Endometrioza – problemy w diagnostyce i leczeniu

Endometrioza- problemy w diagnostyce i leczeniu
Ten problem dotyczy nawet 15% miesiączkujących kobiet. Jest jedną z głównych przyczyn zespołów bólowych miednicy mniejszej i niepłodności. Endometrioza jest znana nauce od kilku stuleci, ale jej fenomen wciąż nie został do końca wyjaśniony. Czasem choroba przebiega bezobjawowo lub daje nieswoiste objawy, w związku z czym nie zawsze jest właściwie rozpoznana. Co to jest endometrioza i czy można ją skutecznie leczyć?

FIZJOLOGIA ENDOMETRIUM

Endometrioza dotyczy 7-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Nazwa choroby pochodzi od słowa „endometrium”, oznaczającego błonę śluzową, wyściełającą jamę macicy. Fizjologicznie tkanka ta występuje jedynie w jamie macicy. Na początku cyklu miesiączkowego śluzówka macicy pod wpływem estrogenów rozrasta się, zwiększa się jej grubość i ukrwienie. W drugiej fazie cyklu pod wpływem progesteronu dochodzi do obrzmienia i dalszego rozwoju endometrium. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia na ok. 2 dni przed miesiączką dochodzi do zmian degeneracyjnych. W czasie krwawienia miesiączkowego endometrium łuszczy się, aż do momentu, gdy  znów stanie się cienkie. W kolejnym cyklu cały schemat rozpoczyna się od nowa. Zmiany, zachodzące w endometrium są ściśle związane z hormonami.

JAK POWSTAJE ENDOMETRIOZA

Endometrioza jest to występowanie śluzówki macicy poza jej jamą.  Może ona znajdować się w mięśniu macicy, jajowodzie, jajniku, szyjce macicy czy pochwie, a także, rzadziej, w innych narządach, np. elementach układu pokarmowego czy moczowego. Poza jamą macicy endometrium podlega takim samym przemianom jak to, znajdujące się w jamie macicy, czyli narasta w czasie trwania cyklu miesiączkowego, a następnie złuszcza się w czasie miesiączki.

ROZPOZNANIE CHOROBY

Rozpoznanie choroby nie zawsze jest proste. Czasami przebiega ona bezobjawowo. Często występującymi objawami są:  ograniczenie płodności, bolesne miesiączkowanie, nadmierne krwawienia miesiączkowe, zespół bólowy miednicy mniejszej, a także ból w czasie współżycia, rzadziej może występować krwiomocz lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Objawy zależą od umiejscowienia ognisk endometriozy.

Objawy choroby są dla niej niespecyficzne, a rozpoznanie często sprawia problem. W niewielkiej części przypadków, jeśli endometrioza występuje na szyjce macicy, w pochwie czy na sromie można ją zauważyć w badaniu ginekologicznym. Tzw. adenomioza, czyli występowanie błony śluzowej macicy w mięśniu macicy jest bardzo trudne w diagnostyce, najskuteczniejszy jest tu rezonans magnetyczny. Czasem jedynym wyjściem jest zastosowanie laparoskopii diagnostycznej.

LECZENIE ENDOMETRIOZY

W zależności od wieku kobiety, jej planów prokreacyjnych, umiejscowienia i zaawansowania choroby możliwe jest leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Operacyjne leczenie endometriozy polega na usunięciu jej ognisk, zabieg może być bardziej lub mniej rozległy, jednak leczenie oszczędzające czasem kończy się nawrotami choroby. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwbólowe oraz terapię hormonalną. Leki hormonalne mają hamować czynność jajników i rozrost endometrium zarówno w macicy jak i poza nią.

Ze względu na problemy zarówno w diagnostyce jak i leczeniu endometriozy wciąż jest ona poważnym problemem wielu kobiet w wieku reprodukcyjnym.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Jak zajść w ciążę

Jak zajść w ciążę

Na ludzką płodność wpływa wiele czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ, jednak eliminując czynniki szkodliwe …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.