Nawał pokarmu

nawał pokarmuNawał pokarmu pojawia się zwykle w 4-5 dobie po porodzie u większości kobiet. Piersi stają się duże, obrzmiałe, twarde, ciepłe i pełne mleka, które łatwo z nich wypływa. Mimo, że nawał pokarmu może powodować dyskomfort u mamy, jest stanem fizjologicznym i nie ma powodów, by się z tego powodu niepokoić. Przy prawidłowym postępowaniu nawał pokarmu nie powoduje dalszych powikłań takich jak zastój pokarmu czy zapalenie piersi.

NAWAŁ POKARMU – CO TO JEST?

Nawał pokarmu jest związany ze zmianami hormonalnymi i coraz większą produkcją mleka. Po porodzie spada gwałtownie stężenie progesteronu i estrogenów, a wzrasta poziom prolaktyny.

Wciągu pierwszych 2-3 po porodzie mleko matki to tzw. siara (nazywa się tak ze względu na żółty lub pomarańczowy odcień). Jest jej niewiele, jest dość gęsta. Około 3-4 doby zastępuje ją mleko właściwe. Jego ilość nagle bardzo szybko rośnie. Piersi stają się bardziej twarde, napięte, duże, mogą być widoczne naczynia krwionośne pod skórą, a brodawka staje się napięta i twarda. Często powoduje to dyskomfort u mamy. Maluchowi z kolei utrudnia jedzenie: dziecko może mieć problem z uchwyceniem twardej, dużej brodawki, a gdy już je, często nie nadąża połykać szybko wypływającego mleka. Nawał pokarmu to zupełnie normalne, często występujące zjawisko. Nie należy mylić go z zastojem pokarmu lub zapaleniem piersi, które nie są prawidłowe i wymagają leczenia. Nie zawsze też jest nieprzyjemne. Czasem to po prostu odczucie dużego wypełnienia piersi

NAWAŁ POKARMU – CO ROBIĆ?

Nawał pokarmu powinien minąć szybko i bez powikłań pod warunkiem odpowiedniego postępowania. Co może pomóc?

 • Po karmieniu można robić zimne okłady na piersi. Okład przykłada się na ok. 20 minut. Dobrym okładem są liście schłodzonej wcześniej kapusty. Przed przyłożeniem najlepiej rozgnieść je tłuczkiem, żeby puściły sok i mokre przyłożyć do piersi.
 • Można też wypić napar z szałwii, który nieco zmniejsza produkcję mleka.
 • Dziecko powinno jeść tak często jak potrzebuje i tyle ile potrzebuje. Karm je na każde żądanie.
 • Pamiętaj o odpowiednio dobranym staniku. Nie powinien on uciskać piersi, aby nie powodować zastoju pokarmu. Polecam także wkładki laktacyjne, które pomogą w przypadku samoistnego wypływu mleka z piersi w nieoczekiwanym momencie.
 • Karm dziecko naprzemiennie raz jedną, raz drugą piersią. Jeśli poprzednie karmienie było z prawej piersi, podaj lewą i odwrotnie.

NAWAŁ POKARMU – CZEGO NIE ROBIĆ?

Nawał pokarmu często powoduje dyskomfort. Piersi są duże, ciężkie, przepełnione, a młoda mama szuka sposobu, żeby sobie ulżyć. Często wtedy nieświadomie stosuje metody, które zwiększają jeszcze bardziej produkcję pokarmu lub powodują powikłania. Czego nie robić kiedy pojawia się nawał pokarmowy?

 • Nie masuj piersi, bo podrażnianie i masowanie pobudza je do produkcji pokarmu.
 • Ciepły okład można zrobić jedynie bezpośrednio przed przystawieniem dziecka do piersi, najlepiej na krótką chwilę. Pomiędzy karmieniami okłady powinny być zimne.
 • Nie odciągaj regularnie mleka między karmieniami. To zwiększy jego produkcję. Odciąganie mleka może być potrzebne jedynie bezpośrednio przed przystawieniem dziecka do piersi, aby łatwiej mogło uchwycić brodawkę. Odciągaj mleko także wtedy, gdy nie możesz karmić dziecka w czasie nawału.
 • Nie zmniejszaj ilości wypijanych płynów! To nie spowoduje zmniejszenia produkcji mleka, a może prowadzić do odwodnienia. Nawał pokarmowy wymaga spożywania większej ilości płynów, bo woda zużywana jest do produkcji mleka.
 • Nie stosuj ucisku na piersi. Ciasne owijanie nie zmniejszy produkcji mleka. Może wręcz stymulować wydzielanie większej ilości pokarmu lub powodować zastoje pokarmu i dalsze powikłania.

Nawał pokarmu występuje u większości mam. Warto się na ten moment przygotować i wiedzieć, że niekoniecznie musi być on nieprzyjemny czy uciążliwy. Jest to stan dość szybko przemijający.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Karmienie piersią - kto pomoże w problemach laktacyjnych?

Karmienie piersią – kto pomoże w problemach laktacyjnych?

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia, a także ważnym elementem diety po …

3 komentarze

 1. dla każdej mamy polecam fajne rzeczy od Kiinde , woreczki do przechowywania pokarmu, butelki itp. mają fajny system , bardzo przydatny, najpierw ściągałam mleko i mroziłam w tych woreczkach a do tej pory używam do deserków i zupek.

 2. Mam te butelki, super są , bardzo wygodny cały system bo wszystko odbywa się bez przelewania mleka 🙂

 3. A co ma piernik do wiatraka… to artykuł o nawale pokarmu a nie reklamy..buu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.