Leki na kolkę niemowlęcą

Kolka niemowlęca powoduje dyskomfort i płacz

Kolka niemowlęca – postrach rodziców nawet jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Krążą o niej legendy. W dodatku niewiele osób rozumie jakie są jej przyczyny i czym właściwie jest.  A co najgorsze sposobów radzenia sobie z kolką jest całe mnóstwo, tylko mało co rzeczywiście działa. Co innego usłyszysz od położnej, co innego od pediatry, jeszcze innych rad udzieli Ci koleżanka, mama czy teściowa. Prawda leży gdzieś pośrodku, a  kolki niemowlęce były, są i będą. Jest to przede wszystkim wyraz niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i na taki stan rzeczy mamy jedynie niewielki wpływ. Są oczywiście czynniki, które zwiększają lub zmniejszają ryzyko pojawienia się kolki.

SIMETYKON I DIMETYKON

Niestety najczęściej rady dotyczące sposobów zwalczania kolki niemowlęcej rozpoczynają się od sugestii podawania różnych leków. Bardzo często bez jakiegokolwiek uzasadnienia. Przyjęło się bowiem, że leki zawierające simetykon takie jak Espumisan czy też słynny sprowadzany z zagranicy Sab Simplex mogą pomagać w kolce niemowlęcej i trzeba go stosować, najlepiej w końskiej dawce. Przecież jest wydalany z organizmu, więc nie przedawkujemy…. Simetykon jest substancją stosowaną również u dorosłych w przypadku wzdęć i nawet tutaj działanie jest wątpliwe. W przypadku kolki niemowlęcej w zasadzie nie wiadomo czy preparaty z simetykonem w jakikolwiek sposób działają. Nie zmienia to faktu że są najpopularniejsze i najczęściej stosowane w przypadku takich problemów u niemowląt. Wielu rodziców staje na głowie aby sprowadzić słynne Sab-simplex z zagranicy najczęściej z Niemiec, czasami także z Czech a na końcu okazuje się że albo preparat w ogóle nie działa, albo rodzice zauważają jakiś mierny skutek. W zasadzie nie wiadomo czy spowodowane używaniem preparatu czy czymkolwiek innym.

KROPELKI Z LAKTAZĄ

W ostatnim czasie modne zrobiło się także stosowanie preparatów z enzymem laktazą. W przypadku kolek nie ma to najmniejszego sensu, gdyż nie są one spowodowane nietolerancją laktozy. Krople z laktazą przeznaczone są dla dzieci z nietolerancją laktozy. Nietolerancja laktozy i kolka niemowlęca to dwa zupełnie różne i niezależne od siebie problemy, dające inne objawy. Dość łatwo je różnicować.

Na zawartość laktozy w mleku kobiecym nie mamy najmniejszego wpływu, jest ona niezależna od diety matki. Dlatego chybiona jest także inna, dość częsta porada – aby matka ograniczyła produkty z laktozą jeśli dziecko ma kolki. Pomysł podwójnie chybiony – po pierwsze kolki to nie nietolerancja laktozy, a po drugie spożycie przez matkę tego cukru nie wpływa zupełnie na jego zawartość w mleku.

PROBIOTYKI

Niemowlęta cierpiące na kolkę dość często dostają probiotyki, które maja łagodzić objawy. Akurat stosowanie probiotyków ma jakieś uzasadnienie, ponieważ niemowlęta z zaburzoną florą bakteryjną jelit są bardziej podatne na kolki oraz objawy kolki utrzymują się dłużej i są silniejsze. Stosowanie probiotyków może więc być pomocne ale w nadmiarze wszystko szkodzi, dlatego nie wolno przekraczać zalecanej dawki produktu. Niestety dość często obserwuję, że rodzice podają więcej kropelek niż sugerował producent. Wydaje się im, że większa ilość bardziej pomoże. Nic bardziej mylnego! Nadmiar leków w przypadku kolki niemowlęcej może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego. Należy pamiętać, że każdy preparat poza substancją czynną posiada także tak zwane substancje pomocnicze. W przypadku preparatów dla niemowląt są to zwykle substancje słodzące, konserwanty, sztuczne aromaty.

LEKI PRZECIWBÓLOWE

Podawanie niemowlętom leków przeciwbólowych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia powinno być absolutną ostatecznością. Kolki niestety zwykle dość często się powtarzają, łagodzenie jedynie objawów bólowych nie jest długotrwałym rozwiązaniem problemu. Pamiętaj, że każdy lek przeciwbólowy oprócz tego, że łagodzi ból, działa też niestety toksycznie. U malucha, który jest niedojrzały każdy lek mocno obciąża wątrobę i nerki oraz podrażnia błonę śluzową układu pokarmowego. Leki dla małych dzieci poddawane są w czopkach, dla nieco starszych – doustnie. Najczęściej stosowany jest paracetamol lub ibuprofen.

Każda substancja, która nie jest mlekiem matki będzie dla niemowlaka obciążająca i podrażni układ pokarmowy. W związku z tym zamiast poprawy można zaobserwować pogorszenie.

Podsumowując – leki na kolkę niemowlęcą zwykle są mało skuteczne lub w ogóle nie działają. Jeśli już je stosujesz, zawsze najpierw skonsultuj to z lekarzem lub położną, doradcą laktacyjnym. I pamiętaj o najważniejszej zasadzie – co za dużo, to niezdrowo.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak rozwija się mikrobiom dziecka

Wykład o mikrobiomie dziecka dr Wojciecha Feleszko Mikrobiom każdego człowieka jest wyjątkowy – charakterystyczny dla …

2 komentarze

  1. Leki lekami ale najważniejsza jest bliskość i bycie blisko dziecka, ktore przechodzi te trudne chwile. Nic nie zastąpi mu przytulenia i poczucia bezpieczeństwa. U mnie przy dwójce dzieci udało się uniknąć lekoterapii, zaś bardzo dużo nosiliśmy sie w naszej kochanej chuscie Magic Summer od Luna Dream.

  2. Dzięki za ten przydatny artykuł 🙂 zresztą, cały Twój blog jest świetny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.