Higiena po porodzie

Higiena po porodziePielęgnacja rany poporodowej u kobiet, które rodziły drogami natury jest nieco inna niż u tych, które przebyły operację cięcia cesarskiego. Dla jednych i drugich jest jednak wspólna zasada pielęgnowania – rana ma być sucha, czysta i ma mieć dostęp powietrza. Korcze po porodzie wymaga zawsze szczególnej uwagi, po operacji ważna jest także blizna po cięciu cesarskim. Odpowiednia higiena po porodzie sprawi, że rany poporodowe szybko staną się jedynie wspomnieniami.

KROCZE PO PORODZIE

Higiena po porodzie to jedna z kwestii, warunkujących zdrowy połóg. Szczególnie ważna jest wtedy, gdy w czasie porodu wykonano nacięcie krocza. Aby rana dobrze się goiła, niezbędne jest prawidłowe środowisko w obrębie skóry krocza. Należy regularnie zmieniać podpaski, aby utrzymać czystość, suchość i ograniczyć ilość bakterii. Częstotliwość jest bardzo indywidualna i zmienna w czasie. Im odchody połogowe są bardziej intensywne, tym należy to robić częściej – podpaska musi być zawsze zmieniona w przypadku zabrudzenia. Ta sama zasada dotyczy bielizny. Jeśli zostanie zabrudzona, trzeba ją wymienić na świeżą. Najlepiej, aby bielizna była bawełniana. Można używać także specjalnych siateczkowych majtek poporodowych. Musi to być bielizna nieuciskająca, dająca dostęp do powietrza. Zasada ta dotyczy także ubrania.

Niezależnie od tego czy kobieta miała niewielkie pęknięcie krocza czy też rozległe nacięcie, krocze należy pielęgnować z równą starannością i systematycznością. Po każdym skorzystaniu z toalety, krocze trzeba umyć ciepłą wodą z mydłem (hipoalergicznym, świetnie sprawdza się „Biały Jeleń”), następnie osuszyć czystym suchym ręcznikiem, najlepiej jednorazowym. W przypadku korzystania z ręcznika materiałowego należy przeznaczyć go tylko w celu osuszania krocza i często zmieniać. Aby nie doprowadzić do zakażenia cewki moczowej i pochwy bakteriami bytującymi w odbycie, krocze należy osuszać w kierunku odbytu, a więc od cewki moczowej, poprzez pochwę, do odbytu. Dobrze jest nie siadać na toaletę bezpośrednio, najlepiej podłożyć pod ranę czystą podpaskę, ligninę itp. (dotyczy to głównie bocznego nacięcia krocza). Rzeczą oczywistą jest, aby myć ręce przed i po każdym skorzystaniu z toalety.

Możesz także dezynfekować krocze preparatem Octenisept, w celu zabicia drobnoustrojów. Jest to szczególne miejsce, narażone na wiele bakterii, wirusów, grzybów, w związku z tym dezynfekcja jest zalecana.

Istotne, choć często lekceważone, jest wietrzenie krocza. To nic innego jak pozostanie bez bielizny, aby umożliwić kontakt krocza z powietrzem. Leżąc w łóżku mama może zdjąć bieliznę podkładając tylko podpaskę i nakrywając się cienką powloką, robiąc tzw. „namiot”. Dzięki temu krocze goi się szybciej i lepiej.

RANA PO CIĘCIU CESARSKIM

Higiena po porodzie dotyczy także rany po cięciu cesarskim. Początkowo rana osłonięta jest jałowym opatrunkiem, należy dbać o jego czystość i suchość. W przypadku zamoczenia go, czy zabrudzenia, trzeba zamienić opatrunek na czysty. Zostanie on zdjęty około drugiej doby. Rana natomiast nadal musi pozostać czysta i sucha.

Ranę należy myć regularnie i często ciepłą wodą z delikatnym, hipoalergicznym mydłem (Biały Jeleń). Osuszyć czystym jednorazowym ręcznikiem, bądź gazą. Do dezynfekcji rany używaj preparatu Octenisept, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo.

Tak samo, jak w przypadku krocza, rana musi mieć dostęp do powietrza, w związku z tym bielizna powinna być na tyle luźna, aby kończyć się nad raną. Bielizna, jak i ubranie musza być przewiewne, wygodne, nieuciskające.

CO MOŻE NIEPOKOIĆ

Pielęgnując ranę pooperacyjna, należy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące oznaki, typy zaczerwienienie, wysięk ropy, krwawienie z rany, bolesność, bądź towarzysząca im gorączka. W przypadku zauważenia, któregokolwiek z powyższych objawów, konieczne jest zwrócenie się do lekarza.

Jeśli zostały założone szwy niewchłaniane, należy zwrócić się w wyznaczonym terminie w celu ich zdjęcia.

Autor: Agnieszka Bieńkowska

Agnieszka Bieńkowska
Studentka położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zafascynowana cudem porodu i kobiecością,realizująca swoją pasję poprzez kontakt z ciężarnymi i rodzącymi, głównie na sali porodowej. Przyszła położna z powołania,szukająca realizacji pasji poza uczelnią. Dzieląca czas między studia, pracę i rodzinę. Prywatnie kobieta spełniająca się w szczęśliwym sześcioletnim związku. Twardo stąpająca po ziemni romantyczka, dzieląca serce między bliskich, położnictwo i polskie góry. Pragnie żyć tak, by nigdy niczego nie żałować.

Nie przegap

Seks po porodzie - kiedy i jak zacząć?

Seks po porodzie – kiedy i jak zacząć?

Seks po porodzie wydaje się tematem tabu. Gdy w czasie ciąży przygotowujemy się do roli …

6 komentarzy

 1. Po porodzie oczywiście trochę popękałam i niestety musiałam być szyta. Jach, ból straszny. Mój poród to przy tym pikuś. Zaraz po porodzie stosowałam Octenisept oraz Tantum Rosa po każdej toalecie, suszenie suszarka miejsc intymnych, cicatridina 2 razy dziennie na ranę.
  To pomogło i rana się zagoiła ale niestety pojawił się inny problem. Nadal miałam bardzo brzydkie upławy, brudne i brzydko pachnące. Odczuwałam z tego powodu bardzo duży dyskomfort. Zastosowałam Hydrovag, który pomógł natychmiastowo.Po zrobieniu pełnej 7-dniowej kuracji wydzielina zniknęła. Preparat zawiera kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz glikogen, więc zarówno regeneruje i nawilża uszkodzone tkanki, jak i przeciwdziała infekcjom. Polecam wszystkim kobietom po porodzie

  • Maria Lepucka
   Maria Lepucka

   Szycie krocza po porodzie nie powinno boleć. Po to mamy znieczulenia, aby ich używać. Nie wiem kto szył w Pani przypadku ale z pewnością tego bólu można było uniknąć.

   • zgadzam się! rodziłam bez znieczulenia, ale po nacięciu szyli już ze znieczuleniem. dla mnie gorszy był fakt, że czułam nacięcie, ała

    • Maria Lepucka
     Maria Lepucka

     Prawidłowo wykonane nacięcie przy porodzie w ogóle nie powinno być odczuwalne przez pacjentkę. Tak samo jak właściwie znieczulone szycie.

 2. No niestety trudny temat, ale bardzo fajnie że ktoś to tak dobrze opisał.

 3. Nie zupełnie. Mi dr która szyła krocze odrazu powiedziała, że mogę co nieco poczuć w trakcie szycia ze względu na miejsce pęknięcia. Nie wszędzie da się całkowicie znieczulić.
  Zgodzę się jendak z tym, że nie powinno boleć nacięcie w trakcie porodu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.