli jakby 1tydzień, potem drugi, trzeci i dopiero wtedy przerwa)? Czy powinnam zmienić w czwartek ostatni i wtedy tydzień bez (krwawienie) ?

 82. Witam,
  mam uprzejme pytanie. Rozpoczełam swoją przygodę z plastrami lisvy pierwszy raz w życiu, od kilku lat nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej. Pierwszego dnia okresu nakleiłam plaster (czwartek 09.06) i od tego momentu nie dostałam okresu – jedynie takie małe, śladowe brudzenia, plamienia. Naprawdę ślodowe ilości. Nie dostałam okresu, a właściwie to tak jakby on zaniknął. Mam ciągle wahania nastroju, boli mnie głowa. Proszę mi powiedzieć czy to normalne, że po pierwszym dniu miesiączki -(bo zaczęło się małe krwawienie) miesiączka może się zatrzymać? oraz czy mam już ochronę antykoncepcyjną? Dlaczego okres zniknął? Dodam, że nie jestem w ciąży, robiłam test. Czy muszę się skonsultować ze swoim lekarzem? Widziałam na forum, że było już takie pytanie o zatrzymany okres podczas pierwszego tygodnia stosowania plastrów lisvy. Cykle miałam do tej pory regularne.

  • Maria Lepucka

   Krwawienie skróciło się pod wpływem hormonów, zawartych w plastrze, co jest normalne. Plaster zawiera spore ilości gestagenów, które nie są hormonami typowymi dla okresu krwawienia.

 83. Witam , czy podczas przerwy 1 tyg naklejania plastrów evra antykoncepcja działa ? co znaczy nakleić zgodnie z cyklem ? to znaczy ze jak naklejam w środy plaster to bez zmian mam tez nakleić w środę mimo tego ze podczas tygodnia bez plastra doszło do stosunku ?

  • Maria Lepucka

   Podczas tygodnia bez plastra antykoncepcja działa nadal ale pod warunkiem naklejenia kolejnego plastra po tej przerwie. Czyli np. jeśli w środę zdjęła Pani ostatni plaster, potem w czwartek i piątek był stosunek, to bezwzględnie nalezy pamiętać o terminowym naklejeniu plastra w środę.

 84. Witam. Nakleiłam pierwszy plaster lisvy w 2 dzień miesiączki (czwartek) w kolejny czwartek wymieniłam na nowy i w poniedziałek (dzisiaj ) zauważyłam, że jest odklejony, ale dokładnie nie wiem kiedy mi się odkleił, więc nakleiłam nowy plaster . To znaczy, że teraz mam go wymienić w poniedziałek i zacząć nowy cykl (czyli jakby 1tydzień, potem drugi, trzeci i dopiero wtedy przerwa)? Czy powinnam zmienić w czwartek ostatni i wtedy tydzień bez (krwawienie) ?

  • Maria Lepucka

   Jeśli nie wiadomo jak długo plaster był odklejony, zaczynamy nowy cykl. Jeśli więc nakleiła Pan nowy plaster w poniedziałek, to poniedziałek jest teraz dniem zmiany plastra i w poniedziałek zaczął się nowy cykl 9od początku, więc teraz trzeba zmienić plastry w 2 kolejne poniedziałki. Do najbliższego poniedziałku polecam też zastosowanie dodatkowej antykoncepcji np. prezerwatywy.

 85. Witam. Plaster został naklejony po siedmiodniowej przerwie około 21. Koło godziny 16 zauważyłam, że plaster zmarszczył się, tzn. przez środek przechodziła szczelina powietrza, ale ogólnie się trzymał. Rano około 8 jeszcze nie było tej szczeliny. Plaster zmieniłam na nowy i przykleiłam w innym miejscu? Czy ochrona została zachowana?

  • Maria Lepucka

   Tak, w tej sytuacji antykoncepcja z pewnością jest nadal w pełni skuteczna.

   • czyli dzien zmiany jest bez zmian? mimo,ze byl to pierwszy tydzien po przerwie. bo ogolnie idealnie przylegal okolo 12-13 godzin. Zmarszczony mogl byc 8 godzin max, pozniej go zmienilam. Czyli wszystko w porzadku? a i naklejony zostal w innym miejscu niz ten zmarszczony.

 86. Witam.zaczelam stosowac 2 opakowanie plastrow lisvy i zle sie czuje juz drugi dzien wymiotuje i bola mnie piersi , czy to normalne ? Dodam ze po odstawieniu pierwszej serii plastrow dostalam skapego krwawienia ktore trwalo 3 dni.pozdrawiam.

  • Maria Lepucka

   Takie objawy są skutkami ubocznymi, związanymi z hormonami z plastrów. Czasem mijają po pewnym czasie ale nie zawsze. Skąpe krwawienie w przerwie między kolejnymi seriami jest normalne.

 87. Witam.czy to normalne ze po zaczeciu drugiego opakowania mozna czuc sie zle , mam mdlosci i bola mnie troche piersi.dodam ze po pierwszym odstawieniu okres mialam skapy i trwal 3 dni.

  • Dziekuje za odpowiedz.tez czytalam ze wlasnie plastry sa łagodniejsze od tabletek ale po nich tak sie zle nie czulam. pozdrawiam.

 88. Mam jeszcze jedno pytanie ,czy po odklejeniu pierwszego plastra , bo bardzo zle sie czuje dostane krwawienia dodam ze miesiac stosowalam plastry zrobilam przerw, po przerwie nakleilam w poniedzialek 1 plaster drugiego opakowania ale wczoraj go usunelam z powodu zlego samopoczucia?

 89. Witam. Po jakim czasie może pojawić się krwawienie z odstawienia przy stosowanie plastrów evra? Czy może się zdarzyć,ze krwawienie wcale się może nie pojawić?

  • Maria Lepucka

   Krwawienie z reguly pojawia się 2-3 dni po usunięciu ostatniego plastra. Jeśli zdarzy się, że nie będzie krwawienia, nie musi to oznaczać niczego złego. Jednak gdyby takie sytuacje powtarzały się, proszę skontaktować się z lekarzem.

 90. Witam .czy jak wczoraj usunelam ten pierwszy plaster z powodu zlego samopoczucia to normalne jest ze dzis tez sie zle czuje mam mdlosci i bola mnie piersi ? Czy powinnam zrobic test ciazowy ?

  • Maria Lepucka

   Krótki czas po odstawieniu hormonów mogą pojawić się objawy, będące skutkiem spadku ich poziomu we krwi. Gdyby problem się przedłużał, proszę skontaktować się z lekarzem.

 91. Witam mam 42 lata nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej ,ponieważ zaczęły sie neregularne krwawienia pani ginekolog przepisała mi plastry Lisvy. Pierwszy nakleiłam 22.05 w pierwszym dniu miesiączki , dziś jest 22.06 ,a ja codziennie mam większe lub mniejsze plamienia i podkrwawiania. Pani doktor nie kazała robić mi przerwy po 3 plastrze tylko zastosować 4 , 5 i 6 i dopiero zrobić przerwę . Nie mniej jednak nie ma dnia żebym nie podkrwawiała czy to normalne bo czytałam ,że do 3 mies tak może być ,nadmieniam , że jest to codziennie od 22.05 chodze z wkładką .

  • Maria Lepucka

   Tak długotrwałe plamienia są dość uciążliwym skutkiem ubocznym antykoncepcji hormonalnej i niekorzystnie wpływają na jakość życia. W związku z tym proszę skonsultować sie z ginekologiem i ustalić działanie w tej sytuacji.
   Dodam jeszcze, że antykoncepcja hormonalna nie jest metodą regulującą cykle miesiączkowe, ponieważ hormony całkowicie hamują cykl płciowy. Zaburzenia miesiączkowania należy zdiagnozować, szukać ich przyczyny i ją leczyć.

 92. Witam. Jesli plaster sie odkleil, ale nie przykleilam go w tym samym miejscu to czy ochrona jest zachowana? nie minela doba.

 93. Witam,

  chciałabym zmienić plastry Evra, których obecnie używam na plastry Lisvy. Kiedy powinnam nakleić pierwszy plaster Lisvy???

 94. Witam. Stosuję plastry Lisvy. Jednak obwódka plastra lekko odstaje bo podszedł pod nią brud. Czy to obniża skuteczność? Tak poza tym plaster się trzyma. Nie odkleił się ani do połowy, tylko te brzegi.

 95. Witam. po tygodniowej przerwie mialam nakleic plaster w niedzielę lecz zapomnialam wykupic recepty czy po naklejeniu go W poniedziałek zmieni się dzień naklejeniu plastra? I czy antykoncepcja będzie zachowana gdy wspolzulam w tygodniowej przerwie

  • Maria Lepucka

   Dzień zmiany plastra zmienia się na poniedziałek, Ze względu na opóźnione naklejenie pierwszego plastra po przerwie, ochrona antykoncepcyjna może być niepełna i jeśli w czasie 7 dniowej przerwy doszło do stosunku, możliwa jest ciąża.

 96. To troszkę nirozumie skoro mówicie że w czasie tygodniowej przerwy jest się bezpieczna a spóźnienie nie przekracza 24h to więc jak to możliwe że mogę być w ciąży ?

  • Maria Lepucka

   Jest różnica między zmianą plastra a naklejeniem nowego. Jeśli mamy naklejony plaster i zapomnimy go zmienić na nowy, to hormony jeszcze przez pewien czas będą się uwalniać. Plaster starcza na minimum 7 dni ale dla bezpieczeństwa działa chwilkę dłużej. Jeśli mamy tydzień bez plastra, nie ma nic co chroni nas przed ciążą w czasie, gdy przedłuża sie czas bez plastra.

 97. ja również chciałam zmienić plastry Evra na Lisvy. Natomiast moja ginekolog powiedziała, że po usunięciu ostatniego plastra Evra mam zrobic normalna siedmiodniową przerwe i nakleic Lisvy. Czy to oznacza, ze nie bede w pelni chroniona????

 98. Witam. Plaster naklejam w każdą sobotę o 21. Czy mogę zmienić godzinę na sobotę na 5 lub 6 rano? Czy muszę się wtedy dodatkowo zabezpieczać?

 99. Witam, stosuję plastry Evra od niespełna miesiąca, teraz jestem w trakcie przerwy z odstawienia i moje pytanie brzmi następująco: Czy mogę przykleić plaster z nowego opakowania dzień lub dwa wcześniej niż zazwyczaj przyklejałam? Czyli z 7 dniowej przerwy zrobić 5-6 dniową. Czy trzeba będzie się dodatkowo zabezpieczać? Chciałam zamiast wtorków, przyklejać plastry w niedziele, ewentualnie no poniedziałek ale bardziej mi zależy na niedzielach. Pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Można nakleić plaster 2 dni wcześniej, wtedy zmienia się dzień zmiany plastra. Nie wymaga to dodatkowego zabezpieczenia.

 100. Witam. Stosuje plstry evra Ale moja psychika nie pozwala mi się kochać kiedy to niby następują dni płodne. Włącza się kontrolka i nici z seksu. Jaka jest skuteczność plastrów? Mam dwójkę dzieci i nie planuje więcej. Panicznie boje sie kolejnej ciąży. Jak można zmienić podejście i taki strach aby bez obaw cieszyć się seksem? Pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej cały cykl płciowy jest „wyłączony”, nie następują typowe dla danej fazy cyklu przemiany: nie ma dni płodnych, owulacji, miesiączki. Przy prawidłowym stosowaniu plastry są skuteczne w 99%
   Unikanie współżycia akurat w połowie stosowania serii plastrów w żaden sposób nie zwiększy skuteczności (owulacji i tak nie ma). Myślę, że problem lezy jedynie w psychice i dlatego polecam spotkanie z psychologiem.

 101. Witam
  Mam dwa pytania. Zaczęłam stosować plastry Lisvy, po kilku dniach pierwszy plaster odkleił się i leżał około 2 godzin w pościeli nie przyklejony, kiedy to zauważyłam przykleiłam go z powrotem i się trzyma do tej pory, nie wymieniałam więc na nowy, nie wiem tylko czy antykoncepcja jest nadal skuteczna, skoro plaster miał kontakt z powietrzem i materiałem przez krótki czas…W poniedziałek zmieniam plaster, czy muszę się dodatkowo zabezpieczać? A drugie pytanie, czy w przypadku plastrów, tak jak w przypadku tabletek, można odłożyć / przesunąć moment wystąpienia krwawienia nie robiąc tygodniowej przerwy tylko przyklejając po sobie np 4 czy 5 plastrów, np w przypadku wyjazdu na wakacje? Będę wdzięczna za odpowiedź! Pozdrawiam!

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Jeśli warstwa kleju nie wyschła ani nic sie do niej nie przykleiło, plaster powinien działać prawidłowo.
   W przypadku plastrów, tak samo jak przy tabletkach można przesunąć krwawienie nie robiąc tygodniowej przerwy w stosowaniu.

 102. Witam,
  od 3 lat stosuję plastry Evra (wcześniej kilka lat zażywałam tabletki Diane 35) lecz chciałabym zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, czy w związku z tym muszę udać się do ginekologa czy po prostu wystarczy nie przyklejać plastra po krwawieniu? Jak wygląda temat miesiączki po odstawieniu plastrów?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Można nie naklejać plastra po krwawieniu i tak przerwać antykoncepcję. Regularne cykle powinny rozpocząć się od razu. Jeśli planuje Pani ciążę, warto odczekać ze 2 cykle naturalne przed poczęciem.

 103. Witam,
  W trakcie pierwszego opakowania ostatni 3 plaster odkleił mi się dzień wcześniej (poniedziałek wieczorem) a dzień zmiany plastra przypadał na wtorek w okolicach godziny 14. Nie naklejałam nowego na jeden dzień tylko zaczęłam tygodniową przerwę i pierwszy plaster z drugiego opakowania przykleiłam w poniedziałek aby nie wypadła przerwa dłuższa niż 7 dni. Czy postąpiłam słusznie?
  Dodatkowo po 2 dniach stosowania pierwszego plastra z drugiego opakowania (w środę) dostałam uczulenie, świąd i zaczerwienienie takie, że zmieniłam plaster na nowy, jednak i ten spowodował uczulenie i kolejny raz go zmieniłam po dwóch dniach. W między czasie byłam na wizycie u ginekologa i mam zmianę plastrów na Evre, tylko teraz pytanie jak mam dokonać zmiany? Lisvy bardzo mnie uczula i chciałabym jak najszybciej go usunąć, czy muszę poczekać do poniedziałku do „dnia zmiany plastra” z Lisvy i zamiast drugiego plastra nakleić Evre zaczynając nowy 3 tygodniowy cykl? Nie jestem w stanie skończyć całego 3 tygodniowego cyklu z Lisvy i zacząć nowy z Evra przez to dokuczliwe uczulenie i brak plastrów (został mi ostatni)
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam

 104. Witam, domyślam sie ze juz wystąpiły takie pytania.
  Plastry w przeciwieństwie do innych środków wchłaniają sie przez skore a nie trafiają do przewodu pokamowego, wiec czy podczas brania antybiotyku obniża sie ich skuteczność ? Jesli tak to jak długo musze sie dodatkowo zabezpieczać jesli biorę antybiotyk 3 dniowy ?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Przyjmowanie antybiotyków może zmniejszać działanie antykoncepcyjne hormonów nawet jeśli są podawane w postaci plastrów, ponieważ wpływa na ich metabolizm. W przypadku plastrów działanie to jest słabsze niż w przypadku tabletek ale zaleca się dodatkową ochronę w czasie brania antybiotyku i nawet 28 dni po terapii w zależności od czasu stosowania i rodzaju antybiotyku.

 105. Okazało sie ze antybiotyk źle działał mi na żołądek i skończyło sie na jednej tabletce Azihromycinum. Nie bede go dalej brać. Czy w takim przypadku nadal obowiązuje te 28 dni jesli wzięłam tylko jedna tabletkę ?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Nie znalazłam nigdzie danych na ten temat. Sądzę, że aż taki długi okres nie jest potrzebny, jednak ciężko określić ile powinien trwać.

 106. Wczoraj i dziś miałam straszne bóle głowy oraz zawroty tak , że nie mogę normalnie funkcjonować. Prawdopodobnie przez ostatnie zmiany pogody oraz zbliżającą się miesiączkę i jestem w trakcie stosowania plastrów antykoncepcyjnych Lisvy (ostatni plaster 3/3 do piątku do 22). Czy w takiej sytuacji mam odkleić plaster.

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Jeśli taka sytuacja pojawiła się po raz pierwszy, najprawdopodobniej nie jest spowodowana stosowaniem plastrów. raczej też nie są to objawy poprzedzające miesiączkę, ponieważ w czasie stosowania plastrów poziom hormonów jest stały i nie występuje w ogóle cykl płciowy, co oznacza, ze nie ma ani owulacji ani miesiączek. Krwawienia są spowodowane odstawieniem hormonów i spadkiem ich stężenia, więc opisane objawy nie są symptomami przedmiesiączkowymi.

 107. Witam. Zaczęłam stosować pierwsze opakowanie plastrów Lisvy i jestem w trakcie ostatniego plastra (do piatku). W ciągu tego miesiąca pojawiły się m.in bolące piersi po bokach. Teraz zatrzymuje się woda w brzuchu, a dziś strasznie zaczeła mnie boleć głowa. Czy mam się martwić o ochronę? Ostatni stosunek odbyłam w poniedziałek.

 108. Wzięłam tylko jedna tabletkę antybiotyku o nazwie Azycyna. Okazało sie ze złe działa mi na żołądek. Wiec czy w takiej sytuacji nadal obowiązuje mnie jakis dłuższy czas w którym powinnam sie dodatkowo zabezpieczać ?

 109. Zaniepokojona

  Wiyam czy mozliwe ze od plastrow strasznie wypadaja wlosy. Wprzeciagu dwoch tyg.stracilam polowe wlosow. Odstawic czy czekac?

