Masz swoją położną?

Położna kojarzy się głównie z salą porodową i przyjmowaniem porodów, a to jedynie niewielki ułamek naszej pracy! Kiedy warto skorzystać z pomocy położnej i dlaczego warto mieć swoją położną? Lepiej wybrać położną z dużej przychodni czy małej praktyki? Świadczenia refundowane przez NFZ, czy jednak prywatne? Jakie są różnice? Zobacz czego możesz oczekiwać od położnej i gdzie ją znajdziesz.

KIM JEST POŁOŻNA?

Położna opiekuje się kobietą w każdym okresie jej życia, od narodzenia poprzez dojrzewanie, okres macierzyństwa, aż po starość i śmierć. Tak definiowany jest zawód położnej. Mówi się także, iż jest to jeden z najstarszych zawodów świata i wcale nie ma w tym przesady. Kiedyś kobietom w czasie porodu towarzyszyły inne kobiety, często „specjalistki” w tej dziedzinie – inne matki, doświadczone w towarzyszeniu przy porodzie pomimo braku jakiegokolwiek wykształcenia w tym kierunku.

Kształcenie położnych na przestrzeni czasu wyglądało różnie i różna była rola położnej. W czasach świetności tego zawodu położna była szanowana i poważna w społeczeństwie. Później nasz piękny zawód w dużej mierze został wyparty przez lekarzy i medykalizację ciąży i porodu, a rola położnej sprowadzała się jedynie do asysty. Ten okres w położnictwie zrobił wiele złego, a konsekwencje w zasadzie ciągną się po dziś dzień, bo niestety w wielu placówkach na świecie,  także w Polsce porody są zmedykalizowane, odbywają się w nienaturalnej pozycji, w asyście całego zespołu medycznego. Takie prowadzenie porodu odziera go z intymności.

Współczesna położna w Polsce jest wykształconym, samodzielnym pracownikiem ochrony zdrowia. Obecnie, aby uzyskać dyplom położnej należy skończyć co najmniej studia licencjackie. Jednak wiele ambitnych położnych kończy także studia magisterskie, a nawet doktoranckie. Wiele z nas oddało się pracy naukowej czy dydaktycznej kształcąc kolejne pokolenia położnych. Powoli też poszerzają się nasze kompetencje zawodowe.

Mimo to świadomość roli położnej w życiu kobiety wciąż jest w Polsce znikoma. Położna najczęściej kojarzy się z salą porodową i przyjmowaniem porodów. Jeśli dostrzegana jest samodzielność położnej to głównie w tym aspekcie. Tymczasem położne mają uprawnienia zawodowe m.in. do prowadzenia ciąży fizjologicznej, opieki medycznej nad zdrowym noworodkiem, kobietą w połogu, ale także działań profilaktycznych na rzecz kobiet poza okresem ciąży czy opieki nad kobietą ze schorzeniem ginekologicznym.

GDZIE SZUKAĆ POŁOŻNEJ?

Poza szpitalem położna pracuje także w POZ (dużych przychodniach wielospecjalistycznych lub indywidualnej małej praktyce). To dwa główne miejsca pracy położnych.

Położne pracują zarówno w placówkach ochrony zdrowia – refundowanych przez NFZ i płatnych, jak i prowadzą swoje indywidualne lub grupowe praktyki położnicze. Z opinii kobiet wynika, że najwyższą jakość opieki medycznej oferują położne samodzielne, prowadzące własne praktyki. W tym wypadku nawet na NFZ można uzyskać świadczenia przyzwoitej jakości (zdarza sie i w dużych placówkach ale rzadziej). Pomimo niskich stawek refundacji, wiele położnych wkłada serce i zaangażowanie w swoją pracę.

Oczywiście możesz także wybrać prywatne, płatne świadczenia położnej – oprócz lub zamiast tych refundowanych przez NFZ. Wtedy zwykle możesz wybrać szerszy zakres opieki i liczyć na indywidualną ofertę na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań.

PO CO MI POŁOŻNA?

