Strona główna » Artykuły » Zdrowie dziecka » Wrodzona dysplazja stawu biodrowego – rehabilitacja

Wrodzona dysplazja stawu biodrowego – rehabilitacja

Dysplazja stawów biodrowych u dzieci - podstawowe informacjeDysplazja stawu biodrowego to dość często występująca wada wrodzona układu ruchu u dzieci. Z pewnością większość rodziców kiedyś o niej słyszała. Niewiele osób wie jednak jak powstaje wrodzona dysplazja stawu biodrowego i jakie pociąga za sobą konsekwencje. Postępowanie medyczne powinno zostać wprowadzone jak najszybciej. Wybór metody leczenia i rehabilitacji dziecka zależy między innymi od czasu rozpoznania nieprawidłowości.

CO TO JEST DYSPLAZJA STAWU BIODROWEGO

Panewka stawu biodrowego na początku – około 3 miesiąca rozwoju wewnątrzmacicznego jest głęboka. Od około 6 miesiąca życia płodowego ulega znacznemu spłyceniu. Po porodzie ponownie pogłębia się i z biegiem czasu obejmuje większą część kości udowej.

W okresie płodowym bioderka dziecka są w pozycji zgięciowej. Torebki stawowe są bardzo luźne i każda siła działająca na biodro może zadziałać szkodliwie oddzielając panewkę od główki kości udowej. Takie zagrożenia zwane są dysplazjami fizjologicznymi. W okresie życia płodowego kończyna dziecka może zaczepić się o część płodu i nie może wrócić do normalnego położenia. Dłuższy czas w takiej pozycji może zaburzyć prawidłowy rozwój bioder w następstwie czego rozwija się dysplazja stawu biodrowego.

Zwichnięcia biodra (tak też możemy nazywać dysplazje) mogą powstać poprzez działania zewnętrzne takie jak: poród – gdy położna musi ciągnąc za nóżki dziecka, nie noszenie dziecka okrakiem przez matki, podczas mierzenia piętowo ciemieniowego.

Rozpoznanie dysplazji u dziecka jest dość proste. Należy sprawdzić czy występuje ograniczenie odwodzenia, skrócenie kończyny, asymetria fałdów udowych, chód kaczkowaty.

REHABILITACJA DZIECKA Z DYSPLAZJĄ STAWÓW BIODROWYCH

Każdy rodzic nowonarodzonego dziecka jest informowany przez lekarza pediatrę o możliwości zrobienia USG bioder. Dzięki temu można wcześnie wykryć wadę i szybko ja naprawić.

W rehabilitacji stosuje się specjalne ortezy zakładane na bioderka (poduszka Frejki, rozwórka Koszli, szelki Pavlika lub szyna). Aparatura ta utrzymuje nogi dziecka w odwiedzeniu i zgięciu, dzięki czemu główka kości udowej znajduje się centralnie w panewce, a staw prawidłowo się kształtuje. Pielęgnacja dziecka w takich aparaturach jest lekko utrudniona na szczęście trwa to krótko. Dodatkowo stosuje się masaż klasyczny, który pomaga w ukrwieniu tkanek i złagodzeniu napięcia mięśniowego. W razie potrzeby można stosować lekkie nagrzewania lampą solux. W przypadku wystąpienia przykurczów kolanowych stosuje się lekkie ćwiczenia rozciągające. W miarę sprowadzania kończyny do prawidłowego położenia stosuje się ćwiczenia czynne takie jak zginanie i odwodzenie bioder, zginanie i prostowanie w stawach kolanowych, ćwiczenia w wodzie.

Niezdiagnozowane zwichnięcie stawu biodrowego może doprowadzić do operacji i dłuższego okresu rehabilitacji. Wcześnie wykryta dysplazja i dobrze prowadzone leczenie gwarantuje szybki powrót do zdrowia (zwykle trwa 2-3 miesiące), dzięki czemu możemy cieszyć się wszystkimi ważnymi chwilami w życiu naszych pociech.

Autor: Michał Tomaszewski

Michał Tomaszewski
Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi oraz dziećmi. Nauczyciel zawodu w Technikum Masażu.

Nie przegap

Płaskostopie

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie nazywane również stopą płasko-koślawą jest jedną z najczęściej występujących zniekształceń stóp. Każde dziecko rodzi …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *