Rozwój dziecka z zespołem Downa

Rozwój dziecka z zepołem Downa
Zespół Downa dawniej nazywany był mongolizmem, po raz pierwszy został opisany przez Johna Langdona Downa w 1866 roku. Jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych występujących u dzieci. Choroba dotyczy jednego na 600-700 urodzonych noworodków. Późne macierzyństwo jest najważniejszym czynnikiem ryzyka urodzenia dziecka z tą nieprawidłowością. Dlaczego tak się dzieje, jak rozwijają się chore dzieci i jakie cechy są charakterystyczne dla zespołu Downa?

JAK POWSTAJE ZESPÓŁ DOWNA

Prawidłowo u człowieka w każdej komórce organizmu występuje 46 chromosomów, tworzących 23 pary. Zespół Downa jest najczęściej spowodowany trisomią, czyli występowaniem jednego dodatkowego chromosomu w 21 parze chromosomów. Bardzo rzadko (ok. 1% przypadków) występuje trisomia mozaikowa, czyli dotycząca tylko części komórek organizmu. W tej sytuacji przebieg choroby jest zwykle łagodniejszy.

Częstość występowania zespołu Downa w populacji jest ściśle zależna od wieku matki:

Wiek matki 20 25 30 35 40 45 50
Ryzyko zespołu Downa u dziecka 1/1660 1/887 1/680 1/270 1/75 1/20 1/8

OBJAWY ZESPOŁU DOWNA

Do typowych cech dzieci z zespołem Downa należą zmiany, dotyczące wyglądu twarzy i głowy:

 • mały nos z zapadniętą podstawą,
 • szeroko rozstawione, małe,  skośne oczy,
 • otwarte usta i  powiększony,  wysunięty język,
 • zmarszczka nakątna,
 • płaski profil twarzy,
 • nisko osadzone uszy,
 • spłaszczona potylica.

Charakterystyczne są także zmiany układu szkieletowo-mięśniowego takie jak:

 • hipoplazja zębów,
 • wiotkość mięśni,
 • krótkie, szerokie dłonie z krótkim, zakrzywionym V palcem,
 • szeroka przestrzeń między I i II palcem stóp.

Poza tymi typowymi cechami wyglądu dzieci z zespołem Downa często mają także inne wady wrodzone. Najczęściej są to wady serca (np. w postaci otworu międzykomorowego lub przetrwałego przewodu tętniczego), a także patologie układu pokarmowego, w postaci niedrożności dwunastnicy lub odbytu. Często zdarzają się także zaburzenia słuchu i wzroku, a także nieprawidłowa czynność tarczycy i częste infekcje układu oddechowego.

ROZWÓJ DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

Każde dziecko z zespołem Downa jest inne, każde rozwija się w swoim tempie. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowa opieka i rehabilitacja dzieci, która pozwala wykorzystać maksymalnie ich możliwości. Niestety, rozwój dzieci z zespołem Downa jest opóźniony w stosunku do zdrowych maluchów.

Etap rozwoju Dziecko zdrowe Dziecko z zespołem Downa
Wodzenie oczami za przedmiotem 1-3 miesiąc życia 4-8 miesiąc życia
Samodzielne siadanie i stabilne siedzenie 7-9 miesiąc życia ok. 14 miesiąc życia
Raczkowanie 9 miesiąc życia 18 miesiąc życia
Samodzielne chodzenie 10-14 miesiąc życia 20-30  miesiąc życia
Wymawianie pierwszych słów dwusylabowych 10-12 miesiąc życia 14-18 miesiąc życia
Korzysta z nocnika w ciągu dnia 16-48 miesiąc życia 30-60 miesiąc życia
Wyrażenia zbudowane z dwóch słów 15-30 miesiąc życia 20-30 miesiąc życia

Niemowlęta z zespołem Downa rozwijają się później niż zdrowe maluchy, jednak mają takie same potrzeby. Potrzebują kontaktu z rodzicami, miłości i szacunku, a także odpowiednich warunków do samorealizacji, które pozwolą im w pełni wykorzystać potencjał rozwoju.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak (nie) karać dzieci, czyli co może klaps i karny jeżyk

Czy kara to metoda wychowawcza? Jakie kary są najczęściej stosowane w polskich domach i jakie …

