Strona główna » Artykuły » Zdrowie dziecka » Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci

PłaskostopiePłaskostopie nazywane również stopą płasko-koślawą jest jedną z najczęściej występujących zniekształceń stóp. Każde dziecko rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym. Następnie wraz z rozwojem mięśnie stópek wzmacniają się. Jednak czasami ten proces jest zaburzony i wtedy powstaje zniekształcenie. Płaskostopie powoduje ból, utrudnia poruszanie się, dlatego zalecana jest rehabilitacja, która jest wymagająca i czasochłonna ale przynosi oczekiwane efekty.

JAK ROZPOZNAĆ PŁASKOSTOPIE

Płaskostopie występuje u dzieci i dorosłych, częściej u kobiet. Samo tzw. obniżenie łuków stopy nie jest bolesne i nie powoduje kłopotów z chodzeniem. Dopiero nawracanie stopy powoduje ból i dyskomfort. Przyczyny powstania wady są różne takie jak: zapalenie stawów, krzywica, porażenie mięśni. Duży wpływ ma też nadwaga u dziecka.

Płaskostopie najczęściej rozpoznaje się w 4.-5 roku życia. Jeśli chcesz sprawdzić, czy stopa dziecka rozwinęła się prawidłowo, możesz to łatwo zrobić, oglądając jej odbicie, np. mokry ślad na suchej posadzce albo na piasku. Jeśli ślad nie ma wcięcia pośrodku stopy i przypomina kształtem spód żelazka, malec ma płaskostopie.

Chory odczuwa osłabienie, zmęczenie i ból przy długotrwałym chodzeniu. Dolegliwości umiejscawiają się na podeszwie, jednak mogą obejmować okolice kostki a nawet kolana. Ruchy odwracania i nawracania są ograniczone tak jak wyprost i zgięcie palców. Skutkiem tego jest tzw. ciężki chód.

Możemy wyróżnić trzy stopnie choroby:

  • I stopień – występują zwykłe zaburzenia postawy. Stopa jest wiotka. Pacjent sam może korygować wady poprzez proste ćwiczenia.
  • II stopień – występują nieznaczne zmiany kostne, skurcze i skrócenie mięśni. Całkowita korekcja jest niemożliwa.
  • III stopień – znaczne zmiany kostne i mięśniowe. Występuje zupełne zesztywnienie.

W stopniu II i III przyda się pomoc chirurgiczna żeby doprowadzić stopę do pełnej sprawności. W I stopniu należy głównie wzmacniać mięśnie glistowate, wewnętrzne stopy i zginacz długi palców.

LECZENIE PŁASKOSTOPIA

Płaskostopie to problem, wymagający odpowiedniej rehabilitacji. Głównym jej celem jest poprawa ruchomości stawów stopy, wzmocnienie mięśni, odtworzenie łuków stopy. W zależności od możliwości pacjenta wykonujemy ćwiczenia wzmacniające mięśnie w/w mięśni, naukę prawidłowego chodu, kształtowanie stopy, ćwiczenia bierne i czynno-bierne.

Stosuje się także masaż klasyczny stopy rozluźniający więzadła stopy, masaż ogólny kończyny dolnej. Dodatkowo opracowujemy mięśnie, które uległy skurczowi i zostały przykurczone.

Można dodatkowo stosować zabiegi z dziedziny fizykoterapii takie jak solux, elektrostymulacja. Szczególnie skuteczne są faradyczne kąpiele stóp.

W dalszym postępowaniu rehabilitacyjnym (gdy stopa nie jest już wiotka) dokładamy ćwiczenia czynne takie jak przenoszenie woreczków palcami stóp, chodzenie na palcach lub pietach, kręcenie stopami. Dokładamy opór przy ćwiczeniach zgięcia, wyprost i rotacji. Dalej stosujemy fizykoterapie i masaż stóp. Możemy tez stosować kinesjology taping na potrzymanie ćwiczeń.

Płaskostopie wymaga zazwyczaj długotrwałej rehabilitacji, stosowanej w sposób ciągły. Jednak warto podjąć leczenie, aby nasze pociechy były zdrowe i szczęśliwe.

Autor: Michał Tomaszewski

Michał Tomaszewski
Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi oraz dziećmi. Nauczyciel zawodu w Technikum Masażu.

Nie przegap

Dysplazja stawów biodrowych u dzieci - podstawowe informacje

Wrodzona dysplazja stawu biodrowego – rehabilitacja

Dysplazja stawu biodrowego to dość często występująca wada wrodzona układu ruchu u dzieci. Z pewnością …

Jeden komentarz

  1. Są świetne wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, wypróbowałam takie firmy jak Mazbit, Corby a ostatnio Footmate ze strony http://sklep.footmate.pl, wszystkie dość podobnej jakości te ostatnie jednak najlepiej wychodzą cenowo. Aktualnie testuję w sumie już 2 miesiąc wkładki Alfa Comfort za około 25zł i powiem ze sprawują się nieźle.
    Świetna sprawa, kiedyś takich nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *