Strona główna » Artykuły » Płodność » Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnej

Zakrzepica przy antykoncepcji hormonalnejNiewiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zdaje sobie sprawę, że może się ona przyczyniać do rozwoju zakrzepicy. Zakrzepica występuje szczególnie często w przypadku, gdy kobieta ma trombofilię wrodzoną, czyli dziedziczną skłonność do tworzenia się zakrzepów. Przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej warto więc wykonać dodatkowe badanie, które może ustrzec nas przed zagrożeniem, jakie stwarza zakrzepica. Jakie badanie należy wykonać?

ANTYKONCEPCJA A ZAKRZEPICA

Wczesne zdiagnozowanie trombofilii wrodzonej może zapobiec rozwojowi zakrzepicy. To ważne, bo pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wtedy lekarz zaleca zwykle inne formy antykoncepcji lub proponuje preparaty jednoskładnikowe, które nie zawierają wpływających na krzepnięcie hormonów. Dobrze też pamiętać, że kiedy kobieta zdecyduje się jednak na ciążę, wiedza o trombofilii wrodzonej może zwiększyć szansę na prawidłowy jej przebieg.

Antykoncepcja hormonalna powoduje zwiększenie krzepliwości krwi głównie wtedy, gdy pigułki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie estrogeny, czyli są to tzw. tabletki dwuskładnikowe. Tym samym antykoncepcja hormonalna staje się jednym z czynników ryzyka rozwoju tej poważnej choroby, zwłaszcza jeśli kobieta ma trombofilię wrodzoną. A często nie jest tego świadoma, ponieważ trombofilia wrodzona może przebiegać bezobjawowo.

CO TO JEST ZAKRZEPICA

Zakrzepica związana jest z tworzeniem się we krwi zakrzepów. Objawami są najczęściej nierówno spuchnięte, zaczerwienione kończyny, podwyższona temperatura czy ból pojawiający się podczas chodzenia lub stania. Zakrzepica może prowadzić nawet do bezpośredniego zagrożenia życia – odpowiednie leczenie skutecznie temu jednak zapobiega. Dobrze też pamiętać, że rozwój zakrzepicy będzie miał wpływ na przebieg ciąży i może powodować jej powikłania (m.in. hamować rozwój płodu lub nawet prowadzić do poronienia).

ZAKRZEPICA WCZEŚNIE WYKRYTA

Do przeprowadzenia badań pod kątem trombofilii wrodzonej nie potrzeba skierowania – można więc wykonać je samodzielnie. Trombofilia wrodzona związana jest występowaniem pewnych mutacji genetycznych (m.in. zmian czynnika V Leiden i genu protrombiny). Dlatego też badanie polega na analizie DNA pod kątem obecności tych właśnie mutacji. Wykonuje się je z wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Najbardziej znana mutacja czynnika V Leiden związana jest z podniesionym ryzykiem wystąpienia różnych chorób układu krążenia takich jak zakrzepica, ale również zawału serca czy udaru mózgu. Zmiana czynnika V Leiden może też wpływać niekorzystnie na przebieg ciąży i prowadzić do jej utraty szczególnie w I trymestrze. Mutacja genu protrombiny przyczynia się z kolei do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i powoduje trudności w rozwoju płodu. Mutacja genu MTHFR z kolei ma związek z przyswajaniem kwasu foliowego, przez co niesie ryzyko poronienia lub zwiększenia ryzyka wystąpienia u dziecka wady np. wady cewy nerwowej lub zespołu Downa.

RYZYKO ZAKRZEPICY

Dodatkowe badania – zwłaszcza pod kątem trombofilii wrodzonej – rozważyć powinny przede wszystkim kobiety, u których wystąpiły już powikłania związane z krzepliwością krwi lub jeśli w ich rodzinie występowała zakrzepica. Dodatkowymi powodami mogą być czynniki takie jak np. otyłość czy palenie papierosów. Rozwojowi zakrzepicy sprzyjają też przebyte zabiegi chirurgiczne, długotrwałe unieruchomienie np. długie podróże czy praca w jednej pozycji oraz ciąża.

Autor: Badaniaprenatalne.pl

Badaniaprenatalne.pl
Portal badaniaprenatalne.pl powstał na początku 2004 roku. Jego główną ideą jest dostarczenie informacji na temat tego czym są badania prenatalne oraz wskazanie miejsc, w których można je wykonać. Na łamach portalu mogą Państwo znaleźć szereg informacji przydatnych nie tylko w okresie ciąży, ale także w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Nie przegap

Zakaz antykoncepcji i aborcji - absurd powraca

Zakaz antykoncepcji i aborcji – absurd powraca!

Zakaz aborcji, in vitro, zakaz antykoncepcji – w pewnym stopniu już funkcjonują, a teraz grozi …

Jeden komentarz

  1. Ginekolodzy często nie robią badań dodatkowych
    Mam pacjentek po udarze pnia mózgu,wyszła z tego nawet nieźle troszkę jest powolniejsza osycho-ruchowo ale bez ubytków ruchowych ale mąż taaki bohater ją zostawił!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.