Koronawirus – ciąża i poród w czasie pandemii

Koronawirus (COVID-19) to ogromny problem gdy jesteś w ciąży, a zwłaszcza, gdy zbliża się termin Twojego porodu. Obawa przed zakażeniem to już nie tylko lęk o własne zdrowie. Wpływ koronawirusa na rozwój płodu nie jest do końca znany. Stan szpitali i wolnych miejsc w nich może się zmienić z dnia na dzień, a już od dłuższego czasu odwoływane są ważne badania w czasie ciąży. Pojawiły się też ogromne zmiany w funkcjonowaniu szpitali. Ta sytuacja nasila lęk związany z porodem i pobytem w szpitalu. Jak się przygotować na to niełatwe doświadczenie i opanować lęk przed nieznanym?

KORONAWIRUS A OGRANICZENIA WIZYT I BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Gdy koronawirus pojawił się w Polsce, początkowo nikt nie potraktował go poważnie. Tymczasem pojawił się szereg nakazów i zakazów, aby ograniczyć szerzenie się infekcji. Koronawirus jest nowym dla ludzi patogenem i dlatego niewiele jeszcze o nim wiemy. Na ten moment statystyki pokazują, że ludzie młodzi i zdrowi, a zwłaszcza dzieci rzadko mają objawy choroby, w najmniejszym stopniu dotyczą ich także powikłania. Jednak nie oznacza to, że takie osoby nie mogą także zachorować, takie przypadki również się zdarzały.

Wpływ zakażenia koronawirusem na rozwój płodu nadal jest niejasny. Dotychczasowe dane są raczej optymistyczne, gdyż nie wykazano wpływu zakażenia na powstawanie wad u dziecka ani zakażenia dziecka przez chorą matkę w czasie ciąży. Jednak dane te dotyczyły dotychczas tylko zaawansowanej ciąży. Obecnie zaleca się szczególną ostrożność w okresie ciąży. Pamiętajmy o tym, że to okres zwiększonej podatności na różne infekcje.

Opieka okołoporodowa została przeorganizowana tak, aby ograniczyć zagrożenie dla matek i dzieci, ale także udzielić pomocy ciężarnym i rodzącym już zakażonym lub z podejrzeniem zakażenia.

Wszystkie wizyty w gabinetach medycznych w czasie ciąży zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Tam gdzie to możliwe osobiste wizyty zastępowane są konsultacjami online.

Sama również oferuję swoje usługi w formie zdalnej. Z tym, że nie w formie teleporady, bo jest to dość mało komfortowe, a w formie telekonferencji online, gdzie można skorzystać z mikrofonu, kamerki i wiele rzeczy wyjaśnić bez bezpośredniego kontaktu. Jeśli chcesz skorzystać z takiej formy pomocy, wejdź na moją stronę i poczytaj o szczegółach: https://poloznawroclaw.pl/konsultacje-online/.

Jednak badań prenatalnych nie da się wykonać zdalnie, na planowe badania krwi, badania ginekologiczne czy USG trzeba zgłosić się osobiście. Problemy zdrowotne i niepokojące objawy w czasie ciąży np. infekcje układu moczowego czy pochwy wymagają osobistej wizyty w placówce medycznej.

Gabinety podjęły różne decyzje dotyczące odwołania lub realizacji wizyt. Część z nich całkowicie odwołała wszystkie wizyty i ewentualnie oferuje tylko teleporady. Jeśli Twoja planowa wizyta została odwołana, skontaktuj się z placówką medyczną i ustal z lekarzem prowadzącym na ile niezbędne jest Twoje pojawienie się w gabinecie. Jeśli jest to niezbędne, ale w tej placówce niemożliwe, poszukaj innego miejsca (być może zostanie Ci ono wskazane).

Kiedy niezwłocznie musisz udać się do placówki medycznej będąc w ciąży?

– Gdy pojawią się skurcze macicy.

– Gdy masz objawy infekcji miejscowej (ból, swędzenie itp) – gabinet.

– Gdy nie czujesz ruchów dziecka – szpital.

– Gdy pojawi się krwawienie z dróg rodnych – natychmiast jedź do szpitala!

