Czy jestem w ciąży? Pytania o antykoncepcję, wpadki i objawy ciąży

Czy jestem w ciąży?” To pytanie zadajecie mi najczęściej w listach z prośbą o poradę. Potem opisujecie konkretną sytuację, Wasze problemy często się powtarzają. Dlatego, aby nie publikować masy podobnych pytań w dziale Porady Położnej postanowiłam w tym miejscu opisać najczęściej poruszane kwestie.

STOSUNEK PRZERYWANY I PĘKNIĘTA PREZERWATYWA

Stosunek przerywany nie jest żadną metodą antykoncepcji. Możesz równie dobrze uznać, że odbył się do końca i bez zabezpieczenia. Tak samo duże prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje w przypadku pęknięcia prezerwatywy. Co zrobić kiedy już doszło do takiego stosunku? W takiej sytuacji jedyną skuteczną metodą zapobiegania ciąży jest tzw. tabletka po stosunku. Dokładny opis jej działania znajdziesz tu:

Antykoncepcja po stosunku

ZAPOMNIAŁAM O TABLETCE

Jeśli zapomniałaś zażyć na czas tabletkę hormonalną to prawdopodobieństwo zapłodnienia jest zależne od kilku czynników:

– od tego od jak dawna stosujesz antykoncepcję hormonalną,

– czy ostatnio zdarzyły ci się inne błędy w stosowaniu metody,

– którą tabletkę z danego opakowania zapomniałaś zażyć.

Im dłużej stosujesz pigułki hormonalne tym mniejsze ryzyko zapłodnienia przy pominięciu tabletki. Jeśli to np. pierwsze czy drugie opakowanie to metoda może być w takiej sytuacji mniej skuteczna.

Jeśli minęłaś tabletkę w środku cyklu to spadek skuteczności jest niewielki lub nie ma go w ogóle. Powinnaś spożyć tabletkę tak szybko jak sobie przypomnisz, ale kiedy zbliża się pora zażycia kolejnej dawki, to pomijasz tą o której zapomniałaś i bierzesz aktualną (a nie dwie na raz!).

Gorzej wygląda sytuacja, jeśli po tygodniowej przerwie zbyt późno rozpoczęłaś nowy cykl. W tej sytuacji istnieje spore ryzyko niepowodzenia metody. Co zrobić? Jeśli nie doszło do stosunku wystarczy zażywać dalej tabletki regularnie ale przez najbliższy tydzień dodatkowo stosować jeszcze inną metodę zapobiegania ciąży (np. prezerwatywa)

Jeśli doszło do stosunku to w ciągu 72 godzin możesz skorzystać z antykoncepcji po stosunku (patrz wyżej).

INTERAKCJA LEKÓW I ALKOHOLU Z TABLETKĄ ANTYKONCEPCYJNĄ

Niektóre leki mogą osłabiać działanie antykoncepcji doustnej. Warto poinformować lekarza o stosowaniu hormonów jeśli zaleca jakiekolwiek leki, aby upewnić się, czy nie osłabią one działania pigułki. Np. wiele antybiotyków osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej. Należy też uważać na środki przeczyszczające i odchudzające.

Alkohol nie powinien wpływać na skuteczność środków hormonalnych, chyba, że wypity w nadmiarze spowoduje wymioty lub biegunkę.

CHOROBY A SKUTECZNOŚĆ TABLETKI ANTYKONCEPCYJNEJ

Niektóre choroby mogą obniżać działanie antykoncepcyjne pigułki hormonalnej. Z całą pewnością wpływ mają wszystkie choroby, przebiegające z biegunką czy wymiotami, a także innymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego ze względu na zmniejszone wchłanianie preparatu.

