Co czuje płód w łonie matki

Co czuje płód w łonie matki
Wraz z rozwojem ciąży, rozwijają się także układy zmysłowe płodu. Dzięki temu z czasem zaczyna on odbierać bodźce zewnętrzne takie jak: dźwięki czy smaki, odczuwa także wstrząsy, a nawet… emocje.  Jakie doznania towarzyszą dziecku w łonie matki? Jakie bodźce docierają do płodu i z jaką siłą są one odbierane? Czy są to odczucia pozytywne?

CO ODCZUWA PŁÓD

Dziecku, znajdującemu się w macicy towarzyszy hałas, częste wstrząsy i ciągłe zmiany środowiska, zależne od tego, co akurat robi matka (mówi, chodzi, śpi, je…) Doznania płodu nie są jednak tak silne jak mogłoby się wydawać, ponieważ jego narządy zmysłów są jeszcze słabo rozwinięte. Nie można też określić, czy odbierane bodźce są dla niego przyjemne, czy też nieprzyjemne. Płód nie jest w stanie różnicować ich w ten sposób. Wraz z rozwojem ciąży dziecko odbiera coraz więcej bodźców, pochodzących zarówno ze środowiska, otaczającego matkę, jak i z wnętrza jej organizmu.

CO SŁYSZY PŁÓD

W łonie matki panuje nieustanny „hałas”. Jego źródłem są: serce matki, jelita, płuca, a także wody płodowe. Jednak dźwięki, słyszane przez płód nie do końca odpowiadają temu, co słyszałby w tych warunkach człowiek dorosły.

Bicie serca matki, ruchy robaczkowe jelit docierają do płodu stale, więc szybko się do nich przyzwyczaja i przestaje na nie reagować. Zupełnie inaczej odbierany jest głos matki. Dociera on do dziecka mocno zniekształcony, dlatego twierdzenie, że dziecko po urodzeniu zna głos matki nie do końca jest prawdziwe. Z pewnością noworodek nie rozpoznaje  jego barwy, głos matki brzmi zupełnie inaczej, ale jego rytm i melodia zostają takie same. To właśnie z tego powodu noworodek jest w stanie rozpoznać głos matki znacznie wcześniej nim nauczy się rozpoznać głos ojca.

ZMYSŁ SMAKU

W skład płynu owodniowego wchodzi woda, sól, tłuszcze, cukry, białka, a także mocz płodu. Płyn owodniowy jest więc kombinacją wszystkich smaków: słonego, słodkiego, gorzkiego i kwaśnego. Są one odczuwane przez dziecko, ponieważ posiada ono kubki smakowe.

RUCHY PŁODU

Płód porusza się w wodach płodowych, na tyle intensywnie, na ile pozwala mu na to ich ilość i przestrzeń w macicy. Zaczyna się poruszać pod koniec I trymestru ciąży, ale początkowo ruchy te nie są odczuwane przez matkę, gdyż macica nie ma receptorów dotyku. Dziecko w macicy jest także poddawane mimowolnym wstrząsom i obrotom, obija się o ściany macicy, przemieszcza, wraz ze zmianą pozycji ciała matki.

EMOCJE I STRES W CIĄŻY

Stres w ciąży, zwłaszcza, gdy jest długotrwały i silny może powodować poronienie, poród przedwczesny, a także niedotlenienie płodu. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób hormony stresu wpływają na odczucia płodu. Pewne jest jednak, że silny stres może zaburzyć lub uniemożliwić jego rozwój. Trwają także badania na temat wpływu stresu u matki na rozwój i zachowanie dzieci po urodzeniu.

JAK CZUJE PŁÓD

Mogłoby się wydawać, że życie płodowe jest trudne- ciągły hałas, wstrząsy, niespodziewane zmiany… Jednak należy pamiętać, że dziecko w łonie matki chroni przed nieprzyjemnymi doznaniami jego niedojrzałość. Sprawia ona, że większość występujących bodźców jest odczuwalna słabo. Żadnego z nich dziecko nie pamięta w dalszym etapie życia.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak uchronić się przed rozstępami w ciąży

Rozstępy mogą pojawić się na naszym ciele na różnych etapach życia. Niekiedy pierwsze pojawiają się …

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.