Poród po terminie

Poród po terminieTermin porodu to tak naprawdę dość szeroki zakres czasu. Mimo to poród po terminie nie należy do rzadkości. Kobieta w ciąży po terminie powinna być hospitalizowana i poddana obserwacji. Nie ma jednak potrzeby natychmiastowej indukcji porodu czy wykonania cięcia cesarskiego bez dodatkowych wskazań. Ciąża po terminie wiąże się co prawda z pewnym ryzykiem, jednak podjęcie niewłaściwych działań w takim przypadku również jest ryzykowne zarówno dla mamy jak i dziecka.

CIĄŻA PO TERMINIE

Ciąża po terminie, czyli od 42 tygodnia nie jest tym samym co ciąża przenoszona, w której występują objawy przenoszenia u dziecka takie jak sucha, pomarszczona i łuszcząca się skóra, często pokryta smółką. Sam czas trwania ciąży czy termin porodu bywa czasem nieprecyzyjnie określony. Ważna jest także ultrasonograficzna ocena płodu i łożyska. Przed indukcją porodu warto ocenić możliwości i gotowość organizmu mamy do porodu (ocena dojrzałości szyjki macicy, wymiary miednicy, występowanie ewentualnych pozapołożniczych przeciwwskazań do indukcji i porodu drogami natury). Poród po terminie drogami natury jest możliwy, jeśli organizm mamy jest do niego odpowiednio przygotowany.

POCZĄTEK PORODU

Prawidłowo poród powinien rozpocząć się samoistnie, bez żadnej interwencji, maksymalnie do końca 41 tygodnia ciąży. Jeśli jednak ten czas minie i nadal nic się nie dzieje, powinnaś zgłosić się do szpitala (w tym przypadku nie potrzebujesz skierowania). Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że na miejscu zostanie od razu wykonane cięcie cesarskie lub indukcja porodu. Bez konkretnej przyczyny takie szybkie ukończenie ciąży jest nieprawidłowe! W tym przypadku hospitalizacja ma na celu obserwację stanu mamy i dziecka, gdyż ciąża przeterminowana jest obarczona większym ryzykiem powikłań. Indukcja porodu lub cięcie cesarskie są wskazane tylko wtedy, gdy pojawi się zagrożenie np. niedotlenieniem płodu. Jeśli wszystko jest w porządku, codziennie wykonuje się zapis KTG (czasem nawet kilkakrotnie w ciągu dnia), dodatkowo można wykonać badanie USG, a także inne badania diagnostyczne takie jak amnioskopia. Poród po terminie sam w sobie nie jest patologią, problem stanowią dopiero powikłania z nim związane, jeśli się pojawią.

INDUKCJA PORODU

Indukcja, czyli sztuczne wywołanie porodu polega w pierwszej kolejności na podaniu ciężarnej kroplówki z oksytocyną. Ma ona wywołać skurcze macicy. Częstym wskazaniem jest poród po terminie, ale także inne sytuacje zagrażające dziecku lub matce. W razie potrzeby podaje się także prostaglandyny. Dodatkowym działaniem jest przebicie pęcherza płodowego. Jeżeli indukcja jest skuteczna zaczyna się rozwijać czynność skurczowa macicy i rozpoczyna się poród. Jeżeli indukcja porodu jest nieskuteczna (brak skurczów), a pęcherz płodowy jest zachowany (nie odpływają wody płodowe) można rozważyć dalsze oczekiwanie, kolejną próbę indukcji porodu następnego dnia lub wykonanie cięcia cesarskiego. Cięcie cesarskie jest w tym przypadku ostateczną decyzją jeśli istnieją przeciwwskazania do porodu drogami natury lub indukcji porodu albo zdrowie lub życie dziecka jest zagrożone, nie jest natomiast alternatywą dla porodu drogami natury. Ciąża po terminie jest jednym ze wskazań do indukcji porodu.

PORÓD PO TERMINIE

Poród po terminie, jeśli nie wystąpi samoistnie, jest zwykle indukowany po 42 tygodniu ciąży lub w przypadku zagrożenia płodu. Jest on niestety obarczony większym ryzykiem powikłań niż poród o czasie nawet, jeśli badania wykazywały, że dziecko jest w dobrym stanie. Jest to związane z samym faktem indukcji porodu.

Oksytocyna syntetyczna ma takie samo działanie jak ludzka. Jednak podana „z zewnątrz” ingeruje w równowagę organizmu, utrudniając przystosowanie się do jej działania. Dlatego też skurcze po podaniu oksytocyny odczuwane są przez kobiety jako bardziej bolesne, co wiąże się ze wzmożonym stresem i koniecznością podania znieczulenia porodu (które też może mieć negatywny wpływ na jego przebieg), szybszym zmęczeniem rodzącej i utrudnionym z nią kontaktem.

Przebicie pęcherza płodowego jest z kolei obarczone ryzykiem wypadnięcia pępowiny lub rączki płodu. Jest to poważna przeszkoda porodowa. Prawidłowo powinna się rodzić najpierw główka dziecka. Poprzedzająca ją rączka uniemożliwi prawidłowe przejście główki przez kanał rodny, a wypadnięcie pępowiny powoduje jej ucisk przez głowę płodu, co prowadzi do niedotlenienia rodzącego się dziecka.

Ponieważ poród po terminie zawsze jest obarczony większym ryzykiem, zwłaszcza w przypadku indukcji, wszystkie działanie, podejmowane w jego przebiegu powinny być dokładnie przemyślane, z rozważeniem korzyści i możliwych powikłań.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu

Jak rodzą się dzieci na przestrzeni czasu?

Zastanawiałaś się jak rodziła Twoja babcia, jak Ty przyszłaś na świat, jak urodzą się Twoje …

Jeden komentarz

  1. a ja miałam 41 tc+2 dni i założyli mi cewnik. On sam w sobie przyspiesza samą akcję porodową, czy tylko samo rozwieranie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.