Strona główna » Artykuły » Zdrowie dziecka » Rozwój dziecka z zespołem Downa

Rozwój dziecka z zespołem Downa

Rozwój dziecka z zepołem Downa
Zespół Downa dawniej nazywany był mongolizmem, po raz pierwszy został opisany przez Johna Langdona Downa w 1866 roku. Jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych występujących u dzieci. Choroba dotyczy jednego na 600-700 urodzonych noworodków. Późne macierzyństwo jest najważniejszym czynnikiem ryzyka urodzenia dziecka z tą nieprawidłowością. Dlaczego tak się dzieje, jak rozwijają się chore dzieci i jakie cechy są charakterystyczne dla zespołu Downa?

JAK POWSTAJE ZESPÓŁ DOWNA

Prawidłowo u człowieka w każdej komórce organizmu występuje 46 chromosomów, tworzących 23 pary. Zespół Downa jest najczęściej spowodowany trisomią, czyli występowaniem jednego dodatkowego chromosomu w 21 parze chromosomów. Bardzo rzadko (ok. 1% przypadków) występuje trisomia mozaikowa, czyli dotycząca tylko części komórek organizmu. W tej sytuacji przebieg choroby jest zwykle łagodniejszy.

Częstość występowania zespołu Downa w populacji jest ściśle zależna od wieku matki:

Wiek matki 20 25 30 35 40 45 50
Ryzyko zespołu Downa u dziecka 1/1660 1/887 1/680 1/270 1/75 1/20 1/8

OBJAWY ZESPOŁU DOWNA

Do typowych cech dzieci z zespołem Downa należą zmiany, dotyczące wyglądu twarzy i głowy:

 • mały nos z zapadniętą podstawą,
 • szeroko rozstawione, małe,  skośne oczy,
 • otwarte usta i  powiększony,  wysunięty język,
 • zmarszczka nakątna,
 • płaski profil twarzy,
 • nisko osadzone uszy,
 • spłaszczona potylica.

Charakterystyczne są także zmiany układu szkieletowo-mięśniowego takie jak:

 • hipoplazja zębów,
 • wiotkość mięśni,
 • krótkie, szerokie dłonie z krótkim, zakrzywionym V palcem,
 • szeroka przestrzeń między I i II palcem stóp.

Poza tymi typowymi cechami wyglądu dzieci z zespołem Downa często mają także inne wady wrodzone. Najczęściej są to wady serca (np. w postaci otworu międzykomorowego lub przetrwałego przewodu tętniczego), a także patologie układu pokarmowego, w postaci niedrożności dwunastnicy lub odbytu. Często zdarzają się także zaburzenia słuchu i wzroku, a także nieprawidłowa czynność tarczycy i częste infekcje układu oddechowego.

ROZWÓJ DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA

Każde dziecko z zespołem Downa jest inne, każde rozwija się w swoim tempie. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowa opieka i rehabilitacja dzieci, która pozwala wykorzystać maksymalnie ich możliwości. Niestety, rozwój dzieci z zespołem Downa jest opóźniony w stosunku do zdrowych maluchów.

Etap rozwoju Dziecko zdrowe Dziecko z zespołem Downa
Wodzenie oczami za przedmiotem 1-3 miesiąc życia 4-8 miesiąc życia
Samodzielne siadanie i stabilne siedzenie 7-9 miesiąc życia ok. 14 miesiąc życia
Raczkowanie 9 miesiąc życia 18 miesiąc życia
Samodzielne chodzenie 10-14 miesiąc życia 20-30  miesiąc życia
Wymawianie pierwszych słów dwusylabowych 10-12 miesiąc życia 14-18 miesiąc życia
Korzysta z nocnika w ciągu dnia 16-48 miesiąc życia 30-60 miesiąc życia
Wyrażenia zbudowane z dwóch słów 15-30 miesiąc życia 20-30 miesiąc życia