7 komentarzy

 1. Życie z Zespołem Downa jest sporym wyzwaniem dla rodziców i dziecka. Jest to bardzo trudne, ponieważ większość Polaków wytyka je palcami i szemrze za ich plecami. Dziecko od najmłodszych lat musi liczyć się z tym, iż będzie wzbudzało zainteresowanie wśród swoich rówieśników, zresztą nie tylko u nich…

 2. Witam, jestem mamą 5-miesięcznego Emilka. U syna po porodzie stwierdzono Zespół Downa. Nie zgadzam się jednak z tabelą przedstawioną powyżej dotyczącej etapów rozwoju. Po porodzie bardzo dużo czytałam takich artykułów i tylko się dołowałam, że moje dziecko będzie takie opóźnione. A okazało się, że maluszek rozwija się lepiej niż dzieci bez żadnej wady. Jak już wspomniałam ma 5 miesięcy i zaczyna sam siadać powoli zbiera się do raczkowania, gaworzy bardzo dużo i ogólnie jest silnym chłopcem. Dlatego rodzice, którzy macie podobny problem nie czytajcie bzdur każde dziecko jest inne, mój Emil łamie wszystkie zasady i jestem bardzo szczęśliwa i dumna gdy moje dziecko pokonuje kolejne przeszkody.

  Pozdrawiam i głowy do góry!:)

  • Ja tez mysle, ze kazde dziecko rozwija sie swoim tempem. Jestem mama 8 miesiecznego zespolaczka:-) swietnie sie rozwijajacego. Chociaz mamy pare problemow, to idziemy do przodu z podniesiona glowa. Mieszkamy w malym miescie gdzie trudno znalezc odpowiedzi na czesto zadawane sobie pytania, dlatego szukam mam w podobnym wieku dzieci z zd . jezeli mozecie piszcie zadawajcie pytania moze pomozemy sobie nawzajem, moj e-mail [email protected]🙂

 3. Witajcie,
  My właśnie dostaliśmy strzał w postaci wyniku kariotypu potwierdzającego obecność trisomii 21!!
  Miał podejrzenie bo oczka migdałkowe, bo fałd szyjny, bo mniejsze małżowiny uszne i nisko osadzone. Jednakże nic w srodku, serce super, układ pokarmowy też, bez bruzd na dłoniach i języku, bez plamek na oku, palce u rąk i nóg ok. bioderka też już zbdaliśmy. Dziecko żywe, ruchome dobrze jedzące i rozwijające się. Do końca wierzyliśmy, że będzie ok.
  Niestety nie jest, w jakim jesteśmy stanie zapewne wiecie 🙁

 4. Chybanieprawda

  Również nie zgadzam się z tabelą rozwoju. To naprawdę przesadzone wartości. Skąd autorka zaczerpnęła tę wiedzę? Źródło? Jeśli inne treści na blogu mają podobną wartość merytoryczną co ten artykuł, to współczuję i życzę przyswojenia metodologii naukowej na studiach doktoranckich.

  Mama chłopca z ZD, 10 miesięcy, sam siada, występuje rocking w pozycji do raczkowania, za przedmiotami wodzi „od zawsze”, sprawnie chwyta przedmioty i manipuluje nimi, kiedy coś bardzo chce woła mamamama, trzymany na rękach i poproszony zapala i gasi światło.

 5. Maria Lepucka

  Oprócz obejrzenia tabelki, proszę przeczytać tekst. Tam jest podkreślone, że każde dziecko z zespołem Downa rozwija się w swoim tempie. Oznacza to, że jedno dziecko będzie rozwijać się szybciej niż wskazuje tabela, a inne niestety nawet później. Zresztą ta sama reguła dotyczy zdrowych dzieci, a wartości podane są średnimi.

 6. Moja corka ma 4 lata,zaczela chodzic w wieku 3.5 lat do przedszkola i sie okazalo ze jest z rozwojem do tylu,chca jej skrocic czas przebywania z 3.5 godz.do dwoch bo sie nie nadaje (cytuje slowa przedszkolanki)zero akceptacji tymbardziej ze jest jej przyznana osoba ktora tylko nią sie zajmuje…wiec jak sie ma rozwijsc skoro na starcie juz jej blokuja dalszy rozwoj…bezczelność i hamstwo…najlepiej odrazu do szkoly specjalnej by ją wyrzucili …NIE POZWOLE NA [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.