Forum dla mam

Ciąża, poród i wychowanie dziecka to ogromna odpowiedzialność i ważne, trudne zadanie. Od zawsze młode mamy szukały wsparcia i porad wśród tych bardziej doświadczonych, zarówno własnych matek, sióstr jak i przyjaciółek. Aktualnie głównym źródłem informacji czy miejscem wymiany poglądów jest Internet, a ciążowe, porodowe i rodzicielskie fora internetowe i grupy facebookowe rosną jak grzyby po deszczu. Czy forum dla mam to dobry pomysł i czy porady innych mam zawsze są skuteczne i bezpieczne? Przyjrzałam sie kilku ciekawym grupom dyskusyjnym.

FORUM DLA MAM O CIĄŻY I PORODZIE

Jakiś czas temu stworzyłam facebookową grupę Ciąża i Poród z FeminaSum.pl. Codziennie dołączają do niej nowe mamy i pozostają przynajmniej do końca ciąży. Zaprosiłam także znajome położne, aby grupa nie była jedynie kolejnym forum dla mam, ale też miejscem, gdzie od czasu do czasu wypowie się specjalistka.

Po przejrzeniu wielu forów internetowych i grup facebookowych, stanowiących miejsce wymiany poglądów między mamami zauważyłam dość ciekawe zjawisko – panie, które w ogóle się nie znają, zawiązują wirtualne znajomości, tworzą grupy wsparcia. Sam fakt, że mogą porozmawiać z innymi osobami, będącymi w podobnej sytuacji zdaje się być pozytywny. Ciąża to wspaniały ale też pełen trudności i niepewności czas. Często najbliższe otoczenie mimo szczerych chęci nie rozumie problemów kobiety w ciąży, nawet najbardziej kochającemu partnerowi ciężko wczuć się w rolę ciężarnej. Forum dla mam zastępuje poradę dobrej znajomej. Można też ponarzekać na długie kolejki, w których nikt nie chce przepuścić ciężarnej i konieczność stania w autobusie, ponieważ wszyscy znajdujący się w nim ludzie mają tak dużą wadę wzroku, że nie widzą kobiety w ciąży.

Panie, które już urodziły dzielą się swoimi doświadczeniami z tymi, które są w ciąży i pełne obaw oczekują rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o subiektywnych odczuciach konkretnych kobiet, a przecież każda kobieta jest inna, w inny sposób przechodzi ciążę i odbiera zmiany, z nią związane. Forum dla mam pełne jest pytań, spostrzeżeń, dotyczących zmieniającego się ciała, dolegliwości ciążowych. Czasem spotykają się one z dobrymi radami, czasem nawet słowa „też przez to przechodziłam, to normalne” bywają pokrzepiające.

Spotkałam się jednak także z poradami szkodliwymi, czasem wręcz niebezpiecznymi. Na facebookowym forum dla mam (grupie) jedna z pań, będąca w 25 tygodniu ciąży szukała skutecznego sposobu na zaparcia. Wśród mniej lub bardziej racjonalnych porad znalazła się taka, aby wypić olejek rycynowy, bo super „przeczyszcza”. Produkt ten jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży. Olejek rycynowy jest też często polecaną metodą na wywołanie porodu, kiedy jego wyznaczony termin już upłynął. Niestety nie jest to dobra metoda, może być nie tylko nieprzyjemna ale i niebezpieczna.

Forum dla mam jest również miejscem wymiany poglądów na temat witamin dla ciężarnych. Nie chodzi jednak o to, czy w ogóle stosowanie takich preparatów jest słuszne, a o to, który jest najlepszy. Jak można to stwierdzić? Mamy piszą po którym czuły się dobrze, a po którym miały anemię… Wzajemne „wspieranie się” w wyborze i zażywaniu syntetycznych witamin w ciąży z pewnością nie jest dobrym zjawiskiem. Ponieważ produkty te są dostępne bez recepty, w każdej ilości, są często źle stosowane i nadużywane. Mało kto zdaje sobie sprawę, że „witaminki”, zwłaszcza w nadmiarze mogą być szkodliwe dla mamy i dziecka.

