Ciało po porodzie naturalnym i cięciu cesarskim

Ciąża zmienia ciało każdej kobiety. Zmiany te są w mniejszym lub większym stopniu trwałe i widoczne. Zależą od naszych predyspozycji, przyrostu masy ciała w ciąży, diety (i ewentualnych niedoborów), pielęgnacji ciała w ciąży i po porodzie, aktywności fizycznej, a w pewnym stopniu także od wieku przyszłej mamy, sposobu i przebiegu porodu. Ciało po porodzie jest wypadkową wielu czynników i predyspozycji. Na szczęście na wiele z nich mamy wpływ.

CIAŁO PO PORODZIE A PRZEBIEG CIĄŻY

Właściwa dieta i aktywność fizyczna w czasie ciąży pomogą szybciej wrócić do formy po porodzie, a także zminimalizują ryzyko niekorzystnych zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Niestety, niektóre powikłania ciąży wykluczają aktywność fizyczną lub wręcz zmuszają do leżenia i całkowitej rezygnacji nawet z chodzenia. Wtedy szczególnie ważne jest dbanie o dietę i rezygnacja z tzw. „pustych kalorii”, aby przynajmniej utrzymać optymalną masę ciała.

Oczywiście w ciąży mnogiej organizm jest eksploatowany w większym stopniu niż w ciąży pojedynczej. Bardziej rozciąga się skóra, a jeśli jest to pierwsza ciąża, najprawdopodobniej skończy się cięciem cesarskim, co z kolei wiąże się z powstaniem blizn i osłabieniem powłok brzusznych.

Duży przyrost masy ciała w ciąży, ciąża mnoga oraz predyspozycje genetyczne są czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się rozstępów. W pewnym stopniu można im zapobiegać, a także zmniejszać ich widoczność, gdy już się pojawią o czym pisałam tutaj: klik.

CIAŁO PO PORODZIE A RODZAJ PORODU

W przypadku cięcia cesarskiego zawsze powstają blizny. Nie tylko na powierzchni skóry, ale także w głębszych warstwach brzucha i na macicy. Blizna po cięciu cesarskim na skórze nie jest duża, a jej ostateczny wygląd zależy od umiejętności chirurga oraz dbania o bliznę po porodzie, o czym pisałam już tutaj: klik.

Po porodzie naturalnym zwykle nie zostają żadne rany i blizny. Jednak dość często zdarza się uraz krocza, który może wymagać szycia i wtedy zostaje blizna na kroczu. Zwykle jest niewielka, długości 1-2cm. Może być skutkiem naturalnego pęknięcia lub nacięcia krocza w czasie porodu. Niezwykle rzadko zdarzają się większe urazy, czy urazy nie tyle krocza co np. wargi sromowej, pochwy, szyjki macicy.

JAK ZADBAĆ O SIEBIE W CIĄŻY I PO PORODZIE?

W czasie ciąży zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Możesz wybrać spacery, basen, gimnastykę i jogę dla kobiet w ciąży. Pamiętaj także o zdrowej diecie – powinna być zróżnicowana i dobrze zbilansowana.

Bardzo istotna jest także właściwa pielęgnacja skóry zapewniająca odpowiednie nawilżenie, odżywienie oraz zapobiegająca pojawieniu się rozstępów. Po porodzie odpowiednie nawilżenie skóry i delikatne masowanie pomogą w powrocie do dawnej elastyczności. Zarówno w czasie ciąży jak i po porodzie warto sięgać po kosmetyki dedykowane kobietom w tym okresie.

Od samego początku ciąży, a także po porodzie możesz wykonywać delikatny, codzienny masaż przy użyciu olejku Bio-Oil. Olejek ma udowodnione w badaniach klinicznych działanie zapobiegające powstawaniu rozstępów i zmniejszające ich widoczność. Istotny statystycznie wynik był widoczny u 95% uczestniczek zaledwie po 2 tygodniach (15. dzień) . Po 8 tygodniach (57. dzień) u 100% uczestniczek wykazano poprawę, w zakresie ponad dwukrotnie większym, niż poprawa widoczna po 2 tygodniach.

Bio-Oil jest skuteczny także w poprawie wyglądu blizn, w tym blizny po cięciu cesarskim. Istotny statystycznie wynik był widoczny u 66% uczestniczek zaledwie po 2 tygodniach (15. dzień) . Po 8 tygodniach (57. dzień) u 92% uczestniczek wykazano poprawę, o zakresie niemal trzykrotnie większym, niż poprawa widoczna po 2 tygodniach.

Bio-Oil nawilża i odżywia skórę, poprawiając jej wygląd. Masując w odpowiedni sposób bliznę po cięciu cesarskim można nie tylko poprawiać jej wygląd, ale również usprawnić głębsze warstwy brzucha, które uległy uszkodzeniu bądź osłabieniu w czasie operacji.

CHIRURGIA PLASTYCZNA DLA MAM

Czasem problem z akceptacją ciała po ciąży i porodzie jest tak duży, że młode mamy decydują się skorzystać z możliwości chirurgii plastycznej, aby poprawić swój wygląd, a co za tym idzie samopoczucie i samoocenę.

Najczęściej „poprawiane” są piersi, gdy po zakończeniu laktacji ich kształt i elastyczność pozostawiają wiele do życzenia. Od razu wspomnę, iż nie jest to skutek samego karmienia piersią, a powiększania i rozwoju piersi w okresie ciąży. Operacja plastyczna piersi możliwa jest po całkowitym zakończeniu laktacji (do tego czasu zresztą biust prezentuje się zwykle całkiem nieźle), a także ustabilizowaniu masy ciała po porodzie.

Jeśli zbędnych kilogramów w żaden sposób nie udaje się pozbyć mimo diety i ćwiczeń, warto wykonać badania krwi – zarówno podstawowe jak i hormonalne, a także skonsultować się z dietetykiem. Jeśli mimo to masa ciała jest za duża, albo mimo utraty masy ciała w pewnych miejscach nadal jest nadmiar tkanki tłuszczowej, można zdecydować się na którąś z form liposukcji – są to zabiegi bardziej lub mniej inwazyjne, a dobór odpowiedniej metody należy oczywiście do lekarza i jest uzależniony m.in. od lokalizacji i ilości zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jedną z częściej wykonywanych operacji plastycznych po porodzie jest oczywiście plastyka brzucha. Ciało każdej kobiety zmienia sie w tym obszarze w nieco inny sposób. Operacyjnie można usunąć nadmiar skóry pozostały po ciąży. Szczególnie trudno pozbyć się „zwisów” po cięciu cesarskim, gdyż powłoki brzuszne zostały mocno osłabione w czasie zabiegu. Czasem powstaje „nawis”, któremu nie potrafią zaradzić ćwiczenia i utrata masy ciała.

SAMOAKCEPTACJA

Niezależnie od przebiegu ciąży i rodzaju porodu, warto spróbować zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest. To jest ciało Matki, która wydała na świat życie. Traktuj swoje ciało z troską, szanuj je, pielęgnuj, dbaj o nie.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Masz swoją położną?

Położna kojarzy się głównie z salą porodową i przyjmowaniem porodów, a to jedynie niewielki ułamek …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.