Strona główna » Artykuły » Zdrowie dziecka » Kifoza czyli okrągłe plecy u dzieci

Kifoza czyli okrągłe plecy u dzieci

Kifoza czyli plecy okrągłeKręgosłup to podparcie dla naszego ciała. Dzięki niemu możemy się poruszać, utrzymuje nasze ciało wyprostowane. Rośnie z nami przez całe życie i przystosowuje się do naszego organizmu. Niestety zapominamy jak ważną rolę odgrywa w naszym ciele. Na powstawanie wad kręgosłupa ma wpływ wiele czynników, a problemy zwykle zaczynają się już w dzieciństwie. Kifoza czyli okrągłe plecy to jedna z najczęstszych wad postawy.

WADY POSTAWY U DZIECI

Problemy z kręgosłupem zaczynają się już w dzieciństwie. Ponad 80% dzieci ma wady postawy. Wpływa na to wiele czynników takich jak: uwarunkowanie genetyczne, zła dieta, mało ruchu u dzieci czy noszenie ciężkich tornistrów do szkoły.
Pod względem przyczyn wady postawy dzielimy na:

  • Wady wrodzone – kości( zaburzenia kostnienia, kręgozmyki, rozszczepy kręgosłupa, zwichnięcia biodra) i mięśni (postępujący zanik mięśni)
  • Wady nabyte – rozwojowe (krzywica, choroba Scheurumanna), nawykowe (siedzenie w nieprawidłowej pozycji, noszenie ciężarów).

Jedną z wad postawy jest kifoza czyli tzw. plecy okrągłe.

KIFOZA CZYLI PLECY OKRĄGŁE

Kifoza, nazywana także plecami okrągłymi to wygięcie do przodu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W konsekwencji dochodzi do tworzenia się tzw. garba na plecach. W kifozie występują barki okrągłe, oraz inne objawy zaburzeń postawy skręcenie stawów biodrowych i płaskostopie. Klatka piersiowa robi się płaska. Mięśnie klatki piersiowej są przykurczone, a mięśnie grzbietu rozciągnięte. Głowa jest nadmiernie wysunięta do przodu a także widoczne jest odstawanie łopatek.

KIFOZA – DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Lekarz wykonuje badanie palpacyjne kręgosłupa. Ponadto prosi pacjenta, aby wykonał konkretne ruchy. W ten sposób określa w jakim stopniu może wykonywać ruchy zgięcia i rotacji kręgosłupa.

Lekarz zleca RTG kręgosłupa, które jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół). Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego stoi się z wyciągniętymi do przodu rękoma i utrzymuje głowę prosto. Zdjęcie może być wykonane także w pozycji leżącej.

Kifoza wcześnie wykryta, może być wyleczona. Jest to jednak proces długotrwały.

Podstawa w leczeniu kifozy jest korekcja wady postawy. W tym celu można stosować masaż klasyczny. Wykonujemy go mocniej na klatkę piersiową żeby zniwelować przykurczone mięśnie. Grzbiet masujemy lżej. Stosujemy głównie techniki rozcierania i ugniatania. Pomocne mogą być ćwiczenia korekcyjne rozciągające mięśnie klatki piersiowej i wzmacniające mięśnie grzbietu, a także ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni brzuch i mięśni pośladków. Z zabiegów fizykoterapii świetnie sprawdza się promieniowanie nadfioletowe, ultradźwięki, masaż podwodny. Bardzo dobrą formą terapii dla dzieci z kifozą jest basen. Pływanie, ćwiczenia w wodzie świetnie działają na korekcję zniekształconego kręgosłupa. Można stosować szelki ortopedyczne.

KIFOZA – PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA

Ćwiczenie nr 1

Stań w lekkim rozkroku i rozłóż ręce na boki. Wykonaj wdech i odchyl ręce w tył. Następnie wykonaj wydech i wykonaj rękoma ruch, jakbyś chciał kogoś uściskać.

Ćwiczenie nr 2

Klęknij na macie – kolana powinny się znajdować na szerokość bioder. Następnie wyciągnij boki ciała do góry, odpowiednio układając ciało i wygnij się do tyłu tak, aby opuścić dłonie na pięty.

Ćwiczenie nr 3

Połóż się na brzuchu. Wyprostuj ramiona na boki. Czoło oprzyj na podłodze lub na zwiniętym ręczniku. Unoś ramiona w górę, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Wykonaj 15 powtórzeń.

 

 

Autor: Michał Tomaszewski

Michał Tomaszewski
Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi oraz dziećmi. Nauczyciel zawodu w Technikum Masażu.

Jeden komentarz

  1. Zazwyczaj nie komentuje ale artykuł nie jest merytoryczny. Pisal go fizjoterapeuta??? Kifoza to naturalna krzywizna kregoslupa piersiowego. Kifoza nie oznacza pleców okrągłych. Ona występuje fizjologicznie!!! Gdyby jej nie było to plecy byłyby płaskie. Pogłębiona kifoza – ta już może oznaczać plecy okrągłe. A co autor miał na myśli pisząc, że kifoza to wygięcie kręgosłupa lędźwiowego do przodu? Nie chodziło o rowniez fizjologiczną lordozę lędzwiową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.