Nosidełko czy chusta do noszenia dziecka?

Nosidełko czy chusta do noszenia dzieckaW ostatnim czasie z myślą o rodzicach i ich pociechach powstało wiele udogodnień takich jak nosidełko czy chusta, które mają w  ułatwić noszenie malucha. Niektórzy specjaliści popierają takie rozwiązania, niektórzy natomiast mają wiele zastrzeżeń co do ich stosowania. W związku z tym postaramy się przybliżyć kilka istotnych faktów, na które należy zwrócić uwagę przy gdy wybieramy nosidełko czy chustę. Podpowiemy też jak wiązać chustę, aby maluch czuł się komfortowo, a jego ciałko było bezpieczne oraz jak dostosować do wieku dziecka i prawidłowo używać nosidełko.

NOSIDEŁKO

Jeszcze kilka lat temu na rynku popularne były głownie nosidełka. Nosidełko cieszyło się powodzeniem wśród rodziców głównie dlatego, że było wygodne dla rodziców.

Nosidełko typu „wisiadło” z wąskim pasem zakładanym pomiędzy nóżki dziecka we wczesnym okresie rozwojowym jest zwykle odradzane, przede wszystkim ze względu na wymuszoną pozycję ułożeniową dziecka. Przez takie nosidełko dziecko jest w pozycji pionowej z nóżkami swobodnie opadającymi w dół. Jest to niekorzystne zwłaszcza w bardzo wczesnym okresie rozwojowym i powoduje duże przeciążenia struktur kręgosłupa jak i stawów krzyżowo-biodrowych. Ponadto, cały ciężar ciała skupia się w okolicy spojenia łonowego dziecka.

Jeśli chcemy kupić nosidełko, to należy wybierać takie z szeroką rozpórką pomiędzy nóżkami. Taka pozycja, czyli „pozycja żabki” jest najbardziej optymalna dla stawów biodrowych. Ponadto, jeśli decydujemy się kupić nosidełko pamiętajmy, aby wybierać te z podparciem na główkę, gdyż w pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie utrzymywać główki. Dziecko nosimy przodem do siebie, aby móc kontrolować cały czas ułożenie naszego malucha.

Nosidełko częściej znajduje zastosowanie u dzieci starszych, potrafiących już samodzielnie utrzymać pozycję siedzącą. Tutaj dobrze sprawdzają się nosidełka na plecy.

JAKA CHUSTA DO NOSZENIA DZIECKA?

Ostatnim nowym „trendem” wśród rodziców stały się chusty, w których to rodzice noszą swoje maluchy. Dlaczego chusta zyskała aż taką popularność? Chusta zapewnia bardzo bliski kontakt rodzic-dziecko, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia, zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Pozycja w jakiej nosimy dziecko w chuście jest bardziej ergonomiczna dla malucha niż ta w nosidełku i jest zbliżona do pozycji płodowej. Aby jednak chusta spełniała swoje zadanie musi być poprawnie wiązana! Dostępnych jest kilka rodzajów: chusty tkane, kółkowe, elastyczne, nosidła miękkie. Chusta tkana i kółkowa jest przeznaczona dla dzieci od pierwszego tygodnia życia.

JAK NOSIĆ DZIECKO W CHUŚCIE?

