Jak zabezpieczyć próbkę po poronieniu?

Prawidłowo zabezpieczony materiał poronny daje szansę na realizację dwóch bardzo ważnych dla rodziców badań genetycznych. Chodzi o określenie płci, jeśli strata miała miejsce do ok. 16. tygodnia ciąży (takie badanie będzie wtedy potrzebne, by skorzystać z należnych praw) i sprawdzenie, czy do poronienia przyczyniły się wady genetyczne dziecka. Jak zatem prawidłowo zabezpieczyć próbki po poronieniu, żeby wykonanie takich badań było możliwe? Kto i jak zabezpiecza materiał w szpitalu i jak zrobić to samodzielnie w domu?

PORONIENIE W SZPITALU – PRÓBKI ZABEZPIECZA PERSONEL MEDYCZNY

Najpierw jednak poinformuj lekarza, położną czy pielęgniarkę, że chcesz wykonać badania DNA. Możliwość ich realizacji zależy bowiem od tego, czy próbka zostanie zabezpieczona przez personel w sposób prawidłowy.

Do takich badań najlepiej przekazać: kosmówkę, przypępowinowe fragmenty łożyska, fragmenty pępowiny, pęcherzyk płodowy czy kosmki kosmówki. Tkanki te są kremowobiałe, jasne (co odróżnia je od czerwonego, czerwono-brunatnego materiału matki).

Materiał umieszcza się w sterylnym pojemniku (np. takim jak na mocz) i zalewa solą fizjologiczną. Dobrze dodatkowo zabezpieczyć zakrętkę, np. folią spożywczą, taśmą klejącą czy parafilmem. Tak przygotowana próbka powinna być przechowywana w temperaturze 4-8°C, a przed transportem –umieszczona w sztywnym pudełku z wkładami chłodzącymi.

PORONIENIE W DOMU – JAK SAMODZIELNIE ZABEZPIECZYĆ PRÓBKĘ?

Gdy poroniłaś w domu, próbkę możesz przygotować samodzielnie w soli fizjologicznej, a później szybko udać się do szpitala. Sterylny pojemnik, wkłady chłodzące i sól fizjologiczną kupisz w aptece. Dokładny opis znajdziesz w instrukcji poniżej:

Instrukcja zabezpieczania próbki po poronieniu

 

W szpitalu lekarz zbada Cię i odnotuje, że do poronienia w ogóle doszło. Później, gdy wykonasz już badania genetyczne, to właśnie w tej placówce zostanie Ci wydany ważny dokument – karta martwego urodzenia. Na jej podstawie masz możliwość rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, a później skorzystania z innych praw (skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy). Więcej na temat Twoich praw po poronieniu znajdziesz tutaj.

BŁĘDY, KTÓRE UNIEMOŻLIWIĄ WYKONANIE BADANIA DNA PO PORONIENIU

Jeśli materiał będzie zabezpieczony nieprawidłowo, realizacja badań DNA może być niemożliwa. Wówczas nie będziesz mogła określić płci i przebadać dziecka w kierunku najpowszechniejszych wad genetycznych. Najczęstsze błędy:

 • zabezpieczenie tkanek w formalinie, która degraduje DNA;
 • przechowywanie materiału w temperaturze powyżej 8°C, co może powodować rozwój bakterii;
 • zabezpieczenie wyłącznie tkanek pochodzących od matki.

To właśnie dlatego świadomość i wiedza na temat prawidłowego zabezpieczenia materiału poronnego jest tak ważna.

Autor: Badaniaprenatalne.pl

Portal badaniaprenatalne.pl powstał na początku 2004 roku. Jego główną ideą jest dostarczenie informacji na temat tego czym są badania prenatalne oraz wskazanie miejsc, w których można je wykonać. Na łamach portalu mogą Państwo znaleźć szereg informacji przydatnych nie tylko w okresie ciąży, ale także w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Nie przegap

Palenie w ciąży

Palenie w ciąży okalecza i zabija dziecko

Palenie papierosów w ciąży zawsze negatywnie wpływa na rozwój płodu. Znacznie częściej dochodzi do poronień, …

6 komentarzy

 1. Pau Elegancka Tracz

  Nawet nie wiedziałam, że można zrobić takie badania po poronieniu. Cenne informacje

 2. Bardzo ważne informacje. Oby nie przydawały się zbyt często…

 3. Jeszcze parę lat temu, gdy dotknęły mnie poronienia, nikt nie proponował żadnych badań:-(

 4. Aleksandra Załęska

  Bardzo ważny tekst! Niestety bardzo mało mówi się o prawach kobiet po poronieniu. Byłam w takiej sytuacji, przyjechał do szpitala z krwawieniem w nocy, położyli mnie na sali z kobietami w ciąży, przed porodem. Nawet USG mi nie wykonali. Dopiero rano okazało się, że serduszko nie bije… A ja musiałam wrócić na salę, gdzie dziewczyny były podłączone do KTG. Później mnie przenieśli na inną salę. Niestety wtedy nie wiedziałam, ze mogę prosić o badania DNA.

 5. to trudny temat, zbyt trudny bm mogła się wypowiadac

 6. Bardzo ważny tekst. Sama przez to przeszłam jakis czas temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.