Objawy porodu

Objawy poroduObawiasz się, że poród zacznie się w najmniej spodziewanym momencie, a Ty nie zdążysz dojechać do szpitala i urodzisz w taksówce, pociągu czy sklepie? Takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko, a poród zazwyczaj trwa kilkanaście godzin. Już kilka tygodni przed rozwiązaniem pojawiają się zwiastuny porodu. Zobacz jakie są objawy porodu i kiedy trzeba wybrać się do szpitala.

TERMIN PORODU

Termin porodu, wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki czy wyniku USG ma charakter orientacyjny. Dokładnie w wyznaczonym dniu przychodzi na świat ok. 5% dzieci. Ciąża trwa 40 tygodni, ale za prawidłowy czas trwania ciąży uważa się przedział od 38 do końca 41 jej tygodnia. Jak widzisz jest to spory zakres, obejmujący aż 4 tygodnie! Dlatego do porodu najlepiej przygotować się dużo wcześniej, spakować torbę do szpitala (jej skład znajdziesz tu: Torba do porodu do szpitala), przygotować niezbędne dokumenty, wybrać szpital, w którym chcesz urodzić.

ZWIASTUNY PORODU

Już na długi czas przed porodem Twój organizm da Ci sygnały, informujące o tym ile mniej więcej czasu zostało do końca ciąży. Kilka z nich łatwo zaobserwujesz.

Trzy najważniejsze, wczesne zwiastuny porodu, które z pewnością sama zauważysz to: obniżenie dna macicy, skurcze przepowiadające oraz odejście czopu śluzowego z szyjki macicy. Obniżenie dna macicy odczujesz jako nagłe „zmniejszenie” brzucha i przede wszystkim zmianę w sposobie oddychania. Tą zmianę zauważysz na 3-4 tygodnie przed porodem. Oddech stanie się lżejszy, będziesz mogła wreszcie odetchnąć pełną piersią. Skąd ta zmiana? Przez cały okres ciąży powiększająca się macica unosi przeponę, zwiększa się duszność i problemy z oddychaniem. Złagodzenie tych objawów pod koniec ciąży to wynik działania skurczów, obniżających dno miednicy. U pierwiastek, czyli kobiet, będących w ciąży po raz pierwszy główka płodu wstawia się do miednicy na 3 -4 tygodnie przed porodem. W momencie, kiedy ucisk na żołądek i przeponę stanie się mniejszy, zwiększy się nacisk na pęcherz moczowy. Takie zmiany z pewnością zauważysz. Warto sobie zapisać kiedy się pojawiły.

Następnym zwiastunem porodu, który odczujesz będą skurcze przepowiadające. Nie bez powodu są określane także jako bóle przepowiadające, ponieważ przekraczają próg bólu i są odczuwane przez kobiety. Skurcze przepowiadające pojawią się ok. 2 tygodnie przed porodem i będą występowały już do końca ciąży. Ich częstotliwość to jeden skurcz co ok. 10 minut, często występują seriami i potem wyciszają się na pewien czas.

W czasie ciąży szyjka macicy jest zabezpieczona gęstym śluzem, wypełniającym jej kanał. W ten sposób rozwijająca się ciąża jest chroniona przed infekcjami. Pod koniec ciąży szyjka macicy lekko się otwiera, przygotowując się do porodu. Wtedy czop śluzowy jest usuwany z kanału szyjki macicy. Pojawi się wówczas spora ilość gęstego śluzu , gęstszego niż występująca dotychczas wydzielina z pochwy. Śluz może być przezroczysty albo lekko różowy, podbarwiony krwią, co również jest prawidłowym objawem. Czop śluzowy jest wydalany zwykle tydzień przed porodem.

Powyższe zwiastuny porodu możesz zaobserwować sama. Jest też kilka takich, które zdecydowanie trudniej zauważyć, albo są zauważalne pośrednio. Pod koniec ciąży do porodu przygotowuje się także szyjka macicy. Dochodzi do jej rozszerzenia i zmiany konsystencji: staje się bardziej rozciągliwa i miękka, zaczyna się otwierać i skracać. Właśnie wtedy na zewnątrz wydalany jest czop śluzowy i niewielkie ilości krwi. Kolejny objaw to centralizacja szyjki macicy, czyli zmiana jej położenia tak, aby znajdowała się w osi kanału rodnego.

W pierwszej ciążku już mniej więcej 3 tygodnie przed porodem dziecko przyjmuje odpowiednie położenie, prawidłowo główka dziecka wstawia się do miednicy i stopniowo przyjmuje ułożenie przygięciowe (czyli bródka maluszka zbliża się do klatki piersiowej). W kolejnych ciążach ten objaw można zaobserwować znacznie później, a nawet na początku porodu.

OBJAWY PORODU

Czynniki zwiastujące poród pojawiają się już na 3-4 tygodnie przed jego rozpoczęciem. Pozwala to z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kiedy poród faktycznie się rozpocznie. Jednak jak rozpoznać pierwsze objawy porodu? Prawidłowo pierwszym objawem porodu są skurcze macicy. Od skurczów przepowiadających różnią się częstotliwością i tym, że kiedy już się rozpoczną to nie przemijają, a stają się częstsze, dłuższe i mocniejsze. Nie stają się łagodniejsze pod wpływem zmiany pozycji (co często zdarza się w przypadku skurczów przepowiadających). Poza tym skurczom porodowym często towarzyszy także ból podbrzusza i okolicy krzyżowej pleców. Może też pojawić się niewielkie plamienie, które jest oznaką rozwierania i skracania szyjki macicy.

Zdarza się także, że już na samym początku porodu dochodzi do przerwania pęcherza płodowego i odpływają wody płodowe. Prawidłowo powinno to nastąpić dopiero pod koniec I okresu porodu, jednak może zdarzyć się wcześniej na skutek działania skurczów macicy lub odwrotnie: pęknięcie pęcherza płodowego inicjuje skurcze macicy. Najważniejsze jednak jest to, że zawsze kiedy zauważysz odpływanie płynu owodniowego należy się udać do szpitala (niezależnie od tego czy występują inne objawy porodu i niezależnie od czasu trwania ciąży).

ZWIASTUNY I OBJAWY PORODU

Jak widzisz poród zwykle nie powinien być zaskoczeniem. Oczywiście zdarzają się porody bardzo dynamiczne, szybkie. Kilka z nich opisałam na blogu:

Szybki poród – parę minut i po strachu!

Bywa też, że objawy porodu są przez kobiety różnie odczuwane. Z pewnością jednak znajomość zwiastunów porodu da Ci większe poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży

Rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele na różnych etapach życia. Niekiedy pierwsze pojawiają się …

2 komentarze

  1. Artykuły dotyczące objawów porodu zawsze wywołują u mnie uśmiech na ustach. Dlaczego? Od chwili, gdy dowiedziałem się, że będę tatą dużo czytałem na temat ciąży i przebiegu porodu. Chcąc być przygotowany uczęszczałem z żoną do szkoły rodzenia. Teorie miałem w małym palcu. No właśnie, teorię. Okazało się, że w najważniejszej chwili długo nie zorientowaliśmy się z żoną, że to już. Nie było tak bardzo wyraźnych symptomów jakich oczekiwałem. W ostatniej chwili wpadliśmy na porodówkę. Zatem teoria teorią, a z praktyką różnie bywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.