Strona główna » Artykuły » Zdrowie kobiety » Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet

Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet

Hirsutyzm - nadmierne owłosienie u kobietHirsutyzm czyli nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet może być spowodowane przez hiperandrogenizm lub występować bez zaburzeń hormonalnych. Leczenie hirsutyzmu zależy od jego przyczyny, nasilenia objawów oraz wpływu problemu na samopoczucie pacjentki. Hirsutyzm nie stanowi zagrożenia życia, jednak znacznie obniża jego jakość, jest przyczyną niskiej samooceny, problemów w relacjach międzyludzkich, depresji. Wciąż powstają nowe metody walki z tym problemem, jednak każda ma jakieś ograniczenia i żadna nie jest całkowicie skuteczna u każdej kobiety.

NADMIERNE OWŁOSIENIE – HIRSUTYZM I HIPERTRICHOZA

Hirsutyzm to nadmierne owłosienie u kobiet, występujące w miejscach, typowych dla mężczyzn np. na brodzie, nad górną wargą, na klatce piersiowej. Hipertrichoza to nadmierne owłosienie, które może wystąpić na dowolnej części ciała. Hipertrichoza jest spowodowana przekształcaniem meszku na skórze we włosy.

Niezależnie od przyczyny nadmierne owłosienie jest problemem nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej i społecznej. Zadbana współczesna kobieta powinna mieć ciało gładkie i jak najmniej owłosione. Usuwanie owłosienia jest często stosowana wśród kobiet ale coraz częściej także wśród mężczyzn. Depilacja czy golenie stały się powszechnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. W przypadku osób z nadmiernym owłosieniem mogą one stać się wyjątkowo uciążliwe, a ich efekt krótkotrwały. W związku z panującymi obecnie kanonami piękna, hirsutyzm obniża poczucie atrakcyjności, kobiecości, często jest powodem niskiej samooceny i problemów w stworzeniu satysfakcjonującego związku.

PRZYCZYNY HIRSUTYZMU

Hirsutyzm może być objawem zaburzeń hormonalnych, spowodowanych nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, jajników, nadnerczy. Hirsutyzm najczęściej występuje w przebiegu takich nieprawidłowości jak:

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS), mogący przebiegać z hiperandrogenizacją, typowym obrazem USG, zaburzeniami miesiączkowania i niepłodnością.
  • Wydzielające hormony guzy jajnika.
  • Hiperprolaktynemia, czyli nadmierne wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową (o różnym podłożu).
  • Inne zaburzenia funkcji przysadki mózgowej przebiegające np. z akromegalią.
  • Zaburzenia funkcji tarczycy.
  • Zaburzenia wydzielania hormonów nadnerczowych np. z powodu guza czy choroby Cushinga.

Pojawienie się hirsutyzmu może także być spowodowane przyjmowanymi lekami, zwłaszcza sterydowymi i hormonalnymi, doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, anabolikami.

Zdarza się, że mimo prawidłowych wyników badań hormonalnych występuje nieprawidłowe, nadmierne owłosienie ciała. Jeśli nie można określić przyczyny zaburzenia rozpoznaje się tzw. hirsutyzm idiopatyczny.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE HIRSUTYZMU

Aby określić przyczyny hirsutyzmu należy wykonać odpowiednie badania. Ich priorytet zwykle ocenia się na podstawie wywiadu i badania internistycznego – jeśli dostarczają one takich wskazówek (np. choroby tarczycy w rodzinie i ich objawy kliniczne). Większość przyczyn pozwala wykryć: badanie ginekologiczne z USG transwaginalnym (przez pochwę), badania hormonalne (TSH, testosteron, androstendion, estronegny, LH, FSH, prolaktyna, progesteron, DHEA-S), a także anty-TPO. Pomocne bywa także USG jamy brzusznej (przy podejrzeniu przyczyn nadnerczowych).

Jeśli hirsutyzm spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi w postaci hiperandrogenizacji stosuje się leczenie antyandrogenowe, często w postaci doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeśli znane są inne przyczyny (np. guzy) należy je w miarę możliwości usunąć.

Hirsutyzm idiopatyczny czyli, taki, którego przyczyny nie da się określić, leczy się zwykle objawowo. Można skorzystać z metod depilacji i epilacji ciała. Niestety hirsutyzm zmniejsza trwałość efektów takich zabiegów. Obecnie najskuteczniejszym z nich jest laserowe usunięcie owłosienia.

Leczenie miejscowe możliwe jest także za pomocą preparatu w kremie, zawierającego eflornitynę. Niestety lek jest drogi, a zaprzestanie stosowania powoduje, że po ok. 2 miesiącach nadmierne owłosienie pojawia się ponownie.

Zarówno w fazie badań jak i na rynku znajdują się także inne preparaty lecznicze, także ziołowe, ograniczające wzrost włosów. Mimo to hirsutyzm wciąż jest problemem, którego często nie sposób pozbyć się trwale.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *