Wraz z rozwojem ciąży, rozwijają się także układy zmysłowe płodu. Dzięki temu z czasem zaczyna on odbierać bodźce zewnętrzne takie jak: dźwięki czy smaki, odczuwa także wstrząsy, a nawet… emocje. Jakie doznania towarzyszą dziecku w łonie matki? Jakie bodźce docierają do płodu i z jaką siłą są one odbierane? Czy są to odczucia pozytywne?
CO ODCZUWA PŁÓD
Dziecku, znajdującemu się w macicy towarzyszy hałas, częste wstrząsy i ciągłe zmiany środowiska, zależne od tego, co akurat robi matka (mówi, chodzi, śpi, je…) Doznania płodu nie są jednak tak silne jak mogłoby się wydawać, ponieważ jego narządy zmysłów są jeszcze słabo rozwinięte. Nie można też określić, czy odbierane bodźce są dla niego przyjemne, czy też nieprzyjemne. Płód nie jest w stanie różnicować ich w ten sposób. Wraz z rozwojem ciąży dziecko odbiera coraz więcej bodźców, pochodzących zarówno ze środowiska, otaczającego matkę, jak i z wnętrza jej organizmu.
CO SŁYSZY PŁÓD
W łonie matki panuje nieustanny „hałas”. Jego źródłem są: serce matki, jelita, płuca, a także wody płodowe. Jednak dźwięki, słyszane przez płód nie do końca odpowiadają temu, co słyszałby w tych warunkach człowiek dorosły.
ZMYSŁ SMAKU
W skład płynu owodniowego wchodzi woda, sól, tłuszcze, cukry, białka, a także mocz płodu. Płyn owodniowy jest więc kombinacją wszystkich smaków: słonego, słodkiego, gorzkiego i kwaśnego. Są one odczuwane przez dziecko, ponieważ posiada ono kubki smakowe.
RUCHY PŁODU
Płód porusza się w wodach płodowych, na tyle intensywnie, na ile pozwala mu na to ich ilość i przestrzeń w macicy. Zaczyna się poruszać pod koniec I trymestru ciąży, ale początkowo ruchy te nie są odczuwane przez matkę, gdyż macica nie ma receptorów dotyku. Dziecko w macicy jest także poddawane mimowolnym wstrząsom i obrotom, obija się o ściany macicy, przemieszcza, wraz ze zmianą pozycji ciała matki.
EMOCJE I STRES W CIĄŻY
Stres w ciąży, zwłaszcza, gdy jest długotrwały i silny może powodować poronienie, poród przedwczesny, a także niedotlenienie płodu. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób hormony stresu wpływają na odczucia płodu. Pewne jest jednak, że silny stres może zaburzyć lub uniemożliwić jego rozwój. Trwają także badania na temat wpływu stresu u matki na rozwój i zachowanie dzieci po urodzeniu.
JAK CZUJE PŁÓD
Mogłoby się wydawać, że życie płodowe jest trudne- ciągły hałas, wstrząsy, niespodziewane zmiany… Jednak należy pamiętać, że dziecko w łonie matki chroni przed nieprzyjemnymi doznaniami jego niedojrzałość. Sprawia ona, że większość występujących bodźców jest odczuwalna słabo. Żadnego z nich dziecko nie pamięta w dalszym etapie życia.
Bardzo ciekawy artykuł!