Dobry poród

Dobry poródDobry poród to taki, który pozostawi dobre wspomnienia. To poród w zgodzie z naturą, bez zbędnych i krzywdzących interwencji, niepotrzebnej medykalizacji czy szablonowego, rutynowego traktowania. To poród w zgodzie z samą sobą, własnym instynktem i pragnieniami, a także z poszanowaniem małego, rodzącego się człowieka, jego potrzeb i odczuć. Czy poród można zaplanować? Jeśli ma być dobry – nie warto. Lepiej przeżyć go takim, jaki jest. Bez sztywnych ram, bez przeszkadzania. Interwencje konieczne są jedynie jeśli pojawią się komplikacje – wtedy może pomóc dobre cięcie cesarskie, leki lub zabieg położniczy.

POCZĄTEK PORODU

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, fizjologicznie, dobry poród powinien zacząć się spontanicznie. Tak też zazwyczaj się dzieje jednak są sytuacje, kiedy maluchowi się nie spieszy na ten świat, wyznaczony termin porodu upływa i dalej nic się nie dzieje. Takiemu dziecku dajemy trochę czasu – maksymalnie 2 tygodnie od wyznaczonej daty porodu, po tym czasie ciężarna powinna zgłosić się do szpitala. A w polskich szpitalach wciąż panuje „moda” na szybkie kończenie ciąży przeterminowanej czyli kiedy upłynął 41 tydzień ciąży. Zamiast obserwacji stanu mamy i dziecka i oczekiwania na samoistny poród często proponuje się jego sztuczne wywołanie lub nawet cięcie cesarskie. Taki poród od samego początku nie jest fizjologiczny nawet jeśli zakończy się drogami natury. Im więcej ingerencji, tym gorzej, bo często jedna pociąga za sobą kolejne.

Poród zwykle zaczyna się w domu i każda kobieta powinna wiedzieć o tym, że możliwe jest, aby tam się skończył. Nie jest to oczywiście takie proste, należy o tym rozwiązaniu pomyśleć odpowiednio wcześniej: znaleźć położną, która zaopiekuje się porodem domowym, wykonać wszystkie badania, niezbędne do zakwalifikowania do porodu domowego. Poród domowy wybierany jest przez kobiety z powodu poczucia bezpieczeństwa, intymności, spokoju i dobrej, rodzinnej atmosfery, która mu towarzyszy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a poród domowy prowadzony jest przez doświadczoną położną, nie jest on obarczony ryzykiem większym niż poród w szpitalu. W razie komplikacji rodzącą przewozi się do najbliższego szpitala. Poród domowy zwykle oceniany jest przez kobiety jako dobry lub bardzo dobry.

Dobry poród w szpitalu zaczyna się samoistnie. Początek porodu nie musi być związany z serią zabiegów przygotowujących do porodu takich jak lewatywa, golenie krocza, założenie wenflonu. Przygotowanie do porodu jest w dużej mierze zależne od zgody rodzącej na poszczególne zabiegi. Ich zastosowanie ma swoje uzasadnienie, jednak nie są one konieczne.

DOBRY PORÓD W SZPITALU

Najlepszy poród to poród fizjologiczny, czyli bez ingerencji medycznych, często zbędnych i wykonywanych rutynowo. Najczęściej nadużywanym w czasie porodu zabiegiem jest nacięcie krocza, a najczęściej niepotrzebnie stosowanym lekiem bez wątpienia jest oksytocyna. Oba działania nie pozostają obojętne dla przebiegu porodu i połogu, a także samopoczucia kobiety i jej dziecka. Zastosowanie syntetycznej oksytocyny w czasie porodu negatywnie wpływa na laktację, nastrój matki, a nawet jej stosunek do dziecka i zachowania w stosunku do niego, zwłaszcza w pierwszych dobach po porodzie.

Dobry poród to naturalna aktywność kobiety, podyktowana głosem natury, wywodzącym się z jej ciała. Każde niepotrzebne ograniczanie tej swobody jest złe – narzucanie pozycji (zwłaszcza leżącej), ciągły zapis KTG, ograniczający ruch, zbyt częste badania, sztuczne przyspieszanie naturalnych procesów (masaż szyjki macicy, by przyspieszyć jej rozwieranie, oksytocyna, potęgująca skurcze). Dobry poród nie musi być ciągle monitorowany i przyspieszany – naturalnie trwa zwykle kilkanaście godzin. Nie bez powodu. Nie próbujmy być mądrzejsi od natury, to się nie uda.