 110. Witam,
  Jestem na wakacjach wracam do domu za tydzien niestety nie zorientowałam się że w opakowaniu plastrów lisvy brakuje jednego w piatek dzien zmiany plastra wiec musze go odkleic czy w tej sytuacji bedzie krwawienie ? mam w tej chwili drugi plaster powinnam nakleic wlasnie trzeci ale nakleje go za tydzien czy teraz bedzie krwawienie?

 111. Witam ,od 22.05 stosuję plastry Lisvy , non stop mam krwawienia w zasadzie bez dnia przerwy . Pani Doktor kazała nie robić przerwy tylko zastosować 6 plastrów pod rząd , potem zrobiłam przerwę dostałam miesiączkę , i nie plamiłam 8 dni po tych ośmiu dniach dostałam wręcz krwotoku. Pojechałam do Pani doktor i uznała ,że pewnie jest w Lisvy za mało hormonów i zmieniła mi na Evra , krwawię już cały tydzień , nie są to plamienia lecz krwawienia mnie lub bardziej obfite.
  Czy jest to możłiwe żeby od trzeci miesiąć dzień w dzień krwawić , martwię się , ze po prostu nie toleruję hormonów. Doktor mnie badała i powiedziała, że w macicy nic się nie dzieje dlatego zmienia mi na Evrę bo pewnie za mało jest w Lisvy hormonów. Ja natomiast pomysłałam , żemoże właśnie za dużo było hormonów i dlatego krwawię . Proszę o pomoc . Teraz przykleiłam dopiero pierwszy plaster z Evry czy czekać dalej czy skończyć to bo czuję , że już chyba mam anemię krwawiąć trzeci miesiąc.
  Pozdrawiam Aga

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Tak długotrwale krwawienie jest zbyt wyczerpujące dla organizmu. Jeśli przyczyna nie jest znana, rozwiazaniem jest odstawienie plastrów. Przyczyną moze byc tez stosowanie ich w dłuższych 6 tygodniowych seriach zamiast 3 tygodnie i tydzień przerwy.

   • Witam ponownie, tylko raz było stosowanie plastrów 6 tygodni ponieważ od początku ich stosowania krwawiłam doktor mówiła żeby nie robić przerwy . A czy istnieje taka możłiwośc , że to nie za małe dawki hormonów to powodują lecz za duże . I gdybym przeszła na tabletki też by tak mogło być ?

 112. Stosuje plastry evradzien zmiany plastra wypada w piątek.ostatnio plaster mi się odkleil w środę i przykleilam nowy.czy w ten sposób zmieniłam dzień zmiany plastra z piątku na środę? Nie Chcialabym zmieniać dnia i zostać jednak przy piątku. Co zrobić w takiej sytuacji?
  Pozdrawiam

 113. Witam. Mam pytanie. Używam plastrow evra. Chce przesunąć miesiączke o tydzien. To w takim razie po trzecim plastrze wystarczy nakleic kolejny i potem zrobić 7dniowa przerwę? Jeśli tak postąpić to zrobię to dobrze? I wtedy będę normalnie zabezpieczona?

  • Maria Lepucka

   Tak, w takiej sytuacji zabezpieczenie działa nadal. Można nakleić więcej niż 3 plastry w cyklu, ale nigdy nie mniej.

 114. Dziś jest dzień zmiany plastra ( 3 tydzień), ale wczoraj odkleił mi się Plaster i od razu przykleiłam nowy. Czy dzisiaj muszę zmienić plaster, czy mogę to zrobić jak będzie się słabo trzymał, bo myślę, że nie wytrzyma tygodnia?

  • Maria Lepucka

   Dzień zmiany plastra jest dziś, więc należy wtedy zdjąć plaster. Jeśli chcemy przedłużyć cykl to należy go wydłużyć o kolejne 3 tygodnie.

 115. Witam. Zaczęłam kurację w związku z dodatnim testem na helicobacter i przyjmuję 2 x dziennie duomox, metronidazol i IPP40… Pytałam gastrologa i farmaceutę o wpływ tych leków na antykoncepcję, szczególnie duomoxu (stosuję lisvy) i oni twierdzą, że te leki nie mają wpływu. W internecie wyczytałam natomiast, że amoxycylina może osłabić działanie pigułek antykoncepcyjnych… Więc jak to jest? Czy leki które biorę wpływają, czy nie wpływają na skuteczność plastrów? Proszę o odp.

 116. Dzień dobry,mam pytanie. Stosowałam evre 3 lata i po tytygodniowej przerwie na okres. Nakleilam 1 plastetek z opakowania jednakże zerwalam go po tyg w dni zmiany plastrach . I dostałam krwawienia z odstawienia i wtedy 1 dnia dostania tego krwawienia nakleilam nowe plaster lisvy wiem,ze złe postąpiłam bo na opakowaniu powinnam po oderwaniu evry nakleic od razu lisvy. Przez 1 tydzień i tak nie współżylam ale już w kolejnym ttyg tak jak zmieniałam na 2 plaster to co
  Teraz robić mogę być w ciąży?

  • Maria Lepucka

   W takim przypadku plastry Lisvy osiągnęły swoją skuteczność od 2 tygodnia stosowania czyli w momencie naklejenia drugiego plastra ochrona antykoncepcyjna była już pełna. W związku z tym ryzyko ciąży jest minimalne, typowe dla metody.

 117. Witam. Jestem w trakcie stosowania drugiego opakowania plastrów Lisvy. 5.08 nakleiłam 3 plaster i następnego dnia zaczęły się krwawienia trwające do dziś do odklejenia plastra i zaczyna się tydzień przerwy. Czy ochrona antykoncepcyjna była i nadal jest skuteczna?
  Pozdrawiam.

  • Podczas pierwszego opakowania plastrów nie wystąpiło żadne krwawienie dopiero 1 dzień po ostatnim odklejonym plastrze.

  • Maria Lepucka

   Krwawienie w czasie stosowania plastrów jest jednym z działań niepożądanych. Nie oznacza obniżenia skuteczności antykoncepcji.

 118. Witam. Mam pytanie ponieważ nie wiem jak postąpić.
  Stosuje evre od lat mam bardzo wazny wyjazd. Chciałam przesunąć miesiączke o tydzień ale jak widać biologii nie da się oszukać. Po zdjęciu trzeciego plastra w piątek od razu zastosowałam czwarty. Dzisiaj(sobota) zaczęłam miesiaczkowac i to dość obficie więc plaster usunelam. Nie wiem czy dobrze postapiłam ale skoro już dostałam krwawienia to przesunięcie nie miało sensu,dlatego go usunelam Proszę mi powiedzieć czy dzień zmiany plastra zmienił się z piątku na sobotę(minęło 23 godz). Czy będę nadal zabezpieczona?

 119. Witam. Proszę o rade bo nie wiem co zrobić,Od lat używam evry. Mam bardzo ważny wyjazd i chciałam przsunąć miesiączke o tydzień.Po zdjęciu trzeciego plastra w piątek od razu przykleiłam czwarty.Dzisiaj (sobota) dostałam okresu wiec odkleiłam plaster (po 23 godz) bo przesuniecie i tak by nie miało sensu skoro mam juz krwawienie.Co mam teraz zrobić?Czy dzień zmiany plastra zmienia sie z piątku na sobotę czy mogę kontynuować nadal zmianę w piątek? Czy antykoncepcja będzie nadal skuteczna?

 120. Witam, stosuję Evrę już jakiś czas. Zazwyczaj dniem zmiany plastra była środa, ale przez urlop i pomyłkę w dniach nowy plaster (2 z opakowania) przykleiłam we wtorek, czyli dzień za szybko. Co teraz? Czy teraz zmieni mi się dzień zmiany na wtorek? Czy zachowuję antykoncepcję??

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji antykoncepcję należy kontynuować do środy, co oznacza, że po zdjęciu we wtorek trzeciego plastra należy na 1 dzień nakleić nowy plaster. Ewentualnie można pozostawić trzeci plaster dzień dłużej, do środy licząc na to, że działa rzeczywiście do 24h dłużej niż te 7 dni.

 121. Witam mam poważne pytanie Używam już dłuższy czas plastrów lisvy wcześniej evry ( razem 4 lata)
  i
  1 plaster miałam naklejony w sobotę 30 lipca, 2 plaster 6 sierpnia i w tę sobotę bo to mój regularny dzień zmiany plastra zauważałam ze mi sie skończyły i nie mam jak nakleić 3 plastra
  Posiadałam jeszcze plastry evra wiec w 3 tygodniu nakleiłam 13 sierpnia plaster evra dziś 17 dostałąm okres .

  Co sie stało co mam zrobić? Zmienić dzień ? Antykoncepcja nie działa?

 122. Dzień dobry. Jestem w trakcie stosowania trzeciego opakowania plastrów lisvy. Ogólnie jest wszystko dobrze, ale zauważyłam, że piersi stały się pełniejsze oraz sutki bardziej drażliwsze na dotyk. Czy to są normalne przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

 123. Dzień doby. Proszę o podpowiedź, czy w prawidłowy sposób liczę dni zmiany plastrów.
  Rozpoczęłam antykoncepcję hormonalną przy użyciu plastrów Evra. Swój pierwszy plaster przykleiłam w pierwszym dniu miesiączki, czyli pierwszego dnia tj 6 sierpnia (sobota) o godz. 14.30, to mój dzień zmiany plastra, 13 sierpnia (ósmego dnia) o 14.30 zmieniłam plaster, odkleiłam pierwszy i przykleiłam drugi, 20 sierpnia (piętnastego dnia), znów zmienię plaster z drugiego na trzeci. 27 sierpnia nie będę przyklejała plastra, to tydzień bez plastra, w którym wiem, że powinno wystąpić krwawienie. I tu pojawia się pytanie, którego konkretnie dnia powinnam przykleić pierwszy plaster z kolejnego opakowania. 28 czyli 3 września (sobota) o 14.30, czy w piątek 2 września? Czy plaster powinien być przyklejony 28 dnia cyklu czy po 28 dniach czyli realnie 29 dnia.
  Drugi plaster przykleiłam na ramieniu, niestety marszczy się i odkleja lekko przy brzegach, widać, że są pod obwodem drobiny włosków z ubrań, czy w takim przypadku jest nadal aktywny i działa w prawidłowy sposób. Czy plastry biorąc pod uwagę ich działanie można naklejać np poniżej łopatek, czy z wyjątkiem piersi każde miejsce naklejenia umożliwia prawidłowe wnikanie hormonów.
  Dziękuję bardzo za odpowiedź i i informację.

  • Maria Lepucka

   Po tygodniowej przerwie kolejny plaster należy nakleić w sobotę. Zmiana, zdjęcie lub naklejenie plastra będzie się zawsze odbywało w soboty, bo jest to dzień zmiany plastra. Odklejenie brzegów plastra to kilku mm nie wpływa na jego skuteczność. Plaster można naklejać w miejscach, w których nie będą się odklejać. pod łopatkami jest zbyt wiele poruszających się kości i linia stanika, co nie byłoby wygodne.

 124. Witam.
  Z racji bolesnych miesiaczek ginekolog zlecił mi plastry Lisvy. Miesiaczkr dostałam 31.07 i tego dnia nakleilam pierwszy plaster. Miesiączka mi się przedluzala i wystapily bóle. Wybrałam się do ginekologa, który podczas badania nie dopatrzył się zadanych nieprawidłowości. Zmienił plastry na Evra. Także zastosowalam 2 razy plaster Lisvy i 1 raz Evra. Problem polega na tym, ze nadal krwawie. Nie są to plamienia, a krwawienie żywa krwią. U ginekologa byłam w zeszły piątek. W niedzielę mam zdjąć plaster i ma nastąpić 7 dniowa przerwa. Co zrobić z tym krwawieniem? Trwa to już 19 dzień, a ja czuję się słabo, bo mam niskie żelazo.

  • Maria Lepucka

   Krwawienie z dróg rodnych jest jednym z częstszych powikłań stosowania antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcja NIE jest natomiast metodą leczenia bolesnego miesiączkowania! Dlatego proponuję odstawić antykoncepcję i zmienić ginekologa.

   • A czy po odstawieniu krwawienie samo ustąpi czy trzeba je jakimiś tabletkami przyhamowac?
    Mam również podejrzenie endometriozy stąd też te plastry.

    • Maria Lepucka

     Po odstawieniu pojawi się krwawienie z odstawienia ale po kilku dniach powinno ustąpić. Jeśli tak nie będzie, proszę zgłosić sie do (innego) ginekologa.

 125. Używam już dłuższy czas plastrów lisvy wcześniej evry ( razem 4 lata) i
  1 plaster miałam naklejony w sobotę 30 lipca, 2 plaster 6 sierpnia i w tę sobotę bo to mój regularny dzień zmiany plastra zauważałam ze mi sie skończyły i nie mam jak nakleić 3 plastra
  Posiadałam jeszcze plastry evra wiec w 3 tygodniu nakleiłam 13 sierpnia plaster evra dziś 17 dostałąm okres .

  Co sie stało co mam zrobić? Antykoncepcja nie działa?
  Nakleić kolejny?

 126. Witam serdecznie,

  Od 2 lat stosuję antykoncepcję w postaci plastrów EVRA, co jakiś czas robię 2 miesięczne przerwy w trakcie których okres zawsze mam regularnie co 28 dni, jednak tym razem okres spóźnia mi się (krwawienie z odstawienia wystąpiło normalnie), na dodatek bóle krzyżowe oraz brzucha które pojawiły się w 28 dniu ustały, ostatnia miesiączka 22 lipca czy możliwe jest tak szybkie zajście w ciążę, nadmienię że test ciążowy zrobiony w 29 dniu wyszedł negatywny.

  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Jeśli w okresie, w którym nie stosowano antykoncepcji doszło do współżycia, to oczywiście ciąża jest możliwa. Możliwe także, że po prostu pod odstawieniu hormonów cykl jest nieregularny.

 127. Witam,
  Przeszłam z tabletek antykoncepcyjnych na plastry Lisvy, pierwszy plaster nakleiłam zgodnie z ulotką na następny dzień po przyjęciu przyjęciu ostatniej tabletki, czyli w piątek wzięłam ostatnią tabletką, a w sobotę nakleiłam plaster, dziś jest środa i zawsze już miałam miesiączkę a teraz nie mam. Czy może być tak że po zmianie antykoncepcji nie wystąpi ona w tym cyklu?
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Zawsze występowało krwawienie kilka dni po zażyciu ostatniej tabletki, czyli w czasie tygodnia przerwy. Jednak tym razem po zażyciu ostatniej tabletki nie zrobiono przerwy, bo został naklejony plaster. Dlatego krwawienie może się nie pojawić.

 128. Witam. Właśnie zmieniam tabletki (Belara) na plastry Evra. Z racji wakacji wzięłam 3 opakowania Belary bez robienia siedmiodniowej przerwy. Krwawienie (a raczej lekkie plamienie utrzymujące się już kilka dni) wystąpiło przy przedostatniej tabletce(tj w poniedziałek). Plastry wykupiłam dopiero dzisiaj, plamienie nadal trwa. Kiedy powinnam nakleić pierwszy plaster? Mam poczekać miesiąc do kolejnego krwawienia, nakleić go w dniu planowanym jako przyjęcie pierwszej tabletki z nowego opakowania, czy jak najszybciej? Jaka będzie jego skuteczność w ostatnich dwóch przypadkach?

  • Maria Lepucka

   Plamienie, które się pojawiło może być skutkiem długotrwałego stosowania hormonów bez przerwy, tak się czasem dzieje. W tej sytuacji najlepiej nakleić plaster na drugi dzień po zażyciu ostatniej tabletki, wtedy antykoncepcja będzie od razu skuteczna. Gdyby krwawienie utrzymywało się przez ponad tydzień PO zmianie metody an plastry, proszę zgłosić się do ginekologa.

 129. Dzień dobry
  Rozpoczęłam stosowanie plastrów Evra, to moje pierwsze opakowanie, obecnie mam przyklejony trzeci plaster.Data zmiany przypada na sobotę, wtedy też powinnam zdjąć plaster i rozpocząć tydzień bez plastra, w którym powinna wystąpić miesiączka. Jest czwartek, a już wystąpiło u mnie plamienie, nie typowa miesiączka, nie wiem jednak jak to rozwinie do soboty. Czy to jest normalne, typowe. Czy taka sytuacja może być efektem nieprawidłowego przyklejenia plastra. Proszę o informację, jak powinnam postąpić w tej sytuacji. Czy odkleić trzeci plaster, czy pozostawić go do soboty. Kiedy przykleić nowy plaster z drugiego opakowania, jak to wszystko ma się do utrzymania antykoncepcji.
  Dziękuję za odpowiedź.

  • Maria Lepucka

   Plamienia i krwawienia do częste powikłania antykoncepcji hormonalnej. Są więc dwie możliwości: albo plaster rzeczywiście na którymś etapie się odkleił w znacznym stopniu albo jest to typowe powikłanie. Nie należy wcześniej odklejać plastra. Należy zrobić to w dniu zmiany plastra i wtedy także może może pojawić się krwawienie z odstawienia.

   • Dziękuje za odpowiedź. Trzeci plaster odkleja się na jejdnym rogu i jest pokarbowany, ale dobrze przylega, poprzednie nieco odstawały na brzegach. Plamienie pojawiło się dziś. Czy to wpływa na jakość antykoncepcji. A jeżeli rzeczywiście za dużo odkleily się brzegi lub róg to antykoncepcja nadal działa i będzie działała gdy nakleje po tygodniu przerwy 1 plaster drugiego opakowania.
    Dziękuje za informacje i wskazówki.

