Gdzie są moje włosy?

Gdzie są moje włosy – o to pyta każdy, kto mnie zna i wie, że przez całe życie miałam włosy długie lub bardzo długie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie wiem, ale na pewno w dobrych rękach, a właściwie mam nadzieję, że na czyjejś głowie. I Twoje włosy też mogą zmienić właściciela dzięki akcji „Daj Włos!” Fundacji Rak’n Roll. Może masz długie włosy i chcesz zmienić swój wygląd? A może jesteś w ciąży? Nie czekaj aż włosy zaczną wypadać i zmarnieją po porodzie – obetnij je wcześniej, aby mogły być dla kogoś pięknym prezentem. Fundacja od lat pomaga kobietom, także tym, które chorują na nowotwór będąc w ciąży.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W AKCJI DAJ WŁOS?

Jest kilka możliwości aby wziąć udział w akcji Daj Włos! Włosy można obciąć samodzielnie w odpowiedni sposób lub skorzystać z salonów fryzjerskich,  najlepiej współpracujących z fundacją. Takie salony znają procedury przygotowania i wysłania włosów. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego salonu, włosy może obciąć każdy, ale wtedy zapoznaj się z procedurą wysyłania włosów dostępną na stronie fundacji.

Salony, które współpracują z fundacją Rak’n Roll zwykle obcinają włosy bezpłatnie, ale… Znalazłam salon we Wrocławiu i gdy zadzwoniłam w listopadzie usłyszałam, że bezpłatnie mogę oddać włosy dopiero w lutym. Ten salon oferował obcięcie włosów i wyrównanie końcówek bez stylizacji fryzury. Jednak nie zależało mi na obcięciu włosów bezpłatnie, więc po prostu umówiłam się na płatną usługę obcięcia i stylizacji włosów. A przy okazji moje włosy zostały wysłane do Fundacji.

Na miejscu fryzjer zapytał mnie jaką chcę mieć fryzurę. Wtedy uświadomiłam sobie, że NIE WIEM!! Chcę oddać jak najdłuższe warkoczyki na Daj Włos! dlatego przez ostatnie miesiące zapuszczałam i pielęgnowałam włosy głównie z tym nastawieniem. Jednak nie przemyślałam kwestii swojego nowego wyglądu. Wiedziałam jedynie, że z racji mojej pracy i aktywności muszę mieć szansę na związanie włosów tak, aby nie opadały mi na twarz i nie przeszkadzały. Ostatecznie decyzję zostawiłam fryzjerowi. W końcu życie jest pełne niespodzianek 😉 I tak powstał, jak się potem dowiedziałam, tzw. „long bob”.

Nowy look i „przeminęło z wiatrem”

Jeśli obcinasz warkoczyki samodzielnie lub w salonie, który nie współpracuje z fundacją, nie zapomnij o oświadczeniu z Twoim podpisem, wzór również jest na stronie fundacji. W moim przypadku formalnościami i wysyłką zajął się salon, a ja na zakończenie dostałam podziękowanie. To miłe:

Dla mnie to była przyjemność.

DLACZEGO WARTO POMÓC?

Włosy są ważnym elementem naszego wyglądu. Z łysą głową też można być piękną, co udowadnia akcja Pięknołyse fundacji Rak’n Roll. Znam kobiety, które po chemioterapii zdecydowały się nie zakrywać chwilowego braku włosów ani peruką ani chustką. Taki wygląd jednak przyciąga wzrok na ulicy, a nie każdy chce być w centrum uwagi z powodu swojego wyglądu po leczeniu. Wtedy można używać peruki. Jednak peruki nie są w Polsce refundowane, a te z naturalnego włosa są bardzo drogie. Dzięki akcji Daj Włos! kobiety po chemioterapii mają szansę na poprawę wyglądu i samopoczucia.

Oddanie włosów to jest drobny gest, jeśli masz ich sporo, podziel sie i zmień swój wizerunek 🙂

NIE MASZ DŁUGICH WŁOSÓW A CHCESZ POMÓC?

Fundacja Rak’n Roll często kojarzy się ze słynną zbiórką włosów. Jednak fundacja pomaga osobom chorym na raka także na inne sposoby, a jej działalność silnie nastawiona jest na kobiety w ciąży chorujące na nowotwory. Poza włosami możesz przekazać także środki finansowe, np. swój 1% podatku lub po prostu przelać dowolną sumę na konto fundacji. Możesz także zostać wolontariuszem fundacji – aby się zgłosić wypełnij formularz na stronie internetowej. Wspomóc fundację można także kupując produkty z ich aukcji lub strony internetowej, jak również wystawiając charytatywnie rzeczy na aukcję. Ta ostatnia możliwość jest dostępna w serwisie allegro. Szczegóły znajdziesz an stronie fundacji w zakładce „Chcę Pomóc”.

To jak – chcesz pomóc?

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

7 komentarzy

  1. Wow!
    Super gest, a przy okazji świetna metamorfoza!
    Pozdrawiam!

  2. Robiłam TO już kilkukrotnie 🙂 Tak już sobie założyłam, że zapuszczam by ściąć dla Fundacji i z włosów za łopatki, dla zaskoczenia innych, ścinam się na króciusieńko. Osobiście wolę tą drugą wersję i zapuszczanie jest dla mnie istną męczarnią, ale jaki cel <3

  3. Wspaniała inicjatywa! Nie słyszałam o tym wcześniej.

  4. Masz piękne włosy i świetną fryzurę! I brawo dla Ciebie, że oddałaś je w szczytnym celu 😉 ja noszę krótkie włosy, więc nie mam czego oddawać 🙁

  5. W krótszych piękniej! Szczytny cel!

  6. Bardzo fajny gest z twojej strony 🙂 Trzeba pomagać w każdej formie. Pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.