Jak rozwija się mikrobiom dziecka

Wykład o mikrobiomie dziecka dr Wojciecha Feleszko

Mikrobiom każdego człowieka jest wyjątkowy – charakterystyczny dla danej osoby, unikalny niczym odcisk palca, a jednocześnie podobny do mikrobiomu najbliższych osób ze środowiska domowego. Mikrobiom powstaje od momentu narodzin, rozwija się przez całe nasze życie i w tym czasie podlega mniejszym lub większym zmianom. Rozwija się i gromadzi niczym nasze doświadczenie życiowe i jest tak indywidualny jak nasze linie papilarne. Czym jest mikrobiom, dlaczego jest taki ważny dla każdego człowieka, a zwłaszcza dla noworodka?

CZYM JEST MIKROBIOM I JAKA JEST JEGO ROLA?

Mikrobiom to coś, czego nie widać gołym okiem, a bez czego nie moglibyśmy żyć. To wszystkie drobnoustroje, które żyją w naszym organizmie oraz na powierzchni naszego ciała. U dorosłego człowieka to nawet 2 kg różnych bakterii! Zasiedlają one przede wszystkim układ pokarmowy, ale także m.in. jamę nosową, uszy, pochwę czy układ oddechowy.

Mikrobiom stanowią głównie bakterie, ale także wirusy, grzyby czy pierwotniaki. W zależności od miejsca występowania pełni różną rolę, przede wszystkim ochronną i wspierającą najważniejsze funkcje naszego organizmu. O florze bakteryjnej człowieka najczęściej słyszymy w kontekście flory układu pokarmowego, pochwy i skóry.

Flora bakteryjna układu pokarmowego bierze udział w metabolizmie i procesach fermantacyjnych składników pokarmowych, ale także ma istotne znaczenie w odporności organizmu. Mikrobiom pochwy pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH pochwy i dzięki temu chroni kobietę przed infekcjami. Jednak to mikrobiom skóry jest naszą pierwszą linią obrony przed drobnoustrojami. Skóra to największy narząd człowieka, najbardziej „zewnętrzna”, a więc mająca największą styczność z otoczeniem warstwa naszego organizmu. Jednocześnie jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Rozwój mikrobiomu dziecka

JAK POWSTAJE MIKROBIOM I OD CZEGO ZALEŻY?

Mikrobiom każdego człowieka jest zupełnie unikatowy. Od czego zależy jego skład? Od wielu czynników takich jak wiek, płeć, środowisko, w którym mieszkamy, nasz stan zdrowia, odżywianie i sposób dbania o higienę.

Jednak mikrobiom nie jest czymś, z czym się rodzimy. W czasie życia płodowego, dziecko przebywa w warunkach sterylnych pływając w wodach płodowych. Szansę na kontakt z pierwszymi bakteriami ma w momencie porodu. Dlatego tak ogromne znaczenie dla flory bakteryjnej całego organizmu ma sposób porodu. Organizm dziecka rodzonego drogami natury w pierwszej kolejności zasiedlamy jest bakteriami występującymi w drogach rodnych matki. Po porodzie te bakterie pozostają na skórze dziecka, w jego jamie ustnej i nosowej, a stąd penetrują wgłąb ciała.

Następnie mikrobiom małego człowieka modyfikuje się w czasie kontaktu ze skórą matki. Dlatego tak ważny jest pierwszy nieprzerwany kontakt skóra do skóry przez pełne 2 godziny po porodzie. Istotne jest także karmienie dziecka. Mleko matki zawiera naturalne probiotyki i prebiotyki, które w czasie każdego karmienia przedostają się do organizmu dziecka.

Mikrobiom dzieci urodzonych drogą cięcia cesarskiego jest zdecydowanie mniej korzystny ze względu na brak kontaktu z drogami rodnymi matki, brakiem nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry antychmiast po porodzie oraz kontaktem w pierwszej kolejności ze środowiskiem szpitalnym.

JAK DBAĆ O MIKROBIOM?

Mikrobiom naszej skóry jest najbardziej zależny od środowiska ze względu na to, że skóra jest tak dużym narządem i pokrywa całą niemal powierzchnię naszego ciała. Dlatego ważne jest, aby nie niszczyć tej cennej formy życia na powierzchni naszego ciała podczas codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry każdego człowieka powinna być tak delikatna jak to możliwe. Szczególnie istotne jest to w pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia. Jak o nią dbać? Wybieraj łagodne kosmetyki o najprostszym składzie, takie, które nie zawierają parabenów czy SLS/SLES. Za każdym sięgając po nowy produkt obserwuj reakcję skóry swojego dziecka. I przede wszystkim pamiętaj o prostej zasadzie: w przypadku pielęgnacji skóry niemowlęcia mniej znaczy więcej.  Nie nadużywaj kosmetyków, ale też nie bój się ich – stosuj tyle ile jest niezbędne.

Do napisania artykułu na temat mikrobiomu zainspirował mnie wykład dr Wojciecha Feleszko w czasie warsztatów Johnsons Wybierz Łagodność. Firma wprowadziła nową serię kosmetyków z linii Cotton Touch z bawełną, która nie zaburza naturalnego mikrobiomu skóry dziecka i przeznaczona jest do stosowania od pierwszych dni życia. Zdążyłyście już je przetestować u swoich pociech?

Warsztaty Johnsons 2019

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Nosidełko czy chusta do noszenia dziecka

Nosidełko czy chusta do noszenia dziecka?

W ostatnim czasie z myślą o rodzicach i ich pociechach powstało wiele udogodnień takich jak …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.