 130. EWELINA DUŚLAK

  Witam zrobiolam fatala pomyłkę bo przykleilam plaster lisvy za wczesnie. Przerwe mialam od plastrow nie caly miesiac bo wtedy mialam okres jakos 6 lub 9 sierpien. Powinnam dostac nastepny okres 5/6 wrzesien a plaster przykleilam w 18 dniu cyklu. i moja pomylka to taka ze nie przykleilam plastra w dzien miesiaczki tylko ponad tydzien wczesniej. a odbylam wtedy stosunek z chlopakiem. cZdaje sobie sprawe ze moge zajsc w ciaze. Plaster przykleilm w dzien odbycia stosunku. i teraz bardzo sie martwie swoja pomylka bo boje ie ze zaszlam juz w ciaze. Bardzo prosze o szybka odpowiedz pozdrawiam

  • czy powinnam odkleic ten plaster czy co ? bo nie wiem co zrobic?prosze o szybka odpowiedz

  • Maria Lepucka

   Plaster można przykleić w dniu innym niż pierwszy dzień miesiączki ale w takiej sytuacji antykoncepcja nie działa w pełni w pierwszym tygodniu. W związku z tym prawdopodobieństwo ciąży w tym wypadku jest niemałe zważywszy na to, ze stosunke był juz w pierwszym dniu stosowania plastrów.

 131. Witam,
  Stosuje plastry lisvy od 3 miesięcy, dniem zmiany plastra jest piątek .
  W zeszłym tygodniu po 7/8 dniowej zapomniałam przykleić plaster w piątek … przykleilam go w sobote .
  Dodam ze ostatnie krwawienie bylo slabe.
  W tym tygodniu przykleiłam plaster w sobotę czyli wczoraj wieczorem.
  Dzisiaj dostałam plamienia nie wiem czy to przez zmiane dnia ?
  czy lepiej pójść z tym do ginekologa ?

  • Maria Lepucka

   Plamienie może być związane z samym faktem stosowania antykoncepcji hormonalnej ale polecam wizytę u ginekologa, aby wykluczyć ewentualna ciążę i sprawdzić czy nie występuje jakaś inna przyczyna plamienia.

   • Plamienie zmienilo sie na krwawienie…
    Test robilam 5 dni temu negatywny .
    Nie napisalam ze stosuje antykoncepcje tylko przez torbiele na jajnikach.
    Od 4 tygodni pracuje od 00:30 do 10.
    Ginekolog moj jest na urlopie :/

    • Maria Lepucka

     Stosuje Pani hormonalny środek antykoncepcyjny, nie działa on inaczej w sytuacji, gdy ma mieć także działanie terapeutyczne 😉
     Krwawienie najprawdopodobniej jest związane z wahaniami hormonów spowodowanymi opóźnieniem w naklejeniu plastra ale bardziej prawdopodobne, że przyczyną jest samo stosowanie preparatu, ponieważ to jeden z jego skutków ubocznych. Jednak warto wykluczyć także inne przyczyny, więc polecam konsultację i badanie ginekologiczne.

 132. Witam, mam pytanie odnośnie zmiany plastra. Mój trzeci plaster nakleiłam z opóźnieniem około 50 godzin. We wtorek powinnam odkleić plaster i w ciągu kilku dni dostać miesiączki. W ulotce pisze, że jeżeli następuje opóźnienie >48h trzeci plaster staje się pierwszym i tak o to zaczynam nowy cykl. Czy mam to rozumieć w ten sposób, że w tym miesiącu nie dostanę miesiączki, a w czwartek mam przykleić kolejny plaster?

  • Maria Lepucka

   Krwawienia w tygodniu bez plastra nie są miesiączkami, a krwawieniami z odstawienia. Występują wskutek spadku poziomu hormonów z plastra. Dlatego przy rozpoczęciu nowego kolejnego cyklu bez przerwy, krwawienie najprawdopodobniej nie wystąpi. W czwartek należy nakleić nowy plaster i dzień zmiany plastra ulega tym sposobem zmianie na czwartek. Proszę też pamiętać, że w związku z opóźnieniem zmniejszyła się okresowo skuteczność antykoncepcji.

 133. Witam. Od 6 lat stosuje evre. Do tej pory unikalna zblizen jak diabeł święconej wody w niby dni płodne,pomimo antykoncepcji. W mojej głowie była blokada ponieważ nie planuje już dzieci. Stosuje ją pod godz jak w zegarku. Teraz poszłam na całość i mam kaca moralnego,ze mogłam zajsc w ciążę.jakie istnieje prawdopodobienstwo ciąży. Jestem przerażona. Jaka jest skuteczna metoda by kochać się bez stresu. Cierpi na tym moje małżeństwo.

  • Maria Lepucka

   W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej prawdopodobieństwo ciąży jest identyczne w każdym dniu i tygodniu stosowania antykoncepcji. Nie ma dni płodnych ani innych zmian, przygotowujących organizm do zapłodnienia.

 134. Czyli moge spać w miarę spokojnie?

 135. Witam,
  zaczynam dopiero stosować plastry Lisvy, 28.08 dostałam miesiączkę i przykleiłam pierwszy plaster w ulotce napisane jest, ze antykoncepcja działa natychmiastowo, że jedynie w pierwszym tygodniu stosowania zaleca się dodatkową metodę zapobiegającą niechcianej ciąży. W ulotce internetowej czytałam wcześniej, że pełna ochrona występuje dopiero w 2 cyklu tzn. w drugim miesiącu stosowania plastrów? Pogubiłam się w tym naprawdę.. czyli już po tygodniu gdy nakleję drugi plaster mogę współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia czy dopiero w 2 miesiącu stosowania plastrów? Mam spore obawy, co do efektywności plastrów, istnieją może jakieś badania, które potwierdzą, że antykoncepcja działa? Może mogę to jakoś sama zaobserwować/sprawdzić? Chyba za bardzo panikuję, jednakże nie chciałabym, żeby po paru tygodniach okazało się, że jestem w ciąży, której w najbliższym czasie nie planuje ze względu na młody wiek. Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam! 🙂

  • Maria Lepucka

   Oczywiście, ze działanie plastrów antykoncepcyjnych jest poparte badaniami klinicznymi. Obliczono także skuteczność tej metody, która prawidłowo stosowana chroni przed niechcianą ciąż w 99%.
   Jeśli pierwszy plaster naklejono w pierwszym dniu miesiączki, a wcześniej nie stosowano antykoncepcji hormonalnej, to metoda jest skuteczna już od samego początku (a nie od drugiego cyklu).

   • Wcześniej, to znaczy tuż przed przejściem na plastry? Jakieś 4-5 lat temu przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne, które miały mi pomóc uregulować miesiączkę i zmniejszyć owłosienie.. Ginekolog, do której chodzę nie zleciła, ani też nie przeprowadziła mi żadnych badań przed przepisaniem plastrów…

    • Maria Lepucka

     Miałam na myśli bezpośrednio przed zastosowaniem plastrów. Antykoncepcja kilka lat temu nie ma znaczenia, więc metoda została zastosowana prawidłowo i jest w pełni skuteczna.

 136. Witam,
  Od marca stosuję Evrę, wszystko było jak najbardziej w porządku, brak jakichkolwiek skutków ubocznych. Teraz jestem przy 2 plastrze i zaczęłam odczuwać bolesność sutków oraz ból w podbrzuszu (mogę go porównać do lekkich zakwasów lub bólu tuż przed miesiączką) Czy to normalne? I czy to na pewno nie ciąża? Dodam, że plastry stosuję ściśle wg zaleceń. Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź.

 137. Witam. Ok kilku lat stosuję plastry Evra. Ostatnio przez pomyłkę za szybko zrobiłam przerwę na krwawienie (już po drugim plastrze). Po tygodniowej (bardzo obfitej i bolesnej) przerwie przykleilam kolejny plaster z nowego cyklu. Dopiero teraz, czyli dwa dni później zorientowałam się, że wszystko pomieszalam… Proszę o radę co robić? Czy odkleic plaster i przerwać antykoncepcje, aż do wystąpienia normalnego okresu, czy zostawić plaster i iść normalnym rytmem kolejnego cyklu, przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia?

  • Maria Lepucka

   Ponieważ przerwę zrobiono zbyt szybko, przy ostatnim plastrze ze skróconego cyklu antykoncepcja była niepełna (bo po nim nie naklejono trzeciego plastra). W tej sytuacji proszę dalej stosować plastry – pierwszy naklejony po przerwie jest pierwszym w normalnym nowym cyklu. Nie ma sensu przerywać antykoncepcji, aby mieć „normalny” okres – miesiączki i tak nie występują w czasie stosowania antykoncepcji – to tylko krwawienia z odstawienia.

 138. Witam. Stosuje plastry evra,odważyłam sie uprawiać seks bez blokady,czyli poszłam na całość. Stosuje je według wskazówek. Teraz boję się że moglam zaliczyć wpadkę. Nie wiem dlaczego boję się tak panicznie,ze plastry nie zadzialaja. Blokada silniejsza. Co z tym zrobić i jak przestać się bać? Jaka jest skuteczność plastrów?

  • Maria Lepucka

   Skuteczność prawidłowo stosowanych plastrów wynosi co najmniej 99%, więc jest to bardzo skuteczna metoda. Prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo niewielkie. Jeśli ma Pani opory związane z lękiem czy plastry działają, można dodatkowo zastosowac prezerwatywy, wtedy zajście w ciążę graniczy z cudem 😉 Jednak jest to dla wielu osób również dodatkowy dyskomfort.

 139. Witam,
  Z powodu wielu czynników zdecydowałam się na zmianę plastrów z Lisvy na Evra. Niestety na ulotce nie znalazłam informacji kiedy powinnam zastosować pierwszy plaster w przypadku zmiany rodzaju plastrów, dlatego po tygodniowej przerwie ( 4 tygodniu ) przykleiłam pierwszy plaster Evra w dniu „zmiany plastra” . Czy postąpiłam odpowiednio czy potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą ?
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji postępujemy tak, jak w przypadku stosowania wcześniej dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej, ponieważ działanie plastra jest takie samo. oznacza to, że pierwszy plaster Evra powinna Pani nakleić w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia. Jeśli nakleiła go Pani później to trzeba przez tydzień zastosować dodatkową antykoncepcję.

 140. Witam. Stosuje evre. Jutro piątek wypada dzień zmiany plastra. Dzisiaj czwartek plaster odkleil mi się i po godz nakleilam kolejny w nowym miejscu. Czy dzień zmiany plastra wtedy zostaje taki sam? Czy antykoncepcja zostaje nadal zachowana?

 141. Witam, stosuję plastry Evra, jednak mam problem z ich trwałością – ze względu na okres wakacyjny plastry bardziej się odklejają, zaczynają przywierać do ubrań.. i tutaj moje pytanie. Pierwszy plaster został naklejony i odklejony planowo – dniem zmiany plastra jest u mnie czwartek. Drugi plaster niestety odkleił się w kolejny wtorek (a powinien być odklejony w czwartek). Nie dało się go już przykleić, więc zastosowałam nowy, trzeci plaster z opakowania. Nie minęły wtedy 24 godziny, dlatego też dniem zmiany plastra pozostał czwartek. Niestety, trzeci plaster również odkleił się szybciej (poniedziałek). Co w tej sytuacji powinnam zrobić ? Nie posiadam niestety zapasowego plastra aby przykleić go na te 3 dni. Czy powinnam zdjąć go już dzisiaj, oczekiwać normalnego krwawienia i następny cykl (1 plaster) rozpocząć również w poniedziałek ? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Maria Lepucka

   Jeśli nie posiada Pani plastrów i nie da się ich „zdobyć” na te 3 dni to siłą rzeczy cykl antykoncepcyjny zostanie skrócony. W tej sytuacji pierwszy plaster z nowego cyklu należy nakleić nie później niż po 7 dniach od odklejenia poprzedniego plastra (zmienia się dzień zmiany plastra). Do czasu naklejenia drugiego plastra z nowego cyklu polecam też zastosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywy.

 142. Dzień dobry,
  jeśli zmieniam producenta plastrów z Evra na Lisvy to kiedym powinnam przykleić pierwszy plaster Lisvy? czy robić normalnie 7 dni przerwy po odklejeniu ostatniego plastra Evra i plastr Lisvy przykleić w pierwszysm dniu kolejnego cyklu? Czy plaster Lisvy przykleić od razu po odklejeniu ostatniego plkastra Evra bez przerwy 7 dniowej?

 143. Dzień dobry 🙂 Mam pytanie, dzisiaj podczas porannych ćwiczeń odkleił mi się plaster lisvy, który założyłam w poniedziałek (w niedzielę odkleiłam ostatnią Evrę i ze względu na zmianę plastrów ten pierwszy Lisvy przykleiłam w poniedziałek). Na miejsce odklejonego dziś Lisvy założyłam nowy (2). Kiedy teraz mam nakleić ostatni plaster z opakowania – 3 i czy potem mogę zrobić normalnie przerwę na miesiączkę i kolejne opakowanie stosować już po tygodniu po okresie?

 144. Dziękuję za odpowiedź. A gdy założę 2 (czyli trzeci z opakowania) mam robić przerwę czy założyć trzeci z nowego opakowania – i dopiero zrobić tydzień przerwy.?

 145. Dla upewnienia trzeci plaster wziąć z nowego opakowania i dopiero zrobić przerwę?

 146. Witam. Jestem w trakcie drugiego plastra. Chciałabym przesunąć miesiączkę o tydzień. Jest to możliwe? Czy zamiast tygodnia przerwy mogę nakleić nowy i dopiero pozniej go odkleić?

  • Maria Lepucka

   Zamiast tygodnia przerwy można od razu po zdjęciu trzeciego plastra nakleić pierwszy z nowego opakowania i tym sposobem rozpocząć nowy cykl. I dopiero po jego skończeniu zrobić przerwę.

   • rozumiem. A co w przypadku gdy przy zmianie plastra na nowy zauważyłam, że ewidentnie słabo się trzymał, ale nie wiem ile. Czy zacząć wtedy nowy cykl czy kontynuować stary?

    • Maria Lepucka

     Jeśli przylegał do skóry to można uznać, ze działał. Jeśli się odkleił i nie wiemy jak dawno, to trzeba rozpocząć nowy cykl, a antykoncepcja może być niepełna.

     • Ten plaster się odkleił wcześniej, ale z braku nowego próbowałam go przymocować. Ogólnie przylegał do dnia zmiany, jednak jak go odrywałam zauważyłam, że trzymał się słabo. Był to mój pierwszy plaster w tym cyklu. Rozpocząć nowy cykl czy pozostać przy starym?

     • Maria Lepucka

      Jeśli plaster przylegał cały czas do skóry to powinien normalnie działać, więc raczej kontynuowałabym ten cykl.

 147. Witam 🙂
  Wczoraj wieczorem wysmarowałam się olejkiem, który częściowo poleciał na plaster (mógł dostać się pod niego poprzez zagięcia), później po odbytym stosunku poszłam się wykąpać i po kąpieli zauważyłam, że plaster w około 40% się odkleił. Udało się go jednak przykleić i trzyma się naprawdę dobrze. Ma liczne zagięcia i delikatnie się przesunęła warstwa ochronna, ale wygląda właściwie jak zwykle Zastanawiam się jednak czy nadal działa prawidłowo, czy ewentualny olejek i woda mu nie zaszkodziły. Właśnie mija od tego czasu 24h i ja wciąż się zastanawiam czy powinnam go zmienić na nowy. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 148. Witam,
  Wczoraj nakleilam swój pierwszy plaster Lisvy.
  Jest to mój pierwszy raz z antykoncepcja hormonalna.
  Kilka godzin po naklejeniu plastra zaczęłam odczuwać mrowienie w rękach, nogach a nawet w karku. Czy możliwe że organizm tak reaguje na dawkę hormonów? Zaczytalam się wiele o zakrzepicy, czy mogę potraktować to jako objaw? Proszę o poradę.

 149. Witam,
  Wczoraj nakleilam pierwszy plaster Lisvy. Dodam że to moja pierwsza antykoncepcja hormonalna jaka stosuje. Po kilku godzinach po naklejeniu plastra zaczęłam odczuwać delikatne mrowienie w rękach, nogach a nawet karku.praktycznie w całym ciele. Czy może być to objaw zakrzepicy? Czy o prostu organizm w ten sposób przyzwyczaja się do hormonów?

 150. a gdybym potraktowała to, że jednak plaster słabo się trzymał, ale nie wiem ile i zaczęłabym nowy cykl (czyli w tym przypadku zamiast trzech plastrów użyłabym czterech) to byłoby to ryzykowne i wpłynęło negatywnie na antykoncepcje?

 151. Witam, założyłam dziś drugi plaster i nastąpiło plamienie, co robić?

  • Maria Lepucka

   Proszę stosować nadal plastry zgodnie ze schematem, a jeśli plamienie nie ustąpi lub sie nasili, skontaktować się z lekarzem. To dość częsty skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej.

 152. Dziękuję serdecznie za odpowiedź Pani Mario. Pozdrawiam 🙂

 153. Dzień dobry,

  Jestem na trzecim plastrze Evra, to moje drugie opakowanie, już przy drugim wystąpiło u mnie plamienie, teraz przy trzecim jest tak duże, ze to prawie praktycznie poczatek typowego krwawienia. Jest wtorek, zmiana plastra, tu zdjęcie trzeciego powinnam mieć w sobotę. Jak mam postąpić w tej sytuacji, czy dzieję się coś niepokojącego. Co z moją antykoncepcją.

  • Maria Lepucka

   Proszę zgłosić się do ginekologa, aby ocenić ewentualną przyczynę krwawienia. Możliwe, że jest to skutek uboczny antykoncepcji, wtedy może istnieć konieczność zmiany metody. Do czasu konsultacji z lekarzem polecałabym stosować dalej zgodnie z planem metodę. Antykoncepcja mimo plamienia powinna działać prawidłowo.

 154. Witam,
  czy bóle podbrzusza /jajników to normalny objaw podczas pierwszego miesiąca stosowania Lisvy? Dodatkowo pod koniec drugiego plastra wystąpiło krwawienie utrzymujące się kilka dni. Plastry wywołują u mnie dość mocne podrażnienia więc prawdopodobnie zmienię tę metodę antykoncepcji, jednak nie chce samodzielnie podejmować decyzji o odstawieniu a na wizytę do lekarza muszę jeszcze poczekać. Podrażnienia powodowały odklejenia plastra jednak od razu przyklejałam go ponownie lub przeklejałam w inne miejsce. Czy powinny mnie niepokoić któreś z wymienionych objawów i czy antykoncepcja jest zachowana?
  Pozdrawam.

