Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu

Ciąża to okres radosnego oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, kiedy rodzi się mnóstwo pytań i obaw, dotyczących porodu i opieki nad noworodkiem. Odpowiednie przygotowanie do porodu pozwoli zmniejszyć stres z nim związany, ułatwi sprawne przyjęcie oraz pobyt mamy i dziecka w szpitalu. O kilka istotnych spraw warto zadbać odpowiednio wcześnie, nawet na samym początku ciąży.

PROWADZENIE CIĄŻY

To pierwsza sprawa, o którą musisz zadbać. Dobra opieka medyczna w czasie ciąży to przede wszystkim opieka całościowa, taka, która znacznie wykracza poza samą ocenę rozwoju ciąży. Przed wyborem osoby prowadzącej ciążę można zasięgnąć porad koleżanek, rodziny, ale warto też sprawdzić jakie kwalifikacje ma wybrana osoba.

W Polsce kobietami w ciąży opiekuje się zwykle jedynie lekarz ginekolog. Niestety pacjentki wiele na tym tracą. Warto zastanowić się nad prowadzeniem ciąży przez położną lub położną i lekarza. Położna może sprawować opiekę nad kobietą w prawidłowej ciąży oraz później świeżo upieczoną mamą i noworodkiem. Co zyskasz wybierając taki model opieki? Przede wszystkim podejście położnej powinno być bardziej całościowe, zapewne poświęci ona przyszłej mamie więcej czasu i zwróci uwagę nie tylko na rozwój ciąży i wyniki badań diagnostycznych, ale także na jej stan psychiczny, subiektywne odczucia i problemy związane z ciążą. Postara się także rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ważnym zadaniem osoby, prowadzącej ciążę jest napisanie z pacjentką planu porodu, pomoc w wyborze miejsca porodu, znieczulenia do porodu, omówienie przebiegu porodu i doradzenie odpowiednich pozycji, nauka oddychania. Ważnym elementem opieki nad kobietą w ciąży jest nie tylko przygotowanie do porodu ale także połogu i opieki nad dzieckiem. Lekarz raczej nie zapewnia tak kompleksowej opieki. Warto więc nawiązać taką relację z położną. Daje to poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że masz do kogo się zwrócić z każdym „ciążowym” problemem. Lekarz, prowadzący ciążę powinien skierować kobietę po 21 tygodniu ciąży do położnej lub szkoły rodzenia, jeśli sam nie prowadzi edukacji okołoporodowej w tak szerokim zakresie aby przygotowanie do porodu było pełne i odpowiednie.

Więcej informacji na temat prowadzenia ciąży przez lekarza i położną znajdziesz tutaj:

Prowadzenie ciąży

SZKOŁA RODZENIA

Szkoła rodzenia to nieocenione źródło wiedzy, która przydaje się zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie. Zajęcia, prowadzone są przez profesjonalistów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z przyszłymi rodzicami. To świetne przygotowanie do porodu dla obojga rodziców. Uczestniczenie w takich zajęciach z pewnością zmniejszy strach przed porodem i opieką nad noworodkiem. Wiedza i umiejętności, wyniesione z zajęć dają poczucie bezpieczeństwa i zwiększają pewność siebie i swoich kompetencji jako rodzica. Warto więc wybrać dobrą szkołę rodzenia poświęcając nieco czasu i uwagi na przejrzenie ofert. Można też zasięgnąć opinii koleżanek.

Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia i ile to kosztuje dowiesz się z artykułu:

Szkoła rodzenia – jak wybrać najlepszą?

WYBÓR MIEJSCA PORODU

Obecnie kobieta w ciąży ma prawo sama wybrać dowolne miejsce porodu. Może też zdecydować czy chce rodzić sama czy z osobą towarzyszącą. Są to istotne kwestie, o których warto wcześniej pomyśleć. Czym się kierować, wybierając miejsce porodu? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i planów porodowych.

Z pewnością warto wcześniej odwiedzić wybrane miejsce i zapoznać się z nim. Istnieje też możliwość porodu w domu, ale w Polsce nie jest to zbyt popularne rozwiązanie.

Jakie miejsce wybrać do porodu? Dom, szpital, klinikę? Myślę, że wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj:

Gdzie rodzić – szpital, klinika, a może dom?

CO ZABRAĆ DO SZPITALA

Odpowiednio spakowana torba do szpitala to bardzo ważny element przygotowań do porodu. Powinna być spakowana już odpowiednio wcześniej i zawierać tylko rzeczy naprawdę niezbędne. Zbyt duży bagaż z pewnością nie jest mile widziany ani na sali porodowej, ani oddziale położniczym. Jeśli bardzo przesadzisz, możesz zostać poproszona o „pozbycie się” części bagażu, np. Twój partner czy inna towarzysząca Ci osoba powinna zabrać niepotrzebne rzeczy z powrotem do domu.

Ważne, aby poza rzeczami dla mamy i dziecka pamiętać także o dokumentach. Brak któregoś z nich wprowadzi spore zamieszanie i utrudni sprawne przyjęcie do szpitala.

Co zabrać do porodu do szpitala

PRZYGOTOWANIE PSYCHICZNE

Chyba najgorszą rzeczą, jaką może zrobić kobieta w ciąży jest wyszukiwanie historii o porodzie w Internecie. Nie warto też słuchać mrożących krew w żyłach opowieści koleżanek. Dlaczego? Ponieważ część kobiet chce zostać „bohaterkami”, opowiadając o tym jaki straszny poród przeżyły, ile godzin rodziły i w jak skomplikowany sposób. Wypowiedzi matek, które po porodzie mówią „nie było tak źle”, „była w porządku” giną wśród tych wyszukanych historii. Pod wpływem często ubarwionych opowieści może powstać strach nie tylko przed nieznanym (co jest normalne) ale też obawa przed podzieleniem losu ich autorek. Dlatego przygotowanie do porodu powinno być prowadzone pod okiem specjalisty.

Myślę, że zdecydowanie lepiej potrenować techniki relaksacyjne (może pomóc Ci położna lub szkołą rodzenia) i … myśleć pozytywnie. Optymistka na porodówce radzi sobie zdecydowanie lepiej niż przestraszona, negatywnie nastawiona pacjentka.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Seks po porodzie - kiedy i jak zacząć?

Seks po porodzie – kiedy i jak zacząć?

Seks po porodzie wydaje się tematem tabu. Gdy w czasie ciąży przygotowujemy się do roli …

Jeden komentarz

  1. „Ciąża to okres radosnego oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, kiedy rodzi się mnóstwo pytań i obaw, dotyczących porodu i opieki nad noworodkiem.”
    Co za brednie.
    A tytuł kojarzy mi się z przygotowaniem skazańca do wykonania wyroku śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.