Wazektomia – skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia - skuteczna antykonsepcja dla mężczyznWazektomia czyli sterylizacja mężczyzny to prosty zabieg, polegający na przerwaniu ciągłości nasieniowodów. Jest to obecnie najskuteczniejsza antykoncepcja dla mężczyzn, jej skuteczność sięga 100%. Największą wadą metody jest jej nieodwracalność, ponowne połączenie nasieniowodów jest trudne. Mimo to wazektomia w wielu krajach jest jedną z najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży u mężczyzn, zwłaszcza powyżej 40 roku życia.

JAK WYGLĄDA WAZEKTOMIA?

Sterylizacja mężczyzny jest łatwiejsza i obarczona znacznie mniejszym ryzykiem operacyjnym niż sterylizacja kobiety. Wazektomia to prosty zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez urologa. Cała procedura trwa ok. 30 minut. Wazektomia polega na przerwaniu ciągłości (przecięciu) lub podwiązaniu obu nasieniowodów.

Przed zabiegiem pacjent powinien usunąć owłosienie łonowe. Lekarz po zdezynfekowaniu skóry oraz podaniu zastrzyku znieczulającego wykonuje jedno lub dwa niewielkie nacięcia skóry, przez które wydobywa nasieniowody (znajdują się bezpośrednio pod skórą, więc nie jest to trudne). Oba nasieniowody są przecinane i zawiązane, a następnie umieszczanie z powrotem w worku mosznowym. Po zabiegu pacjent może od razu pójść domu. Po kilku dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną, w czasie której ściągane są szwy.

Obecnie możliwa jest także wazektomia bez skalpela, metodą elektrokoagulacji, w czasie której nie ma konieczności nacinania skóry i zakładania szwów.

SKUTECZNOŚĆ WAZEKTOMII

Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi poniżej 0,1%, co oznacza, że ciąża po roku od zabiegu zdarza się rzadziej niż raz na tysiąc przypadków!

Należy jednak pamiętać o tym, że mężczyzna staje się niepłodny dopiero po pewnym czasie od zabiegu. Pomimo przerwania ciągłości nasieniowodów pozostały jeszcze zmagazynowane m.in. w pęcherzykach nasiennych plemniki, zdolne do zapłodnienia. Dlatego jeszcze przez pewien czas para powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Przyjmuje się, że po 10 ejakulacjach w nasieniu nie powinny już znajdować się plemniki. Warto jednak przed rezygnacją z dodatkowej metody antykoncepcji wykonać jeszcze badanie nasienia, aby upewnić się, że faktycznie ich zapas już się wyczerpał.

POWIKŁANIA PO WAZEKTOMII

Wazektomia nie jest obarczona dużym ryzykiem, przypadków śmiertelnych nie notowano, natomiast jeśli pojawiają się komplikacje maja najczęściej postać drobnych krwiaków, czy też bólu w okolicy rany o niewielkim nasileniu (pomagają środki przeciwbólowe).

Wazektomia nie ma wpływu na życie seksualne i przebieg stosunków płciowych. W tym zakresie nie zachodzą żadne zmiany poza tym, że mężczyzna jest niepłodny. Wazektomia w żaden sposób nie wpływa na libido, produkcję hormonów płciowych czy wytrysk. Ilość ejakulatu także pozostaje bez zmian, jest on jedynie pozbawiony plemników, czego nie da się zauważyć w jego wyglądzie czy ilości.

ODWRACALNOŚĆ WAZEKTOMII

Przypadki, kiedy pacjent chciałby przywrócić płodność zdarzają się niezmiernie rzadko. W takiej sytuacji można podjąć próbę ponownego połączenia nasieniowodów. Udaje się to u około połowy mężczyzn, a szanse na powodzenie są tym większe im krótszy czas upłynął od zabiegu.

Wazektomia powinna być traktowana jako ostateczna metoda antykoncepcji, ponieważ przywrócenie płodności jest niestety trudne.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Niewiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zdaje sobie sprawę, że może się ona przyczyniać do rozwoju …

4 komentarze

  1. Moj maz sie zdecydowal na zabieg bo nie znosi seksu w gumcei nie mogl patrzec jaka jestemgruba po hormonach.

  2. „Wazektomia nie ma wpływu na życie seksualne” – z tym stwierdzeniem nie do końca się mogę zgodzić. Wazektomia ma spory wpływ. Ponieważ schodzi sporo stresu, seks jest po prostu lepszy (dla obojga). Jestem już jakiś czas po wazektomii u dr Siwika i stwierdzam to z własnego doświadczenia 🙂

  3. Wazektomia to świetne rozwiązanie dla osób, które mają już dzieci i chcą cieszyć się z bezpiecznego seksu. 🙂
    Dla osób zainteresowanych wazektomią, posiadam kupon zniżkowy/rabatowy o wartości 200 zł na zabieg wazektomii do doktora Siwika. Kupon oddam za darmo. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.