  • Maria Lepucka

   Wymienione objawy są typowe dla stosowanej antykoncepcji. Jest szansa, ze po zmianie metody objawy ustąpią.

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że pomimo odklejania i sporadycznego przeklejania plastra w inne miejsce na tej samej części ciała skuteczność antykoncepcji nie została obniżona?

 155. Witam,
  od 6 lat stosuję Evrę od kilku miesięcy podczas naklejonego 2 czasami 3 plastra dostaję krwawienie ja podczas okresu.
  Byłam ostatnio u mojej Pani doktor, przebadała. Nie wie do końca od czego do krwawienie bo „w środku” wszystko jest ok. Zmieniła antykoncepcję na ringi.
  Moje pytanie brzmi czy jest możliwość, że te plastry są już po tak długim czasie słabe, że nie działąją na mnie. Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

 156. Witam , mam problem wczoraj na basenie odkleil mi się plaster i myslalam ze go zgubilam , wieczorem nakleilam od razu nowy plaster chociaż dzień zmiany plastra mam w sobotę ale tamten zgubilam . Teraz leże i nagle czuje ze mam cos na plecach i okazało się ze miałam ten stary plaster naklejony na plecach musiał się zetrzeć ręcznikiem i przykleic .. Wiec przez ok 12 h miałam na klejone dwa plastry . Czy mogę ten plaster co był nowy naklejony schować do pudeleczka na folie i zmienić go jutro tak jak miało być normalnie bez komplikacji, a zostawić ten stary który jednak jest i jutro po prostu nakleic ten nowy ? Nie chciałabym bym jeden plaster w plecy po prostu ? 🙁

  • Maria Lepucka

   Nie, nie można ponownie użyć naklejonego już plastra. Należy usunąć stary plaster z pleców, a nowy zostawić do soboty i wtedy planowo wymienić na kolejny.

 157. Witam serdecznie. W związku z wyjazdem na wakacje (nie chciałam mieć krwawienia z odstawienia), w dniu zmiany plastra (3) przykleiłam pierwszy plaster z nowego opakowania. Od tego momentu (a właściwie dzień później) zaczełam mieć plamienia, które przeszły w lekkie krwawienia (w czwartek – dzień zmiany plastra – założyłam drugi plaster z nowego opakowania). Teraz muszę zamiast wkładki używać podpaski… Czy mogę przerwać antykoncepcję w każdym momencie? czy muszę zużyć wszystkie plastry? czy to krwawienie jest normalnym skutkiem ubocznym? Plastry Lisvy stosuję od maja br. i do tej pory nie miałam żadnych skutków ubocznych. w połowie października mam zaplanowaną waginoplastykę, więc i tak chciałam zrobić przerwę w antykoncepcji…

  • Maria Lepucka

   To dość częsty skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. proponuję dokończyć ten cykl i zrobić przerwę. Jeśli po rozpoczęciu nowego cyklu objawy nie ustąpią lub krwawienie będzie bardzo uciążliwe, proszę skonsultować się z ginekologiem.

 158. Dzień dobry , pierwszy plaster przykleiłam w czwartek, dzisiaj czyli poniedziałek zauważyłam,że się odkleja po kąpieli odpadł całkowicie, przykleiłam nowy, teraz zmiana plastra ma nastąpić w czwartek czy dzień się zmienił i teraz to poniedziałek ?

  • Maria Lepucka

   Plaster, który naklejono w poniedziałek zastępuje ten, który odpadł. Dzień zmiany plastra nie zmienia się, zostaje czwartek.

 159. Witam.Stosuje od lat antykoncepcje evra.
  Stosuje ja według wskazan i scisle przestrzegam zmiany plastra co do godz.
  W chwili obecnej jestem przy drugim plastrze i zaczełam brunatnie plamić.
  Jaka moze byc tego przyczyna?
  Czy to jest powód do zmartwienia czy to moze skutek uboczny?
  Moga miec na to wahania nastroju?

  • Maria Lepucka

   Plamienie może być związane z antykoncepcją i być jej skutkiem ubocznym. Jeśli plamienie nie ustanie lub będzie się powtarzać, sugeruję wizyte u ginekologa w celu wykluczenia innych przyczyn plamienia i podjęcia dalszych działań.

 160. Witam.Czy antybiotyk Clindamycin-MIP może miec wpływ na działanie antykoncepcji evra?

 161. Gdzie naklejać plaster lisvy i czy już pierwszego dnia od naklejenia chroni przed niechciana ciąża?

  • Maria Lepucka

   W instrukcji jest dokładny opis i chyba nawet rysunek, gdzie można nakleić plaster: np. na ramieniu, łopatce, nad pośladkiem. Przy zastosowaniu pierwszego plastra w pierwszy dzień miesiączki, antykoncepcja działa od samego początku.

 162. Stosuje evre. Ostatnio dentysta przepisał mi antybiotyk clindamycin. Czy muszę stosować dodatkową antykoncepcję i przez jaki okres czasu? Dodam że stosowania zaczęłam przy trzecim plastrów a teraz jestem przerwie ich stosowania

 163. Witam. Od jakiegoś czasu stosuję plastry Lisvy, wcześniej Evrę. Dziś doczytałam, że niektóre serie zostały wycofane, okazało sie że to wszystkie opakowania, jakie miałam wykupione. W poniedziałek przypadał dzień przyklejenia drugiego plastra, niestety jest to plaster z feralnej serii (wczesniej o tym nie wiedziałam). Co powinnam zrobić, mój gin. jest na urlopie i nie mam gdzie zasięgną informacji. Mam w domu jeszcze jedno opakowanie Evry, które mi zostało. Czy trzeci plaster przykleić Evrę, czy odkleić od razu Lisvy odczekac na krawienie i rozpocząć nowy cykl z Evrą? Jesli tak, to czy będę od razu zabezpieczona?

  • Maria Lepucka

   Jesli plastry zostały wycofane, proponuję jak najszybciej udać sie do apteki, w której zostały kupione. Jeśli są wycofane z aptek, farmaceuta powinien wydać nowe opakowanie w zamian za stare.

 164. To już moje ostatnie pytanie. Naklejam go w dniu kiedy pojawi się krwawienie z odstawienia, czy w dniu zdjęcia 3 plastra bez tygodniowej przerwy. Pytam poniewaz krwawienie pojawia sie zazwyczaj 3-4 dni po zdjęciu 3 plastra. I czy powinnam stosowac dodatkowe zabezpieczenie przy zmianie Lisvy na Evrę, czy bede od razu zabezpieczona? z góry serdecznie dziękuję za pomoc i cierpliwość.

 165. Witam. ja niestety tez mam pytanie związanie z wycofaniem plastrów Lisvy. Zamówiłam nowe plastry w aptece i przy odbiorze okazało się, że to własnie jedna z wycofanych serii. Własnie zaczęło mi się krwawienie z odstawienia, a dopiero jutro mój ginekolog wypisze mi receptę na nowe plastry, czyli Evrę. Za późno już będzie na przyklejenie plastra w pierwszy dzień krwawienia. Mój dzień przyklejenia plastra to poniedziałek, czy mogę przykleić Evrę w poniedziałek /tak dla porządku/i w tym przypadku jak długo będę musiała stosować dodatkowe zabezpieczenie? I jeszcze jedno pytanie , które mnie nurtuje, ponieważ jest możliwość zajścia w ciążę podczas stosowanie tabletek /plastrów, jak się zorientować że jest się w ciąży, jeśli cały czas stosujemy antykoncepcję hormonalną i nie mamy innych objawów???czy krwawienie z odstawienia nie wystąpi ?
  Z góry dziękuje za odpowiedź

  • Maria Lepucka

   W przypadku przyklejenia plastra później niż w pierwszy dzień krwawienia dodatkową antykoncepcje należy stosować przez tydzień (np. prezerwatywę). W tej sytuacji można dla porządku nakleić plaster w poniedziałek 😉
   W przypadku ciąży krwawienie z odstawienia raczej sie nie pojawi i mogą wystąpić inne objawy ciąży (o objawach ciąży jest na stronie cały artykuł). Można także wykonać test ciążowy lub badanie krwi w razie podejrzenia ciąży.

 166. Dobry wieczór. Wycofano LISVy, a jutro muszę odkleić 3 plaster, mam już kupioną EVRĘ, i tu moje pytanie: EVRĘ nakleić w pierwszy dzień krwawienia czy od razu jutro po odklejeniu? I czy będzie to wszystko skuteczne.
  Pozdrawiam 🙂

 167. Witam.mam pytanie został mi jeden plaster lisvy który założyłam dzisiaj…brakuje mi jednego w opakowaniu tego 3ciego który powinnam założyć za tydzień .plastry zostały wycofane stąd nie mam jak kupić nowego opakowania żeby użyć tego jednego plastra. Czy mogę zacząć stosować evre?ten 3ci brakujący nakleic evre i później już stosować ta firmę (evre)??

  • Maria Lepucka

   W takiej sytuacji proponuję od razu po zdjęciu 2 plastra nakleić Evrę ale nie zamiast 3 plastra Lisvy, a jako początek nowego cyklu. Tutaj proponuję użyć dodatkowej antykoncepcji przez pierwszy tydzień z Evrą np. prezerwatywę.

 168. Witam ptzez 6 dni przyjmowalamtabletki sylvie 30 zle sie po nich czulam i klekarz przepisal mi evra w 7 dniu nakleilam plaster i po 24 h pojawilo sie ponowne krwawienie moje pytanie brzmi czy to normalne i od kiedy plastry zaczna dzialac

 169. Ja też chciałam zapytać, w związku z wycofaniem Lisvy, wczoraj miałam przykleić 2-gi plaster Lisvy, ponieważ oddałam je do apteki nakleiłam evra (ale dopiero po 17 godzinach przerwy). Czy zachowana będzie antykoncepcja ?

  • Maria Lepucka

   Nie, w tej sytuacji nalezy przez pierwszy tydzień Evry stosować dodatkową antykoncepcję, a plaster Evry zaczyna nowy 3 tygodniowy cykl.

   • witam
    Mam pytanie 21wrzesnia(środa) w pierwszym dniu miesiaczki zaczełam stosowac swoj pierwszy plaster anty.odkleił sie w niedziele wiec w poniedziałek przykleiłam nastepny ale wieczorem zle sie czułam wiec ten drugi odkleiłam sama.Od tej pory nie stosuje juz srodkow anty.Niesiaczke miałan dostac 18 pazdziernika ( liczyłam 27 dni od ostatniej miesiaczki czyli 18 wrzesnia ) jest 22 a ja nadal jej nie mam l.Robiłam test ciążowy i dwukrotnie i wyszło ze nie jestem w ciąży.Prosze o porade.

 170. Dzień dobry, mam pytanie. Stosuję właśnie pierwsze opakowanie plastrów EVRA. Ten tydzień był tygodniem stosowania plastra trzeciego, który powinnam jutro odkleic ok godz. 21, aby wystapilo krwawienie. Niestety plaster odkleił mi się zupełnie dzisiaj ok godz. 13 . stad pytanie czy antykoncepcja zostanie zachowana? czy mam zmienic dzien i następne opakowanie rozpoczac w przyszły piątek czy jak dalej postepowac? w przęciągu ile dni moge spodziewac się krawienia ?

  • Maria Lepucka

   Po odklejeniu plaster można było nakleić ponownie jeśli się uda. Rozumiem, że tak się nie stało i w związku z tym uległ skróceniu trzeci tydzień z plastrem? Krwawienie pojawia sie zwykle ok 1-3 dni po zdjęciu plastra.

   • no właśnie niestety nie udało się go przykleić na nowo, więc w tym wypadku zmienia się dzień na piątek czy zostaje sobota ?
    właśnie dziś mija 3 dzień bez plastra a okresu dalej brak…to normalne, co jeśli wgl nie dostanę?

    • Maria Lepucka

     Jeśli czas bez plastra wyniósł ponad 24 h należało jak najszybciej nakleić nowy plaster i rozpocząć nowy 3 tyg cykl (z dodatkowym zabezpieczeniem przez pierwszych 7 dni). W przypadku wcześniejszego odklejenia ostatniego plastra ochrona antykoncepcyjna może być niepełna.

     • przez ten tydzień bede stosowała dodatkowe zabazpieczenie, krwawienie juz sie pojawiło
      a jak jest ze zmianą dnia, zostaje sobota czy zmiana na piątek jeśli zdjęłam w piątek?

     • Maria Lepucka

      Ponieważ poprzednie opakowanie zostało zakończone przed czasem, nowy plaster z nowego cyklu można nakleić w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia, jeśli już sie pojawiło można nakleić nawet teraz (środa, czwartek) i zmienia się dzień zmiany plastra.

 171. witam
  21 ( środa )września dostałam miesiaczke i po raz pierwszy zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne , niestety plaster odkleił się i 26( poniedziałek ) przykleiłam nowy plaster ale zle się czułam wiec zaraz wieczorem go odkleiłam . Od tej pory nie stosowałam już plastrów.W tym czasie współżyłam ale stosowaliśmy prezerwatywę i oprócz prezerwatywy jeszcze stosunek przerywany. 18 października powinnam dostać okres ( licząc od 21 września 27 dni)do tej pory nie dostałam okresu. Robiłam dwa testy ciążowe i na każdym wyszło ze nie jestem w ciaży.Proszę o rade .

  • Maria Lepucka

   Są 2 możliwości – albo było za wcześnie na test ciążowy i wynik był fałszywie ujemny albo stosowanie antykoncepcji rozregulowało cykl i miesiączka pojawi się później. Aby wykluczyć ciążę proponuję wykonać badanie z krwi beta HCG. Da ono pewną odpowiedź.

   • witam
    Pani Mario miesiaczke powinnam dostać 18 października test zrobiłam w środe 19, w piątek 21 w niedziele 23 zrobiłam 4 testy i dziś 24 zrobiłam jeden .Razem7 testów różnych firm .wszystkie wyszły ujemne. W czasie stosunku nic nie stało się negatywnego z prezerwatywą wiec mysle ze w ciaży nie jestem .Raczej chodzi mi o to jak powinno obliczyć się dzień miesiączki przy tygodniowym stosowaniu antykoncepcji. Słyszałam ze nie powinno się liczyc 27 dni od dnia wystąpienia miesiączki czyli w moim przypadku od 21 września tylko od rozpoczęcia się krwawienia które wysyepuje z odstawienia anty. tak przynajmniej powiedziała moja pani dr.tylko ze ja nie wiem kiedy u mnie rozpoczęło się krwawienie z przerwania antykoncepcji gdyż zaczęłam stosować antyk. w dniu pierwszej miesiączki czyli 21 września a przestałam jak miesiaczka jeszcze trwała czyli 26 września . Dziekuje za odp.

    • Maria Lepucka

     W przypadku takiego zastosowania antykoncepcji hormonalnej tym bardziej może pojawić się zaburzenie cyklu po jej odstawieniu. Proszę spokojnie poczekać na unormowanie sie cyklu. Gdyby krwawienie nie wystąpiło w ciągu tygodnia, dwóch, proszę skonsultować sie z ginekologiem. Początek cyklu po odstawieniu antykoncepcji liczymy od pierwszego dnia krwawienia z odstawienia (a nie daty odstawienia).

 172. Witam,
  chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób spada skuteczność stosowania plastrów Evra w stosunku do masy ciała. Czy ma to związek z ilością tkanki tłuszczowej albo mięśniowej? Dopiero rozpoczęłam stosowanie plastrów (dziś jest mój pierwszy dzień). Mam 174cm wzrostu i ważę 90-91 kg, czego po mnie aż tak nie widać – mam dobrze umięśnione nogi, oczywiście pokryte tkanką tłuszczową – najwięcej na nogach, udach i pośladkach. W związku z tym każdy gdy słyszy ile ważę, twierdzi że to niemożliwe i być może dlatego mój lekarz ginekolog z góry założył że ważę mniej niż te 90 kg opisane w ulotce. Plaster przykleiłam na łopatkę (moja górna część ciała jest mniej otłuszczona – jestem typową gruszką). Obawiam się jednak co do skuteczności plastrów – ważę około tych 90 kg, choć nie jestem osobą mocno otyłą i na pierwszy rzut oka można zarzucić mi jedynie nadwagę (do momentu gdy stanę na wadze – wtedy można obliczyć, że moje BMI waha się w okolicach 29-30). Czy wpływ na skuteczność ma stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej, czy może chodzi jedynie o kilogramy w liczbie? Czy powinnam się obawiać zajścia w ciążę przy stosowaniu plastrów, czy mogę spać – w miarę – spokojnie? Proszę o pomoc

  • Maria Lepucka

   Dawki leków przeliczane są na kilogram masy ciała. Poza tym mw przypadku plastrów istotne jest też wchłanianie, które zapewne w jakimś stopniu jest zależne od ilości tkanki podskórnej. Producent sugeruje, że taka dawka hormonów jest w pełni skuteczna w przypadku masy ciała do 90kg. W Pani przypadku wartość jest graniczna, nie opisano jednak dokładnie zależności skuteczności takiej antykoncepcji od masy ciała.

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Niestety po 24h używania plastra zaczął mnie boleć żołądek, a po 34h ból był tak mocno nie do zniesienia, że zdecydowałam się na zdjęcie plastra i będę obserwować swój organizm w obawie o zakrzepicę.

 173. Witam . W piątek Powinnam prxykleic następny plaster livsy niestety zostały wycofane .. Wiec przez weekend przytrzymalam ten stary w poniedziałek kupilam evra i w piątek (tak zawsze zmienialam) przykleilam następny teraz w piątek powinnam mieć okres i odkleic plaster ale czytalam ze jeśli zaczynam nowe plastry to przykleiamy 3 , dodam ze przez tydzień miałam plamienia

  • Maria Lepucka

   Przy zmianie rodzaju plastrów zaczynamy cykl od nowa. Evra nie zastępuje Lisvy, a rozpoczyna nowy cykl 3 tygodniowy. Przy zmianie plastrów może się pojawić plamienie.

 174. Witam amam pytanie . W piątek w zeszłym tyg miałam przykleic drugi plaster livsy niestety zostały wycofane wiec przytrzymalam ten stary do poniedziałku . W poniedziałek przykleilam evre a w piątek (tak miałam dzien zmiany plastra) następny . Przez ten czas miałam plemienia . Teraz mam przykleic ten 3 z opakowania evry ? Czy antykoncepcja jest skuteczna ?? I czy po opakowaniu evry zrobić przerwę na okres ?

 175. Witam. plastry stosuje ponad rok , w poprzednim cyklu nie przykleilam trzeciego plastra (pomylilam ze juz koniec) i jak zwykle po 4 dniach dostałam krwawienie. dopiero kiedy przyszedl czas na naklejenie nowego plastra zobaczyłam ze w starym pudelku mam jeszcze jeden ! ;/ przykleiłam nowy i zastanawiam sie czy mam teraz normalnie kleic trzy plastry czy moze antykoncepcja spadla na tyle ze jest ryzyko ciaży i lepiejżebym ten pierwszy plaster odkleiła?

  • Maria Lepucka

   Proszę stosować normalnie cały cykl 3 plastry. W tej sytuacji ryzyko ciąży istnieje i należy je wykluczyć (test ciążowy, wizyta u ginekologa, najlepiej badanie beta HCG z krwi). Jednak środki antykoncepcyjne nie działają wczesnoporonnie, więc w przypadku ciąży po prostu należy je odstawić, nie ma potrzeby robić tego wcześniej.

 176. witam, przykleiłam w sumie trzy plastry- lisvy, nastepnie evre i znow evre. Jutro przypada dzień zdjęcia plastra. Proszę mi powiedzieć,czy mam jutro zdjąć trzeci plaster, czy nakleic następny evra?

  • Maria Lepucka

   Jeśli po 1 plastrze Lisvy dalej zastosowano 2 razy Evrę należy nakleić także 3 plaster Evra aby dokończyć cykl z nowym preparatem.

 177. Witam stosowałam plastry lisvy teraz mam tygodniową przerwę lekarz przepisał mi evre w czwartek powinnam nakleić nowy plaster evre moje pytanie kiedy bezpiecznie mogę się kochac czy muszę się dodatkowo zabezpieczyć czy zmiana plastrów wpływa na to?

  • Maria Lepucka

   Jeśli plaster zostanie przyklejony po tygodniowej przerwie, przez tydzień należy zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Metoda będzie w pełni skuteczna po tygodniu stosowania.

 178. Ale to jest ten tydzien bez plastra gdzie nastąpiło krwawienie w czwartek powinnam nakleić nowy tylko że teraz mam evre zamiast lisvy czyli przez tydzień powinnam się zabezpieczyć?

  • Maria Lepucka

   Jeśli po zakończeniu cyklu z Lisvy robi Pani tygodniową przerwę i zaczyna Evrę to wtedy przez tydzień trzeba się dodatkowo zabezpieczać. Gdyby cykl Evra rozpoczął się w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia to nie byłoby takiej konieczności.

 179. Mam pytanie odnośnie przejścia z plastrów na tabletki. Moje plastry lisvy zostały wycofane ze sprzedaży, wiec lekarz przepisał mi Kontracept. Niby wszystko mi wytlumaczyl, ale mam wątpliwości. Otóż… Mam od poniedzialku naklejony pierwszy plaster w tym cyklu, a byl to plaster z opakowania dobrej serii (nierówno stosowane, bo dwa sie odepily i zmieniałam). Zostalo mi opakowanie, które chce zwrócić cale do apteki. Lekarz powiedzial, ze w dniu zmiany plastra na drugi mam ten pierwszy odkleić i poczekać na krwawienie. Wtedy mam przyjac pierwsza tabletkę Kontracept. Czy tak jest ok? Czy ciaglosc antykoncepcji będzie zachowana? Proszę o odpowiedz.

 180. Witam. Ze względu na wycofanie lisvy ze sprzedaży przechodzę na Kontracept (tabletki). Mam naklejony od poniedzialku pierwszy plaster z cyklu. Jest to ostatni plater z dobrej serii plastrów. Mam kolejne opakowanie które chce zwrócić do apteki. Lekarz powiedział, że moge odkleić plaster w dniu zmiany na drugi plaster i czekać na krwawienie. W dniu poczatku krwawienia mam zacząć brać tabletki. Czy tak jest ok? Czy będzie ciaglosc zabezpieczenia? Niby lekarz mi wytlumaczyl ale mam wątpliwość. Proszę o odpowiedź

 181. Witam.Stosowałam plastry Lisvy ale zostały wycofane miałam tylko dwa plastry więc zaczęłam nowy cykl z plastrami Evra nie robiąc przerwy.teraz powinnam dostać krwawienie po skończonym opakowaniu evra ale nie dostałam czy mam zacząć kolejne opakowanie nawet jeśli nie wystąpiło krwawienie ?

  • Maria Lepucka

   Tak, po tygodniu przerwy należy rozpocząć nowe opakowanie mimo braku krwawienia, sytuacje można skonsultować z lekarzem, a na pewno należy to zrobić jeśli sytuacja się powtórzy. Można też wykonać test ciążowy aby wykluczyć ciążę.

 182. Witam
  W sobotę był mój pierwszy dzień miesiączki i również wtedy nakleiłam swój pierwszy plaster w zyciu. Z tego co słyszałam miesiączka przy pierwszym stosowaniu trwa dłużej niż zwykle- u mnie to nie wystąpiło. Również delikatnie (ok 2 mm) przy brzegach plaster się odkleił. Czy te dwie rzeczy generują jakiś powód do obaw? Dziękuję za pomoc z góry 🙂

  • Maria Lepucka

   Czas trwania krwawienia po naklejeniu plastra w pierwszym dniu cyklu może ulec zarówno wydłużeniu, jak i skróceniu lub nie zmienić się, co nie powinno być powodem do obaw. Plaster może odklejać się kilka milimetrów od brzegu, co nie wpływa na jego skuteczność.

 183. Witam,
  z uwagi na wycofanie lisvy muszę zmienić plastry na evrę,
  dzisiaj jest dzień plastra zgodnie z moim cyklem lisvy, 7 dzień krwawienia z odstawienia.

  Muszę czekać z evrą do pierwszego dnia nowej miesiączki? czy mogę nakleić evrę zgodnie z cyklem, który miałam do lisvy?

  • Maria Lepucka

   Można nakleić Evrę w ten dzień, w którym miał byc pierwszy plaster Lisvy, jednak antykoncepcja będzie w pełni skuteczna dopiero po tygodniu czyli od 2 plastra Evra. Do tej pory warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę.

 184. Witam czy stosowanie środków przeciwbólowych jak ibum apap mają wpływ na działanie plastrów evra?

 185. Witam! Mam taki problem :zaczelam stosowac plastry Evra. Pierwszy plaster przykleilam, po tygodniu przykleilam drugi i po kolejnym tygodniu trzeci i wtedy dostalam krwawienia ( typowa miesiaczka, nie plamienie). W czwartym tygodniu bylam bez plastra i krwawienie dalej bylo. Dzisiaj przypadał dzien pierwszego plastra. Przykleilam go. Nadmieniam, ze krwawienie wczoraj ustalo. Czy to jest ok?

  • Maria Lepucka

   Krwawienie jest jednym ze skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych cyklach, proszę skontaktować się z lekarzem.

 186. Witam
  Stosuje plastry evra.Mam wyjazd z cudownym facetem,chcialabym spedzic go bardzo milo i bez stresu.W mojej psychice jest jednak blokada i strach przed zajsciem w niechciana ciąze.Co mam zrobic by pominac strach i bawic sie na całego?Jaka jest pewnosc antykoncepcji?Nadmieniam,ze uzywam ich bardzo regularnie co do godz. Jestem pełna obaw i to mi nie daje normalnie funkcjonowac i czerpac radosc z seksu

  • Maria Lepucka

   Skuteczność prawidłowo stosowanych plastrów antykoncepcyjnych wynosi ponad 99% Jeśli dodatkowe zabezpieczenie dałoby większy komfort, to zawsze można dodatkowo użyć prezerwatywy. Wtedy ryzyko niechcianej ciąży spada jeszcze bardziej.

 187. Od kwietnia używam plastrów. Na początku Lisvy, ale je wycofali, więc od dwóch miesięcy Evra. Po pierwszym opakowaniu Evry okres dostałam jak zawsze (ostatni plaster zerwałam w czwartek, a okres miałam w niedzielę, pierwszy plaster był na ramieniu, dwa na pośladkach). Dzisiaj zerwałam ostatni plaster w drugim opakowaniu (jeden na pośladku, dwa na brzuchu), więc okres powinien być w niedzielę, a dostałam go przed chwilą. Czy to możliwe, że te plastry w ogóle nie działały, więc okres pojawił się dzisiaj? Od kilku dni brzuch bolał mnie jak na okres, plastry na pewno były przyklejone dobrze. Dni zmiany nie pomyliłam. Dodam, że od dwóch miesięcy nie było seksu, więc nie mogę powiedzieć „okres dostałam, czyli zabezpieczenie działa”. Moja ginekolog przyjmuje dopiero we wtorek, więc zadzwonić do niej nie mogę, bo nie odbierze. Ulotki nie mam, bo wyrzuciłam dzisiaj z pustym opakowaniem…
  Pomocy, bo do tej pory okres był jak w zegarku, a tu nagle takie coś.

  • Maria Lepucka

   Czasem zdarza sie przesunięcie krwawienia lub nawet jego brak. Nie musi to być związane ze skutecznością plastrów. Jeśli były prawidłowo przyklejone to zapewne działały.

 188. Witam, plaster Evra w 1. tygodniu po krwawieniu z odstawienia nakleilam na plecach, dzisiaj jest moj Dzien Zmiany Plastra i nakleilam go na ramieniu, aby wyprobowac to miejsce. Czy pelna skutecznosc antykoncepcji jest zachowana, gdy w kazdym z 3 tygodni naklejam plaster w inne miejsce (oczywiscie dozwolone w ulotce)

 189. Witam zaczęłam drugie opakowanie plastrów evra mój biust się powiększyl i boli czy to jest normalne?

  • Maria Lepucka

   Tak, powiększenie i ból piersi są częstym skutkiem ubocznym dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych. Zwykle po kilku cyklach antykoncepcji objawy zmniejszają się, jeśli jednak byłyby uciążliwe konieczna może być zmiana antykoncepcji. Polecam też badanie piersi regularnie zwłaszcza, jeśli ostatnio takiego badania nie było.

 190. Witam używam plastrów evra od dwóch miesięcy bardzo bolą mnie piersi i są powiększone czy to normalne?

  • Maria Lepucka

   To skutek działania hormonów z plastra. Jeśli po kilku cyklach objawy nie miną, proszę skontaktować się z lekarzem. Konieczna może być zmiana antykoncepcji. Proszę też pamiętać o regularnych badaniach piersi, także w USG.

 191. Witam, mam do Pani pytanie, a mianowicie- jestem w trakcie trzeciego plastra EVRA, który powinnam odkleić 27.12, a miesiączkę dostać 30.12. Chcę przesunąć krwawienie i moje pytanie brzmi:
  – czy mogę przykleić z nowego opakowania JEDEN plaster, (czyli przykleić czwarty plaster) i odkleić go dnia 03.01 (ten dzień to wtorek, czyli mój cotygodniowy dzień zmiany plastra) ? Czy po prostu muszę z tego nowego opakowania wykorzystać wszystkie w nim zawarte plasterki?

  • Maria Lepucka

   Zaleca się po 3 plastrze od razu nakleić kolejny i potem wykorzystać wszystkie z opakowania. Wtedy cykl zamiast 3 tygodni trwa 6.

   • Czyli musze z nowego opakowania wykorzystać wszystkie plastry? A jesli odkleje czwarty plaster, czyli z nowego opakowania pierwszy, to czy skuteczność antykoncepcji bedzie taka sama? Czy obniżona? Nie chce byc tyle bez krwawienia, boje sie ze to negatywnie wpłynie, a chciałam przesunąć miesiączkę tylko o tydzien ze względu na sylwestra 🙁

    • Maria Lepucka

     Nie opisano takiej opcji, jednak znając mechanizm działania metody, nie powinno to obniżyć skuteczności antykoncepcji. Jednocześnie warto wiedzieć, ze krwawienie nie przynosi żadnych korzystnych skutków! Pojawia się wskutek spadku poziomu hormonów z plastra.

 192. Witam, nakleiłam plaster pierwszy raz na podbrzuszu (wcześniej naklejałam w inne miejsca), ale zauważyłam, ze przy siadaniu lub schylaniu się plaster się marszczy. Jednak w momencie wyprostowania się wraca do swojej normalnej „gładkości”, nic się nie odkleja. Czy takie marszczenie się przy ruchu zmniejsza jego skuteczność?
  Proszę o odpowiedź, pozdrawiam!

 193. Dzień Dobry,
  Dnia 18 grudnia miałam nakleić nowy plaster z opakowania lisvy jednakże ze względu na wycofanie ich z aptek musiałam nakleić Evre wiem, że powinnam przez 1 tydzień powstrzymać sie od współżycia lecz współżyłam i tu jest kłopot co teraz robić ? stosunek był przerywany lecz obawa o ciąże jest…

  • Maria Lepucka

   W pierwszym tygodniu w takiej sytuacji skuteczność plastrów może być obniżona. Nie wiemy jednak jak bardzo, antykoncepcja już działa ale nie w pełni. W tej sytuacji już nic nie da się zrobić, minęło sporo czasu, wiec pozostaje poczekać i zrobić badanie krwi na beta HCG za parę dni.

 194. Dzień Dobry,
  Dnia 18 grudnia miałam nakleić nowy plaster z opakowania lisvy jednakże ze względu na wycofanie ich z aptek musiałam nakleić Evre wiem, że powinnam przez 1 tydzień powstrzymać sie od współżycia lecz współżyłam i tu jest kłopot co teraz robić ? stosunek był przerywany lecz obawa o ciąże jest…

 195. Oczywiście lisvy stosowałam przez 8 miesięcy wcześniej tylko boję sie, że nie powstrzymałam sie od współżycia w 1 tygodniu zmiany na evre…

 196. Dzień dobry! Plaster przyklejony mam na podbrzuszu, przylega bardzo dobrze. Oczywiście, w takim miejscu przy siadaniu marszczy się, ale po wyprostowaniu wraca do swojego normalnego wyglądu. Zauważyłam, że po kąpieli jest ciemniejszy w środku, jakby zebrała się pod nim woda? Jest to ciemniejsza plama na środku plastra. Jednak on cały czas bardzo dobrze przylega. Czy jest powód do obaw?

  • Może inaczej: jak teraz to obserwuje to plaster jakby się zassał jeszcze mocniej i stąd ten ciemniejszy kolor w środku. Po kąpieli mocno go docisnęłam ręcznikiem i wtedy przylepił się jeszcze mocniej. To normalne?

 197. Witam, dzisiaj zmuszona byłam odkleić plaster (ponieważ zrobiła się pod nim bacharzyna powietrza) i wymienić na nowy. Tyle, że nowy plaster przykleiłam w innym miejscu, nie w tym samym, co plaster, który musiałam wymienić w połowie noszenia. Czy to nie zmniejsza skuteczności?

  • Maria Lepucka

   Nie, zmiana miejsca naklejenia plastra nie wpływa na jego skuteczność.

   • Czyli, jeśli przykleiłam nowy plaster w czwartek, a niedziela jest moim Dniem Zmiany, to dzień ten pozostaje bez zmian? Akurat w tę niedzielę mam odkleić 3. plaster i rozpocząc tydzień bez (podczas którego ma wystapic krawienie z odstawienia). Czy mimo to, że zmieniłam odklejony plaster na nowy dziś (czwartek), to nadal w niedziele mam odkleic 3. plaster i rozpocząć tydzień bez plastra i krwawienie wystapi normalnie, tak?

    • Maria Lepucka

     Tak, dzień zmiany plastra zostaje bez zmian. Plaster należy odkleić w niedzielę, mimo, że w ostatnim tygodniu był dodatkowo zmieniony w czwartek.

 198. Dzisiaj plaster odkleił się i musiałam zastąpić go nowym. Za dwa dni jest mój dzień zmiany plastra, podczas którego muszę odkleić plaster i mieć tydzień, w którym występuje krwawienie z odstawienia. Rozumiem, że mimo tego, że plaster zmieniłam dzisiaj na nowy, to za dwa dni (w stały dzień zmiany) mam ściągnąć go tak jak zawsze? I po tygodniu kontynuować przyklejenie kolejnego tak jak zawsze?

  • Maria Lepucka

   Dokładnie tak, mimo wymiany odklejonego plastra na nowy, należy go zdjąć w niedzielę i rozpocząć tygodniową przerwę zgodnie z planem.

 199. Witam dzisiaj powinna nakleic plaster po tygodniowej przerwie ale nadal krwawie czy mimo to mam naklieic?

 200. Witam,
  Mam pytanie właśnie kończy sie drugi miesiac kiedy uzywam plastrów evra. po tygodniu przerwy zaczęłam kolejny cykl moj ” dzien pierwszy” to była zawsze niedziela na przyklejenie plastra, tak też zrobiłam jednak w piątek musialm odkleić plaster ponieważ strsznie sie odklejał, w ulotce napisane jest, ze jesli minie wiecej nic 24 godz, od naklejenia „dzien pierwszy” i „dzin zmiany plastra” sie zmienia, wiec mój nowy dzien to PIATEK. Moje pytanie brzmi : jesli w niedziele przyklejalam plaster a dzin pierwszy zamienil sie na piatek to który plaster mam zaliczac jako trzeci aby zrobić tydzin przerwy aby wowczas wystapilo krawienie ? czy mam zaliczać do trzech plastrów rownież ten z niedzieli czy nie?

