Strona główna » Artykuły » Zdrowie kobiety » Karmienie piersią – 7 przykazań na dobry początek

Karmienie piersią – 7 przykazań na dobry początek

karmienie_piersia_7_przykazan_na_dobry_poczatekKarmienie piersią to najlepszy, naturalny i najzdrowszy sposób żywienia niemowląt. Większość mam zdaje sobie z tego sprawę i pragnie dać swojemu dziecku to co najlepsze – mleko mamy, które jednocześnie jest pokarmem, ochroną, wspomaganiem rozwoju. Karmienie naturalne zaspokaja nie tylko głód, ale także potrzebę bliskości, ssania, przytulania. To najbardziej naturalne potrzeby każdego dziecka, które manifestują się już w pierwszych minutach po porodzie. Jak ułatwić sobie początki karmienia? Warto odpowiednio się przygotować jeszcze zanim  maluszek przyjdzie na świat, aby poczuć się pewnie w nowej roli już od pierwszych chwil. Oto 7 zasad, o których warto pamiętać, aby od samego początku skutecznie karmić noworodka wyłącznie swoim mlekiem i jak najdłużej utrzymać laktację:

PIERWSZE KARMIENIE PIERSIĄ

Karmienie piersią zdrowego noworodka możliwe jest natychmiast po porodzie. Większość dzieci przystawionych do piersi w pierwszych minutach życia zaczyna ssać już po chwili. Jeśli noworodek jest zbyt zmęczony, nie przejmuj się, pozwól mu poleżeć na piersi – potrzebuje Twojego ciepła, zapachu i czułości. Pamiętaj jednak, by przystawić dziecko do piersi jak tylko będzie gotowe, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach życia. Jeśli będziesz potrzebowała pomocy, poproś o nią położną z sali porodowej.

STYMULACJA LAKTACJI

Najlepszym sposobem stymulowania laktacji jest częste karmienie piersią. Jednak nie zawsze jest to możliwe, czasem zdarza się, że maluch jest oddzielony od mamy albo osłabiony, chory. W takiej sytuacji warto odciągać mleko i karmić nim noworodka. W pierwszych dniach mleko mamy to tzw. siara – jest gęsta, żółta lub pomarańczowa, a jednorazowa porcja jest nieduża, dlatego trudno odciągnąć ją laktatorem (większość porcji zostaje w rurce i na pojemniku). Siarę można odciągnąć ręcznie i zebrać do strzykawki lub kubeczka, którymi można podać mleko prosto do buzi dziecka. Kiedy porcje mleka stają się większe, najwygodniej ociągać je laktatorem. Regularna stymulacja laktatorem umożliwia utrzymanie laktacji do czasu, gdy maluch będzie gotowy na karmienie piersią.

Jeśli dziecko może pobierać pokarm bezpośrednio z piersi – karm je na żądanie, minimum 8 razy na dobę. Przez pierwsze miesiące nie zapominaj także o karmieniach nocnych, przynajmniej 1-2 razy. Są one bardzo ważne zarówno dla utrzymania laktacji jak i prawidłowego wzrastania dziecka. Jeśli wychodzisz z domu na dłużej bez dziecka, odciągnij wcześniej mleko na najbliższe karmienie/a. Wychodząc na dłużej niż kilka godzin pamiętaj o zabraniu ze sobą pojemniczków na mleko, ewentualnie także laktatora zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach macierzyństwa.

KARMIENIE NA ŻĄDANIE

Karmienie piersią na żądanie oznacza, że nie ma sztywnych ram czasowych, odstępów czasu, kiedy dziecko powinno być karmione. Zasada ta dotyczy zdrowych noworodków, które same często zgłaszają się do karmienia. W pierwszych tygodniach życia przerwy nocne nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Jednorazowe wydłużenie tej przerwy nie stanowi problemu, jednak regularnego śpiocha trzeba wybudzać, bo ciągłe przesypianie karmienia grozi słabym przyrostem, a nawet spadkiem masy ciała, a także zmniejszeniem ilości mleka u mamy.

KARMIENIE PIERSIĄ, TYLKO PIERSIĄ!

Wyłączne karmienie piersią oznacza, że w tym czasie niemowlę nie otrzymuje żadnych innych napojów ani pokarmów. Podanie mleka modyfikowanego zawsze powinno być ostatecznością i stanem wyższej konieczności. Nim to zrobisz, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym i poproś o pomoc i skorygowanie ewentualnych błędów. Dokarmianie mieszkanką mleczną jest jedną z najczęstszych przyczyn wczesnego zakończenia karmienia naturalnego. Im więcej mleka modyfikowanego, a mniej mleka mamy tym mniejsze szanse na długie karmienie piersią.

ROZSZERZANIE DIETY

Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. W tym okresie rozszerzanie diety jest niewskazane. Mleko mamy to nie tylko pokarm ale też napój, więc nie ma potrzeby podawania herbatek, wody i innych napojów nawet w gorące dni. Karmienie piersią w 100% pokrywa zapotrzebowanie organizmu dziecka na wodę i składniki odżywcze przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Optymalnym momentem rozszerzania diety niemowlęcia jest końcówka 6/początek 7 miesiąca życia – zależnie od rozwoju i gotowości malucha.

DIETA MAMY KARMIĄCEJ

Dieta mamy karmiącej powinna być zdrowa, różnorodna, bogata w ważne składniki odżywcze. Karmienie piersią wcale nie wymaga poświęceń i profilaktycznego wyłączania z diety jakichkolwiek produktów. Nie polecam diety eliminacyjnej, ponieważ nie udowodniono jej pozytywnego wpływu na zdrowie dziecka czy występowanie u niego dolegliwości pokarmowych. Sama natomiast zauważyłam, że mamy, które stosują diety eliminacyjne, karmią krócej i nie tak chętnie jak te, które odżywiają się prawidłowo i … przyjemnie.  Unikać należy jedynie mocno przetworzonej „chemicznej” żywności, fast foodów i tłuszczów trans, a także alkoholu i nadmiaru kawy czy herbaty.

KARMIENIE PIERSIĄ JEST PRZYJEMNE I ZDROWE!

Karmienie piersią jest zdrowe dla mamy i dziecka. Podejdź do tego zadania jak do nowej pięknej przygody, a nie obowiązku czy trudu. Spokój i przekonanie, że oczywiście dasz radę (dasz!) czynią cuda. Daj sobie czas na nauczenie się tej nowej roli, a w razie potrzeby korzystaj z profesjonalnego wsparcia zarówno w szpitalu jak i po wyjściu do domu.

Powodzenia!

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Bezczelne reklamy mleka modyfikowanego

Bezczelne reklamy mleka modyfikowanego

Nie ma się co oszukiwać, mleko modyfikowane jest reklamowane mimo wszelkich rekomendacji i zakazów. I …

Jeden komentarz

  1. Chciałabym spotkać tak mądrą położną na swojej drodze. Niestety w moim szpitalu panie położne miały wiedzę o karmieniu sprzed chyba stu lat i w dodatku traktowały kobiety jak bezmózgie istoty, które nic nie wiedzą i patrzyły na nas z góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.