Niemowlęta z zespołem Downa rozwijają się później niż zdrowe maluchy, jednak mają takie same potrzeby. Potrzebują kontaktu z rodzicami, miłości i szacunku, a także odpowiednich warunków do samorealizacji, które pozwolą im w pełni wykorzystać potencjał rozwoju.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak (nie) karać dzieci, czyli co może klaps i karny jeżyk

Czy kara to metoda wychowawcza? Jakie kary są najczęściej stosowane w polskich domach i jakie …

6 komentarzy

 1. Życie z Zespołem Downa jest sporym wyzwaniem dla rodziców i dziecka. Jest to bardzo trudne, ponieważ większość Polaków wytyka je palcami i szemrze za ich plecami. Dziecko od najmłodszych lat musi liczyć się z tym, iż będzie wzbudzało zainteresowanie wśród swoich rówieśników, zresztą nie tylko u nich…

 2. Witam, jestem mamą 5-miesięcznego Emilka. U syna po porodzie stwierdzono Zespół Downa. Nie zgadzam się jednak z tabelą przedstawioną powyżej dotyczącej etapów rozwoju. Po porodzie bardzo dużo czytałam takich artykułów i tylko się dołowałam, że moje dziecko będzie takie opóźnione. A okazało się, że maluszek rozwija się lepiej niż dzieci bez żadnej wady. Jak już wspomniałam ma 5 miesięcy i zaczyna sam siadać powoli zbiera się do raczkowania, gaworzy bardzo dużo i ogólnie jest silnym chłopcem. Dlatego rodzice, którzy macie podobny problem nie czytajcie bzdur każde dziecko jest inne, mój Emil łamie wszystkie zasady i jestem bardzo szczęśliwa i dumna gdy moje dziecko pokonuje kolejne przeszkody.

  Pozdrawiam i głowy do góry!:)

  • Ja tez mysle, ze kazde dziecko rozwija sie swoim tempem. Jestem mama 8 miesiecznego zespolaczka:-) swietnie sie rozwijajacego. Chociaz mamy pare problemow, to idziemy do przodu z podniesiona glowa. Mieszkamy w malym miescie gdzie trudno znalezc odpowiedzi na czesto zadawane sobie pytania, dlatego szukam mam w podobnym wieku dzieci z zd . jezeli mozecie piszcie zadawajcie pytania moze pomozemy sobie nawzajem, moj e-mail [email protected]🙂

 3. Witajcie,
  My właśnie dostaliśmy strzał w postaci wyniku kariotypu potwierdzającego obecność trisomii 21!!
  Miał podejrzenie bo oczka migdałkowe, bo fałd szyjny, bo mniejsze małżowiny uszne i nisko osadzone. Jednakże nic w srodku, serce super, układ pokarmowy też, bez bruzd na dłoniach i języku, bez plamek na oku, palce u rąk i nóg ok. bioderka też już zbdaliśmy. Dziecko żywe, ruchome dobrze jedzące i rozwijające się. Do końca wierzyliśmy, że będzie ok.
  Niestety nie jest, w jakim jesteśmy stanie zapewne wiecie 🙁

 4. Chybanieprawda

  Również nie zgadzam się z tabelą rozwoju. To naprawdę przesadzone wartości. Skąd autorka zaczerpnęła tę wiedzę? Źródło? Jeśli inne treści na blogu mają podobną wartość merytoryczną co ten artykuł, to współczuję i życzę przyswojenia metodologii naukowej na studiach doktoranckich.

  Mama chłopca z ZD, 10 miesięcy, sam siada, występuje rocking w pozycji do raczkowania, za przedmiotami wodzi „od zawsze”, sprawnie chwyta przedmioty i manipuluje nimi, kiedy coś bardzo chce woła mamamama, trzymany na rękach i poproszony zapala i gasi światło.

 5. Maria Lepucka

  Oprócz obejrzenia tabelki, proszę przeczytać tekst. Tam jest podkreślone, że każde dziecko z zespołem Downa rozwija się w swoim tempie. Oznacza to, że jedno dziecko będzie rozwijać się szybciej niż wskazuje tabela, a inne niestety nawet później. Zresztą ta sama reguła dotyczy zdrowych dzieci, a wartości podane są średnimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.