  • Maria Lepucka

   Czy pomiędzy odklejeniem plastra a naklejeniem nowego minęły więcej niż 24 godziny? Czy też odkleił się w piątek i został od razu zastąpiony nowym? Jeśli plaster od razu zmieniono na nowy, to dzień zmiany plastra ani dzień cyklu antykoncepcyjnego NIE ulegają zmianie. W niedzielę wystarczyło zmienić plaster na nowy. Jeśli tego nie zrobiono, można zrobić to dziś, uznając, ze to drugi plaster. Trzeci plaster należy wtedy nakleić w niedzielę 15.01.

 201. Witam, proszę o odpowiedź.
  Mój problem polega na tym, że pomyliłam tydzień trzeci z tygodniem bez plastra. Odkleiłam drugi plaster i nie nakleiłam trzeciego. Zorientowałam się po 4 dniach. (Moim dniem zmiany plastra był czwartek, a ja zorientowała się w poniedziałek.). Nie wiem jak mam dalej postąpić, czy nakleić bezzwłocznie plaster nie czekając na krwawienie, czy zaczekać, ąż krwawienie wystąpi i wtedy nakleić plaster i przyjąć go jako pierwszy nowego cyklu i ustalić ten dzien nowym dniem zmiany plastra?

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji działanie antykoncepcyjne metody może być zaburzone i niepełne. Należy jak najszybciej nakleić plaster i rozpocząć nowy pełny cykl antykoncepcyjny. Będzie to więc 1 plaster nowego cyklu.

 202. Czy plaster Evra mogę przykleić od wewnętrznej strony ramienia? Zastanawiam się, czy bedzie dzialal tak samo?

 203. Trzeci plaster powinnam odkleić w niedzielę a odkleiłam w poniedziałek po 23 godz co dalej Proszę bardzo o pomoc

 204. Witam,
  przez rok stosowałam plastry Lisvy, ostatnio ze względu na ich wycofanie zmieniłam je na plastry Evra. Plaster Evra, zgodnie z zaleceniem ginekologa, nakleiłam po tygodniowej przerwie bez plastra w piatek 20.01 (3 tygodnie – 3 plastry Lisvy, tydzien przerwy, plaster Evra), traktując to w pewien sposob jako kontynuację stosowania plastrów Lisvy, nie zmieniając dnia, w którym nakleiłabym plaster, jesli wciąż stosowałabym Lisvy. Współżyłam z partnerem zarówno w tygodniu przerwy, bez plastra, jak i w pierwszym tygodniu stosowania plastra Evra (obecnie jestem w trakcie pierwszego plastra). Czy antykoncepcja była skuteczna? Jeśli nie była, to czy problem ten dotyczy tygodnia przerwy, pierwszego tygodnia plastra Evra czy też jednej i drugiej sytuacji? Jeśli skuteczność była obniżona, to w jak dużym stopniu? Czy powinnam zażyć tzw. tabletkę „po”? Niestety nie ma mnie w Polsce i nie mam możliwości wizyty u ginekologa. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję

  • Maria Lepucka

   W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że zarówno w trakcie tygodnia bez plastra jak i pierwszego plastra Evra skuteczność antykoncepcji była obniżona, niestety nie określono w jakim stopniu. W przypadku zmiany z Lisvy na Evra, pierwszy plaster Evra należało nakleić albo po zdjęciu Lisvy od razu, abo najpóźniej w pierwszym dniu krwawienia z odstawienia. Ponieważ są to dwa różne preparaty o różnym składzie, ilości i proporcji składników hormonalnych, nie mogą byc traktowane jako kontynuacja tego samego preparatu.

 205. Ela zrozpaczona

  Bardzo proszę o pomoc w niedziele powinnam odkleic trzeci plaster a odkleiłam w poniedziałek (minęło 23 godz.) Co w takiej sytuacji dalej? Z góry dziękuję

  • Maria Lepucka

   Elu, już wcześniej zadałaś to pytanie i otrzymałaś na nie odpowiedź poniżej.

   • Ela zrozpaczona

    Przepraszam ale nie widze tej odpowiedzi a bardzo mi na niej zalezy

    • Maria Lepucka

     W takiej sytuacji skuteczność metody nie zmienia się, ponieważ cykl antykoncepcyjny trwał do końca. Po zdjęciu plastra proszę po prostu zrobić przerwę a nowy plaster nakleić w normalny dzień zmiany plastra (wtedy przerwa trwa 6 a nie 7 dni). Proszę zawsze odświeżyć stronę aby widzieć najnowsze odpowiedzi. Pozdrawiam.

 206. Ela zrozpaczona

  Prosze o pomoc w niedzielę powinnam odkleić trzeci plaster a odkleilam w poniedziałek (23godziny minę). Co dalej mam robić? Proszę o radę.

 207. Witam. Chciałam się dowiedziec w jakiej temperaturze przechowywać plastry evra? Raz słyszę,że pokojowa drugi,ze w lodówce. Jaka jest odpowiednia temp? Proszę o odp.

  • Maria Lepucka

   Plastrów Evra absolutnie nie wolno trzymać w lodówce! Informacje na temat sposobu przechowywania są zawarte w ulotce.

 208. Witam ostatnio chorowalam katar kaszel brałam leki jak modafen Ibuprom zatoki czy te leki miały wpływ na działanie plastrów evra?

 209. Miałam problemy z wyregulowaniem miesiączki. Aktualnie skończyłam pierwsze opakowanie plastrów i w tym tygodniu powinna pojawić się miesiączka. Jeśli tak się nie stanie to czy mimo wszystko mam przykleić plaster zgodnie z terminem?

 210. Witam, teraz bedzie 3 miesiac jak przeszlam z Novynetty na plastry Evra. Do lekarza ide za 3 tyg a mi nie daje spokoju mysl, co z obfitymi miesiaczkami. Czytalam rozne artykuly, ze przy plastrach miesiaczki sa mniej obfite, a ja gdy zaczelam stosowac plastry, krawienia sa tak obfite, ze nie wiedzialam co sie dzieje. Wymiana podpasek/tamponow co godzine, leci ” jak z kranu ” przepraszam za okreslenie .. ale stresuje mnie to ardzo i chcialam zapytac, dlaczego tak sie dzieje ? Od 2 lat przyjmuje Eutyrox, niedoczynnosc tarczycy, przy tabletkach mialam bardzo spokojne miesiaczki, pozdrawiam

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Myślę, że trzeba poszukać innej przyczyny tak obfitych miesiączek (np. polipy, mięśniaki, endometrioza). Proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem.

 211. Witam, 5,5 miesiąca temu urodziłam drugie dziecko. Miesiączki wróciły dość szybko bo niespełna po dwóch miesiącach po porodzie. pierwsze dwie były „normalne” jak po porodzie, natomiast kolejne to już katastrofa. Były bardzo obfite (przez 4 dni nie mogłam wychodzić z domu, bo cały czas mnie „zalewało”), trwały bardzo długo (do 12 dni) i bolał mnie bardzo lewy jajnik. W końcu wybrałam się do swojego lekarza i po wykonaniu usg okazało się, że mam mięśniaka i on prawdopodobnie jest przyczyną takie stanu rzeczy. Lekarz przepisał mi plastry i tak jak wytłumaczył w pierwszym dniu miesiączki przykleiłam go. Obecnie mam trzeci plaster, problem polega na tym że od czasu pierwszego dnia z plastrem cały czas mam krwawienia, z tym że są one takie „brudne” tzn takie jak się ma powiedzmy już ostatniego dnia okresu. Czy to normalne? Co powinnam z tym zrobić?? Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   W pierwszych cyklach antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się plamienia. Jeśli jednak taka sytuacja będzie się utrzymywała długo i będzie uciążliwa, proszę skontaktować się z lekarzem, możliwe, że potrzebna będzie zmiana metody antykoncepcji.

 212. Dzień dobry

  Od pół roku stosuje plasty Evra. Mój dzień zmiany plastra to sobota rano. Obecnie mam tydzień bez plastra, z krwawieniem, które dobiega końca, czy jest możliwość abym zmieniła dzień naklejenia pierwszego plastra z kolejnego cyklu z soboty na piątek czyli dzień wcześniej, czy od tego dnia już będę miała pełną antykoncepcję.
  Drugie pytanie czy w tygodniu bez plastra po zakończeniu krwawienia nadal działa antykoncepcja.

  Dziękuję za odpowiedż

 213. Dzień dobry

  Wcześniej pisałam pytanie w sprawie plastrów Evra. Stosuje je od pół roku, dniem zmiany plastra jest sobota. Obecne jestem w tygodniu bez plastra mam pytanie czy mogę zmienić dzień naklejenia pierwszego plastra z nowego cyklu z soboty na piątek, czyli realnie przykleić go dzień wcześniej i pozostawić piątek jako dzień zmiany. Czy antykoncepcja będzie już pełna od tego momentu? Drugie moje pytania dla upewnienia się, czy w tygodniu bez plastra po zakończonym krwawieniu, a przed przyklejeniem nowego nadal działa antykoncepcja, czy są konieczne inne metody antykoncepcyjne?

  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Można zmienić dzień zmiany plastra na wcześniejszy, czyli w tej sytuacji nakleić plaster w piątek zamiast w sobotę. W takiej sytuacji dzień zmiany plastra zmienia się na piątek, a antykoncepcja jest zachowana.
   W czasie przerwy bez plastra antykoncepcja również jest zachowana pod warunkiem przyklejenia w terminie pierwszego plastra z kolejnego opakowania, po zakończeniu tygodniowej przerwy.

 214. Witam uzywam plastrow Evra 2 miesiac. Przy czym w 2 miesiacu stosowania plastrow odbywałam stosunek bez zabezpieczenia dodatkowego. Plater mam sciagac w niedziele ale zrobiłam to wczoraj czyli w sobote do tego od kilku dni strasznie bola mnie piersi. Mam pytanie czy jest mozliwosc zajscia w ciaze jesli plasry stostuje zgodnie z uzyciem i dlaczego moje piersi sa az tak tkliwe ze nie moge chodzic w biustonoszu ? Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Zaczynając od początku – w czasie używania plastrów nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji w całym cyklu, także w tygodniu bez plastra pod warunkiem, że po jego zakończeniu rozpocznie się nowy cykl. W drugim miesiącu stosowania ochrona antykoncepcyjna była pełna. Jednak nie powinna Pani ściągać ostatniego plastra dzień wcześniej nie naklejając nowego, bo może to obniżyć skuteczność antykoncepcji. W którym tygodniu 2 miesiąca stosowania był ostatni stosunek?
   Co do tkliwości piersi – jest to bardzo częsty skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej, U niektórych kobiet zmniejsza sie po kilku miesiącach stosowania, u innych jest dokuczliwa cały czas i może być przyczyną rezygnacji z takiej antykoncepcji. Czy przed otrzymaniem recepty an antykoncepcje miała Pani badanie i USG piersi?

   • Witam stosunek odbyl sie w pierwszym tygodniu plastra. Obecnie jutro powinnam dostac plamienia. Nie mialam robionego Usg piersi ale byly badane przez lekarza.

    • A dokładnie 4 lutego byl stosunek.

    • Maria Lepucka

     Zatem mimo odklejenia plastra dzień wcześniej, antykoncepcja powinna działać w pełni. Przed zaleceniem antykoncepcji warto wykonać badanie usg piersi, ponieważ zmiany w piersiach mogą być przeciwwskazaniem do hormonalnej antykoncepcji.

   • Ostatni stosunek odbyll sie 4 lutego.Plastry zaczełam 29 stycznia.W sobote odkleiłam plater i teraz mam tygodniowa przerwe. Miałam badanie ale usg piersi nie miałam . Jutro powinnam dostac plamienia a piersi nie bola mnie caly czas teraz bola mnie dopiero 5 dzien.

 215. Plaster sciagłam 3 w przed ostatni dzien kiedy mialam miec przerwe tygodniowa a plastry zaczełam 29 stycznia.

 216. Witam.Mama pytanie.Czy antybiotyk Unidox Solutab obniży działanie antykoncepcji Evra?

  • Maria Lepucka

   Stosowanie antybiotyku może obniżyć działanie antykoncepcji hormonalnej ze względu na indukcję enzymów wątrobowych, W czasie terapii zaleca sie zastosowanie dodatkowej antykoncepcji.

 217. Dzień dobry, idę na imprezę, a w tym tygodniu przykleiłam plaster na ramię, sukienka ma przezroczyste rękawy, a nie chciałabym, aby plaster był widoczny, czy mogę wykorzystać nowy plaster z opakowania podczas tego tygodnia i zmienić miejsce? A w mój stały dzień zmiany normalnie zmienić na kolejny?

  • Maria Lepucka

   Można zmienić miejsce naklejenia plastra, ale traktując nowy plaster jako kontynuację poprzedniego. W tej sytuacji dzień zmiany plastra pozostaje bez zmian.

   • Właśnie o to mi chodziło, w takim razie, w niedziele (mój dzień zmiany) mam zdjąć plaster i rozpocząć tradycyjnie krwawienie z odstawienia?

    • Maria Lepucka

     Tak, nic się nie zmienia poza tym, ze konieczne było zużycie jednego dodatkowego plastra, aby zmienić miejsce naklejenia.

 218. Witam

  Proszę o pomoc i wskazówki

  Stosuje plastry Evra, rozpoczęłam kolejny cykl po tygodniowej przerwie, przykleiłam 1 plaster i zapomniałam zmienić go na 2 w piątek rano tak jak powinnam była, nowy plaster nakleiłam w sobotę rano. Mam pytanie czy w związku z opóźnieniem zmiany plastra zachowałam ciągłość antykoncepcji, czy powinnam stosować dodatkowe środki zabezpieczające, który dzień powinnam teraz traktować jako dzień zmiany plastra?

  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Jeśli nie minęło więcej niż 24 h, ciągłość powinna być zachowana.

   • Witam

    Dziękuję za odpowiedź.

    W piątek nakleiłam 1 plaster o 9.00, a 2 w sobotę o 8.00. Więc nie minęło 24 godz, ale jest na granicy, zatem czy ciągłość antykoncepcji tego tygodnia (z 2 plastrem) i całego cyklu będzie zachowana?
    W związku z tym, że nowy plaster nakleiłam w sobotę, to teraz sobota jest moim dniem zmiany plastra, zgadza się?

    Pozdrawiam

 219. Witam.Chcialam zapytać po jakim czasie od odklejenia trzeciego plastra moze pojawić sie krwawienie z odstawienia?

 220. Witam. Mam taki problem: stosuję plastry evra już ponad dwa lata. Ostatnio przyklejałam dwa opakowania z rzędu (żeby przesunąć okres) i wszystko było ok. Zrobiłam przerwę, przykleiłam kolejne opakowanie i znów chciałam przesunąć okres (lekarz wcześniej powiedział, że można tak robić). W sobotę nakleiłam pierwszy plaster drugiego opakowania i wieczorem (dłuższą chwilę po stosunku) zaczęło się delikatne krwawienie o różowej barwie (tak jakby rozrzedzona krew) i trwa ono do dziś. Jak powinnam się zachować teraz względem plastrów? Odkleić zrobić 7 dni przerwy i rozpocząć nowy cykl trzech plastrów? Czy zostawić tak, jak jest i w sobotę nakleić drugi plaster, a po trzecim zrobić przerwę, tak jak zwykle? I co z ciągłością zabezpieczenia? Dodam, iż mam stwierdzoną niewielką nadżerkę i zastanawiam się, czy to nie ona jest przyczyną krwawienia, a nie plaster? Byłam u lekarza, ale zostałam zlekceważona i wyszłam z jeszcze mniejszą wiedzą, niż weszłam.
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Ciągłość zabezpieczenia jest zachowana mimo plamienia. Ponieważ w krótkim odstępie czasu zastosowała Pani antykoncepcję bez przerwy, taki skutek uboczny jak plamienie niestety może się pojawić. W tej sytuacji można spokojnie dokończyć ten cykl antykoncepcji i dopiero zrobić przerwę.

 221. Dzień dobry
  Jak długo po zakończeniu antybiotyku unidox trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie?

 222. Witam
  W czwartek (30 marca) odkleiłam ostatni 3 plaster Evry. Ponieważ nie zamierzam dalej kontynuować tej metody antykoncepcji postanowiłam nie naklejać w kolejny czwartek (6 marca) plastra z nowego opakowania. Ale…w czwartek i piątek z moim partnerem kochaliśmy się bez zabezpieczenia do końca. Czy jeśli nie zacznę nowego opakowania w czwartek to będzie ryzyko zajścia w ciążę po tych stosunkach w czwartek i piatek? Będę wdzięczna za odp. Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Jeśli nie naklei Pani plastra w czwartek, to ostatnie dwa stosunki uznane są za stosunki BEZ zabezpieczenia, co oznacza, że ryzyko ciąży jest takie samo jak bez zastosowania antykoncepcji.

   • Powiem szczerze jak żyję 40 lat- nie mogę tego zrozumieć 🙂 Jeśli ostatni plaster ma jeszcze dzialanie antykoncepcyjne przez około 7 dni to jak możliwa byłaby ciąża? Plemniki nie są w stanie przeżyć 7 dni. Rozumiem gdyby do stosunku doszło pod koniec 4 tygodnia.

    • Maria Lepucka

     Metoda działa także w tygodniu przerwy pod warunkiem naklejenia na czas pierwszego plastra z kolejnego cyklu. Do stosunku doszło po odklejeniu ostatniego plastra.

 223. Dzień dobry, moje pytanie dotyczy miejsca przyklejenia plastra Evra na podbrzuszu. Ponieważ jest to miejsce dość „miękkie” plaster przy siadaniu i schylaniu się marszczy się wraz ze skórą, w niektórych miejscach zauważyłam malutkie uniesienia plastra, jakby tuneliki, tyle że nie przechodzą przez cały plaster – tylko przez pewne jego części – przy brzegach.
  Czy to w niczym nie przeszkadza?

  • Maria Lepucka

   Jeśli plaster dobrze przylega do skór, jego zmarszczenie nie stanowi problemu. Niewielkie odklejenie brzego czy niewielkie kilkumilimetrowe powierzchnie odklejone też nie powinny wpłynąć na skuteczność.