OBJAWY CIĄŻY

O objawy ciąży pytacie mnie chyba najczęściej i jednocześnie… zazwyczaj nie potrafię Wam na te pytania jednoznacznie odpowiedzieć. Dlaczego? Ponieważ żaden z objawów ciąży nie jest pewny. No, oczywiście poza wykonaniem badania USG, w którym widać płód czy wysłuchaniem czynności jego serca albo wyczuciem jego ruchów. Zatrzymanie miesiączki, które najczęściej sprawia, że zastanawiacie się nad prawdopodobieństwem bycia w ciąży istotnie, najczęściej jest ciążą spowodowane (zwłaszcza jeśli wcześniej miesiączki były regularne). Niemniej jednak istnieje szereg innych powodów opóźnienia bądź zatrzymania miesiączek.

Objawy ciąży

KIEDY ZROBIĆ TEST CIĄŻOWY

Na ten temat pisałam już wielokrotnie, ale wciąż pytacie, więc napiszę jeszcze raz: najpewniejszy wynik otrzymacie w dniu spodziewanej miesiączki (lub oczywiście później). Producenci niektórych testów twierdzą, że już tydzień po zapłodnieniu możliwe jest wykrycie ciąży, myślę jednak, że wtedy jeszcze możecie otrzymać fałszywie ujemny wynik. Najlepiej poczekać przynajmniej 10 dni od stosunku.

Test ciążowy

CZY MOŻNA ZAJŚĆ W CIĄŻĘ PODCZAS MIESIĄCZKI

Można. Miesiączka nie chroni przed ciążą. Prawdopodobieństwo nie jest duże, ale taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa.

CZY TAMPON CHRONI PRZED CIĄŻĄ

Naprawdę dostaję takie pytania – było ich ostatnio co najmniej kilka. Odpowiedź jest prosta: tampon nie jest środkiem zapobiegającym ciąży, a artykułem higienicznym, stosowanym w czasie miesiączki! Oczywiście, ze można zajść w ciążę odbywając stosunek, kiedy w pochwie znajduje się tampon. Poza tym jest to niezbyt rozsądne, bo takie współżycie od strony technicznej jest raczej trudne, a nawet niebezpieczne.

TABLETKI ANTYKONCEPCYJNE BEZ RECEPTY

Nie ma możliwości, aby nabyć tabletki hormonalne bez wizyty u lekarza, w Polsce wszystkie są wydawane jedynie na receptę. Nie radzę też korzystać z tzw. „czarnego rynku”, czyli odkupowania tabletek do kogoś, kupowania przez Internet. Może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne!

Ogólne zagadnienia, związane z rozpoznawaniem ciąży i skuteczności antykoncepcji  zostały też omówione w artykułach:

Jak określić skuteczność antykoncepcji

Test ciążowy online

Jak działa tabletka antykoncepcyjna

Nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytanie w powyższym wpisie ani żadnym z artykułów? Skorzystaj z formularza kontaktowego, aby opisać swój problem. Postaram się pomóc.

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Zespół antyfosfolipidowy zwiększa ryzyko zakrzepicy i poronień nawykowych

Nawykowe poronienia, przedwczesny poród, zakrzepica żylna, to objawy mogące wskazywać na zespół antyfosfolipidowy (Antiphospholipid syndrome, …

6 komentarzy

  1. Witam.
    Na prawdę dobry artykuł, z pewnością rozjaśni wątpliwości wielu osobom.
    Mi akurat się to przydało. 🙂

  2. Rewelacyjny artykuł. Zdecydowanie potrzebna jest taka wiedza.

  3. Pytania czy jestem w ciąży w trakcie, tylko, że u nas czekamy na 2 kreseczki 😉

  4. Jestem w szoku, że ludzie zadają takie pytania. Dobrze, że na nie odpowiadasz. Najwyraźniej jest takie zapotrzebowanie. Z jednej strony pytania wydają się niemądre a z drugiej wydaje mi się że dobrze że ludzie pytają przed zrobieniem jakiegoś głupstwa.

  5. Przeczytałam i poczułam się staro. Może dlatego, że znam odpowiedzi na te pytania ale pewnie raczej ponieważ nie bardzo mnie w tej chwili dotyczą. Niemniej, artykuł rzetelny i czytelny. Mam nadzieję, że dotrze do zainteresowanych.

  6. Bardzo dobry artykuł. Warto przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.