Strona główna » Artykuły » Zdrowie kobiety » Fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim

Fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim

Obecnie odsetek cieć cesarskich w Polsce przekracza już 40% i z roku na rok rośnie. Cięcie cesarskie to duża operacja brzuszna jednocześnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych. Do takiego porodu również warto świadomie się przygotować, a także wiedzieć jak postępować w okresie pooperacyjnym, zwłaszcza jak obchodzić się z raną po cięciu cesarskim. Ze względu na to, że cięcie cesarskie jest obecnie powszechnym zjawiskiem (jak wspomniałam powyżej rodzi się tak prawie połowa dzieci w Polsce), krąży wokół niego sporo mitów, także związanych z raną po cięciu cesarskim i blizną, która po niej zostaje. Tym razem chciałabym przyjrzeć się bliżej tematowi blizny po cięciu cesarskim. Co jest prawdą, a co niekoniecznie? Oto fakty i mity dotyczące blizny po cięciu cesarskim.

 

KAŻDA BLIZNA PO CIĘCIU CESARSKIM JEST TAKA SAMA

MIT

Większość blizn po cięciu cesarskim wygląda podobnie, jednak zdarzają się wyjątki. Zwykle blizna na skórze nie jest zbyt widoczna i znajduje się dość nisko, a nacięcie skóry jest niewielkie i poziome. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się nacięcie pionowe – taka rana jest bardzo widoczna i bardziej rozległa. Jeśli gojenie rany po cięciu cesarskim było powikłane, pojawił się bliznowiec, efekt końcowy może być dużo gorszy niż zazwyczaj. Wiele zależy od predyspozycji organizmu do powstawania bliznowców.

 

JEŚLI BLIZNA SIĘ ZAGOIŁA, MOGĘ WRÓCIĆ DO NORMALNEJ AKTYWNOŚCI

MIT

Blizna na skórze to jedynie czubek góry lodowej. Znacznie bardziej istotne jest to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. W czasie cięcia cesarskiego naruszona jest nie tylko skóra, ale także tkanka podskórna, powięź i macica. Na wszystkie te warstwy nakładane są wewnętrzne szwy rozpuszczalne, które rozpuszczają się po około 2-3 miesiącach od zabiegu. Do tego czasu powinnaś unikać dźwigania i nadmiernej aktywności fizycznej, aby nie doszło do powstania krwiaków czy rozejścia szwów.

 

WYGLĄD BLIZNY PO CIECIU CESARSKIM ZALEŻY GŁÓWNIE OD UMIEJĘTNOŚCI CHIRURGA

PÓŁPRAWDA

Wygląd blizny po cięciu cesarskim istotnie w dużym stopniu zależy od umiejętności operatora, jednak nie tylko. Istotny jest także proces gojenia rany i powikłania w jego przebiegu. Na to jak rany pooperacyjne będą szyte nie mamy wpływu – na wystąpienie większości powikłań czy zdolności regeneracyjne naszego ciała również. Dlatego warto skupić się na tym, co jest zależne od nas samych – odpowiedniej pielęgnacji oraz rehabilitacji rany po cięciu cesarskim. Świeżą ranę należy regularnie myć, dezynfekować, a także wietrzyć, co przyspieszy jej gojenie.

Po 7-10 dniach od cięcia cesarskiego ściąga się szwy ze skóry (jeśli są nierozpuszczalne). Kiedy rana jest już całkowicie zagojona można zająć się jej rehabilitacją.

 

BLIZNĘ PO CIĘCIU CESARSKIM TRZEBA REHABILITOWAĆ

FAKT

Jak wspomniałam powyżej bliznę po cięciu cesarskim należy rehabilitować i odpowiednio pielęgnować. W pierwszych dniach po operacji chodzi głównie o odpowiednie mycie i wietrzenie rany. Jednak kiedy się zagoi, warto także odpowiednio ją masować. Radziłabym zacząć pod okiem specjalisty – położnej lub fizjoterapeuty. Odpowiedni masaż blizny usprawni uszkodzoną tkankę, nie tylko skóry ale przede wszystkim głębszych warstw. Po cięciu cesarskim mogą one być sztywne, a czucie w nich może być osłabione.

Do masażu zagojonej już blizny po cięciu cesarskim możesz użyć olejku Bio-Oil. Ten produkt posiada udowodnione działanie w zmniejszaniu widoczności blizn. Ma lekką, chociaż olejkową formułę, dzięki czemu masaż łatwiej jest wykonać. Delikatny masaż olejkiem można wykonywać kilka razy dziennie po kilka minut.

 

BLIZNY PO CIĘCIU CESARSKIM NIE WOLNO OPALAĆ

FAKT

W pierwszych tygodniach po cięciu cesarskim powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, aby nie podrażniać rany. Opalanie lub wystawianie na działanie wysokich temperatur świeżej blizny może powodować podrażnienie skóry i powikłania. Wiele moich pacjentek pyta o to, czy mogą skorzystać z solarium lub słońca, ponieważ słyszały, że to „wysuszy” i przyspieszy gojenie rany. Niestety nie jest to prawdą. Mylny pogląd utrzymuje się zapewne z powodu mylenia leczenia światłem (są specjalne lampy do leczenia ran i blizn), a działania słońca, czy promieniowania UV sztucznego.

 

COKOLWIEK ZROBIMY, BLIZNA NIE ZNIKNIE, ZAWSZE BĘDZIE WIDOCZNA

FAKT

Blizna po cięciu cesarskim pozostanie na Twoim ciele już na zawsze. jednak można wiele zrobić, aby zmniejszyć jej widoczność i zniwelować nieprzyjemne odczucie zdrętwienia, osłabionego czucia czy stwardnienia w obrębie rany. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o skórę, ale także głębsze warstwy brzucha. Nie zaniedbuj swojego ciała i nie czekaj aż pojawią się nieprzyjemne tego skutki.

 

Cykl tematyczny „Jestem ekspertem i dzielę się swoją wiedzą”, powstał we współpracy z Bio-Oil

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Strach przed porodem

Strach przed porodem

Strach przed porodem naturalnym towarzyszy w jakimś stopniu prawie każdej kobiecie w ciąży. Im bardziej …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.