 224. Witam
  Czy godzina musi być taka sama przy naklejeniu plastra jak przy tabletkach?

 225. Witam, chciałabym się zapytać czy jeśli przykleilam pierwszy plaster w pierwszym dniu miesiączki to może on od razu spowodować ze zamiast 7 dni będę mieć go 4 dni? Martwię się ponieważ powinien skończyć się w piątek a końcowe plamienie mam dzisiaj (wtorek)

 226. Dzień dobry. Stosuję plastry Evra od dwóch lat. W piątek odlepiłam trzeci plaster a w środę jeszcze nie mam krwawienia. Pierwszy raz zdarzyła się taka sytuacja. Czy w razie nie wystąpienia krwawienia w czasie przerwy naklejać pierwszy plaster z nowej serii w piątek? Nadmieniam, że mam 50 lat i czy to może być spowodowane klimakterium?

  • Maria Lepucka

   Proszę nakleic normalnie patrzy plaster z kolejnego opakowania ale umówić także wizytę u lekarza. Brak krwawienia może mieć różne przyczyny, także związane z zaburzeniami hormonalnymi.

 227. Witm, plaster powinna przykleic 6 dni temu, jednak przez święta nie miałam możliwosci zakupu.
  Mogę przykleic teraz, czy czekać na miesiączkę i jakby zacząć od nowa.
  Czy mogę nakleic go teraz i zabezpieczać się inaczej przez 2 tygodnie?

  • Maria Lepucka

   Można rozpocząć nowy cykl teraz ale z dodatkowym zabezpieczeniem przez pierwszy tydzień lub zacząć w pierwszym dniu miesiączki (wtedy skuteczność jest pełna od początku).

 228. Witam, mam pytanie. Miałam przykleic plaster tydzień temu w piatek. Niestety przez święta nie miałam możliwości zapupu plastrów.
  Dziś jest 6 dni spoznienia odkąd miałam przykleic plaster.
  Mogę przykleić go teraz i zabezpieczac się przez 2 tygodnie. Czy poczekać na nowy cykl.

 229. Stosuje plastry evra. Plaster naklejam co wtorek. Trzecia zmiana plastra byla 18.04.2017 i 22.04 odkleił mi się plaster. Nie przyklejałam nowego, bo to był ostatni z trzech. Czy metoda antykoncepcji działała do 24h i czy naklejenie nowego plastra po miesiączce będzie rownież we wtorek? czy dzień tygodnia się zmienia?

  • Maria Lepucka

   Plaster odkleił się 3 dni przed zakończeniem cyklu antykoncepcji, w związku z tym ochrona może być niepełna. Kolejny plaster (pierwszy w nowym cyklu) można nakleić w pierwszy dzień krwawienia lub we wtorek ale w drugim wypadku przez pierwszy tydzień zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

 230. Witam,
  ja tez mam mały kłopocik. Od dwóch miesięcy stosuje plastry EVRA . Podczas stosowania pierwszego opakowania dostałam okres w połowie tygodnia trzeciego. Zgodnie z ulotką przyklejałam plastry.
  Teraz jestem po drugim opakowaniu w „tygodniu bez plastra” . Mija juz 6 dzień a ja nadal bez okresu.
  Czy to normalne. Uprzejmie proszę o odpwowiedz. Dziękuję.

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Odchylenia w regularności krwawień z odstawienia mogą sie zdarzać ale radzę skonsultować się z lekarzem.

 231. Dzień dobry,
  używam plastrów Evra od 8 miesięcy, od pewnego czasu swędzi mnie skóra w miejscu, gdzie plaster jest przyklejony. Dopiero od niedawna to zauważyłam, nie jest to uczucie, które przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu, jednak są dni, kiedy swędzenie nasila się i odczuwam dyskomfort.
  Ponadto kiedy odkleję plaster i jest czerwony ślad, który dość długo się utrzymuje. Czy to normalne? Jak można temu zapobiec?
  Proszę o odpowiedź

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Podrażnienie o swędzenie miejsca naklejenia plastra jest częstą reakcją skóry. Nie da się w żaden sposób zmniejszyć tych objawów, a w okolicy plastra nie należy stosować żadnych kosmetyków.

 232. Witam
  Mam problemy z zapaleniem pęcherza jakich leków mogę używać przy stosowaniu plastrów Evra.

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   W przypadku zapalenia pęcherza moczowego odradzam stosowanie leków na własną rękę i polecam wizytę u lekarza, który ustali odpowiednie leczenie z uwzględnieniem stosowanej metody antykoncepcji.

 233. Dzień dobry,
  ponieważ wakacje już niedługo i planujemy z partnerem wyjazd, chciałam zapytać, gdzie podczas wyjazdu najlepiej umieścić plasterek Evra, żeby był jak najmniej widoczny w bikini, widziałam zdjęcia osób używających tę metodę antykoncepcji i plaster przyklejony był na wewnętrznej części ramienia, od wewnętrznej strony uda, a nawet na wzgórku łonowym, czy antykoncepcja jest zachowania w razie wybrania innego miejsca niż te na ulotce? Które miejsce będzie w tym wypadku najlepsze?
  Proszę o pomoc:)

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Mniej widoczne miejsca do naklejenia plastra to np dolna część brzucha lub górna część pośladka. Oczywiście widoczność zależy od kroju stroju kąpielowego. W bikini ciężko cokolwiek ukryć 😉 Nie zaleca sie stosowania plastra na wewnętrznej części uda lub ramienia.

 234. Witam,
  dzisiaj przypada mój dzień zmiany plastra. Zawsze jest to godzina 22:00. O godzinie 21:00 weszłam pod prysznic, żeby przykleić plaster na umyte ciało, jednak pod prysznicem plaster całkowicie się odkleił, nie dało się przykleić go ponownie. Zatem przykleiłam nowy plaster, tyle, że godzinę wcześniej, w innym miejscu niż ten co się samoistnie odkleił. Czy ochrona jest zachowana, jeśli przykleiłam plaster godzinę wcześniej niż zawsze?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

 235. Witam

  Używam plastrów Evra. Z racji wyjazdu chciała bym przesunąć swój cykl. Obecnie jestem na 2 plastrze z cyklu. Czy po trzecim plastrze opakowania mogę nakleić 4 czyli pierwszy drugiego opakowania, aby przedłużyć wszystko o tydzień bez tygodnia bez plastra. Czy po tym dodatkowym tygodniu mogę zdjąć 4 plaster aby wystąpiło krwawienie. Czy w tym właśnie dodatkowym tygodniu może wystąpić jakieś samoistne krwawienie i czy nadal jestem w pełni chroniona antykoncepcyjnie. Jak powinnam dalej postąpić? Czy po tygodniu bez plastra powrócić standardowo do trzech. Czy w wyniku takich zmian nadal jestem w pełni chroniona i antykoncepcja jest w pełni zachowana.

  Dziękuję

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Po trzecim plastrze można od razu nakleić kolejny plaster bez tygodniowej przerwy. W czasie tego tygodnia może jednak pojawić się niewielkie plamienie. Można zrobić przerwę po 4 plastrze ale nie później niż po 6. W takiej sytuacji zachowana jest pełna ochrona antykoncepcyjna.

 236. Czy mogę przy plastrach Evra stosować tabletki Hydrominum na usunięcie wody z organizmu, bez obawy o zmniejszenie skuteczności antykoncepcji?

 237. Przepraszam, że powtarzam, ale nie uzyskałam odpowiedzi na ważne dla mnie pytanie.
  Podczas kąpieli zauważyłam, że plaster który miałam na sobie odkleił się. Był to akurat mój dzień zmiany plastra, zawsze plaster zmieniam o godzinie 22, ale w tym wypadku jak zobaczyłam, że stary odkleił się przykleiłam już nowy, była to godzina 21, czyli przykleiłam go w dniu zmiany plastra normalnie, tyle, że godzinę wcześniej niż zwykle. Czy ochrona jest zachowana?
  Dziękuję

  • I czy to oznacza, że od tej pory muszę zmieniać go o 21, czy mogę zostać przy starej godzinie – 22?

   • Pytam – ponieważ od tego czasu minęły już 2 tygodnie, w momencie, gdy musiałam odkleić plaster by wystąpiło krwawienie, odkleiłam go o 22, nie o 21. Słyszałam, że godzina nie ma takiego znaczenia przy plastrach, ale wolę się upewnić.

    • Maria Lepucka
     Maria Lepucka

     Godzina nie ma większego znaczenia w przypadku plastrów. Przesunięcie o kilka godzin nie zmniejszy skuteczności metody. Obecnie proszę dalej zmieniać plastry wieczorem, nie ma znaczenia czy będzie to godzina 21,22 czy 23.

 238. Dzień dobry
  Byłam u mojej ginekolog na wizycie,badanie ginekologiczne,usg i wyniki wszystko w jak najlepszym porządku.
  Pani dr.pobrala wymaz do badania cytologicznego,(robie regularnie)po badaniu zaczełam plamic.jaki może być tego powód?Pierwszy raz sie spotkałam z takim przypadkiem.czy to powód do niepokoju?

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Plamienie po cytologii jest normalnym zjawiskiem, proszę się tym nie przejmować. Plamienie powinno być niewielkie i jednorazowe.

 239. Witam,

  chcąc przyspieszyć krwawienie o jeden dzień odkleiłam plaster (czwartek), kiedy standardowo zmieniany był w piątek.. był to trzeci plaster. Czy tym sposobem kolejne opakowanie plastrów, tzn. pierwszy plaster mam przykleić w czwartek (po 7 dniach) czy tak jak zawsze było w piątek?

  Pozdrawiam.

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji metoda nie jest w pełni skuteczna. Nie można odklejać plastra przed czasem. W tej sytuacji nowy plaster powinien być naklejony najpóźniej w czwartek, pamiętając o ryzyku zajścia w ciążę oraz o tym, że przez pierwszy tydzień zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

 240. Dzisiaj pod prysznicem zauważyłam, że mój plaster trzyma się dosłownie na jednej niteczce, z obawy o jego niepełne działanie wymieniłam go na nowy – w innym miejscu, niż ten, który się samoistnie odkleił. Za dwa dni wypada mój dzień zmiany plastra. Mam wtedy normalnie, jak zwykle nakleić nowy? Bo ten, który mam teraz jest jakby kontynuacją odklejonego, tak?
  Czy wszystko działa jak powinno w takiej sytuacji?
  Pozdrowienia

  • Maria Lepucka

   Jeśli plaster został od razu wymieniony, to antykoncepcja jest skuteczna. Plaster należy zmienić w normalnym dniu zmiany plastra. Zgadza się, ten naklejony 2 dni temu to kontynuacja tego, który się odkleił.

 241. Chciałam zapytać Panią, czy przyklejenie plastra o 2 godziny później niż normalnie zmniejsza jego działanie?
  Dodam, że tego samego dnia rano współżyłam z partnerem. Z tego co słyszałam godzina nie gra aż takiej roli, ale wolę się upewnić 🙂
  Pozdrawiam!

 242. Witam, ze względu na odstawanie plastra powyżej 24 h i jego odklejanie się w pierwszym tygodniu cyklu, zgodnie z zaleceniami ulotki, zaczęłam nowy cykl. Z opakowania Evry jakie aktualnie miałam otwarte wzięłam więc 2 plasterek, został w nim jeszcze jeden, natomiast trzeci powinnam już zużyć z nowego opakowania. Niestety przyzwyczajona do tego, że opakowanie mam na jeden cały cykl zapomniałam o kupnie nowego. Dziś, w dniu w którym powinnam przykleić 3 plaster bezmyślnie odkleiłam ten 2 by zobaczyć, że przecież nie mam nowego opakowania, z którego mogłabym wziąć 3 plaster. Jestem więc aktualnie bez plastra. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Jutro oczywiście mogę zaopatrzyć się w nowe opakowanie ale nie wiem jak to ma dalej wyglądać i jestem przerażona 🙁

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Jeśli od momentu zdjęcia plastra 2 nie upłyną 24 godziny do naklejenia plastra 3, to ciągłość antykoncepcji powinna zostać zachowana.

 243. Witam.Czy tabletki Therm Line Fast moga zakłócać działanie plastrów Evra

 244. Chciałam zapytać Panią, czy jeśli nakleiłam plaster w górnej części pośladka, już praktycznie na skraju może zmniejszyc dzialanie plastra? nie powinien być naklejony na środku? Nakleiłam w górnej części aby nie był widoczny pod bikini…

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Plaster można nakleić na górnej zewnętrznej części pośladka. Tak naklejony plaster powinien prawidłowo działać.

 245. Witam
  Używam plastrów Evra od około roku ostatnio przykleilam 3 plaster i po 2 dniach dostałam plemienia nigdy wcześniej tak nie miałam czy to jest normalne proszę o odpowiedź

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Niespodziewane plamienie to dość częsty skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli będzie uciążliwy, proszę zgłosić się do lekarza.

 246. Witam
  Stosuje plastry evra od roku po naklejeniu 3 plastra zaczęłam plamic po zdjęciu zaczęłam obficie krwawic razem ze skrzepami czy coś jest nie tak proszę o odpowiedź

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Tala sytuacja może się zdarzyć. W czasie stosowania ostatniego plastra pojawiło się nieplanowane plamienie, co jest dość częstym zjawiskiem. Po odstawieniu plastra pojawiło się krwawienie. Proszę powiedzieć o tym ginekologowi w czasie wizyty kontrolnej lub zapisać się na wizytę jeśli sytuacja się powtórzy.

 247. Dzień dobry,

  bardzo proszę o odpowiedzi na następujące pytania: czy jeżeli przykładowo dzień naklejenia pierwszego plastra (po krwawieniu z ostawienia) przypada na piątek w godzinach późnych wieczornych (około 23), to przyklejenie plastra następnego dnia rano, (po niecałych 8 godzinach opóźnienia) ma wpływ na skuteczność plastrów Evra? Czy będąc w podróży w takim wypadku lepiej przykleić plaster dzień wcześniej niż 8 godzin później?

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji proponuję zmieniać plaster w piątek ale o wcześniejszej godzinie np o 20.00. Jeśli woli Pani robić to w sobotę rano, to też nie wpłynie to na skuteczność antykoncepcji. Proszę jednak wybrać stałą porę i dzień.

 248. Witam, stosuje plastry Evra w czwartym tygodniu kiedy mam dostać okres planuję wyjazd na wakacje. Czy mogę zatem zrobić przerwę po 2 plastrach?

  • Maria Lepucka

   W takiej sytuacji proponuje nie robić przerwy w czwartym tygodniu, tylko po zdjęciu trzeciego plastra od razu nakleić pierwszy z nowego cyklu. Tak kontynuować kolejne 3 plastry z nowego cyklu i dopiero zrobić przerwę.

 249. Dzień dobry, tydzień temu wróciłam z wakacji zagranicznych, jestem w trakcie 3 plastra, wczoraj zmieniłam na nowy. Dzisiaj rano dostałam brązowego plamienia, czym może być to spowodowane? Zmianą klimatu? Zbyt dużo kąpałam się w basenie i to wpłynęło na skuteczność plastra? Przecież można opalać się i kąpać z plastrem… Stosuje je już prawie rok i nigdy nie miałam takiej sytuacji… A nie zapomniałam o żadnym i zawsze przyklejam zgodnie z zaleceniami. Proszę o pomoc…

 250. Pisałam przed chwilą do Pani odnośnie plamienia w w pierwszy dzień po naklejeniu 3. plastra Evra. Tylko, że teraz dostałam miesiączkę. I już nie ma plamienia tylko krwawienie miesiączkowe. Jestem przerażona, czy takie rzeczy się zdarzają? I co mam robić? Mam zdjać w przyszłą niedzielę plaster i dopiero zacząć krwawić… A krawienie jest już teraz podczas działania 3 plastra.
  Proszę o pomoc

  • Maria Lepucka

   A dlaczego zmieniła Pani ten plaster na nowy? Odkleił się albo źle przylegał? Czy jest Pani pewna, że plaster przez ostatnie dni przylegał prawidłowo do skóry?

   • Zmieniłam plaster w Dzień Zmiany, u mnie to niedziela, chodziło mi, że jest poniedziałek, a wczoraj zmieniłam 2 plaster na 3. W dzień zmiany.
    Dużo kąpałam się w basenie, opalałam, było bardzo gorąco, widziałam po kleju, że plaster przesunął się, ale to się już zdarzało, bardzo ciężko się odklejał więc jestem pewna, że przylegał prawidłowo. O ciążę się nie obawiam, bo stosujemy jeszcze prezerwatywy dodatkowo…
    Tylko w takiej sytuacji znajduję się po raz pierwszy. Nie wiem czy iść do ginekologa, czy mam ten plaster zupełnie zdjąć, czy mam zostawić i w kolejną niedzielę odkleić 3. i rozpocząć tydzień bez plastra…

   • zmienilam plaster ponieważ zrobił sie na srodku tunel i zmarszczyl.staram sie pilnowac by zawsze byl gladki i pilnuje tego czy dobrze sie trzyma.zle postapiłam zmieniajac?
    moze nie byc zachowana antykoncepcja?To byl 3 plaster

 251. Dzień dobry
  Pierwszy raz mialam problem z plastrem,marszczył mi sie zaraz po naklejeniu(piątek),akurat wypadal dzień zmiany plastra.
  Kiedy tylko zauważyłam wymieniłam na nowy tego samego dnia,w niedziele sytuacja sie powtórzyła
  Jesli zostały plastry wymienione z obawy,ze moga dobrze nie przylegac do skóry to antykoncepcja jest nadal zachowana i skuteczna?

 252. Może napiszę jeszcze raz – Po zagranicznych wakacjach dostałam miesiączkę, po powrocie do Polski, dzień po zmianie plastra na 3. Żaden z dotychczasowych plastrów się nie odkleił. Wręcz przeciwnie – ciężko było mi je odkleić. Ale zauważyłam, że sam plaster pod wpływem może ciepła, może wody, może ruchu – przesunął się trochę, zostawiając klej, miałam już taką sytuację, teraz może trochę bardziej się przesunął.
  Załóżmy, że plaster jakimś cudem nie działał (chociaż skoro przylegał to jest to podobno niemożliwe), to co mam teraz zrobić?
  Dzwoniłam do mojego ginekologa, mam normalnie kontynuować cykl, odkleić za tydzień, poczekać aż krawienie pojawi się w tygodniu bez plastra itd. Ale zastanawia mnie, czy jeśli plaster nie działał to to, że będę kontynuowała cykl noszenia plastrów unormuje to wszystko? Nie wiem, co robić, nie wiem czy jestem zabezpieczona.