Poza okresem prokreacji możesz spotkać się z położną w ramach wizyty profilaktycznej np. badania cytologicznego czy badania piersi, a także zawsze wtedy, gdy chcesz porozmawiać o swojej płodności lub zdrowiu intymnym. Przygotowując sie do macierzyństwa, możesz spotkać sie z położną i porozmawiać o zdrowym stylu życiu przed ciążą, potrzebnych badaniach i czynnikach ułatwiających poczęcie, możesz także nauczyć się obserwacji swojego cyklu.

W czasie ciąży masz prawo do wizyt u swojej położnej od początku ciąży. Jeśli korzystasz ze świadczeń NFZ, położna, u której jesteś zadeklarowana ma obowiązek udzielić Ci wsparcia niezależnie czy jesteś w ciąży czy nie, a także przyjąć Cię nawet w pierwszych tygodniach ciąży mimo, że standardowe refundowane dodatkowo wizyty przysługują Ci od 21 tygodnia ciąży. Wcześniej położna powinna przyjąć Cię w  ramach otrzymywania stałej niewielkiej składki z NFZ.

W ramach NFZ możesz też korzystać z wizyt u położnej (często w formie grupowej czyli szkoły rodzenia) od 21 tygodnia ciąży oraz co najmniej 4 wizyt w ciągu pierwszych 6 tygodni po porodzie.

PRYWATNA OPIEKA POŁOŻNEJ

Jeśli zamiast świadczeń na NFZ, wolisz korzystać z prywatnej opieki medycznej, to bez problemu, zwłaszcza w większych miastach znajdziesz położne, których oferta jest pełnopłatna. Zwykle jest też dobrej jakości i ma szeroki zakres.

Taka oferta dotyczy:

 • Ciąży – prowadzenie ciąży, szkoła rodzenia, często z nowoczesnym i niestandardowym programem, opieka medyczna i diagnostyka.
 • Porodu – indywidualna opieka w czasie porodu lub zaufana osoba towarzysząca w czasie porodu, a także poród w domu. Poród domowy odbywa się pod opieką położnej, czasem dwóch. Poród domowy nie jest w Polsce refundowany. Więcej o porodzie domowym przeczytasz tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.
 • Opieki poporodowej dla mamy i dziecka w postaci wizyt patronażowych w dowolnej ilości i dogodnych terminach, często także wieczorem lub w weekend. W czasie takich wizyt możesz dodatkowo skorzystać z usługi kąpieli dziecka wraz z instruktażem pielęgnacji, nauki noszenia malucha, a nawet ćwiczeń usprawniających dla Ciebie po porodzie.
 • Poradnictwa laktacyjnego – tu najlepiej wybrać położną z aktualnym certyfikatem doradcy laktacyjnego. To wsparcie laktacyjne na najwyższym poziomie, także w trudnych przypadkach takich jak różne problemy zdrowotne mamy i dziecka, karmienie wieloraczków, wcześniaków itp.

Zastanawiasz się ile kosztują takie usługi? W dużej mierze zależy to od miasta, położnej, jej doświadczenia i poziomu oferowanych usług. Wiele położnych podaje oficjalny cennik standardowych usług. Moja ofertę znajdziesz na mojej stronie internetowej: https://poloznawroclaw.pl/

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciąży

Ciąża różnie wpływa na skórę. Jest to w pewnym stopniu zależne od naszych predyspozycji. Jednak …

5 komentarzy

 1. Kasia Hartung

  Ja miałam swoją położna i uważam, że gdyby nie ona mój ponad 24-godzinny poród byłby o wiele trudniejszy.

 2. Nie miałam, nie żałuję.

 3. Miałam położną, do której chodziłam do szkoły rodzenia. Była dla mnie nieocenioną pomocą przed,
  Ale i po porodze. Jeśli chodzi o sam szpital, to nie wykupywałam dodatkowej pomocy. Teraz, w drugiej ciąży jeszce nie korzystałam, ale czas się rozejrzeć:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.