Strona główna » Artykuły » Zdrowie kobiety » Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśnie prostych brzuchaRozstęp mięśni prostych brzucha to poważny problem, z którym boryka się wiele kobiet po ciąży i porodzie. Nieprawidłowe funkcjonowanie tych mięśni może doprowadzić do poważnych dla zdrowia powikłań. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać rozstęp mięśni prostych brzucha, jakie są objawy i gdzie udać się po pomoc. Zwłaszcza, że szybkie podjęcie rehabilitacji daje najlepsze rezultaty.

JAK ROZPOZNAĆ ROZSTĘP MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA?

Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście mięśni w obrębię kresy białej (włóknistego pasma biegnącego od końca mostka do spojenia łonowego przez środek brzucha).  Pod koniec ciąży w wyniku wielu czynników, do których należy głównie powiększający się obwód brzucha może dojść do zwiotczenia i poszerzenia kresy białej, która nie zawsze samoistnie wróci po porodzie do wcześniejszej formy.

Zaraz po porodzie każda kobieta powinna zwrócić uwagę na stan i wygląd brzucha . Jeśli pojawią się niepokojące symptomy, wskazana jest  konsultacja z położną lub fizjoterapeutą, który zajmuje się tym problemem.  Na co zwrócić uwagę?

 • brzuch wystaje, przypominając brzuch ciążowy (nie zmniejsza się po porodzie),
 • podczas wykonywania ” brzuszków” brzuch uwypukla się,
 • w czasie badania palpacyjnego układając palce w linii pępka wydaje Ci się, że masz „dziurę” w brzuchu,
 • odczuwasz częste, intensywne (wcześniej nie występujące)  bóle dolnego odcinka kręgosłupa.
Rozstęp mięśni prostych brzucha można rozpoznać wykonując prosty test. Połóż się na plecach, kończyny dolne powinny być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Następnie unieś odcinek szyjny i łopatki układając palce dłoni w linii pępka (od końca mostka do spojenia łonowego). Jeśli wyczujesz przerwę między mięśniami powinnaś jak najszybciej zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty , aby dokładnie zbadał brzuch i rozpocząć terapię. Rozejście mięśni prostych brzucha może być widoczne już  w czasie ciąży. Wtedy najlepiej zapytać  fizjoterapeutę o ocenę ciążowego brzuszka.

ROZSTĘP MIĘŚNI PROSTYCH BRZUCHA – PRZYCZYNY I SKUTKI

Rozstęp mięśni prostych brzucha nie ma jednoznacznej przyczyny , jednakże ryzyko wystąpienia zwiększa:

 • ułożenie dziecka, mocno uwypuklony brzuch,
 • ciąża mnoga,
 • liczne porody,
 • ciężarna w wieku powyżej 35 roku życia,
 • wysoka waga dziecka,
 • otyłość,
 • nadmierna praca brzucha w trzecim trymestrze ciąży.
 • zbyt intensywne parcie przy zamkniętej głośni.
 • zbyt słaby i zbyt mocny brzuch(u kobiet trenujących).

Czy rozstęp mięśni prostych brzucha poza efektem „kosmetycznym” powoduje jakieś powikłania? Samo rozejście mięśni nie powoduje bólu, jednak funkcja rozciągniętych mięśni przedniej ściany brzucha zostaje upośledzona. W wyniku nadmiernego  zwiotczenia kresy białej może dojść do przepukliny. Aby temu zapobiec wskazane jest podjęcie jak najszybciej terapii, która obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie, terapię manualną, taping oraz profilaktykę (unikanie czynności niewskazanych,  aby nie powiększać rozejścia).

Podjęcie szybkiej terapii daje bardzo dobre efekty- najlepsze rezultaty widoczne są  w czasie połogu, jednak do 6 miesięcy po porodzie efekty także są zadowalające. Zasada jest prosta – im szybciej podjęta terapia, tym lepiej.  Jednak zawsze, bez względu na to jak dawno pojawił się rozstęp mięśni prostych brzucha, warto wzmocnić mięśnie głębokie:  mięsień poprzeczny i mięśnie dna miednicy co poprawi stan brzucha. Przy bardzo dużych rozejściach niestety ostatecznością jest operacja chirurgiczna.

Bardzo ważne, aby zaraz po porodzie skontaktować się z wykwalifikowanym terapeutą jeśli zauważysz niepokojące objawy. Szybko podjęta terapia przynosi bardzo dobre efekty. Ponadto wskazane jest ograniczać czynności angażujące tłocznie brzuszną oraz pracę mięśni skośnych. Istotne jest również prawidłowe wstawanie z łóżka „przez bok”. Pacjentka powinna unikać wszelkich ćwiczeń i czynności które powodują unoszenie się brzucha ponieważ to może pogorszyć jej stan.

Rozejście mięśni prostych brzucha można skutecznie rehabilitować, jednak wymaga to świadomości naszego ciała i zdrowia oraz podjęcia działań jak najszybciej.  Warto zadbać o brzuch po ciąży aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom.

Autor: Roksana Kryk

Roksana Kryk
Roksana Kryk fizjoterapeutka. Moją pasją jest praca z kobietami, szczególnie fizjoterapia kobiet w ciąży, uro-ginekologia i trening dna miednicy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam na mojego fanpage na fb Projekt Świadoma Kobieta.

4 komentarze

 1. Jestem 1,5 roku po porodzie. Z rozstępu mojego brzucha zdałam sobie sprawę dopiero miesiąc temu. Teraz wiem,że miałam go na pewno tuż po porodzie,ale ćwiczeniami (głównie mm skośne brzucha) tylko pogorszyłam sytuację, zamiast polepszyć. Od miesiąca ćwiczę m poprzeczny brzucha i zauważyłam znaczną poprawę (z rozejścia na 3 palce teraz na 1,5). Czy możliwe,że po tak długim czasie mięsień całkowicie mi się zejdzie? I czy będę mogła ćwiczyć mm skośne brzucha,czy już zupełnie nie?

  • Roksana Kryk

   To naprawdę rewelacyjny wynik po tak długim czasie od porodu….z 3 cm…na 1,5! 1,5 cm to juz niewielkie rozejście. Samo rozejście nie jest problemem ale konsekwencje którymi może być przepuklina, przy 1,5 cm naprawde jest juz dobrze!!! Tak rozejście może się całkiem zamknąć, jeśli zostanie jednak około 1 cm to nie trzeba się przejmować, a do tego jeśli wzmocni Pani mięśnie głębokie to naprawdę bedzie dobrze. Jeśli ma Pani jakieś pytania to zapraszam do rozmowy na mój fanpage Projekt Świadoma Kobieta na fb lub do Krakowa na konsultacje. pozdrawiam i życzę sukcesów oraz wytrwałości w ćwiczeniach!

 2. A czy są jakieś ćwiczenia które wykonując w 3 trymestrze ciąży zmniejszą już widoczny rozstęp?

  Jakie przykładowe ćwiczenia wykonywać po porodzie?

  • W Ciazy koncentrujemy się na rozluznianiu brzucha i unikaniu napisania miesni brzucha. Po porodzie już w pierwszych dniach zaczynamy ćwiczenia. Najlepiej nauczyć się ich i fizjoterapeuta aby osiągnąć jak najlepszy efekt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.