  • Mogę wysłać Pani na maila zdjęcie odklejonego plastra nr 2, żeby zobaczyła Pani stopień jego przesunięcia, bo bardzo wyraźnie widać to po kleju.

  • Maria Lepucka

   Jeśli plaster przylegał do skóry, to pomimo przesunięcia powinien działać. Zatem ochrona antykoncepcyjna jest zachowana. Takie krwawienie jest dość częstym skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej i nie musi mieć dodatkowej przyczyny. Oczywiście proszę kontynuować normalnie cykl.

 253. Dzień dobry! Mam przyklejony plaster na podbrzuszu, jednak wyjeżdzam jutro na wakacje i plaster widać spod stroju kąpielowego. Czy mogę przykleić nowy plaster na pośladku, aby nie był widoczny i niejako „zmarnować” jeden, a w mój dzień zmiany plastra, tak jak zwykle przykleić kolejny?

  • Maria Lepucka

   Dokładnie tak. Można nakleić nowy plaster na inny fragment skóry, traktując go jako kontynuacje zdjętego. dzień zmiany plastra pozostaje bez zmian.

 254. Witam. Podczas wakacji plaster odkleil sie dwa razy. Po przytwierdzeniu sie trzymal. Pozniej przy zmianie ciezko go bylo odkleic, czyli teoretycznie sie trzymal. Jest ryzyko ciazy?

  • Maria Lepucka

   Ryzyko ciąży zawsze jest, nawet w czasie stosowania antykoncepcji 😉 Natomiast w tym przypadku nie jest ono większe niż ogólnie w przypadku tego rodzaju antykoncepcji, skuteczność nie zmniejsza się.

 255. Dzień dobry!
  Od jakiegoś czasu ok 10 dni przd krwawieniem z odstawienia dokuczają mi bóle sutków(są bardzo wrażliwe na dotyk),piersi jakby troszke wiekszei wydaje mi sie,ze zatrzymuje mi sie woda i jestem jakas rozdrazniona. Jaka może byc tego przyczyna? W maju byłam u ginekologa i wszystko bylo ok,wyniki tez. Gdzie szukac przyczyny?Stosuje plastry evra.
  Pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Antykoncepcja hormonalna nie jest polecana kobietom ze skłonnością do bólu piersi czy torbieli. W takich sytuacjach objawy mogą się nasilić. Zdarza się też, że pojawiają się jako skutek uboczny antykoncepcji u kobiet, które wcześniej nie miały takich problemów.

 256. Witam.

  Kończę właśnie pierwsze opakowanie plastrów Evra ( jutro odklejam plaster ), jednak nie chce kontynuować tej metody antykoncepcji, nie czuję się po niej najlepiej ( wahania nastroju, duszności, zmęczenie ). Wcześniej przez kilka lat stosowałam tabletki Novynette.
  Czy mogę znów do nich wrócić ? Znalazłam informację, że skład plastrów różni się od składu tabletek. Powinnam odczekać, czy wziąć tabletkę w dniu, w którym miałabym nakleić pierwszy plaster z drugiego opakowania ?

  • Maria Lepucka

   W takim przypadku najlepiej zastosować pierwszą tabletkę w dniu, w którym powinien być naklejony pierwszy plaster po 7 dniowej przerwie i w ten sposób zmienić metodę antykoncepcji.

 257. Dzień dobry
  Mam pytanie odnosnie diety detox.
  Czy ma ona wpływ na działanie antykoncepcji(plastrów evra)?
  Pozdrawiam

 258. A moze by faceci zaczeli myslec o wazektomii? Mysle ze to powiinna byc tez opcja, wazne by rozmawiac a jak sie nie planuje woecej dzieci to jest to mega fajny pomysl. Ja jestem dumny z tego kroku

  • Maria Lepucka

   Większość polskich mężczyzn nie dojrzało jeszcze do tego, aby kontrolować swoją płodność i wziąć za to odpowiedzialność. Zdecydowana większość wybiera egoistyczne i wygodnickie podejście, wedle którego to kobieta powinna zabezpieczać sie przed niechcianą ciążą, bo przecież to ona ewentualnie w ciążę zajdzie.

 259. Dzień dobry,
  mam pytanie – czy podczas stosowania plastrów Evra mogę stosować Skrzypovitę?
  Po wakacyjnych wyjazdach strasznie zaczęły wypadać mi włosy i muszę coś z tym zrobić, a te kapsułki zawsze mi pomagały.

 260. Witam normalnie zaczynam naklejac plastry evra we wtorek po 3 tygodniach powinnam zrobić przerwę tygodniowa nie wiem jakim cudem pomyliłam się i naklejka w 4 wtorek kolejny 4 plaster dostalam plamienia przed miesiaczkowe w sobotę i się zorientowałam że naklejka za dużo plastrów więc odkleilam ten 4 plaster w sobotę co teraz powinnam zrobić?

  • Maria Lepucka

   Nie powinna Pani odklejać tego plastra w sobotę. Skoro zaczęła Pani nowy cykl bez tygodniowej przerwy (można tak czasem zrobić), trzeba było go dokończyć. W tej sytuacji proszę zastosować dodatkowe zabezpieczenie i rozpocząć nowy cykl 3 tygodniowy przy jednoczesnym stosowaniu dodatkowego zabezpieczenia także w 1 tygodniu nowego cyklu.

 261. Witam
  Zapomniałam przykleić nowy, pierwszy plaster w niedzielę 17 września, przykleiłam w poniedziałek wieczór. W Piątek 22 września współżyłam. Dzisiaj tj 02 października robiłam test z krwi beta HCG. Wynik to 1,2 Nie jestem w ciąży czy to za wcześnie aby stwierdzić..?
  Strasznie sie denerwuję.
  pozdrawiam

  • Maria Lepucka

   Wynik poniżej 5ml/Uml oznacza albo brak ciąży albo, że na badanie jest za wcześnie. Proszę powtórzyć test po odklejeniu ostatniego plastra z tego cyklu, czyli 9.10.

 262. Witam.
  Proszę o pomoc. Używam plastrów Evra, przesuwałam okres z powodu wakacji, przykleiłam pierwszy plaster nowego cyklu w „mój dzień”, tj. sobotę wtedy kiedy powinnam ściągnąć plaster i czekać na miesiączkę. Po nim normalnie nakleiłam drugi i coś mi się pomyliło i nie nakleiłam trzeciego. Już wtorek, minęło 48h. Co teraz mam zrobić? Podobno nie można nakleić więcej niż 6 pod rząd a jeśli zaczęłabym teraz nowy cykl to wyszłoby mi 8 ciągiem.

 263. Dzień dobry
  Chciałam przesunąć okres,jak mam to zrobić przy zastosowania Evry?
  Wiem,ze powinnam nakleić pierwszy plaster z nowego opakowania.Tylko zastanawiam sie czy powinnam pociągnąć nowe opakowanie do końcaCzyli 3 plastry czy mogę zużyć 1 lub 2 plastry i zrobić 7 dniowa przerwe???
  Proszę o pomoc

 264. Witam!
  Zrezygnowałam ze stosowania antykoncepcji. Przyjmowałam tabletki, a przez ostatni rok plastry Evra.. po odstawieniu skutki uboczne są opłakane. strasznie zepsuła mi się cera, a włosy wypadają na potęgę. Czy można jakoś ustabilizować organizm, zmniejszyć te skutki uboczne? Ile czasu zajmie mi powrót do normy?
  Proszę o pomoc i radę, gdyż żadne wcierki, suplementy nie przynoszą efektów, nawet zalecone przez trychologa zabiegi dają marny efekt.

 265. Witam 🙂
  Dziewczyna nakleiła pierwszy plaster w niedzielę 5.11.17. Drugi plaster w kolejną niedzielę, 12.11.07 – zgodnie z planem. Dzisiaj plaster się jej odkleił (16.11.17) i natychmiast po tym przykleiła nowy. Wobec tego kiedy powinna odkleić ten drugi plaster i założyć trzeci? W niedzielę 19.11.17 i dalej kontynuować cykl według planu? Czy dzień się przesunął i teraz trzeba będzie założyć trzeci plaster we czwartek, 23.11.17, a zdjąć 30.11.17?

  Informacje w internecie są sprzeczne, wolę podpytać. Pozdrwiam! 🙂

 266. Dzień dobry.
  Mam 36 lat.Stosuje od lat Evrę.Zauważyłam plamienie miedzy miesiaczkowe minimalne,szczególnie po stosunku,pojawila sie tez suchość pochwy zaraz po krwawieniu z odstawienia.Jak moge zaradzic suchości,jest to uciązliwe.Jaka moze byc tego przyczyna plamienia?Badanie ginekologiczne i cytologia wykonana we wrześniu bez zarzutów.

 267. Witam, od ponad roku stosuje plastry Evra. Wszystko jest w porządku, na początku odczuwałam lekkie skutki uboczne, ale potem sytuacja się unormowała. Teraz znowu zaczynam czuć ból piersi. Nie jest jakiś mocny, ale czuję, że są nabrzmiałe. Ponad miesiąc temu je badalam -wszystko jest dobrze. Czy po tak długim stosowaniu, mogą się pojawiać jakieś skutki uboczne?

  • Maria Lepucka

   W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą występować skutki uboczne, podobne do objawów drugiej fazy cyklu. Jest to związane z hormonami. Polecam samobadanie piersi raz w miesiącu oraz USG i badanie u położnej lub lekarza 1-2 razy w roku.

 268. Witam
  Czy przy stosowaniu plastrów evra można używać depilacji laserowej?

 269. Dzień dobry.Stosuje antykoncepcje evra(5lat).Na poczatku stosowania były małe skutki uboczne,potem to się unormowało na długo.Teraz pojawiło sie plamienie przy stosowaniu trzeciego plastra,Cytologia i badanie oraz wykiki są ok.jakie mogą być przyczyny plamienia?

 270. Czy może zdarzyć się tak,ze przy stosowaniu plastrów moze pojawić sie krwawienie 10 dni przed odklejeniem 3 plastra? Czy to jest skutek uboczny przy dłuższym stosowaniu plastrów?

 271. Czy mogę stosować Ashwagandhę przy stosowaniu Evry?

 272. Dzien dobry
  Podjęlam decyzję o zmianie antykoncepcji z plastrów na tabl Milvane
  Kiedy mam przyjąc pierwszą tabl abym była zabezpieczona?
  Czy to mam byc pierwszy dzien zmiany plastra czy w pierwszy dzień krwawienia z odstawienia(tu moze byc problem ze wzgledu na plamienia acykliczne-powód zmiany antykoncepcji)
  proszę o pomoc

 273. Dzień dobry
  Zaczęłam stosować tabl antykoncepcyjne(zmiana antykoncepcji z plastrów).
  Pierwsza tabl przyjęłam w sobote w pierws u dzień krwawienia,ostatnia wypadnie w piątek. I tu moje pytanie. Czy moja pierwsza tabl z nowego opakowanie zawsze ma wypadac w sobotę?? Czy jest możliwość przesuniecia dnia z soboty na piątek?

 274. Czy antybiotyk Macromax obniż skutecznosc antykoncepcji Milvane?
  Jeśli tak to jak dlugo trzeba stosowac dodatkowe zabezpieczenie?

 275. Dzień dobry
  Czy stosowanie suplementu Gigamax GEE i Magnezu ma wpływ na skuteczność Tabl antykoncepcyjnych?

 276. Dzien dobry
  Mam wykonac scyntografie tarczycy.Czy takie badanie nie obniża skutecznosci antykoncepcji Milvane???

 277. Dzień dobry,
  po ok. 18h zdjęłam 1-szy plaster evry (z uwagi na bardzo złe samopoczucie). Czy wie Pani może, czy założenie go na te 18h spowoduje przesunięcie miesiączki? Jak rozumiem zdjęcie plastra powoduje krwotok odstawienny, którego przypuszczam nie zauważę, ponieważ jestem w trakcie miesiączki. Czy kolejny cykl powinnam zacząć liczyć od pojawienia się miesiączki, czyli od wczoraj, czy od krwotoku odstawiennego, czyli za jakieś 3-4 dni? Szczerze żałuję, że zdecydowałam się na założenie tych plastrów 🙁 bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

  • Maria Lepucka

   Antykoncepcja hormonalna ma niestety dość dużo skutków ubocznych. Złe samopoczucie występuje zwykle na początku stosowania, potem mija. Rozumiem, że zrezygnowała Pani z plastrów kolejny cykl będzie już z inna metodą antykoncepcji? To będą tabletki tym razem?

 278. Witam.Stosuję tabl antykoncepcyjne milvane. Biore je o 6.40,poł godz pózniej wystapiła ostra biegunka,po 40 min sytuacja sie powtórzyła i potem jeszcze raz.Co mam zrobic w tej sytuacji by zachować antykoncepcje?Czy mam wziąć tabl z nowego blistra po ustapieniu objawów?

 279. Witam stosuje plastry evra od 2 lat ostatnio pojawiły mi się brązowe plamy na twarzy wokół ust czy to normalne jak się tego pozbyć?

  • Maria Lepucka

   Przebarwienia skórne mogą byc skutkiem ekspozycji na promienie słoneczne w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niestety takie zmiany są niekiedy bardzo trudne do usunięcia, dlatego opalanie jest całkowicie przeciwwskazane. Proszę skonsultować sie z dermatologiem.

 280. Dzień dobry, w tym miesiącu rozpoczęłam stosowanie plastrów Evra, wcześniej stosowałam tabletki Vibin. Lekarz zalecił zmianę z powodu lekkiego podwyższenia wyniku ALAT. Dniem zmiany plastra był piątek (godziny wieczorne). W przedostatnim dniu stosowania trzeciego plastra, zauważyłam, że po kąpieli zrobił się luźny, to było późne popołudnie. Przykleiłam go ponownie, ale mam wątpliwości czy odpowiednio przylegał. Sytuacja powtórzyła się następnego ranka przy prysznicu. Dzisiaj wieczorem powinnam odkleić ostatni plaster. Czy dla pewności mogę skrócić przerwę i kolejny przykleić w czwartek a nie w piątek? Przerwa byłaby 6-dniowa.

 281. Witam 🙂
  po około 3 latach postanowiłam przerwać antykoncepcje (evra) ponieważ puchnę i średnio się czuję, ciągłe zmęczenie i te obrzęki, ważę około 60 kg więc nie dużo.
  Dziś mam ostatni dzień plastra (3 tydzień) i na moją logikę wynika, że jeśli chce je przestać brać to właśnie dziś jest mój ostatni plaster?
  Zatem pytanie jest takie: czy 3 tydzień to właśnie ten moment aby przestać brać hormony? I za tydzień po prostu już żadnego nie naklejam? Mogę spodziewać się dłuższego krwawienia?
  I jeszcze jedno pytanie : jeśli tydzień temu współżyłam bez zabezpieczenia, to jeśli teraz odkleje, mogę spodziewać się zapłodnienia? Czy nie ma takiej możliwości i mogę bezpiecznie odkleić plaster? Dziękuje bardzo za odpowiedź

  • Maria Lepucka

   Tak, najlepiej dokończyć cykl, zdjąć planowo trzeci plaster i po tygodniowej przerwie nie naklejać nowego. Jeśli stosunek miał miejsce jeszcze w czasie stosowania plastrów, nie powinno dojść do zapłodnienia.

 282. Witam, stosuje Evre już 2,5 roku. Musiałam popełnić błąd ponieważ nie zwróciłam uwagi, że nie zmieniłam plastra z pierwszego na drugi (pierwszy został naklejony 4 lipca i zamiast zdjąć i przykleić nowy 11 lipca przez bite 2 tygodnie prawdopodobnie nosiłam ten sam czyli do środy 18 lipca). A w środę 18 przykleiłam kolejny plaster. Wcześniej nie zauważyłam pomyłki a przyszło mi to do głowy dopiero gdy 18 lipca wystąpiło u mnie krwawienie. I nie wiem czy zdjąć plaster i przykleić nowy w kolejnym cyklu czyli 1 sierpnia w środę, czy kontynuować stosowanie i uznać 18 lipca za pierwszy dzień cyklu, bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  • Maria Lepucka

   W tej sytuacji można kontynuować stosowanie plastrów ale nie robiąc już tygodniowej przerwy od 25.07, tylko od razu rozpocząć nowy cykl 3 plastrów i dopiero po nich zrobić przerwę.
   Proszę też pamiętać, że tydzień w którym nie zmieniono plastra, antykoncepcja nie była pełna.

 283. Witam czy przy stosowaniu plastrów Evra można zażywać ten preparat Formuła Włosy, Skóra, Paznokcie, Solgar, 60 tabletek

 284. Witam,

  plastry stosuję od kilku miesięcy. Do tej pory dniem zmiany był piątek. W ostatni piątek zapomniałam o tym i wyjechałam z domu na weekend, kiedy wróciłam w niedzielę upłynęło ponad 48 h od planowej zmiany, więc zamiast 3. z kolei plastra nakleiłam 1. plaster z kolejnego opakowania. Czy dobrze rozumiem, że teraz moim dniem zmiany będzie niedziela? Czy teraz mam nakleić kolejne 2 plastry w kolejne niedziele i krwawienie z odstawienia się przesunie? Rozumiem, że w tym tygodniu musimy stosować dodatkową formę zabezpieczenia?

 285. Dzień dobry
  Ostatnio byłam u neurologa i przepisał mi lek Lavistina. Czy ma on wpływ na tabl.anty Milvane?

 286. Dzień dobry,
  po tygodniowej przerwie nakleiłam pierwszy plaster z 3-godzinnym opóźnieniem. Czy wpłynie to na skuteczność antykoncepcji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.