Kilkakrotnie widziałam też dyskusje o tym jak załatwić cesarkę na życzenie, w których grupa kobiet rozważała operacyjne ukończenie ciąży jako… łatwiejsze i mniej bolesne dla matki i dziecka! Mało tego – forum dla mam okazało się skarbnicą wiedzy na temat tego, gdzie można „kupić” taki zbędny zabieg operacyjny. Taka grupa, wzajemnie utwierdzająca się w błędnym przekonaniu, że cięcie cesarskie jest alternatywą dla porodu i sposobem na unikniecie bólu to naprawdę szkodliwe zjawisko.

Na forum dla mam od czasu do czasu goszczą dyskusje, dotyczące różnych zabiegów i badań, wykonywanych w czasie porodu. Zwykle zdania są bardzo podzielone i ciężko wyciągnąć jakiś konkretny wniosek. Może to i lepiej, bo taka sytuacja skłania kobietę do zastanowienia, czego ona naprawdę chce, bez sugerowania się podobnymi do siebie opiniami wirtualnych koleżanek. Dobrym przykładem jest kwestia stosowania zapisu KTG w czasie porodu: „nie daj się uwięzić pod KTG” – piszą jedne mamy, podczas, gdy inne namawiają: „nie daj sobie odłączyć KTG, musisz wiedzieć, że wszystko jest w porządku”.

LAKTACJA I DZIECKO NA FORUM DLA MAM

Dla każdej mamy opieka nad dzieckiem i karmienie piersią to ogromne wyzwania. Nic dziwnego, że w tych kwestiach bardzo często szukają pomocy bardziej doświadczonych osób.

Grupy, dotyczące karmienia piersią zakładają zwykle mamy karmiące czy nieprofesjonalni edukatorzy laktacyjni bez medycznego wykształcenia, próbujący promować swoją działalność. Do takiego forum dla mam należą głównie panie nastawione na naturalność, także w karmieniu dziecka, co zdecydowanie jest pozytywne. Promocja karmienia piersią zawsze jest dobrą inicjatywą. Niestety czasem przy okazji pojawiają się niewłaściwe porady, które mimo dobrych intencji bywają szkodliwe. Zdarzało mi się czytać, że mama karmiąca piersią może wypić od czasu do czasu piwo (lub dwa), bo wspomaga laktację (!), lampka winka nie zaszkodzi, a dziecko latem trzeba dopajać wodą i herbatką. Oczywiście żadna z tych informacji nie ma nic wspólnego z prawdą.

Mleko mamy poza tym, że jest pokarmem dla dziecka może być dobrym kosmetykiem dla maminych brodawek. Jednak niektóre mamy posuwają się nieco dalej i uważają, że jest to także dobry lek do zakrapiania oczu u dziecka…  Raczej nie radzę korzystać z tej drugiej metody.

I wreszcie – na forach i w grupach „mamusiowych” nagminnie pojawia się temat rozszerzania diety dziecka. Kiedy jedna mama zapyta, zaczyna się lawina porad, w większości bzdurnych i szkodliwych, często wraz z „niepodważalnymi  dowodami” typu: „dawałam dziecku marchewkę gdy miało 3 miesiące i jest zdrowe”, „zagęszczałam mojemu dziecku mleko w 2 miesiącu życia”. Takie postępowanie jest nie tylko niezdrowe i niepolecane ale wręcz może być niebezpieczne dla malucha.

Pielęgnacja dziecka to duże wyzwanie dla młodych rodziców. Niestety na ten temat też istnieje wiele mitów i przesądów, nie mających nic wspólnego z prawdą. Na znanym forum dla mam można znaleźć informację, że pierwsze pazurki u noworodka lepiej obgryźć niż obciąć, a dziecko, układane zbyt często na pleckach będzie miało odkształconą główkę, z kolei leżąc na boku odstające uszy.

Na szczęście obok całego steku bzdur jest także cała masa sympatycznych dyskusji, w których mamy wspierając się w trudnych chwilach, motywują wzajemnie i pocieszają. Forum dla mam może być ciekawym miejscem, jednak na publikowane treści zawsze trzeba spojrzeć z dużym dystansem.

Autor: Maria Lepucka

Maria Lepucka
Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciąży

Ciąża różnie wpływa na skórę. Jest to w pewnym stopniu zależne od naszych predyspozycji. Jednak …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.