Dobry poród to wreszcie poród w poczuciu bezpieczeństwa, które z całą pewnością daje ciągła opieka dobrej, mądrej, empatycznej położnej. Każda kobieta powinna mieć możliwość poznania i wyboru położnej, prowadzącej ciążę i poród, a także opiekującą się nią po porodzie. Niestety w polskich warunkach wciąż nie zawsze jest to możliwe, a nawet jeśli się uda, to kosztuje niemało i nie każdy może sobie na to pozwolić. Między innymi dlatego rodzące często korzystają z wsparcia bliskiej osoby, zwykle jest to ojciec dziecka. Jeśli oboje wcześniej ustalili, że są gotowi na tzw. poród rodzinny (czyli z bliską osobą towarzyszącą) i dobrze odnajdują się w tej sytuacji, może to także przynieść wiele korzyści.

Dobry poród powinien odbywać się w ciszy i spokoju. Bez mocnych świateł, hałasu, obecności dodatkowego personelu medycznego, jeśli nie jest to naprawdę konieczne. Niech dla kobiety będzie to poród w atmosferze bezpieczeństwa i intymności, a dla rodzącego się dzieciątka łagodne przejście i pozytywny początek życia poza łonem mamy.

PO PORODZIE

Po porodzie każdy zdrowy noworodek powinien zostać z mamą i nikt nie powinien bez powodu przerywać tego kontaktu. Natychmiast po urodzeniu maluch powinien być położony na brzuchu mamy. Nie trzeba go od razu zabierać do ważenia, mierzenia, czy badania. Można zrobić to później. Pierwsze 2 godziny po porodzie są tylko dla mamy i dziecka. To czas na przytulanie nagiego malucha do skóry mamy, karmienie, uspokojenie, łagodne przystosowanie do nowych warunków życia.

Najlepszym pokarmem dla każdego dziecka jest mleko mamy. Warto przystawić noworodka do piersi jak najszybciej po porodzie. W razie problemów możesz poprosić o pomoc położną (lub doradcę laktacyjnego).

DOBRY PORÓD

W czasie ciąży poświęcasz mnóstwo czasu na przygotowanie do porodu, badania, wizyty kontrolne, kompletowanie wyprawki dla malucha i urządzanie jego pokoju. To daje wiele radości. Warto także wybrać dobrą szkołę rodzenia, aby przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem oraz wybrać miejsce do porodu, które będzie najbardziej odpowiadało Twoim oczekiwaniom. Prowadzenie ciąży to już nie tylko domena lekarzy. Zamiast tego możesz skorzystać ze znacznie szerszej, wielowymiarowej opieki położnej. Wizyty u lekarza są konieczne jedynie wtedy, gdy w przebiegu ciąży pojawią się powikłania. Ciąże fizjologiczne położne prowadzą samodzielnie. Często oferują także wizyty po porodzie, w domu. Dzięki takiej ciągłej opiece wytwarza się atmosfera zaufania i poczucie bezpieczeństwa, tak ważne w tym szczególnym okresie życia.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu

Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu?

Zastanawiałaś się jak rodziła Twoja babcia, jak Ty przyszłaś na świat, jak urodzą się Twoje …

3 komentarze

  1. Witam Pani Mario- jedno pytanie- czy przed porodem naturalnym powinnam wyrazić zgodę na lewatywę? I czy ogólnie warto ją przeprowadzić? Czy to przyśpieszy poród i zmniejszy ból porodowy? Niebawem rodzę, a ta kwestia nie daje mi spokoju… 🙁

    • Maria Lepucka

      U wielu kobiet na początku porodu pojawia się biegunka i problem sam się rozwiązuje. Lewatywa nie jest konieczna ale wiele kobiet decyduje się na nią, ponieważ chcą uniknąć wypróżnienia w czasie porodu. Lewatywa jest prostym i bezbolesnym zabiegiem. Nie wpływa na ból porodowy ale może przyspieszyć jego przebieg.

  2. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.