– Gdy gwałtownie odpłyną wody płodowe.

– Gdy pojawią się inne, niepokojące objawy.

Część badań profilaktycznych w czasie ciąży może poczekać, jednak na wykonanie niektórych, istotnych badań masz tylko niewielkie okienko czasowe. W grupach kobiet niskiego ryzyka można rozważyć rezygnację z danego badania lub jeśli to możliwe, przesunięcia na późniejszy termin (np. krzywej cukrowej u ciężarnych bez obciążeń). Pytanie czy bardziej ryzykowne jest zrezygnowanie z badań czy ryzyko zakażenia koronawirusem pozostaje otwarte…

PORÓD A KORONAWIRUS

Ogromne zmiany zaszły w postępowaniu z ciężarnymi oraz organizacją pracy szpitalnych oddziałów, w tym pionu ginekologiczno – położniczego.

Przede wszystkim:

Jeśli masz objawy infekcji koronawirusem, duszności, kaszel, gorączkę, albo miałaś kontakt z osobą chorą poinformuj o tym koniecznie! Pomoc nadal zostanie Ci udzielona, jednak z zachowaniem zasad, które ochronią przed zakażeniem personel szpitala, inne pacjentki oraz Twoje dziecko. To bardzo ważne!

Przy przyjęciu do szpitala każda pacjentka jest pytana o kilka kwestii związanych z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Mierzona jest też temperatura. Jeśli ryzyko zakażenia było niskie, procedury przyjęcia nie ulęgają zmianie.

U pacjentek podejrzanych o zakażenie konieczna jest weryfikacja i przyjęcie do sali – izolatki. Dowiedz się także, który najbliższy szpital w Twojej okolicy przyjmuje kobiety w ciąży i rodzące zakażone lub podejrzane o zakażenie.

Pacjentki zakażone, z pozytywnym testem przechodzą na „szlak zakaźny” i wykonywane jest cięcie cesarskie. Chora matka izolowana jest także od swojego dziecka po porodzie do czasu wyzdrowienia.

ODWIEDZINY W SZPITALACH I PORODY RODZINNE

We wszystkich szpitalach w Polsce nie ma obecnie możliwości odwiedzin. Do szpitala wpuszczany jest tylko pacjent i na wstępie przeprowadza się wywiad, a w razie potrzeby także badanie pod kątem zakażenia koronawirusem.

Niektóre szpitale, także położnicze zezwalają na doniesienie brakujących rzeczy dla pacjentki. W niektórych nie jest to możliwe, a sytuacja dynamicznie się zmienia.

Porody rodzinne w większości szpitali w Polsce są w tej sytuacji niemożliwe. Niektóre szpitale oferują dedykowaną opiekę położnej w czasie porodu i po porodzie za dodatkową opłatą. Jeśli jest taka możliwość w Twojej okolicy, może warto ją rozważyć?

Na ten moment (końcówka maja, początek czerwca 2020) niektóre szpitale wracają do porodów rodzinnych lub rozważają taką możliwość.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PORODU?

Wszystkie zajęcia w szkołach rodzenia zostały odwołane i tylko nieliczne oferują zajęcia online. Ja zdecydowałam się prowadzić szkołę rodzenia w takiej formie i wyszło świetnie. Spotkania grupowe odbywały się w IV edycjach, być może powstanie jeszcze jedna. Można także skorzystać z przygotowania indywidualnego w dogodnych terminach i z poziomu własnej kanapy. Chcesz spróbować? Zapraszam do kontaktu: [email protected].

Autor: Maria Lepucka

Położna, certyfikowany doradca laktacyjny, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu położnictwa i ginekologii, a także prowadzeniem edukacji przedporodowej dla przyszłych rodziców i opieką nad pacjentkami w każdym wieku. Prowadzi prywatną praktykę położniczą z poradnią laktacyjną we Wrocławiu: https://poloznawroclaw.pl. Założycielka i główna autorka wpisów i artykułów w portalu FeminaSum.pl. Więcej »

Nie przegap

Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu

Ciąża to okres radosnego oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, kiedy rodzi się mnóstwo …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.