Spirala antykoncepcyjna – działanie

Spirala antykoncepcyjna - działanie
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:T%C3%AAte_de_st%C3%A9rilet.jpg

Spirala antykoncepcyjna, czyli wkładka domaciczna (wkładka wewnątrzmaciczna) to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Obecnie najczęściej stosuje się spirale antykoncepcyjne, które stopniowo uwalniają jony miedzi. Kształtki mogą mieć działanie zarówno mechaniczne, chemiczne jak i hormonalne w zależności od ich rodzaju. Spirala antykoncepcyjna jest też przedmiotem sporów natury etycznej i wielu kontrowersji w związku z zarzutami o działanie wczesnoporonne.

JAK WYGLĄDA SPIRALA ANTYKONCEPCYJNA?

Spirala antykoncepcyjna jest obecnie już określeniem potocznym, odnoszącym się do pierwszych wkładek, które miały kształt spiralny. Obecnie wkładki wewnątrzmaciczne mają zwykle kształt litery T, dzięki czemu najlepiej dopasowują się do jamy macicy. Są wykonane z różnych materiałów, zależnie od typu (wkładki obojętne, miedziane, hormonalne, czyli tzw. system).

Wkładka obojętna jest wykonana z elastycznego i dobrze tolerowanego przez pacjentki tworzywa sztucznego. Wkładki miedziane są pokryte miedzią, uwalniającą odpowiednią ilość jej jonów każdego dnia. Wkładki miedziane mogą mieć rdzeń, wykonany ze srebra, który jest owinięty miedzianym drucikiem, uwalniającym stopniowo jony miedzi. Takie kształtki można stosować dłużej i są lepiej tolerowane. Wkładki miedziane są obecnie najbardziej popularne. Dostępne są także łańcuszki miedziane GyneFix, których wprowadzenie do jamy macicy jest mniej bolesne niż w przypadku tradycyjnej wkładki, ponieważ rurka, wprowadzająca jest znacznie cieńsza. Po wprowadzeniu do macicy łańcuszek jest mocowany igłą w jej sklepieniu, co jest bezbolesne dla pacjentki.

JAK DZIAŁA SPIRALA ANTYKONCEPCYJNA?

Wkładkę wprowadza się do macicy przez kanał szyjki macicy. Czasem z kanału wystaje nitka. Działanie wkładki wewnątrzmacicznej może być różne, w zależności od jej rodzaju. W każdym przypadku jednak ciało obce w macicy wywołuje miejscowy, niebakteryjny stan zapalny błony śluzowej. Wokół wkładki, jako ciała obcego gromadzą się leukocyty (białe krwinki). Komórki zapalne zaburzają zarówno transport plemników jak i zapłodnienie. Tak więc działanie spirali antykoncepcyjnej polega na zapobieganiu zapłodnieniu i owulacji. Ponadto spirala antykoncepcyjna wywołuje zwiększone wydzielanie prostaglandyn, które powodują skurcze macicy. Wkładki z miedzią uwalniają niewielkie ilości miedzi w równych odstępach czasu. Powoduje to zwiększenie stanu zapalnego i dodatkowo osłabia działanie plemników (ich ruchliwość i czas przeżycia w drogach rodnych kobiety). Jony miedzi zmieniają także właściwości śluzu szyjkowego kobiety, zmieniając jego środowisko na nieprzyjazne dla plemników i niesprzyjające ich poruszaniu się jak i przeżyciu.

Na rynku dostępne są także kształtki, uwalniające niewielkie ilości progestagenów.

DZIAŁANIE WCZESNOPORONNE WKŁADKI WEWNĄTRZMACICZNEJ

Mechanizm działania wkładki wewnątrzmacicznej zakłada przede wszystkim zapobieganie zapłodnieniu. Powoduje jednak także zmiany w endometrium, które utrudniają lub uniemożliwiają zapłodnienie oraz może wywoływać skurcze macicy. Jest to przedmiotem sporów natury etycznej, dotyczących wczesnoporonnego działania wkładki wewnątrzmacicznej. Takie działanie jest mało prawdopodobne, ale nie można zagwarantować, że działanie po zapłodnieniu nie istnieje. Teoretycznie  jest to prawdopodobne. Nie potwierdziły tego jednak żadne badania.

Sporny jest również temat postępowania w przypadku ciąży u pacjentki z wkładką. Z jednej strony obecność ciała obcego w macicy zwiększa ryzyko poronienia, a z drugiej usunięcie go w czasie ciąży również niesie ze sobą spore ryzyko.

ZAŁOŻENIE I USUNIĘCIE WKŁADKI WEWNĄTRZMACICZNEJ

Wkładki tradycyjne jak i łańcuszek GyneFix wymienia się co 3-5 lat. Zwykle stosowane są u kobiet, które już przynajmniej raz rodziły, ponieważ wtedy kanał szyjki macicy jest poszerzony i założenie wkładki jest łatwiejsze. U kobiet, które jeszcze nie rodziły zakładanie wkładki może być bardzo bolesne.

Spirala antykoncepcyjna jest zakładana zwykle w trakcie miesiączki lub bezpośrednio po niej z kilku względów. Po pierwsze można wtedy wykluczyć ciążę, po drugie kanał szyjki macicy jest wtedy poszerzony i zabieg jest mniej bolesny, po trzecie po założeniu wkładki czasem występuje krwawienie, więc w tym przypadku jest maskowane przez miesiączkę.

Lekarz po dokładnym badaniu dobiera odpowiednią wkładkę, a następnie wprowadza ja za pomocą specjalnej rurki przez szyjkę macicy do jamy macicy. Czasem konieczne jest poszerzenie kanału szyjki macicy.

Po założeniu wkładki mogą wystąpić zawroty głowy, ból, omdlenia. Objawy te są spowodowane skurczami macicy, która chce pozbyć się ciała obcego, jakim jest spirala antykoncepcyjna.

SKUTECZNOŚĆ WKŁADKI WEWNĄTRZMACICZNEJ

Spirala antykoncepcyjna jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami i przez okres nie dłuższy niż wskazany przez producenta dorównuje niemalże skutecznością tabletkom antykoncepcyjnym. Jednakże czasem zdarza się, ze dochodzi do samoistnego wydalenia wkładki pod wpływem skurczów macicy, zwłaszcza w czasie miesiączki. Czasem jest to niezauważalne dla kobiety. W pewnym stopniu zależy to też od doświadczenia lekarza, wykonującego zabieg. Wskaźnik Pearla dla wkładek antykoncepcyjnych wynosi 1-3.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Niewiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zdaje sobie sprawę, że może się ona przyczyniać do rozwoju …

11 komentarzy

 1. Mam juz tydzien spiralke i teraz zaczelam miec zawroty w glowie i troche pobolewa glowa, czy to normlane?

 2. Od prawie dwóch miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczką spirali hormonalnej. Dlaczego szczęśliwą? Bo nie musze pamietac codziennie o tabletce, bo nie musimy się męczyć z gumkami, bo jej nie czuje, nikt nie wie że ja mam co często widac w przypadku plastrów, nie boje sie ze się odklei, przesunie itd itp. Jedynym mankamentem sa plemienia, ale lekarz ginekolog powiedzial ze mogą występować nawet do 3-miessiecy i nie jest to powodem do stresu:) osobiście z czystym sumieniem polecam 🙂

 3. 8 lutego miałam załozona wkładkę Cu Ag. Nie była zakładana podczas okresu. Kilka dni po założeniu plamiłam, ale nie było to zbyt usiązliwe, natomaist po ok. tygodniu od założenia dostałam dosyc intemnsywnego krwawienia które trwa juz kilka dni i wygląda jak okre, chociaz na to troche za wczesnie. Lekarz sprawdzil umiejscowienie wkładki i stwierdzil ze jest ok, przepisał mi 2×1 exacil i odesłał do domu. Dziś mija 4 dzien tego niby okresu a krwawienie nie zmniejsza się. Dodam ze miesiac wczesniej brałam escapelle po której po ok. tygodniu wystapilo krwaweinie które tez trwało 2 tygodnie, czy obecne krwawienie wczesniejsze niz przypadajace na wlasciwy okres moze byc spowodowane zaburzona gospodarka hormonalna czy tez wkładke należy usunac?

  • Maria Lepucka

   Z całą pewnością nie jest to skutek zażycia tabletki po stosunku w zeszłym miesiącu, a działania założonej niedawno wkładki. Jeśli krwawienie będzie się utrzymywało, konieczna będzie konsultacja ginekologiczna, określenie przyczyny krwawienia po założeniu wkładki oraz określenie dalszego postępowania.

 4. Założyłam spiralę z hormomem i mam ja już 4 dni.. zrobiłam w przedostatni dzień miesiączki, poczekam jeszcze 7 dni zanim zacznie dzialac. Ale się obawiam że nie jest skure zna jak tabletki i że znajdę w ciążę a jeszcze nie byłam w ciazy. Psychicznie źle się czuje że mam to w środku.. I boję się ćwiczyć zwłaszcza ćwiczenia gdzie są bardzo wysiłkowe.. że ta spirala.soe przesunie i nie będzie dzialac. Myślę wziąć jeszcze tabletki jako dodatkowe zabezpieczenie.

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Wkładka wewnątrzmaciczna nie powinna wypaść ani przesuwać się w czasie aktywności fizycznej. Nie ma też potrzeby stosowania dodatkowej antykoncepcji, jeśli jednak to da Pani komfort psychiczny, polecam prezerwatywę. Nie należy stosować tabletek antykoncepcyjnych wraz z hormonalną wkładką.

 5. Od kiedy wkładka miedziana zaczyna działać? Ile dni po założeniu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.