Zespół policystycznych jajników PCOS

Zespół policystycznych jajników
PCOS (policystic ovary syndrome), czyli zespół policystycznych jajników to problem, który dotyczy wielu kobiet w wieku rozrodczym. Może być przyczyną niepłodności, problemów z donoszeniem ciąży i powikłań w jej przebiegu, a także otyłości, cukrzycy, nadciśnienia i zwiększonej zachorowalności w okresie przekwitania. Diagnostyka PCOS bywa czasem problematyczna, opiera się głównie na obrazie klinicznym, USG i badaniach laboratoryjnych.

OBJAWY PCOS

Zespół policystycznych jajników występuje u 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Jest rozpoznawany na podstawie:

  • podwyższonego stężenia androgenów z towarzyszącymi objawami androgenizacji (nadmierne owłosienie typu męskiego, łojotokowe zmiany skórne),
  • typowego obrazu jajników w badaniu USG (duża liczba pęcherzyków antralnych o średnicy 4-7mm),
  • zaburzeń miesiączkowania i owulacji (rzadkie, nieregularne krwawienia, brak owulacji).

Aby rozpoznać PCOS wystarczą dwa z powyższych objawów.

PRZYCZYNY I SKUTKI PCOS

Przyczyny występowania PCO nie są do końca poznane. Zespół policystycznych jajników jest związany z zaburzeniami endokrynnymi (hormonalnymi) regulacji czynności jajników oraz nieprawidłową folikulogenezą (nagromadzenie wielu małych pęcherzyków w jajniku). Jedną z przyczyn jest także otyłość, prowadząca do insulino oporności. Istnieją dowody, potwierdzające wpływ insuliny na wydzielanie androgenów.

Najczęściej występującym objawem PCOS są zaburzenia miesiączkowania pod postacią rzadko występujących miesiączek. Przyczyną takiej sytuacji jest brak owulacji w większości cykli.

Kolejnym problemem jest występowanie cech hiperandrogenizmu, takich jak nadmierne owłosienie, owłosienie typu męskiego (pojawia się głównie nad górną wargą, wokół brodawek sutkowych czy bokobrodach), zmiany skórne (trądzik), czy otyłość typu brzusznego.

Skutkiem PCOS jest także niepłodność, spowodowana brakiem owulacji. Jeśli dojdzie do zapłodnienia istnieje zwiększone ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, a także powikłań ciąży takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Skutkiem choroby jest także zwiększona zachorowalność i umieralność w okresie klimakterium. Znacznie częściej występuje wtedy cukrzyca, nadciśnienie, większe jest ryzyko choroby niedokrwiennej i zawału serca.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Diagnostyka opiera się na objawach licznych, a także badaniu USG oraz badaniach laboratoryjnych (hormonalnych, biochemicznych). Leczenie natomiast jest zależne od oczekiwanych efektów (leczenie hirsutyzmu, ciąża, regulacja cyklu miesiączkowego, leczenie cukrzycy), a także występujących objawów choroby.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Wykluczone są jakiekolwiek błędy w stosowaniu i jest świetnym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.