Test ciążowy

Test ciążowy
Fot. Bobjgalindo

Test ciążowy to najłatwiejsza metoda, by samodzielnie potwierdzić lub  wykluczyć ciążę. Można go kupić za niewielka sumę w każdej aptece i wykonać w ciągu kilku minut. Jego wiarygodność jest bardzo duża, oczywiście pod warunkiem, że zostanie prawidłowo użyty. W jaki sposób  należy wykonać test ciążowy i kiedy można to zrobić? Na jakiej zasadzie działa skąd się biorą  błędne wyniki?

JAK DZIAŁA TEST CIĄŻOWY?

Test ciążowy wykrywa obecność w moczu hormonu hCG czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest ona wytwarzana przez komórki trofoblastu, z którego potem powstaje łożysko. Test wykrywa jedynie obecność tego hormonu w moczu, oznaczenie ilościowe jest niemożliwe.

KIEDY ZROBIĆ TEST CIĄŻOWY?

Test ciążowy zazwyczaj można wykonać ok. 14 dni od stosunku, a więc potencjalnego zapłodnienia.  Najlepiej w pierwszym dniu planowanej miesiączki. Niektórzy producenci deklarują, że test może wykryć ciążę już 7 dni po zapłodnieniu. Jednak test wykonany zbyt wcześnie może dać wynik fałszywie ujemny. Test ciążowy najlepiej zrobić rano. Nie jest to konieczne, ale zwiększa szansę wykrycia hCG nawet przy niskim jego poziomie, ponieważ poranny mocz jest bardziej skoncentrowany i zawiera większe ilości hormonu.

WIARYGODNOŚĆ TESTU CIĄŻOWEGO

Wiarygodność testu ciążowego określa się na 99% pod warunkiem właściwego jego wykonania. Wynik fałszywie ujemny jest zwykle spowodowany zbyt wczesnym wykonaniem testu, a wynik fałszywie pozytywny zdarza się bardzo rzadko i może być związany ze stosowaniem leków, zawierających hCG, ciążą pozamaciczną, a także niektórymi nowotworami.

Zarówno wynik pozytywny jak i negatywny warto potwierdzić u specjalisty.

JAK WYKONAĆ TEST CIĄŻOWY?

Samodzielne wykonanie testu ciążowego w domu jest bardzo proste. Wystarczy pobrać próbkę moczu do pojemniczka (czasem jest załączony do opakowania, jeśli nie, może to być pojemnik na mocz lub jakikolwiek inny, czysty pojemniczek). Następnie niewielką ilość moczu pobiera się niewielka pipetą, załączoną do opakowania i wyciska kilka kropli moczu  w odpowiednie okienko na teście ciążowym (powinien on być ułożony poziomo na równej powierzchni). Po 5 minutach można odczytać wynik testu.

Jeśli w okienku testowym pojawi się jedna kreska, oznaczona literą „C” oznacza to, że wynik testu jest ujemny, więc nie wykryto ciąży. Jeśli pojawią się dwie kreski, wynik testu uznaje się za pozytywny (ciąża). W sytuacji, gdy pojawi się jedna kreska w okienku, oznaczonym literą „T”, test należy uznać za uszkodzony.

Każdy test nadaje się tylko do pojedynczego użytku. Wyniku nie należy odczytywać później niż po 30 minutach.

Jeszcze jedna uwaga: czasem pod wpływem emocji odczytujecie błędnie wynik testu. W przypadku wykrycia ciąży ZAWSZE pojawiają się dwie kreski! Skąd wynika błąd? Testy są zwykle oznaczone angielskimi skrótami, „c” oznacza „control” czyli pasek kontrolny, a nie ciążę „t” oznacza „test” czyli faktyczny test ciążowy.

CZY WARTO?

Z  pewnością warto wykonać test ciążowy zarówno wtedy, gdy z niecierpliwością wyczekujesz ciąży jak i wtedy, gdy obawiasz się, że zaszłaś w niechciana ciążę. Testy ciążowe są dostępne w każdej aptece, a nawet w wielu drogeriach. Kosztują 15-30zł.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

7 komentarzy

  1. Co oznacza jednak kreska na teście ciążowym chodzi o tą drugą po stronie, „t” bo na moim nie było literek

    • Jeśli na teście ciążowy pojawia się kreska przy literce „T”, ale nie ma kreski przy „C”, oznacza to wadliwy test. Kreska w okienku przy „C” powinna się pojawić zawsze niezależnie od tego czy test jest pozytywny czy negatywny.

  2. Czyli jest możliwość że mimo że na tescie był tylko pasek przy C to jest duże prawdopodobieństwo że jestem w ciąży

  3. A jeśli mam dwie kreski w polu C? Jedna bardzo intensywna drugą, powyżej, mniej.

  4. Co jeśli mam dwie kreski w polu C? Jedna jest bardzo wyraźna a druga dosłownie na samej gorze nad nią taka lekka co to oznacza?

  5. Jak na teście ciążowym c literka to ciąża czy nie?

    Mam pytanie jak jest jedna kreska na teście ciążowym c co to znaczy??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.