Dobrze dobrane wiązanie podtrzymuje kręgosłup dziecka na całej jego długości. Ponadto, właściwa pozycja i ułożenie dziecka w chuście wpływa na prawidłowy rozwój panewek stawów biodrowych. Prawidłowe warunki dla rozwoju panewek stwarza pozycja na tzw. „żabkę”, czyli zgięcie nóżek w kolanach około 110 stopni, odwiedzenie w stawach biodrowych w granicach 60 stopni dla niemowlaków i w miarę rozwoju dziecka wzrasta do około 90 stopni. Stopy dziecka natomiast w rotacji zewnętrznej. Bardzo ważne jest, aby chusta mocno otulała dziecko – ma to duże znaczenie, gdyż dziecko jak i rodzic muszą czuć się pewnie, a przede wszystkim chusta ma utrzymywać dziecko w poprawnej pozycji przez cały czas. Dziecko powinniśmy nosić przodem do siebie. Po ukończeniu 5 miesiąca życia możemy zacząć nosić dziecko na plecach. W okresie tym nasz maluch jest bardzo ciekawy świata i tego co go otacza, więc taka pozycja będzie dla niego wygodniejsza. Ponadto pozycja ta jest również bardziej komfortowa dla osoby noszącej dziecko. Pamiętajmy, że z każdym miesiącem życia waga dziecka wzrasta i trudniej jest zachować poprawną sylwetkę. Dlatego też pozycja na plecach jest w późniejszym okresie bardziej ergonomiczna dla rodziców.

CZY CHUSTA JEST BEZPIECZNA DLA DZIECKA?

Głosy sprzeciwu wobec noszenia dzieci w chustach związane są przede wszystkim z tym, że bardzo często rodzice nie wiedzą jak wykonać poprawne wiązanie i w jakiej pozycji nosić dziecko. W każdym przypadku – czy to mowa o osobie dorosłej, czy niemowlęciu niepoprawna pozycja niesie za sobą szereg niekorzystnych zmian, których skutki możemy odczuć w wieku późniejszym. Zła pozycja dziecka w chuście może powodować przeciążenia w stawach biodrowych i kręgosłupie jak również długie i niepoprawne noszenie malucha w złej pozycji może powodować asymetrię napięć mięśniowych. Dlatego też wszystkim obecnym, jak i przyszłym rodzicom zalecany jest udział w warsztatach, podczas których instruktorzy
w szczegółowy sposób wyjaśniają i prezentują mechanizm wiązania chust.

Oczywiście niezależnie od tego jakiego wyboru dokonacie pamiętajcie, że zarówno chusta, jak i nosidełko powstały z myślą o tym, by pomóc rodzicom w opiece nad dzieckiem. Bardzo często taki sposób przenoszenia jest dużo łatwiejszy, jak i wygodniejszy dla rodziców. Jednak należy pamiętać, że każde dziecko potrzebuje ruchu dla prawidłowego rozwoju. Dlatego też starajmy się stworzyć naszym maluchom jak najwięcej okazji do samodzielnego przemieszczania się i odkrywania świata, a nosidełkiem lub chustą wspomagajmy się z rozsądkiem.

Autor: Małgorzata Kobylarz i Bartosz Kielar

Małgorzata Kobylarz i Bartosz Kielar
kine4life.com to strona poświęcona tematyce fizjoterapii i sportu. Tworzona jest przez magistrów fizjoterapii, którzy swoje doświadczenie zdobywali w licznych placówkach rehabilitacyjnych w Polsce i za granicą. Serdecznie zapraszamy do lektury naszych autorskich artykułów o tematyce rehabilitacyjno-sportowej.

Nie przegap

Pielęgnacja noworodka i niemowlaka jakich kosmetyków (nie)używać?

Pielęgnacja noworodka i niemowlaka – jakich kosmetyków (nie)używać?

Pielęgnacja noworodka wymaga chwili zastanowienia i dokonania kilku istotnych wyborów. Półki sklepowe przedstawiają imponujący asortyment …

2 komentarze

  1. fajna sprawa ta chusta, duża wygoda i mało miejsca zajmuje 🙂

  2. Doradcy chustowi zaraz by tu skrytykowali 😉
    Po 1: Żadne nosidło nie jest polecane od urodzenia. Dopiero gdy dziecię solidnie siada. (Choć oczywiście producenci polecają od urodzenia, ale wiadomo – im zależy, by sprzedać produkt.)
    Po 2: Można od urodzenia nosić na plecach np. plecak prosty się nadaje.
    Po 3: Od urodzenia można nosić tez w chuście elastycznej. Jest nawet polecana na początek, bo jest prostsza. Dla dzieci z niską wagą urodzeniową się sprawdzi dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.